Najem okazjonalny.

Umowa najmu czas określony do 31.08
Właściciel w lipcu poinformowany o chęci zdania mieszkania na koniec lipca. Z racji jego urlopu protokół zdawczo odbiorczy podpisany z dniem 05.08. Czy ma prawo żądać opłaty za czynsz najmu i administracyjny za cały sierpień? Dodam, że z dniem 06.08 wszedł z pracami remontowymi na rzecz swojego mieszkania, ja od dnia podpisania protokołu nie mam już do lokalu żadnych praw. Zdałam komplet kluczy, opróżniłam lokal, kaucja została zatrzymana (przyczepił się o przemalowanie pokoju na inny kolor, lekko pobrudzone ściany i zamontowany do ściany w korytarzu wieszak na ubrania)
anonim cytuj
14-08-2023
Podpisaliście jakieś porozumienie stron, które kończy tę umowę z dniem 31lipca?
Nie

A kiedy się Pani wyprowadziła?
Z racji tego, iż właściciel poinformował, że wraca z urlopu 05.08 i wtedy najwcześniej może odebrać mieszkanie (podpisać protokół) to ostatnie rzeczy zabrałam właśnie tego dnia przed przyjazdem właściciela

Skoro nie podpisaliście rozwiązania za porozumieniem stron to umowa nadal trwa. Protokół można sporządzić w dowolnym momencie - jasne ze najlepiej na koniec umowy ale nie jest to absolutnie konieczne.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Umowa najmu okazjonalnego na czas określony jest uregulowana w polskim prawie. Opierając się na dostarczonych informacjach, przedstawiam kilka kluczowych kwestii:

Czy ma prawo żądać opłaty za czynsz najmu i administracyjny za cały sierpień?
Jeżeli umowa najmu była zawarta do dnia 31.08, to zgodnie z przepisami prawa najemca zobowiązany jest do uiszczania opłat za cały okres trwania umowy, chyba że umowa stanowi inaczej. To znaczy, że jeśli umowa nie została wcześniej rozwiązana ani skrócona za porozumieniem stron, to właściciel ma prawo domagać się czynszu za cały miesiąc sierpień.

Jeśli chodzi o przeprowadzenie remontu przez właściciela od dnia 06.08, nie wpływa to na obowiązek najemcy do uiszczania opłat za cały miesiąc, o ile nie było innych ustaleń w umowie.

Jeśli chodzi o zatrzymanie kaucji: kaucja służy zabezpieczeniu ewentualnych roszczeń właściciela wobec najemcy. Jeśli właściciel uzna, że powstały jakieś szkody w wyniku działań najemcy, może zatrzymać odpowiednią część kaucji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy roszczenia właściciela są uzasadnione i czy ich wartość odpowiada wartości zatrzymanej kaucji.

Skoro nie podpisaliście rozwiązania za porozumieniem stron to umowa nadal trwa.
To prawda. Protokół zdawczo-odbiorczy nie równa się rozwiązaniu umowy. Jeżeli nie było innych ustaleń, umowa trwała do wyznaczonej daty.

W skrócie, jeżeli umowa nie została rozwiązana wcześniej i nie było innych ustaleń, obowiązkiem najemcy jest zapłacenie czynszu za cały okres trwania umowy, a właściciel ma prawo do żądania opłat za cały miesiąc sierpień.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Rozumiem, że umowa była na czas określony i nadal trwała mimo podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Ale czy jeśli właściciel nie zgadza się na rozwiązanie umowy przed terminem i domaga się czynszu, to czy może jednocześnie zatrzymać całą kaucję za drobne usterki? Przecież przemalowanie pokoju czy lekko pobrudzone ściany nie mogą być równe wartości jednomiesięcznego czynszu. Jak to jest uregulowane w polskim prawie? Czy mogę się odwołać do jakichś konkretnych przepisów czy orzeczeń sądowych w tej sprawie?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli chodzi o żądanie opłaty za czynsz najmu i administracyjny za cały sierpień: zgodnie z art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli czas trwania najmu nie został oznaczony ani nie wynika z charakteru najmu albo jeżeli umowa nie została wypowiedziana z zachowaniem okresów wypowiedzenia, każda ze stron może wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia na koniec roku kalendarzowego. Oznacza to, że jeśli umowa została zawarta do 31.08, a wcześniejsze rozwiązanie umowy nie zostało dokonane w sposób wyraźny, najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu za cały sierpień.

W kwestii zatrzymania kaucji za drobne usterki: Kaucja ma służyć zabezpieczeniu roszczeń wynikających z umowy najmu, co jest zgodne z art. 389 Kodeksu cywilnego. Jeśli zatem koszty naprawy drobnych usterek są niższe niż zatrzymana kaucja, właściciel powinien zwrócić jej nadwyżkę. Właściciel nie może jednostronnie oceniać wartości szkód i nieuzasadnienie zatrzymywać całości kaucji.

Odnośnie odwołania się do przepisów czy orzeczeń sądowych: warto przytoczyć art. 389 Kodeksu cywilnego, który stanowi o zabezpieczeniu wierzyciela. W praktyce sądowej zdarzały się przypadki, gdy sąd zobowiązał wynajmującego do zwrotu nadwyżki kaucji, gdy uznał, że wartość zatrzymanej kaucji była nieproporcjonalna do rzeczywistej wartości szkód.

Reasumując:

Najemca jest zobowiązany do uiszczenia czynszu za cały sierpień, jeżeli umowa nie została wcześniej rozwiązana.
Właściciel nie może nieuzasadnienie zatrzymywać całości kaucji. Warto odwołać się do art. 389 Kodeksu cywilnego i w razie potrzeby domagać się przed sądem zwrotu nadwyżki zatrzymanej kaucji.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?
Dnia 2 września skończyła mi się umowa,dzisiaj jest 14 wrzesień,a świadectwa pracy nadal nie otrzymałam,były pracodawca nie odbiera telefonów. Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?...
Rozwód a podział majątku.
Mam 2 samochody na siebie niestety kupione po ślubie teraz czekam.na sprawę rozwodową. I chciała bym sprzedać drugi samochód bo nie są mi potrzebne 2. Ale "jeszcze" mąż nie chce oddać mi ani samochodu ani dowodu rejestracyjnego żebym mogła auto na siebie przerejestrować. Dodam ze auto stoi na mnie ubezpieczenie także. Policjant kiedyś mi powiedział, że jeśli auto jest na mnie i ubezpieczenie tez to ja decyduje kto jeździ samochodem, al...
Zwrot kosztów za naprawe samochodu.
3 tygodnie temu sprzedałam samochód, skontaktował się ze mną kupujący (handlarz jeśli ma to znaczenie) twierdząc, że rozwaliła się skrzynia biegów (automat) i żąda zwrotu połowy kosztów za naprawę samochodu, w przeciwnym razie grozi sądem. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy pieniądze mu się należą? Kto wygra jeśli sprawa trafi do sadu? Z góry bardzo dziękuje za wszelka pomoc....
Odmowa wypłaty odszkodowania za uszkodzoną przesyłkę.
Dzień dobry, potrzebuje porady czy jest sens się odwoływać czy składać pozew do Sądu? Dnia 9 około 12/13 kurier dostarcza mi przesyłkę, proszę aby pozostawił paczkę przy garażu na podwórku a między czasie przyjeżdżam z gotówką. O 17 wracam z pracy, sprawdzam przesyłkę. Jest uszkodzenie na kartonie więc dzwonię do kuriera od razu, nie odbiera. Próbuję złożyć odwołanie przez DHL - niestety nie mogę tego zrobić. Następnego dnia kurier generuje jak...

Wyszukiwarka