Jak najlepiej sprzedać/odstąpić sklep żeby były jak najmniejszy koszta podatków i innych opat

Od czego trzeba zacząć jeśli ktoś prowadzi sklep spożywczy i chciałby go odstąpić lub sprzedać innej osobie? wiadomo ze nowa osoba potrzebuje otworzyć swoją działalność i załatwić na siebie koncesje, ale jak ja mam odsprzedać jej ten cały towar który jest na sklepie żebyśmy obie poniosły jak najmniejszy koszta podatków i innych opat ,chcieliśmy zrobić tak żeby sklep nie musiał być zamykany tylko zaczął działać na ta druga osobę od razu po zawarciu umowy sprzedaży ,kompletnie nie wiem od czego zacząć myślę że wartość towaru to Ok 100tys zł
anonim cytuj
29-11-2022
Sprzedaż lub odstąpienie sklepu spożywczego wiąże się z kilkoma aspektami prawnymi i podatkowymi. Przedstawiam poniżej kilka kluczowych kroków oraz wskazówek, które mogą pomóc w przejściu przez ten proces z jak najmniejszymi kosztami.

Wybór formy transakcji: Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy chcecie sprzedać całą działalność gospodarczą (przejęcie przez inną osobę) czy tylko majątek sklepu (np. towar, wyposażenie). W przypadku sprzedaży całej działalności, nabywca przejmuje również wszelkie prawa i obowiązki związane z prowadzeniem sklepu.

Umowa sprzedaży/odstąpienia: Należy sporządzić odpowiednią umowę sprzedaży lub odstąpienia, określającą warunki transakcji, takie jak cena, sposób płatności, termin realizacji itp. Umowę należy zawrzeć na piśmie i najlepiej skonsultować z prawnikiem przed jej podpisaniem.

Przekazanie majątku i towaru: W przypadku sprzedaży majątku sklepu, warto zastosować procedurę inwentaryzacji, która pozwoli dokładnie określić wartość towarów oraz innych składników majątku. Następnie, wartość towaru powinna zostać uwzględniona w cenie sprzedaży i opodatkowana na zasadach ogólnych. W przypadku sprzedaży działalności gospodarczej, wartość towarów może zostać uwzględniona w wartości przedsiębiorstwa jako całości.

Ewentualne zwolnienia podatkowe: Jeśli sprzedaż sklepu jest przeprowadzana jako część restrukturyzacji przedsiębiorstwa, może być możliwe skorzystanie ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 375, ze zm.). W przypadku korzystania ze zwolnienia, warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który oceni możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Formalności związane z przekazaniem sklepu: Należy pamiętać o załatwieniu wszelkich formalności związanych z przekazaniem sklepu, takich jak zgłoszenie zmian w ewidencji działalności gospodarczej, przekazanie koncesji oraz zawarcie stosownych umów z dostawcami i innymi kontrahentami.
 
anonim cytuj
18-04-2023

Sugerowane Tematy

podpis osoby trzeciej
Dobry wieczór. Jestem byłym doradcą klienta Provident . 3 lata temu za klientkę podpisała się jej mama wyszło z tego zadłużenie ok 800 zł bo pożyczka nie została spłacona . Teraz po moim samoistnym zwolnieniu wydzło że to nie ta osoba się podpisała tylko jej mama ( nagonka z strony pozyskiwania klienta) Teraz mi każą spłacać to zadłużenie . Pieniądze wypłaciłam i z nich nie korzystałam . Mam kilka nagrań telefonicznych z powiedzmy takim naciskiem...
nie udowodniona wada sprzętu / zwrot
Witam, Dwa dni temu sprzedałam Xboxa series s, kupujący testował sprzęt, oglądał, zatwierdził i kupił. Na następny dzień odezwał się z informacją, jako że sprzęt jest niesprawny. Wyłącza się podczas użytkowania i się przegrzewa. Na prośbę o załączenie dowodu tj. Filmiku na którym się rzekomo wyłącza, kupujący zareagował w stylu, nie będę nic nagrywał chce zwrot pieniędzy. Sprzęt był używany przez 4 miesiące, przez kilka osób i żadnej się takie...
Udziały w dariwiźnie.
Otrzymałem w darowiźnie 1/2 nieruchomości. Czy mogę sprzedać ten udział bez zgody współwłaściciela budynku? Są osobne media....
Czy praca w informatyce wymaga zakładania działalności gospodarczej?
Czy praca w branży informatycznej (programowanie, administrowanie serwerami itp.) w Polsce wymaga zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej? Jeżeli tak, na jakiej podstawie prawnej? Jeżeli nie, czy i gdzie mogę zgłosić sytuację, w której firmy (w tym korporacje) przerywają rozmowę kwalifikacyjną i mnie odrzucają po usłyszeniu, że nie prowadzę i nie chcę prowadzić działalności?...

Wyszukiwarka