Umowa o dożywocie.

Sytuacja dotyczy aktu notarialnego "umowa o dożywocie". Zgodnie z art 908 kc" nabywca" nieruchomości jest zobowiązany do wytrzymania "zbywcy", aż do śmierci. Sprawa jasna. Jak wygląda sytuacja w przypadku gdy "zbywca" osoba w bardzo podeszłym wieku wyraża chęć umieszczenia w DPS z uwagi na stan zdrowia, czy jest taka możliwość, czy musi do końca mieszkać w swojej nieruchomości?
Drugie pytanie: czy "nabywca" jest prawnie zobowiązany dopłacać do dobytku w DPS, jeśli 70% emerytury/renty nie wystarcza do pokrycia kosztów?
Czy jest prawnym opiekunem?
PS. Zbywca i nabywca nie są ze sobą spokrewnieni.
anonim cytuj
27-08-2023
1. Może mieszkać w DPS. 2. obciążony dożywociem może dopłacać do DPS zwłaszcza ze w sytuacji umieszczenia dożywotnika w DPS nie spełnia warunku osobistego świadczenia opieki. Dożywotnik może tez na podstawie wystąpić do sądu z powództwem o zamianę wszystkich lub niektórych uprawnień przysługujących mu na podstawie umowy na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. Może tez dojść do rozwiązania umowy dożywocia - chociaż nie wydaje mi się by sam DPS był wystarczająca przesłanka. Można tam dożywotnika odwiedzać, dbać o niego, finansować pobyt w DPS częściowo [ Art. 913. [Zmiana dożywocia na rentę; rozwiązanie umowy]
§ 1.
Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.
§ 2.
W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.]
Czyli dopłata zależna od chęci "nabywcy"? Czy OPS może nakaz lub odmówić przyjęcia w ośrodku w przypadku braku chęci dopłat?

ops nie może pana zmusić do opłat za DPS dożywotnika, jeżeli pan się na to nie zgodzi.
Natomiast tak jak już zostało wspomniane wyżej, dożywotnik może wystąpić o zamianę dożywocia na rentę lub o rozwiązanie umowy.
 
anonim cytuj
27-08-2023
W odniesieniu do pytania dotyczącego możliwości mieszkania przez "zbywcę" w DPS:
Zgodnie z art. 908 § 1 k.c., "zbywca" zachowuje prawo do korzystania z rzeczy przez całe swoje życie, ale nic nie przeszkadza mu w rezygnowaniu z tego prawa na rzecz pobytu w placówce, takiej jak DPS, jeżeli wymaga tego jego stan zdrowia czy dobrobyt. Istotą umowy dożywocia jest to, by "zbywca" był wyżywiony i utrzymany przez "nabywcę" do końca swojego życia.

Co do obowiązku dopłat przez "nabywcę" do dobytku w DPS:
Jeśli wydatki na utrzymanie "zbywcy" w DPS przekraczają 70% jego emerytury/renty, "nabywca" jest zobowiązany do ich uzupełnienia, chyba że w umowie o dożywocie postanowiono inaczej. Istotą umowy o dożywocie jest zobowiązanie "nabywcy" do zapewnienia "zbywcy" należytego utrzymania.

Kwestia bycia prawnym opiekunem:
Umowa o dożywocie sama w sobie nie czyni "nabywcy" prawnym opiekunem "zbywcy". Aby zostać prawnym opiekunem, konieczne jest wszczęcie odpowiedniego postępowania sądowego i uzyskanie decyzji sądu w tej sprawie.

W odniesieniu do zamiany dożywocia na rentę:
Zgodnie z art. 913 k.c., w sytuacjach, kiedy niemożliwe staje się utrzymanie bezpośredniego kontaktu pomiędzy dożywotnikiem a zobowiązanym (na przykład z powodu umieszczenia dożywotnika w DPS), sąd może na wniosek jednej ze stron zamienić uprawnienia dożywocia na rentę odpowiadającą ich wartości.

Jeśli chodzi o dopłaty związane z DPS:
OPS nie ma prawa wymusić na "nabywcy" dopłat za pobyt "zbywcy" w DPS, jeśli nie wyrazi on na to zgody. Niemniej jednak warto podkreślić, że "nabywca" może być zobowiązany do takich dopłat na podstawie umowy o dożywocie, która określa zakres obowiązków "nabywcy" wobec "zbywcy".

Mam nadzieję, że wyjaśnienie jest jasne i pomogło w zrozumieniu kwestii prawnych związanych z umową o dożywocie.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku po rozwodzie.
Mam straszny problem z samochodem, który kupiłam z mężem jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Ja jestem współwłaścicielem tego samochodu. Chciałam go sprzedać i oddać mu połowę pieniędzy za niego, tak by było najprościej. Niestety jest człowiekiem zawistnym i samochód zabrał i ja w obecnej chwili nie mam do tego samochodu żadnego dostępu ani do dokumentów. W tej chwili wyjechał i ma to daleko gdzieś. Teraz zaczęły mi przychodzić wezwania do zapł...
Jak dostarczyć rzeczy do aresztu śledczego?
Partner został zatrzymany w areszcie śledczym, jak dostarczyć mu ubrania czy golarki i inne środki czystości? Poprostu zrobić paczkę i przesłać do aresztu z jego danymi ? Może ktoś się orientuje co mogę zabrać na widzenie czy wtedy mogę przekazać mu np. znaczki pocztowe pieniądze?...
Czy mogę się wyprowadzić z dziećmi?
Witam. Od pewnego czasu mam problem z partnerem. Mam dwóch synów starszy z pierwszego związku ma 14 lat a młodszy ma niecały rok z tego związku. Starszy syn ma zespół aspergera. Głównym problemem jest to że partner zaczął źle traktować starszego. Ubliża mu i za niekiedy bzdury wyznacza mu kary np. zakaz używania laptopa na kilka dni bo dostał minus za aktywność na wf. Syn że względu na aspergera ma swoje nawyki i nie da się ich zmienić. Trwam w t...
Poręczenie pożyczki koleżance z pracy.
Była koleżanka, z którą pracowałam zaciągnęła pożyczkę u nas w firmie (jestem 1 z 2 żyrantów) odeszła na emeryturę i drugi miesiąc nie spłaca pożyczki, dostałam dzisiaj informacje, że pieniążki będą odciągane z mojej wypłaty. Proszę, powiedzcie co mogę zrobić w tej sytuacji ?...

Wyszukiwarka