Środki z OFE.

Proszę o pomoc w sprawie, która postaram się krótko opisać bo nie wiem co zrobić.
Po śmierci mojej matki jej mąż ( nie mój ojciec ani ojczym) poszedł ze mną do Otwartego Funduszu Emerytalnego po wypłatę środków po zmarłej żonie (był uposażony).
W funduszu zdeklarował mój nr konta bankowego do wypłaty świadczenia z moim imieniem i nazwiskiem. Rozmawiał ze mną i powiedział, że to pieniądze są dla mnie.
Po jakimś czasie powiedział, że się rozmyślił i ze mam mu oddać te pieniądze bo pójdzie na Policję.
On jest alkoholikiem po śmierci matki wszystko przepił, żal mi oddać tych pieniędzy na jego picie . Jestem pewny, że opiekunka społeczne, która do niego przychodzi namówiła go do tego (mam powody tak sądzić).On nie ma on już rodziny został sam i sprytna pani opiekunka go nastawia. Dodam , że ciężko go tam odwiedzać bo mieszkamy na dwóch końcach Polski.

moje pytania
1. Skoro podpisał w OFE iż przelew ma być na moje konto czy mogę zostawić sobie te środki i mu ich nie oddawać bez narażania się na Policję.
2.Czy jak pójdzie na policję jakby skończyła się sprawa i czy będzie musiał założyć sprawę w sądzie o zwrot środków.
3 Czy mam się nic nie obawiać bo nie odbierze mi tych pieniędzy.

Uważam , że jak obiecał mi te pieniądze zdeklarował do mnie na konto to należą się mi ale mam obawę, że mimo to muszę je mu oddać.
anonim cytuj
21-09-2023
Potrafisz udokumentować, że była to darowizna (nie słowem a dokumentem)? Jaki tytuł przelewu? Równie dobrze zamiast darowizny, może to być depozyt nieprawidłowy lub przechowanie.
To była umowa słowna, nie mam nic na piśmie. W tytule przelewu jest:
wypłata uposażenia z Aviva OFENRrach......
Co to znaczy depozyt nieprawidłowy i przechowanie?

Jak mam teraz zrobić , żebym nie miał problemów z tym wszystkim ?
Nie wiem co mam robić
Jakieś problemy mnie czekają z Urzędem Skarbowym ?
 
anonim cytuj
21-09-2023
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące problemów prawnych związanych ze środkami z OFE, podaję następujące informacje i sugestie.

W kwestii pozostawienia sobie środków i możliwości oddania ich bez konsekwencji prawnych:
Skoro mąż Państwa matki podpisał deklarację w OFE, że przelew ma trafić na Państwa konto, teoretycznie nie powinien mieć podstaw prawnych, aby żądać zwrotu tych środków. Wydaje się, że przelew na Państwa konto był dokonany legalnie, zgodnie z wolą zmarłej i jej męża. Jednakże, nie ma dokumentu potwierdzającego, że to darowizna.

To była umowa słowna, nie mam nic na piśmie. W tytule przelewu jest: wypłata uposażenia z Aviva OFENRrach......


W kwestii "depozytu nieprawidłowego i przechowania":
„Depozyt nieprawidłowy” i „przechowanie” są formami umowy regulującymi przekazanie własności rzeczy jednej stronie przez drugą stronę. Depozyt nieprawidłowy oznacza, że rzecz jest przekazywana z zastrzeżeniem, że zostanie zwrócona. Przechowanie z kolei polega na tym, że jedna strona przekazuje rzecz drugiej stronie w celu przechowania.

W kwestii możliwości pozwania przez policję i sąd:
Jeśli mąż Państwa matki zdecyduje się pójść na policję, prawdopodobnie zostanie poinformowany, że jest to sprawa cywilna, nie karna, i zostanie skierowany do sądu cywilnego. Zatem, aby odzyskać środki, musiałby wszcząć postępowanie sądowe. Podczas takiego postępowania musiałby udowodnić, że pieniądze te faktycznie mu się należą. Jeśli nie ma dokumentacji potwierdzającej jego prawo do tych środków, może mieć trudności z udowodnieniem swojego stanowiska w sądzie.

Co do kwestii problemów z Urzędem Skarbowym:
Jeżeli środki z OFE były przelewane jako darowizna, może to wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od darowizn. Warto zaznaczyć, że darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z opodatkowania, ale w Państwa przypadku, jako że nie jesteście spokrewnieni z mężem Państwa matki, to zwolnienie nie obowiązuje.

W kwestii obaw związanych z oddaniem pieniędzy:
Jeśli są Państwo pewni, że te pieniądze zostały Państwu legalnie przekazane, i nie ma dokumentacji potwierdzającej, że mąż Państwa matki ma prawo do tych środków, prawdopodobnie nie ma podstaw prawnych do ich zwrotu. Warto także podkreślić, że z punktu widzenia prawa, umowy słowne są tak samo ważne jak umowy pisemne, ale problemem jest ich udowodnienie.

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne w Państwa sytuacji.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Odwieszenie kary w zawieszeniu.
Witam mam pytanie mąż miał karę w zawieszeniu za kradzież 2 na 5 lat minęły 4 lata i zostało skazany za pobicie na 10 miesięcy napisał o dozór elektroniczny i dzisiaj dostał zawiadomienie o posiedzeniu w sprawie wcześniejszej kary zawieszenia moje pytanie brzmi czy ma jakieś szanse ze mu nie odwiesza tamtej kary dodam że jest jedynym żywicielem rodziny a mamy syna małego....
Czy jest szansa na spotkania ojca z dzieckiem jeśli dziecko nie chce kontaktu z ojcem.
Czy jest szansa na spotkania ojca z dzieckiem jeśli dziecko nie chce kontaktu z ojcem. Dziecko ma 15 lat więc ma już ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Czy jeśli ojciec dziecka zlozy wniosek o kontakty z dzieckiem z tym dzieckiem ma szansę je uzyskać? Czy gdy dziecko nie chce spotkań z ojcem to sąd odmówi ojcu tych spotkań? Jeśli to istotne to ojciec dziecka ma odebrane prawa rodzicielskiej....
Zwolnienie chorobowe.
Jeśli uzyskałam zwolnienie chorobowe w trakcie zatrudnienia, ale podczas zwolnienia nastąpił koniec zatrudnienia to czy zwolnienie chorobowe może być przedłużone pod koniec trwania obecnego?...
Odstąpienie od umowy
Witam serdecznie, 10 października kupiłam na stronie internetowej 2 komplety dresów. 11 listopada wysłałam odstąpienie od umowy przez pocztę e-mail ponieważ ciągle czekali na dostawę-brak towaru w magazynie. 14 listopada odpisali z informacją o anulowaniu zamówienia oraz prośbą o numer rachunku bankowego do zwrotu. Odpisałam. 18 listopada napisałam przypomnienie, oraz dzisiaj 30.11 ponaglenie. Jaki krok powinien być następny? Jak odzyskać ...

Wyszukiwarka