Odbiór nadgodzin.

Czy jeśli firma nakazuje pracownikowi odbiór nadgodzin to te dodatkowe godziny , które musi dodać do odbieranych ( i przepracowanych rzeczywiście przez pracownika) może nakazać wybrać w innym terminie tzn . np. do końca okresu rozliczeniowego tj . w innym miesiącu ?
Przykład :
pracownik w styczniu miał w sumie 8 godzin przepracowanych nadgodzin - pracodawca nakazuje mu odebrać te 8 godzin 29 stycznia . Pracownik wybiera cały dzień ( 8 godzinny dzień pracy ) Czy pozostałe 4 godziny może wybrać do 31 marca ( okres rozliczeniowy w firmie 3 miesięczny ) ?
Jak wtedy wyglądają kwestie rozliczeń finansowych za te 4 dodatkowe godziny od firmy ?
anonim cytuj
01-09-2023
może nakazać wybrać w innym terminie tzn . np. do końca okresu rozliczeniowego tj . w innym miesiącu?

Może
PRZEPIS PRAWNY:
Art. 1512. § 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.
§ 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
§ 3. W przypadkach określonych w § 1 i 2 pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Kontynuując ten temat :
1.Czy w przypadku gdy ,pracodawca nakazał odbiór nadgodzin ale tylko w wymiarze 8 nadgodzin przepracowanych przez pracownika i pracownik ( nie znając przepisów ) zgodnie z tym poleceniem wykorzystał już czas wolny , a okres rozliczeniowy już minął , pracownik po upływie kolejnych 3 miesięcy zwracając się do pracodawcy i wykazując jego błąd , powinien, musi , otrzymać od pracodawcy należny mu czas wolny ( połowę już wykorzystanego czasu wolnego od przepracowanych nadgodzin) czy też pracodawca musi mu zapłacić odpowiednią kwotę stosunkowo do tych 4 niewykorzystanych godzin czasu wolnego ?
Dodam ,że praca w systemie równoważnym , a okres rozliczeniowy 3- miesięczny styczeń - marzec itd.

To oznacza ,że pracodawca postąpił wbrew przepisom bo:
- nie oddał ( nakazał ) odebrać pracownikowi od razu 12 godzin czasu wolnego łącznie lub w jakimkolwiek podziale w okresie rozliczeniowym za przepracowane 8 nadgodzin tylko nakazał mu odebrać 8 godzin czasu wolnego za 8 nadgodzin bez dodatkowych 4 godzin czasu wolnego wynikających z przepisów , które przytoczyłaś .
 
anonim cytuj
01-09-2023
pracownik w styczniu miał w sumie 8 godzin przepracowanych nadgodzin - pracodawca nakazuje mu odebrać te 8 godzin 29 stycznia . Pracownik wybiera cały dzień ( 8 godzinny dzień pracy ) Czy pozostałe 4 godziny może wybrać do 31 marca ( okres rozliczeniowy w firmie 3 miesięczny ) ?


Tak, w świetle art. 1512 § 2 Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi czasu wolnego od pracy, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W przypadku gdy pracownik przepracował 8 godzin nadliczbowych, powinien otrzymać łącznie 12 godzin czasu wolnego. Jeśli wykorzystał jedynie 8 godzin, pozostałe 4 godziny powinien mieć możliwość wykorzystania do końca okresu rozliczeniowego.

Jak wtedy wyglądają kwestie rozliczeń finansowych za te 4 dodatkowe godziny od firmy ?


W świetle art. 1512 § 3 Kodeksu Pracy, pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, gdy wybierze on czas wolny od pracy zamiast dodatku. Zatem w przypadku wykorzystania czasu wolnego, nie przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie za te godziny.

pracodawca postąpił wbrew przepisom bo:

nie oddał ( nakazał ) odebrać pracownikowi od razu 12 godzin czasu wolnego łącznie lub w jakimkolwiek podziale w okresie rozliczeniowym za przepracowane 8 nadgodzin tylko nakazał mu odebrać 8 godzin czasu wolnego za 8 nadgodzin bez dodatkowych 4 godzin czasu wolnego wynikających z przepisów , które przytoczyłaś

Masz rację. W świetle art. 1512 § 2 Kodeksu Pracy, pracodawca powinien był udzielić pracownikowi łącznie 12 godzin wolnego (8 godzin za nadgodziny oraz dodatkowe 4 godziny). Jeśli pracodawca udzielił jedynie 8 godzin wolnego, pracownik ma prawo domagać się jeszcze 4 godzin czasu wolnego. Jeśli okres rozliczeniowy już minął, a pracownik nie wykorzystał pełnych 12 godzin czasu wolnego, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za te 4 niewykorzystane godziny czasu wolnego.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

umowa na 1/2 etatu a urlop
Osoba zatrudniona od 01.10.2019r do chwili obecnej. Umowa na czas nieokreślony. 1/2 etatu, 4 godzinny dziennie od Poniedziałku do Piątku. Czy to prawda że nie należy się jej urlop no chyba że bezpłatny? Ps: Ktoś mógłby mi wyliczyć ile się ewentualnie należy tych dni urlopu? ...
Zasiłek chorobowy
Witam. Mam pytanie. Z końcem roku 2023 skończyła mi się umowa o prace. Tydzień po rozwiązaniu rozpocząłem l4 które trwa. Jesli nie zgłosiłem zwolnienia do pracodawcy ani do ZUS czy jest jeszcze szansa na zasiłek chorobowy? Pozdrawiam ...
agresywny pies jaka podstawa prawna?
Na jakie artykuły prawne się powołać przy zgłoszeniu na policji agresywnego zachowania psa . Właściciel wychodzi z psami ,,dog,, i spuszcza je za smyczy. Psy są agresywne i atakują inne zwierzaki.(pogryzły mojego kundla który byl na smyczy) Właściciel nie reaguje na uwagi....
Czy rozliczamy PIT-R?
Liczę że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Dostałam PIT-11, rozliczyłam się, na moje nieszczęście dostałam PIT-R (siedziałam w Komisji podczas wyborów). Czy muszę składać pit korygujący?...

Wyszukiwarka