Prawo do widzenia z dzieckiem a inni domownicy.

Moja starsza siostra, mieszkająca wiele lat w Niemczech wzięła ślub we wrześniu 2022 roku. Rok wcześniej urodziła córkę. Miesiąc po ślubie odkryła, że jej mąż ma raka, którego ukrywał przez ponad rok czasu. Nie chce się poddać leczeniu i zaczął się psychicznie znęcać nad siostrą. Postanowiła czasowo wrócić do rodzinnego domu w Polsce, w którym mieszkam ja oraz moja mama. Oczywiście moja mama mieszka w sąsiednim mieście, więc praktycznie mieszkamy we dwójkę plus jej córka. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, mama ma 50% własności a my po 25%. Mąż chce się widywać z dzieckiem. Był już dwukrotnie, raz w miesiącu. Jego pobyt w naszym domu tworzy dla siostry a zwłaszcza mi niekomfortowe sytuacje. Rujnuje plan dnia, plany na weekend. Siostra nie wniosła jeszcze sprawy o rozwód.
No i chciałbym się zapytać czy takie spotkania są prawnie jakoś uregulowane? Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel? Wiem, że nie mogę zabronić widywania się z dzieckiem, ale mogą się spotykać na neutralnym gruncie, np. plac zabaw, restauracja. Jego obecność bardzo mi przeszkadza.
anonim cytuj
27-08-2023
Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel?

Nie. Mało tego, on ma prawo również zamieszkać w tym miejscu.
A czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego może zamieszkać? Dom został zbudowany przez rodziców pod koniec lat 90tych. Więc co on ma do tego? Czy zawarcie małżeństwa powoduje, że nabywa jakieś prawa? Przecież on obcy jest.
W Niemczech mieszkali w wynajmowanym mieszkaniu.

Art. 28[1] KRiO: Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.
 
anonim cytuj
27-08-2023
No i chciałbym się zapytać czy takie spotkania są prawnie jakoś uregulowane? Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel?


Prawo do kontaktów z dzieckiem jest uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W szczególności art. 58 § 2 tego Kodeksu wskazuje, że jeśli dobro dziecka tego wymaga, sąd może określić sposób wykonywania prawa do kontaktów, w tym miejsce i czas kontaktów oraz osobę towarzyszącą dziecku.

Co do prawa wejścia na nieruchomość – każdy współwłaściciel ma prawo do korzystania z całej nieruchomości, ale nie oznacza to, że może naruszyć prawa innych współwłaścicieli. W teorii, jako współwłaściciel możesz nie wyrazić zgody na wejście niepożądanej osoby na współwłasną nieruchomość, ale w praktyce może to być trudne do przeforsowania, zwłaszcza gdy chodzi o prawa rodzicielskie i prawo do kontaktów z dzieckiem.

Mało tego, on ma prawo również zamieszkać w tym miejscu.

A czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego może zamieszkać? Dom został zbudowany przez rodziców pod koniec lat 90tych. Więc co on ma do tego? Czy zawarcie małżeństwa powoduje, że nabywa jakieś prawa?


Art. 28[1] KRiO, do którego odnosi się drugi post, mówi o prawie drugiego małżonka do korzystania z mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Jednakże to prawo odnosi się do sytuacji, kiedy jedno z małżonków ma prawo do mieszkania, np. jest jego właścicielem albo dzierżawcą.

W Waszym przypadku, siostra nie jest jedyną właścicielką nieruchomości – nieruchomość jest współwłasnością. Mąż siostry nie nabywa automatycznie prawa do mieszkania w nieruchomości, której współwłaścicielem jesteś Ty oraz Twoja mama. Dlatego nie ma prawa zamieszkać w tym domu bez zgody wszystkich współwłaścicieli.

Jednakże, kiedy chodzi o prawa do kontaktów z dzieckiem, warto byłoby rozważyć ustalenie konkretnych warunków takich spotkań, tak aby były one komfortowe dla wszystkich zaangażowanych stron, zwłaszcza dla dobra dziecka. Jeśli sytuacja będzie eskalować, siostra może rozważyć wniesienie do sądu wniosku o ustalenie sposobu wykonywania prawa do kontaktów przez ojca z dzieckiem.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Cesja umów na świadczoną usługę.
Chciałbym zgodnie z prawem przekazać kilka umów o świadczenie usługi z mojej spółki z.o.o. na jednoosobową działalność gospodarczą mojego syna? Czy musi być na tą okoliczność sporządzona umowa cesji pomiędzy mną a synem? Czy kontrahent musi być o tym fakcie również powiadomiony? P.S. A może posiadacie jakiś wzór takiej umowy cesji?...
Orzeczenie lekarskie po badaniach kontrolnych.
Pracownik dostarczył orzeczenie po badaniach kontrolnych, zauważyłam, że lekarz zaznaczył, że jest pracownik jest gotów do „podjęcia”, a nie „wykonywania” pracy - można było zaznaczyć jedno z dwóch. Czy myślicie, że pracownik powinien zgłosić się do lekarza po poprawkę czy to nie ma znaczenia?...
Ukrywanie grafiku / Ukrywanie premii uznaniowej
Witam pisze do was z porada pomocą gdyż Pracuje jako kierowca w firmie produkcyjnej która ma swój transport. Mamy grupę kierowców 10 osób i mieliśmy wspólny grafik gdzie każdy widział co ma dają osoba ewidentnie dało się dostrzec że pewni kierowcy otrzymują lepsze roboty jednodniowe roboty a Ci którzy mają własne zdanie i czasem coś zakwestionują dostają z gola inne roboty. Po zgłoszeniu zauważonego problemu w postaci rozmowy gościowi któr...
Czy po zwolnieniu lekarskim mogę iść na urlop?
Do 15.04 zwolnienie lekarskie. Umowa terminowa kończy się 30.04 Nie będzie kontynuacji. Czy pracodawca może wypisać urlop na drugą połowę kwietnia? Prawo mu na to pozwala? Czy najpierw badania ze względu na chorobowe ponad 30 i dopiero urlop? Wydaje się nie celowe robienie badań tym bardziej że kilka dni może być samego oczekiwania na badania. A więc robić badania na kilka dni pracy... Tez niecelowe że względu że to pracodawca musi ponieść kos...

Wyszukiwarka