Prawo do widzenia z dzieckiem a inni domownicy.

Moja starsza siostra, mieszkająca wiele lat w Niemczech wzięła ślub we wrześniu 2022 roku. Rok wcześniej urodziła córkę. Miesiąc po ślubie odkryła, że jej mąż ma raka, którego ukrywał przez ponad rok czasu. Nie chce się poddać leczeniu i zaczął się psychicznie znęcać nad siostrą. Postanowiła czasowo wrócić do rodzinnego domu w Polsce, w którym mieszkam ja oraz moja mama. Oczywiście moja mama mieszka w sąsiednim mieście, więc praktycznie mieszkamy we dwójkę plus jej córka. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, mama ma 50% własności a my po 25%. Mąż chce się widywać z dzieckiem. Był już dwukrotnie, raz w miesiącu. Jego pobyt w naszym domu tworzy dla siostry a zwłaszcza mi niekomfortowe sytuacje. Rujnuje plan dnia, plany na weekend. Siostra nie wniosła jeszcze sprawy o rozwód.
No i chciałbym się zapytać czy takie spotkania są prawnie jakoś uregulowane? Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel? Wiem, że nie mogę zabronić widywania się z dzieckiem, ale mogą się spotykać na neutralnym gruncie, np. plac zabaw, restauracja. Jego obecność bardzo mi przeszkadza.
anonim cytuj
27-08-2023
Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel?

Nie. Mało tego, on ma prawo również zamieszkać w tym miejscu.
A czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego może zamieszkać? Dom został zbudowany przez rodziców pod koniec lat 90tych. Więc co on ma do tego? Czy zawarcie małżeństwa powoduje, że nabywa jakieś prawa? Przecież on obcy jest.
W Niemczech mieszkali w wynajmowanym mieszkaniu.

Art. 28[1] KRiO: Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.
 
anonim cytuj
27-08-2023
No i chciałbym się zapytać czy takie spotkania są prawnie jakoś uregulowane? Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel?


Prawo do kontaktów z dzieckiem jest uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W szczególności art. 58 § 2 tego Kodeksu wskazuje, że jeśli dobro dziecka tego wymaga, sąd może określić sposób wykonywania prawa do kontaktów, w tym miejsce i czas kontaktów oraz osobę towarzyszącą dziecku.

Co do prawa wejścia na nieruchomość – każdy współwłaściciel ma prawo do korzystania z całej nieruchomości, ale nie oznacza to, że może naruszyć prawa innych współwłaścicieli. W teorii, jako współwłaściciel możesz nie wyrazić zgody na wejście niepożądanej osoby na współwłasną nieruchomość, ale w praktyce może to być trudne do przeforsowania, zwłaszcza gdy chodzi o prawa rodzicielskie i prawo do kontaktów z dzieckiem.

Mało tego, on ma prawo również zamieszkać w tym miejscu.

A czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego może zamieszkać? Dom został zbudowany przez rodziców pod koniec lat 90tych. Więc co on ma do tego? Czy zawarcie małżeństwa powoduje, że nabywa jakieś prawa?


Art. 28[1] KRiO, do którego odnosi się drugi post, mówi o prawie drugiego małżonka do korzystania z mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Jednakże to prawo odnosi się do sytuacji, kiedy jedno z małżonków ma prawo do mieszkania, np. jest jego właścicielem albo dzierżawcą.

W Waszym przypadku, siostra nie jest jedyną właścicielką nieruchomości – nieruchomość jest współwłasnością. Mąż siostry nie nabywa automatycznie prawa do mieszkania w nieruchomości, której współwłaścicielem jesteś Ty oraz Twoja mama. Dlatego nie ma prawa zamieszkać w tym domu bez zgody wszystkich współwłaścicieli.

Jednakże, kiedy chodzi o prawa do kontaktów z dzieckiem, warto byłoby rozważyć ustalenie konkretnych warunków takich spotkań, tak aby były one komfortowe dla wszystkich zaangażowanych stron, zwłaszcza dla dobra dziecka. Jeśli sytuacja będzie eskalować, siostra może rozważyć wniesienie do sądu wniosku o ustalenie sposobu wykonywania prawa do kontaktów przez ojca z dzieckiem.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?
Witam, mam pytanie. Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?...
Ulga mieszkaniowa
Dzień dobry Mam możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Spełniam warunki , ale niestety nie bardzo wiem co z czym :( Pomożecie? przychód 100494,8 kup 3600 zaliczka 6424 społeczne 7613 Mieszkanie sprzedane za 390tys., po sprzedaży został spłacony kredyt hipoteczny w wysokości 226835,85. Nowe mieszkanie kupione za 390800zł. Po sprzedaży i spłacie kredytu zostało 163 tys., z którego 100 tys. przeznaczone zostało na wkład własny na nowe ...
Telefon od pracodawcy na zwolnieniu lekarskim
Hej, Mam taką sytuację, nie wiem co robić... Przez ostatnie 2 tygodnie byłem na zwolnieniu lekarskim, z powodu wypadku. Niestety, mimo że jestem oficjalnie na zwolnieniu, mój szef dzwoni do mnie co chwile, zawsze coś chce, zadaje pytania o robotę, kiedy wrócę itd. Czy to jest w ogóle legalne? Przecież jestem na zwolnieniu, powinienem mieć spokój. Czy mogę coś z tym zrobić? Jakie są moje prawa w tej sytuacji? Może ktoś z was, użytkowników f...
Rozbieżność w powierzchni działki w KW oraz w Ewidencji.
Mam taki problem. W 2002 zakupiłem działkę o powierzchni 0.0301ha wraz z domem o powierzchni około 160m2. Taka powierzchnia działki widnieje KW, akcie notarialnym oraz w wypisie z rejestru gruntów z 2002 będącym załącznikiem do aktu notarialnego. W akcie notarialnym, KW oraz wypisie jest również informacja o tym, że jest to działka zabudowana itd. Powiedzmy, że ta moja działa ma numer ewidencyjny 100/2. Sąsiednią działką jest działka 100/1. Jes...

Wyszukiwarka