Zwolnienie lekarskie

Jestem po okresie wypowiedzenia umowy o pracę i aktualnie przebywam na L4 od neurologa, właśnie dowiedziałam się, że spodziewam się dziecka, czy mogę teraz zmienić L4 od neurologa na ginekologa? Czy jest jakiekolwiek prawo, przepisy, abym po ustaniu zatrudnienia przebywała na l4 w takiej sytuacji? Proszę o pomoc, z góry dziękuję.
anonim cytuj
07-05-2023
Pracownik, który zachorował podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę, ma prawo do otrzymania zasiłku chorobowego aż do dnia wyzdrowienia, niezależnie od tego, czy okres wypowiedzenia już upłynął. To prawo jest zagwarantowane przez art. 53 § 1 Kodeksu pracy, który mówi, że okres wypowiedzenia jest przedłużany o czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, która rozpoczęła się w okresie wypowiedzenia.

Co więcej, jeżeli kobieta jest w ciąży i zachoruje, nawet po zakończeniu okresu wypowiedzenia, nadal ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Jest to zgodne z art. 180 § 1 Kodeksu pracy, który mówi, że "pracownica w ciąży korzysta z ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę".

W odniesieniu do Twojego pytania o możliwość zmiany L4 z neurologa na ginekologa - nie ma przepisów, które by na to uniemożliwiały. W praktyce, jeżeli Twoje obecne problemy zdrowotne są związane z ciążą, ginekolog jest odpowiednim specjalistą do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Pamiętaj jednak, że decyzja o wystawieniu L4 zawsze zależy od oceny lekarza.

Proszę skonsultować się z lekarzem i/ lub doradcą prawnym, aby uzyskać poradę dostosowaną do Twojej konkretnej sytuacji.
 
anonim cytuj
10-05-2023
Istnieje kilka dodatkowych aspektów, które warto rozważyć:

Jeżeli po zakończeniu umowy o pracę i zakończeniu zwolnienia lekarskiego nie znajdziesz nowego zatrudnienia, możesz być uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych. Warunki otrzymania tego zasiłku są regulowane przez Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Pamiętaj, że po zakończeniu zatrudnienia musisz upewnić się, że jesteś nadal ubezpieczona. Jeśli nie jesteś zatrudniona ani nie pobierasz zasiłku dla bezrobotnych, możesz być zobowiązana do samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Pamiętaj, że jako pracownica w ciąży jesteś chroniona przed niektórymi formami dyskryminacji na podstawie ciąży. W szczególności, pracodawcy nie mogą Cię zwolnić ani nie mogą zmniejszyć Twojego wynagrodzenia tylko dlatego, że jesteś w ciąży.

Jeśli zostaniesz zwolniona z pracy, nadal możesz być uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem, że spełniasz określone warunki. Przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego są zawarte w Ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
 
anonim cytuj
10-05-2023
Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym, do którego mają prawo kobiety, które urodziły dziecko. Zasady jego przyznawania regulowane są przez Ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru tego świadczenia. Podstawa ta jest obliczana na podstawie zarobków z ostatnich 12 miesięcy przed porodem. Świadczenie jest wypłacane przez okres 20 tygodni po porodzie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a dłużej w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka lub w innych szczególnych okolicznościach.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w przypadku adopcji dziecka. W takim przypadku zasiłek jest wypłacany od dnia następnego po dniu przekazania dziecka do adopcji.

Aby skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, musisz spełniać pewne warunki. Musisz być ubezpieczona na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, działalności gospodarczej lub innej podstawie wymienionej w ustawie. Musisz również zgłosić urodzenie dziecka do ZUSu i dostarczyć odpowiednie dokumenty, takie jak zaświadczenie lekarskie o urodzeniu dziecka.

Jeżeli straciłaś pracę w trakcie ciąży, ale przed rozwiązaniem byłaś zatrudniona i opłacałaś składki na ubezpieczenie społeczne, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Istotne jest, aby pamiętać, że prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje także kobietom, które są bezrobotne i zarejestrowane w urzędzie pracy.

Wszystko to jest jednak ogólnym opisem prawa i może nie obejmować wszystkich szczegółów lub specjalnych przypadków. W związku z tym, jeżeli jesteś w ciąży i straciłaś pracę, powinnaś skonsultować się z doradcą prawnym lub bezpośrednio z ZUS, aby dowiedzieć się, jakie są Twoje prawa i obowiązki.
 
anonim cytuj
10-05-2023

Sugerowane Tematy

Jest asfalt . Został kompletnie ubłocony, co z tym zrobić.? Właściciel nie reaguje na rozmowy
Witam przy mojej posesji trwają prace budowlane . Jest asfalt . Został kompletnie ubłocony wszystko się brudzi co mogę w związku z tym zrobić.? Odpowiadając na pytanie nie których to byłem rozmawiałem a właściciel odwrócił głowę i poszedł dalej...
alimenty i widzenia bez sądu
Witam, mam pytanie, rozstajemy się z partnerka lecz mamy wspólne dziecko, chcemy się dogadać w kwestii alimentów i widzeń ale bez sądu , i moje pytanie brzmi czy jeśli będę jej płacił alimenty do 'ręki' i ona mi napisze potwierdzenie że dostała pieniądze to czy takie coś będzie ważne? Czy lepiej wysyłać przez pocztę? Dodam że wysyłanie pieniądzy z konta nie wchodzi w grę.. Proszę o pomoc.....
Wyłączanie ogrzewania na noc przez własciciela.
Czy właściciel mieszkania może wyłączyć ogrzewanie na noc w piecu gazowym, tłumacząc, że 19stopni to optymalna temperatura? ...
PIT. Przekazanie 1%
Mam pytanie, odnoście przekazywania 1% na fundację w podatku w zeznaniu rocznym np. PIT36. Czy będzie on miał wpływ na zmniejszenia zwrotu otrzymanych pieniędzy już po rozliczeniu podatku i przekazaniu tego 1%? Czy przekazując im ten 1% mój zwrot się zmniejszy o ten 1%? Zawsze mnie to zastanawiało. Z góry dziękuję za odpowiedź....

Wyszukiwarka