Prawo do widzenia z dzieckiem a inni domownicy.

Moja starsza siostra, mieszkająca wiele lat w Niemczech wzięła ślub we wrześniu 2022 roku. Rok wcześniej urodziła córkę. Miesiąc po ślubie odkryła, że jej mąż ma raka, którego ukrywał przez ponad rok czasu. Nie chce się poddać leczeniu i zaczął się psychicznie znęcać nad siostrą. Postanowiła czasowo wrócić do rodzinnego domu w Polsce, w którym mieszkam ja oraz moja mama. Oczywiście moja mama mieszka w sąsiednim mieście, więc praktycznie mieszkamy we dwójkę plus jej córka. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, mama ma 50% własności a my po 25%. Mąż chce się widywać z dzieckiem. Był już dwukrotnie, raz w miesiącu. Jego pobyt w naszym domu tworzy dla siostry a zwłaszcza mi niekomfortowe sytuacje. Rujnuje plan dnia, plany na weekend. Siostra nie wniosła jeszcze sprawy o rozwód.
No i chciałbym się zapytać czy takie spotkania są prawnie jakoś uregulowane? Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel? Wiem, że nie mogę zabronić widywania się z dzieckiem, ale mogą się spotykać na neutralnym gruncie, np. plac zabaw, restauracja. Jego obecność bardzo mi przeszkadza.
anonim cytuj
27-08-2023
Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel?

Nie. Mało tego, on ma prawo również zamieszkać w tym miejscu.
A czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego może zamieszkać? Dom został zbudowany przez rodziców pod koniec lat 90tych. Więc co on ma do tego? Czy zawarcie małżeństwa powoduje, że nabywa jakieś prawa? Przecież on obcy jest.
W Niemczech mieszkali w wynajmowanym mieszkaniu.

Art. 28[1] KRiO: Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.
 
anonim cytuj
27-08-2023
No i chciałbym się zapytać czy takie spotkania są prawnie jakoś uregulowane? Czy ja mogę mu odmówić wejścia na nieruchomość jako współwłaściciel?


Prawo do kontaktów z dzieckiem jest uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W szczególności art. 58 § 2 tego Kodeksu wskazuje, że jeśli dobro dziecka tego wymaga, sąd może określić sposób wykonywania prawa do kontaktów, w tym miejsce i czas kontaktów oraz osobę towarzyszącą dziecku.

Co do prawa wejścia na nieruchomość – każdy współwłaściciel ma prawo do korzystania z całej nieruchomości, ale nie oznacza to, że może naruszyć prawa innych współwłaścicieli. W teorii, jako współwłaściciel możesz nie wyrazić zgody na wejście niepożądanej osoby na współwłasną nieruchomość, ale w praktyce może to być trudne do przeforsowania, zwłaszcza gdy chodzi o prawa rodzicielskie i prawo do kontaktów z dzieckiem.

Mało tego, on ma prawo również zamieszkać w tym miejscu.

A czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego może zamieszkać? Dom został zbudowany przez rodziców pod koniec lat 90tych. Więc co on ma do tego? Czy zawarcie małżeństwa powoduje, że nabywa jakieś prawa?


Art. 28[1] KRiO, do którego odnosi się drugi post, mówi o prawie drugiego małżonka do korzystania z mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Jednakże to prawo odnosi się do sytuacji, kiedy jedno z małżonków ma prawo do mieszkania, np. jest jego właścicielem albo dzierżawcą.

W Waszym przypadku, siostra nie jest jedyną właścicielką nieruchomości – nieruchomość jest współwłasnością. Mąż siostry nie nabywa automatycznie prawa do mieszkania w nieruchomości, której współwłaścicielem jesteś Ty oraz Twoja mama. Dlatego nie ma prawa zamieszkać w tym domu bez zgody wszystkich współwłaścicieli.

Jednakże, kiedy chodzi o prawa do kontaktów z dzieckiem, warto byłoby rozważyć ustalenie konkretnych warunków takich spotkań, tak aby były one komfortowe dla wszystkich zaangażowanych stron, zwłaszcza dla dobra dziecka. Jeśli sytuacja będzie eskalować, siostra może rozważyć wniesienie do sądu wniosku o ustalenie sposobu wykonywania prawa do kontaktów przez ojca z dzieckiem.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Co zrobić ze złośliwym sąsiadem?
W mojej klatce mieszka nienormalna starsza sąsiadka. Wszystkich się czepia, straszy policją, sądami, bombą itp. Dowiedziałam się, że od wielu lat nie wpuszcza kontroli gazu i kominiarza. Chciałabym to zgłosić, bo jest to niebezpieczne. Do tego często przy jej drzwiach czuć gazem. Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej. Jak to zgłosić, żeby nie było na mnie. Sąsiadka i tak mi utrudnia życie....
Wypowiedzenie ubezpieczenia przez nowego nabywcę samochodu.
Klient kupił ode mnie samochód przy licytacji powiedział że zrezygnuje z ubezpieczenia, oczywiście tego nie zrobił auto zostało sprzedane na fv czy mogę jakoś odzyskać pieniądze za swoją składkę....
Dziedziczenie.
Czy osoba zmarła, które złożyła wniosek o spadek za życia będzie go dziedziczyć po śmierci. Czy wtedy podział majątku jest bez tej osoby zmarłej? Dowiedziałam się, że raczej dziedziczy skoro w momencie składania wniosku żyła, ale chcę się jeszcze upewnić....
Zrzutka a zwrot dobrowolnej wpłaty czy trzeba zwrócić?
Sprawa wygląda tak. POnad 2 lata temu założyłam grupę na fecebooku tłumaczeniową. Dodajemy tam od ponad 2 lat seriale z tłumaczeniami. Mamy założoną zrzutkę (była weryfikowana 2 razyi wszystko było ok), na działalność grupy. W opisie zrzutki jest jasno napisane, że aby grupa mogła istnieć i się rozwijać, potrzebujemy wsparcia. Ludzie przez te ponad 2 lata wpłacali na zrzutkę, my dodajemy te tłumaczenia i jest ok. Nagle ludzie stwierdzili, ż...

Wyszukiwarka