Spis inwentarza.

Komornik dostał zadanie zrobić spis inwentarza.Teraz odzywa się i informuje że nie może kont sprawdzić bo musi mieć poświadczenie dziedziczenia ..O co tu chodzi bo nie rozumiem.?
Chce wiedzieć co i ile jest na kontach do sprawy spadkowej. Jak to ugryźć.
anonim cytuj
16-09-2023
Spis inwentarza robi spadkobierca, który oficjalnie przyjął spadek i dysponuje sądowym postanowieniem o nabyciu spadku, lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia.
Bez jednego z tych dokumentów banki nie udostępnia informacji o stanie rachunków spadkodawcy.
Chce wiedzieć co i ile jest na kontach do sprawy spadkowej.

Sąd nie potrzebuje tej informacji aby wydać postanowienie o nabyciu spadku.
Kolejność czynności, które powinieneś wykonać:
- przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza
- uzyskać dokument potwierdzający przyjęcie spadku
- sporządzić spis inwentarza
 
anonim cytuj
16-09-2023
Jestem spadkobierca ustawowym, a testament dostał ktoś obcy. Spadkodawca był moim ojcem.
Została zapisana nieruchomość na tę osobę, ale skoro wiem o sporych sumach na koncie to muszę to udokumentować sądowi. Inaczej ta osoba dostanie całość spadku, jak mówią przepisy, łącznie z zawartością kont.
Spis inwentarza robi się do 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy i po przyjęciu spadku, tylko po co już po w moim przypadku.?
 
anonim cytuj
16-09-2023
ale skoro wiem o sporych sumach na koncie to muszę to udokumentować sądowi.

To w sprawie o wypłatę ewentualnego zachowku. Tu jest potrzebne stwierdzenie nabycia spadku. Ty jako spadkobierca ustawowy masz prawo złożyć wniosek w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd ustali kto jest spadkobiercą. We wniosku wskazujesz osobę, która według twojej wiedzy jest w posiadaniu testamentu.
Spis inwentarza robi się do 6 miesięcy

Do 6 m-cy to jest czas na podjęcie decyzji - odrzucić czy przyjąć spadek. Samo sporządzenie spisu nie jest obowiązkiem a przywilejem spadkobiercy. Być może i spisu nie trzeba będzie sporządzać jak okaże się, że testamentu nie ma.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Skoro wiesz o istnieniu środków na koncie spadkodawcy, musisz udokumentować sądowi te informacje. Jednak nie musisz sporządzać spisu inwentarza, jeżeli jesteś pewien wartości majątku spadkowego.

Jeśli zostałeś pominięty w testamencie, ale jesteś spadkobiercą ustawowym, możesz dochodzić swego prawa do zachowku. Zachowek przysługuje Ci, gdybyś został pominięty w testamencie lub udział, który Ci przysługuje na mocy testamentu, jest niższy niż udział, jaki by Ci przysługiwał w drodze dziedziczenia ustawowego. W tej sytuacji warto wiedzieć, jakie są dokładnie środki na kontach spadkodawcy, by poprawnie obliczyć należny Ci zachowek. Zgodnie z art. 1002 Kodeksu cywilnego, zachowek wypłacany jest w pieniądzach, chyba że spadkobierca testamentowy, który ma obowiązek zapłaty zachowku, żąda, aby wypłata zachowku nastąpiła w naturze.

Jeśli jesteś pewien, że testament istnieje, ale nie został Ci przedstawiony, możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o wezwanie osoby, która posiada testament, do jego przedłożenia. Zgodnie z art. 648 § 1 Kodeksu cywilnego, każdy, kto posiada testament, ma obowiązek niezwłocznie przedłożyć go sądowi właściwemu do miejscowości zamieszkania spadkodawcy. Jeśli ta osoba odmówi, sąd może zastosować środki przymusu bezpośredniego.

Podsumowując, ważne jest, byś niezwłocznie złożył wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Jeśli masz pewność co do istnienia testamentu i chciałbyś dochodzić swojego prawa do zachowku, warto zgromadzić wszystkie dostępne Ci informacje o stanie majątkowym spadkodawcy i ewentualnie podjąć dalsze kroki prawne w celu dochodzenia swoich praw.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Jeśli chodzi o to poświadczenie dziedziczenia od notariusza, to jak wygląda cały proces? Ile kosztuje takie poświadczenie i czy trzeba za to płacić od razu? A jeśli rzeczywiście testament nie istnieje, to jak długo to potrwa, aby sąd wydał decyzję w sprawie nabycia spadku? Bo nie chcę, żeby ten ktoś inny miał dostęp do środków na koncie przez zbyt długi czas... Czy jest jakiś sposób, aby przyspieszyć cały proces?
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć? Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej. Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć. Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator...
Córka z zięciem wynajęli mieszkanie w którym nie zamieszkali bo zięć zmarł. Czy w przypadku śmierci właścicielka powinna oddać kaucję? (zapis w umowie że przez pół roku nie musi tego robić)
Witam moja córka z zięciem wynajęli mieszkanie w którym nie zamieszkali bo zięć zmarł umowa była na niego w umowie miała właścicielka zapis że przez pół roku nie musi oddawać kaucji. Czy w przypadku śmierci nie powinna postąpić uczciwe i oddać te pieniądze?...
Zasiedzenie nieruchomości.
Czy w opisanej sytuacji jest możliwość przejęcia domu wraz z działką przez zasiedzenie? Moja babcia jest zameldowana w budynku od ponad 30 lat, został jej przydzielony lokal w domu wielorodzinnym z urzędu dzielnicy. W innych lokalach budynku mieszkała dalsza rodzina, aktualnie w jednym z lokali mieszka mój brat od ok 5 lat i wciąż babcia. Jest to dom z dużą działką do niego przydzieloną. Domem właściciel się nie interesuje od xx lat właściwie na...
Czy urodzenie dziecka w Polsce daje obywatelstwo matce?
Jak wygląda sytuacja zagranicznej matki rodzącej polskiego obywatela? Z dziewczyną spodziewamy się dziecka i chcielibyśmy przeprowadzić się, rodzić w Polsce i mieszkać tu na stałe. Czy taka osoba jest traktowana jak zwykły obcokrajowiec, czy jako matka Polaka ma specjalne prawa stałego pobytu, ubezpieczenia, ubiegania się o obywatelstwo itp.? Szukam przepisów, ale nie widzę nic na ten temat....

Wyszukiwarka