Spis inwentarza.

Komornik dostał zadanie zrobić spis inwentarza.Teraz odzywa się i informuje że nie może kont sprawdzić bo musi mieć poświadczenie dziedziczenia ..O co tu chodzi bo nie rozumiem.?
Chce wiedzieć co i ile jest na kontach do sprawy spadkowej. Jak to ugryźć.
anonim cytuj
16-09-2023
Spis inwentarza robi spadkobierca, który oficjalnie przyjął spadek i dysponuje sądowym postanowieniem o nabyciu spadku, lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia.
Bez jednego z tych dokumentów banki nie udostępnia informacji o stanie rachunków spadkodawcy.
Chce wiedzieć co i ile jest na kontach do sprawy spadkowej.

Sąd nie potrzebuje tej informacji aby wydać postanowienie o nabyciu spadku.
Kolejność czynności, które powinieneś wykonać:
- przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza
- uzyskać dokument potwierdzający przyjęcie spadku
- sporządzić spis inwentarza
 
anonim cytuj
16-09-2023
Jestem spadkobierca ustawowym, a testament dostał ktoś obcy. Spadkodawca był moim ojcem.
Została zapisana nieruchomość na tę osobę, ale skoro wiem o sporych sumach na koncie to muszę to udokumentować sądowi. Inaczej ta osoba dostanie całość spadku, jak mówią przepisy, łącznie z zawartością kont.
Spis inwentarza robi się do 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy i po przyjęciu spadku, tylko po co już po w moim przypadku.?
 
anonim cytuj
16-09-2023
ale skoro wiem o sporych sumach na koncie to muszę to udokumentować sądowi.

To w sprawie o wypłatę ewentualnego zachowku. Tu jest potrzebne stwierdzenie nabycia spadku. Ty jako spadkobierca ustawowy masz prawo złożyć wniosek w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd ustali kto jest spadkobiercą. We wniosku wskazujesz osobę, która według twojej wiedzy jest w posiadaniu testamentu.
Spis inwentarza robi się do 6 miesięcy

Do 6 m-cy to jest czas na podjęcie decyzji - odrzucić czy przyjąć spadek. Samo sporządzenie spisu nie jest obowiązkiem a przywilejem spadkobiercy. Być może i spisu nie trzeba będzie sporządzać jak okaże się, że testamentu nie ma.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Skoro wiesz o istnieniu środków na koncie spadkodawcy, musisz udokumentować sądowi te informacje. Jednak nie musisz sporządzać spisu inwentarza, jeżeli jesteś pewien wartości majątku spadkowego.

Jeśli zostałeś pominięty w testamencie, ale jesteś spadkobiercą ustawowym, możesz dochodzić swego prawa do zachowku. Zachowek przysługuje Ci, gdybyś został pominięty w testamencie lub udział, który Ci przysługuje na mocy testamentu, jest niższy niż udział, jaki by Ci przysługiwał w drodze dziedziczenia ustawowego. W tej sytuacji warto wiedzieć, jakie są dokładnie środki na kontach spadkodawcy, by poprawnie obliczyć należny Ci zachowek. Zgodnie z art. 1002 Kodeksu cywilnego, zachowek wypłacany jest w pieniądzach, chyba że spadkobierca testamentowy, który ma obowiązek zapłaty zachowku, żąda, aby wypłata zachowku nastąpiła w naturze.

Jeśli jesteś pewien, że testament istnieje, ale nie został Ci przedstawiony, możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o wezwanie osoby, która posiada testament, do jego przedłożenia. Zgodnie z art. 648 § 1 Kodeksu cywilnego, każdy, kto posiada testament, ma obowiązek niezwłocznie przedłożyć go sądowi właściwemu do miejscowości zamieszkania spadkodawcy. Jeśli ta osoba odmówi, sąd może zastosować środki przymusu bezpośredniego.

Podsumowując, ważne jest, byś niezwłocznie złożył wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Jeśli masz pewność co do istnienia testamentu i chciałbyś dochodzić swojego prawa do zachowku, warto zgromadzić wszystkie dostępne Ci informacje o stanie majątkowym spadkodawcy i ewentualnie podjąć dalsze kroki prawne w celu dochodzenia swoich praw.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Jeśli chodzi o to poświadczenie dziedziczenia od notariusza, to jak wygląda cały proces? Ile kosztuje takie poświadczenie i czy trzeba za to płacić od razu? A jeśli rzeczywiście testament nie istnieje, to jak długo to potrwa, aby sąd wydał decyzję w sprawie nabycia spadku? Bo nie chcę, żeby ten ktoś inny miał dostęp do środków na koncie przez zbyt długi czas... Czy jest jakiś sposób, aby przyspieszyć cały proces?
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

ucieczka po "ustawce"
Młody człowiek lat 19 został złapany przez policję z kijem bejsbolowym (uciekał po "ustawce"). Osadzono go na dołku. Wcześniej karany. Jakie może mieć zarzuty?...
Odszkodowanie za odwołany lot.
Witam serdecznie, czy jeżeli mój lot został odwołany, planowo 21:20 zaproponowali mi lot o 7:40 następnego dnia z przesiadką w innym kraju, złożyłem reklamacje, w odpowiedzi dostałem przeprosiny i zaoferowali mi zniżkę 30 % na następny lot w ciągu roku. Czy mogę odrzucić ich ofertę i zażądać odszkodowania pieniężnego ?...
Koniec umowy a podjęcie nowej pracy.
Dzień dobry, moja umowa o pracę jest ważna do końca grudnia tego roku. Czy gdybym teraz poszedł na urlop wypoczynkowy do końca miesiąca, to mógłbym w tym czasie rozpocząć nowa pracę w polskiej firmie za granicą?...
Jaka umowa jest korzystniejsza dla właściciela mieszkania ?
Umowa wynajmu: -okazjonalnego -na część mieszkania Która umowa korzystniejsza dla właściciela mieszkania? O czym nie zapomnieć w umowie? Na pewno chcę mieć jedno miesięczny czas wypowiedzenia bez podania przyczyny. Zastanawiam się nad zapiskiem, żebyśmy jakoś właściciele mogli na mieszkanie wejść w każdej chwili. Oczywiście nikomu nie zamierzam wchodzić, ale jakby nagle osoba przestała płacić, to chciałbym mieć taką możliwość. Oraz dokoopto...

Wyszukiwarka