Moja mama chce zrobić darowiznę na mnie u notariusza. Jak to wygląda prawnie czy ja po otrzymaniu darowizny będę nadal zobligowana do wypłaty jakiejś sumy mojemu bratu? Jego dzieciom? I czy testament mojej mamy wtedy traci moc?
Przede wszystkim, testament, w którym Twoja mama wydziedzicza swojego syna, nie traci mocy w przypadku dokonania darowizny na Twoją rzecz. Jednak istotne jest, aby pamiętać o następujących kwestiach:
Dzieci Twojego brata będą uprawnione do roszczenia zachowku, zgodnie z Art. 991 Kodeksu cywilnego. Zachowek stanowi pewną część udziału, który przysługiwałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, że pomimo braku relacji z babcią, dzieci Twojego brata mają prawo do części wartości majątku po jej śmierci.
Jak już wspomniano, darowizny dokonane przez spadkodawcę mogą być uwzględniane przy ustalaniu wartości masy spadkowej. Jeśli darowizny dokonane przed śmiercią spadkodawcy zbytnio zubożyły masę spadkową, tak że uprawnieni do zachowku nie otrzymali należnego im udziału, mają prawo do roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej od spadkobiercy.
A czym się różni umowa dożywocia od darowizny?
Różnice między umową dożywocia a darowizną są zasadnicze:
Darowizna polega na nieodpłatnym przeniesieniu własności na rzecz obdarowanego. Po dokonaniu darowizny, darczyńca traci wszelkie prawa do rzeczy i nie ma obowiązku zapewnienia mu środków do życia.
Umowa dożywocia polega na przeniesieniu własności nieruchomości na rzecz nabywcy (dożywotnika) z zastrzeżeniem, że dożywotnik będzie zapewniać darczyńcy środki do życia i opiekę do końca jego życia. W tym przypadku, obdarowany ma obowiązki wobec darczyńcy aż do jego śmierci.
W kontekście zachowku, umowa dożywocia jest traktowana inaczej niż darowizna. Jeśli nieruchomość została przekazana na podstawie umowy dożywocia, nie jest wliczana do masy spadkowej, co ma wpływ na wysokość ewentualnego zachowku.
Jeśli Twoja mama chce zapewnić sobie miejsce zamieszkania i opiekę na starość, umowa dożywocia może być odpowiednim rozwiązaniem. Jednak warto przemyśleć wszystkie konsekwencje prawne obu tych umów przed podjęciem decyzji.
Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź rozwiewa wątpliwości i pomoże w lepszym zrozumieniu sytuacji prawnej. Jeśli są jeszcze jakieś pytania, proszę dajcie znać.