Środki z OFE.

Proszę o pomoc w sprawie, która postaram się krótko opisać bo nie wiem co zrobić.
Po śmierci mojej matki jej mąż ( nie mój ojciec ani ojczym) poszedł ze mną do Otwartego Funduszu Emerytalnego po wypłatę środków po zmarłej żonie (był uposażony).
W funduszu zdeklarował mój nr konta bankowego do wypłaty świadczenia z moim imieniem i nazwiskiem. Rozmawiał ze mną i powiedział, że to pieniądze są dla mnie.
Po jakimś czasie powiedział, że się rozmyślił i ze mam mu oddać te pieniądze bo pójdzie na Policję.
On jest alkoholikiem po śmierci matki wszystko przepił, żal mi oddać tych pieniędzy na jego picie . Jestem pewny, że opiekunka społeczne, która do niego przychodzi namówiła go do tego (mam powody tak sądzić).On nie ma on już rodziny został sam i sprytna pani opiekunka go nastawia. Dodam , że ciężko go tam odwiedzać bo mieszkamy na dwóch końcach Polski.

moje pytania
1. Skoro podpisał w OFE iż przelew ma być na moje konto czy mogę zostawić sobie te środki i mu ich nie oddawać bez narażania się na Policję.
2.Czy jak pójdzie na policję jakby skończyła się sprawa i czy będzie musiał założyć sprawę w sądzie o zwrot środków.
3 Czy mam się nic nie obawiać bo nie odbierze mi tych pieniędzy.

Uważam , że jak obiecał mi te pieniądze zdeklarował do mnie na konto to należą się mi ale mam obawę, że mimo to muszę je mu oddać.
anonim cytuj
21-09-2023
Potrafisz udokumentować, że była to darowizna (nie słowem a dokumentem)? Jaki tytuł przelewu? Równie dobrze zamiast darowizny, może to być depozyt nieprawidłowy lub przechowanie.
To była umowa słowna, nie mam nic na piśmie. W tytule przelewu jest:
wypłata uposażenia z Aviva OFENRrach......
Co to znaczy depozyt nieprawidłowy i przechowanie?

Jak mam teraz zrobić , żebym nie miał problemów z tym wszystkim ?
Nie wiem co mam robić
Jakieś problemy mnie czekają z Urzędem Skarbowym ?
 
anonim cytuj
21-09-2023
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące problemów prawnych związanych ze środkami z OFE, podaję następujące informacje i sugestie.

W kwestii pozostawienia sobie środków i możliwości oddania ich bez konsekwencji prawnych:
Skoro mąż Państwa matki podpisał deklarację w OFE, że przelew ma trafić na Państwa konto, teoretycznie nie powinien mieć podstaw prawnych, aby żądać zwrotu tych środków. Wydaje się, że przelew na Państwa konto był dokonany legalnie, zgodnie z wolą zmarłej i jej męża. Jednakże, nie ma dokumentu potwierdzającego, że to darowizna.

To była umowa słowna, nie mam nic na piśmie. W tytule przelewu jest: wypłata uposażenia z Aviva OFENRrach......


W kwestii "depozytu nieprawidłowego i przechowania":
„Depozyt nieprawidłowy” i „przechowanie” są formami umowy regulującymi przekazanie własności rzeczy jednej stronie przez drugą stronę. Depozyt nieprawidłowy oznacza, że rzecz jest przekazywana z zastrzeżeniem, że zostanie zwrócona. Przechowanie z kolei polega na tym, że jedna strona przekazuje rzecz drugiej stronie w celu przechowania.

W kwestii możliwości pozwania przez policję i sąd:
Jeśli mąż Państwa matki zdecyduje się pójść na policję, prawdopodobnie zostanie poinformowany, że jest to sprawa cywilna, nie karna, i zostanie skierowany do sądu cywilnego. Zatem, aby odzyskać środki, musiałby wszcząć postępowanie sądowe. Podczas takiego postępowania musiałby udowodnić, że pieniądze te faktycznie mu się należą. Jeśli nie ma dokumentacji potwierdzającej jego prawo do tych środków, może mieć trudności z udowodnieniem swojego stanowiska w sądzie.

Co do kwestii problemów z Urzędem Skarbowym:
Jeżeli środki z OFE były przelewane jako darowizna, może to wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od darowizn. Warto zaznaczyć, że darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z opodatkowania, ale w Państwa przypadku, jako że nie jesteście spokrewnieni z mężem Państwa matki, to zwolnienie nie obowiązuje.

W kwestii obaw związanych z oddaniem pieniędzy:
Jeśli są Państwo pewni, że te pieniądze zostały Państwu legalnie przekazane, i nie ma dokumentacji potwierdzającej, że mąż Państwa matki ma prawo do tych środków, prawdopodobnie nie ma podstaw prawnych do ich zwrotu. Warto także podkreślić, że z punktu widzenia prawa, umowy słowne są tak samo ważne jak umowy pisemne, ale problemem jest ich udowodnienie.

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne w Państwa sytuacji.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy mam prawo wypowiadać się w kwestiach dotyczących wspólnoty.
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące osoby zamieszkującej w lokalu wspólnoty mieszkaniowej. Czy jako taki mam prawo wypowiadać się w kwestiach dotyczących wspólnoty. Proszę nie mylić kwestii decydowania lokatora z kwestią wypowiadania się lokatora-partnera życiowego właścicielki stale zamieszkującego lokalu własnościowym wchodzącym w skład wspólnoty mieszkaniowej. Moje pytanie wynika z faktu że wpólnota mieszkaniowa odmawia mi prawa wypowiada...
Urlop na żądanie na dzień wolny
Witam, pracuje w dużym zakładzie produkcyjnym. Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. Wymiar czasu pracy to 40h tygodniowo (pon-pt). Wynagrodzenie to podstawa plus premie. Ostatnio w zakładzie praktykowane jest zabieranie premii i wbijanie urlopu na żądanie za nie przyjście do pracy w sobotę. Czy jest to zgodne z prawem? Czy kierownik może zabrać mi urlop na żądanie nawet jak żadnej karty urlopowej nie podpisałam i nie została mi przed...
Przekazanie spadku po zmarłym.
Witam, odziedziczyłem po babci część spadku w testamencie. Z uwagi na to, że aktualnie nie jest mi ten spadek do niczego potrzebny, a tą nieruchomością zarządzają moi rodzice to chciałbym, aby ten spadek przeszedł na ich własność. Są już właścicielami pozostałej części. W jaki sposób to zrobić najbardziej efektywnie i najtaniej patrząc na koszty u notariusza? Ważne jest, aby owa czynność nie skutkowała w przyszłości (po śmierci rodziców) brakie...
Kolizja przy wyprzedzaniu.
Witam, miałem kolizję drogową. Podczas wykonywania manewru wyprzedzania kolumny samochodów jeden z nich stwierdził, że również chce wyprzedzić. Pech chciał, że zrobił to w momencie gdy ja go wyprzedzałem i przetarliśmy się bokami. Gdy zjechaliśmy na parking, kierowca powiedział, że to jest moja wina bo wyprzedzałem na ciągłej a on rozpoczął manewr idealnie w momencie gdy pojawiła się przerywana linia. Gwoli ścisłości manewr rozpocząłem zgodnie ...

Wyszukiwarka