Mama wydziedziczyła syna (mojego brata). Czy pomimo testamentu brat po śmierci mamy może starać się o zachowek dla dzieci?

Dzień dobry
Moja mama posiada nieruchomość. Ma również dwoje dzieci mnie i mojego brata. Z moim bratem od ponad 15 lat nie utrzymuje kontaktu. Nie wiedzą gdzie mieszkają, jak żyją i czy w ogóle żyją.
W mieszkaniu mojej mamy mieszkam ja ze swoją rodziną. Moja mama spisała u notariusza testament w którym wydziedzicza swojego syna (mojego brata) ponieważ nie łączą ich żadne relacje i kontakty. Cały swój majątek chce przekazać mi. Jednak mój brat posiada dwoje dzieci. Niepełnoletnich dzieci więc ich wydziedziczyć nie może. Moja mama nie zna tych dzieci nigdy ich nie widziała, a one nie wiedzą o jej istnieniu. Pomimo testamentu mój brat po śmierci mojej mamy może starać się o zachowek dla dzieci. Moja mama chce tego uniknąć. Mama chce zrobić darowiznę na mnie u notariusza. Jak to wygląda prawnie czy ja po otrzymaniu darowizny będę nadal zobligowana do wypłaty jakiejś sumy mojemu bratu? Jego dzieciom? I czy testament mojej mamy wtedy traci moc? (pozostają jeszcze ruchomości)
Z góry dziękuję za odpowiedź.
anonim cytuj
25-07-2022
Dzieci brata będą uprawnione do zachowku. Dlaczego testament miałby tracić moc?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Dzieci brata będą uprawnione do zachowku. Dlaczego testament miałby tracić moc?

A mogę wiedzieć na jakiej podstawie? Przecież moja mama może rozporządzać swoim majątkiem jak chce. Skoro zrobi mi darowiznę to czemu miała bym coś płacić jego dzieciom? Pytam bo nie jestem w temacie kompletnie.
 
anonim cytuj
25-07-2022
A mogę wiedzieć na jakiej podstawie? Przecież moja mama może rozporządzać swoim majątkiem jak chce. Skoro zrobi mi darowiznę to czemu miała bym coś płacić jego dzieciom? Pytam bo nie jestem w temacie kompletnie.

Właśnie po to jest instytucja zachowku. Należy się on osobom, które powinny ustawowo dziedziczyć, a zostały pominięte w testamencie lub nie starczyło dla nich majątku w dziedziczeniu ustawowym(poprzez ustanowione darowizny) Art 991 kc: § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
 
anonim cytuj
25-07-2022
W postępowaniu o zachowek dolicza Sąd będzie ustalał wartość masy spadkowej do której dolicza się także darowizny.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Jedynie umowa o dożywocie wyklucza roszczenie o zachowek.
Jednak rodzi obowiązki po stronie obdarowanych.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Jedynie umowa o dożywocie wyklucza roszczenie o zachowek.
Jednak rodzi obowiązki po stronie obdarowanych.

A czym się różni umowa dożywocia od darowizny? Chcemy żeby mama miała prawo z Nami przebywać do śmierci i tak tylko z Nami (że mną i moja rodziną) ma relacje.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Wszystkim dziękuję za pomoc. Już wiem czym się różni darowizna od umowy dożywocia i jak załatwić sprawę.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Moja mama chce zrobić darowiznę na mnie u notariusza. Jak to wygląda prawnie czy ja po otrzymaniu darowizny będę nadal zobligowana do wypłaty jakiejś sumy mojemu bratu? Jego dzieciom? I czy testament mojej mamy wtedy traci moc?


Przede wszystkim, testament, w którym Twoja mama wydziedzicza swojego syna, nie traci mocy w przypadku dokonania darowizny na Twoją rzecz. Jednak istotne jest, aby pamiętać o następujących kwestiach:

Dzieci Twojego brata będą uprawnione do roszczenia zachowku, zgodnie z Art. 991 Kodeksu cywilnego. Zachowek stanowi pewną część udziału, który przysługiwałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, że pomimo braku relacji z babcią, dzieci Twojego brata mają prawo do części wartości majątku po jej śmierci.

Jak już wspomniano, darowizny dokonane przez spadkodawcę mogą być uwzględniane przy ustalaniu wartości masy spadkowej. Jeśli darowizny dokonane przed śmiercią spadkodawcy zbytnio zubożyły masę spadkową, tak że uprawnieni do zachowku nie otrzymali należnego im udziału, mają prawo do roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej od spadkobiercy.

A czym się różni umowa dożywocia od darowizny?


Różnice między umową dożywocia a darowizną są zasadnicze:

Darowizna polega na nieodpłatnym przeniesieniu własności na rzecz obdarowanego. Po dokonaniu darowizny, darczyńca traci wszelkie prawa do rzeczy i nie ma obowiązku zapewnienia mu środków do życia.

Umowa dożywocia polega na przeniesieniu własności nieruchomości na rzecz nabywcy (dożywotnika) z zastrzeżeniem, że dożywotnik będzie zapewniać darczyńcy środki do życia i opiekę do końca jego życia. W tym przypadku, obdarowany ma obowiązki wobec darczyńcy aż do jego śmierci.

W kontekście zachowku, umowa dożywocia jest traktowana inaczej niż darowizna. Jeśli nieruchomość została przekazana na podstawie umowy dożywocia, nie jest wliczana do masy spadkowej, co ma wpływ na wysokość ewentualnego zachowku.

Jeśli Twoja mama chce zapewnić sobie miejsce zamieszkania i opiekę na starość, umowa dożywocia może być odpowiednim rozwiązaniem. Jednak warto przemyśleć wszystkie konsekwencje prawne obu tych umów przed podjęciem decyzji.

Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź rozwiewa wątpliwości i pomoże w lepszym zrozumieniu sytuacji prawnej. Jeśli są jeszcze jakieś pytania, proszę dajcie znać.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy należy mi się prawo do zasiłku chorobowego?
Zastanawia mnie moja sytuacja. Pozostawałem na zasiłku chorobowym do dnia 15 marca b.r. Następnie dnia 16 marca podjąłem umowę o pracę i pracowałem do 3 kwietnia. Następnego dnia (tj. 4 kwietnia) pojawiły się silne objawy choroby i lekarz wystawił zwolnienie. Czy w takiej sytuacji należy mi się prawo do zasiłku chorobowego?...
Opóźnienie w alimentach od dłużnika.
Komornik co miesiąc przelewa mi alimenty na dziecko ściągnięte od dłużnika. W Internecie przeczytałam, że niezwłocznie powinien mi te alimenty przekazać, jednak otrzymuję je po ponad tygodniu. W tytule przelewu jest informacja "alimenty na dzień 13..." a na moje konto wpływają po 20.... Czy to tak może być?...
Dozór elektroniczny.
Witam , mam pytanie mam dozór elektroniczny i zakaz prowadzenia pojazdów. Dokładnie wczoraj była taka sytuacja że jechałam z dużą prędkością i nie zatrzymałam się do kontroli. Zaczęłam uciekać sama nie wiem dlaczego... Straciłam panowanie nad autem i uderzyłam w drzewo, zaczęłam uciekać pieszo , ale mnie złapano... Moje pytanie brzmi: co mi za to grozi ? Czy dozór elektroniczny zostanie ściągnięty ? Proszę nie oceniać....
Czy na umowe zlecenie mozna sie ubezpieczyc skladka chorobowa jesli nie ukonczyłam 26 lat
Witam prracuje od 8 mc na umowe zlecenie ,nie mam ukonczone 26 lat złozyłam taka deklaracjie pracodawcy przy zatrudnieniu .Teraz okazuje sie ze zycie mnie zakoczyło i jestem w ciazy ,w ZUS powiedziano mi ze nie mam takowych sładek odprowadzanych prosze o rade co moge w tej sytuacji zrobic ,bo przaktycznie zostaje bez srodkow do zycia bez pracy bo pracodawca nie chce kobiety w ciazy zasilek dla bezrobotnych tez nie przysłiuguje nie wiem co robic ,...

Wyszukiwarka