W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące problemów prawnych związanych ze środkami z OFE, podaję następujące informacje i sugestie.
W kwestii pozostawienia sobie środków i możliwości oddania ich bez konsekwencji prawnych:
Skoro mąż Państwa matki podpisał deklarację w OFE, że przelew ma trafić na Państwa konto, teoretycznie nie powinien mieć podstaw prawnych, aby żądać zwrotu tych środków. Wydaje się, że przelew na Państwa konto był dokonany legalnie, zgodnie z wolą zmarłej i jej męża. Jednakże, nie ma dokumentu potwierdzającego, że to darowizna.
To była umowa słowna, nie mam nic na piśmie. W tytule przelewu jest: wypłata uposażenia z Aviva OFENRrach......
W kwestii "depozytu nieprawidłowego i przechowania":
„Depozyt nieprawidłowy” i „przechowanie” są formami umowy regulującymi przekazanie własności rzeczy jednej stronie przez drugą stronę. Depozyt nieprawidłowy oznacza, że rzecz jest przekazywana z zastrzeżeniem, że zostanie zwrócona. Przechowanie z kolei polega na tym, że jedna strona przekazuje rzecz drugiej stronie w celu przechowania.
W kwestii możliwości pozwania przez policję i sąd:
Jeśli mąż Państwa matki zdecyduje się pójść na policję, prawdopodobnie zostanie poinformowany, że jest to sprawa cywilna, nie karna, i zostanie skierowany do sądu cywilnego. Zatem, aby odzyskać środki, musiałby wszcząć postępowanie sądowe. Podczas takiego postępowania musiałby udowodnić, że pieniądze te faktycznie mu się należą. Jeśli nie ma dokumentacji potwierdzającej jego prawo do tych środków, może mieć trudności z udowodnieniem swojego stanowiska w sądzie.
Co do kwestii problemów z Urzędem Skarbowym:
Jeżeli środki z OFE były przelewane jako darowizna, może to wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od darowizn. Warto zaznaczyć, że darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z opodatkowania, ale w Państwa przypadku, jako że nie jesteście spokrewnieni z mężem Państwa matki, to zwolnienie nie obowiązuje.
W kwestii obaw związanych z oddaniem pieniędzy:
Jeśli są Państwo pewni, że te pieniądze zostały Państwu legalnie przekazane, i nie ma dokumentacji potwierdzającej, że mąż Państwa matki ma prawo do tych środków, prawdopodobnie nie ma podstaw prawnych do ich zwrotu. Warto także podkreślić, że z punktu widzenia prawa, umowy słowne są tak samo ważne jak umowy pisemne, ale problemem jest ich udowodnienie.
Mam nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne w Państwa sytuacji.