Umowa najmu okazjonalnego na czas określony jest uregulowana w polskim prawie. Opierając się na dostarczonych informacjach, przedstawiam kilka kluczowych kwestii:
Czy ma prawo żądać opłaty za czynsz najmu i administracyjny za cały sierpień?
Jeżeli umowa najmu była zawarta do dnia 31.08, to zgodnie z przepisami prawa najemca zobowiązany jest do uiszczania opłat za cały okres trwania umowy, chyba że umowa stanowi inaczej. To znaczy, że jeśli umowa nie została wcześniej rozwiązana ani skrócona za porozumieniem stron, to właściciel ma prawo domagać się czynszu za cały miesiąc sierpień.
Jeśli chodzi o przeprowadzenie remontu przez właściciela od dnia 06.08, nie wpływa to na obowiązek najemcy do uiszczania opłat za cały miesiąc, o ile nie było innych ustaleń w umowie.
Jeśli chodzi o zatrzymanie kaucji: kaucja służy zabezpieczeniu ewentualnych roszczeń właściciela wobec najemcy. Jeśli właściciel uzna, że powstały jakieś szkody w wyniku działań najemcy, może zatrzymać odpowiednią część kaucji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy roszczenia właściciela są uzasadnione i czy ich wartość odpowiada wartości zatrzymanej kaucji.
Skoro nie podpisaliście rozwiązania za porozumieniem stron to umowa nadal trwa.
To prawda. Protokół zdawczo-odbiorczy nie równa się rozwiązaniu umowy. Jeżeli nie było innych ustaleń, umowa trwała do wyznaczonej daty.
W skrócie, jeżeli umowa nie została rozwiązana wcześniej i nie było innych ustaleń, obowiązkiem najemcy jest zapłacenie czynszu za cały okres trwania umowy, a właściciel ma prawo do żądania opłat za cały miesiąc sierpień.