Odbiór nadgodzin.

Czy jeśli firma nakazuje pracownikowi odbiór nadgodzin to te dodatkowe godziny , które musi dodać do odbieranych ( i przepracowanych rzeczywiście przez pracownika) może nakazać wybrać w innym terminie tzn . np. do końca okresu rozliczeniowego tj . w innym miesiącu ?
Przykład :
pracownik w styczniu miał w sumie 8 godzin przepracowanych nadgodzin - pracodawca nakazuje mu odebrać te 8 godzin 29 stycznia . Pracownik wybiera cały dzień ( 8 godzinny dzień pracy ) Czy pozostałe 4 godziny może wybrać do 31 marca ( okres rozliczeniowy w firmie 3 miesięczny ) ?
Jak wtedy wyglądają kwestie rozliczeń finansowych za te 4 dodatkowe godziny od firmy ?
anonim cytuj
01-09-2023
może nakazać wybrać w innym terminie tzn . np. do końca okresu rozliczeniowego tj . w innym miesiącu?

Może
PRZEPIS PRAWNY:
Art. 1512. § 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.
§ 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
§ 3. W przypadkach określonych w § 1 i 2 pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Kontynuując ten temat :
1.Czy w przypadku gdy ,pracodawca nakazał odbiór nadgodzin ale tylko w wymiarze 8 nadgodzin przepracowanych przez pracownika i pracownik ( nie znając przepisów ) zgodnie z tym poleceniem wykorzystał już czas wolny , a okres rozliczeniowy już minął , pracownik po upływie kolejnych 3 miesięcy zwracając się do pracodawcy i wykazując jego błąd , powinien, musi , otrzymać od pracodawcy należny mu czas wolny ( połowę już wykorzystanego czasu wolnego od przepracowanych nadgodzin) czy też pracodawca musi mu zapłacić odpowiednią kwotę stosunkowo do tych 4 niewykorzystanych godzin czasu wolnego ?
Dodam ,że praca w systemie równoważnym , a okres rozliczeniowy 3- miesięczny styczeń - marzec itd.

To oznacza ,że pracodawca postąpił wbrew przepisom bo:
- nie oddał ( nakazał ) odebrać pracownikowi od razu 12 godzin czasu wolnego łącznie lub w jakimkolwiek podziale w okresie rozliczeniowym za przepracowane 8 nadgodzin tylko nakazał mu odebrać 8 godzin czasu wolnego za 8 nadgodzin bez dodatkowych 4 godzin czasu wolnego wynikających z przepisów , które przytoczyłaś .
 
anonim cytuj
01-09-2023
pracownik w styczniu miał w sumie 8 godzin przepracowanych nadgodzin - pracodawca nakazuje mu odebrać te 8 godzin 29 stycznia . Pracownik wybiera cały dzień ( 8 godzinny dzień pracy ) Czy pozostałe 4 godziny może wybrać do 31 marca ( okres rozliczeniowy w firmie 3 miesięczny ) ?


Tak, w świetle art. 1512 § 2 Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi czasu wolnego od pracy, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W przypadku gdy pracownik przepracował 8 godzin nadliczbowych, powinien otrzymać łącznie 12 godzin czasu wolnego. Jeśli wykorzystał jedynie 8 godzin, pozostałe 4 godziny powinien mieć możliwość wykorzystania do końca okresu rozliczeniowego.

Jak wtedy wyglądają kwestie rozliczeń finansowych za te 4 dodatkowe godziny od firmy ?


W świetle art. 1512 § 3 Kodeksu Pracy, pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, gdy wybierze on czas wolny od pracy zamiast dodatku. Zatem w przypadku wykorzystania czasu wolnego, nie przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie za te godziny.

pracodawca postąpił wbrew przepisom bo:

nie oddał ( nakazał ) odebrać pracownikowi od razu 12 godzin czasu wolnego łącznie lub w jakimkolwiek podziale w okresie rozliczeniowym za przepracowane 8 nadgodzin tylko nakazał mu odebrać 8 godzin czasu wolnego za 8 nadgodzin bez dodatkowych 4 godzin czasu wolnego wynikających z przepisów , które przytoczyłaś

Masz rację. W świetle art. 1512 § 2 Kodeksu Pracy, pracodawca powinien był udzielić pracownikowi łącznie 12 godzin wolnego (8 godzin za nadgodziny oraz dodatkowe 4 godziny). Jeśli pracodawca udzielił jedynie 8 godzin wolnego, pracownik ma prawo domagać się jeszcze 4 godzin czasu wolnego. Jeśli okres rozliczeniowy już minął, a pracownik nie wykorzystał pełnych 12 godzin czasu wolnego, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za te 4 niewykorzystane godziny czasu wolnego.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

L4 w ciąży na umowie zleceniu
Witam. Od stycznia pracuje na umowie zleceniu. Opłacam dobrowolna składkę chorobową za siebie i syna który jest dopisany do ubezpieczenia. Czy ZUS będzie wypłacał chorobowe do końca L4 nawet jeśli pracodawca mnie zwolni? ...
Firma sprzątająca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Gdzie szukać pomocy kiedy firma sprzątająca zatrudniona w naszym bloku nie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Notorycznie lekceważą swoje obowiązki. Nie przychodzą wcale a jeśli już to pracują po łebkach. Na klatkach jest syf, okna nie myte kilka lat. Sprawą zainteresowaliśmy media a i tak nic się nie zmienia. Setki skarg do zarządcy, który zatrudnia firmę niczego nie zmienia. Firma wciąż wygrywa przetargi. PIP twierdzi, że takimi sprawami się n...
Jak uzyskać zwrot kosztów?
Cześć, Skazany został zobowiązany przez sąd do zwrotu mi, czyli pokrzywdzonemu, kosztów pełnomocnika. Wyrok jest prawomocny. Jak dochodzić zwrotu takich kosztów? Czy mam samemu wystosować wezwanie do zapłaty?...
Pracodawca wyznacza termin urlopu.
Jeżeli pracodawca wysyła mnie na 2 tyg. urlopu, a on mi w żaden sposób nie pasuje, gdyż jest w kwietniu, to mogę odmówić?. Mam dziecko i wolałabym w okresie wakacyjnym dostać jak inni pracownicy....

Wyszukiwarka