Naruszenie dóbr osobistych.

Chciałbym założyć sprawę w sądzie o naruszenie dóbr osobistych. W związku z tym mam kilka pytań.
Z tego co udało mi się ustalić. To muszę ustalić Imię Nazwisko oraz adres zamieszkania osoby którą chce pozwać.
Chciałbym jednakże dowiedzieć się, jak wygląda cały proces.
Rozumiem, że w pierwszej kolejności muszę zgłosić się na policje w celu ustalenia danych osobowych osoby pozywanej.
Czy na tym etapie musze przedstawić policji coś więcej niż wolę rozpoczęcia postępowania z art. 24. KC i art. 216 kk ?
Jakie moje dane osobowe zostaną przedstawione osobie które chce pozwać , podczas czynności wykonywanych przez policje ?
anonim cytuj
26-10-2023
Rozumiem, że w pierwszej kolejności muszę zgłosić się na policje w celu ustalenia danych osobowych osoby pozywanej.

Nie, policja nie ustala danych osoby do pozwu. Sam musisz to ustalić. nie ma postępowania z tych dwóch artykułów łącznie. Nie ogarniasz podstaw, więc odradzam występowanie z takim roszczeniem samodzielnie. Jeśli ci zależy - idź do prawnika.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Chciałbym założyć sprawę w sądzie o naruszenie dóbr osobistych.

Z tego co udało mi się ustalić. To muszę ustalić Imię Nazwisko oraz adres zamieszkania osoby którą chce pozwać.

Rozumiem, że w pierwszej kolejności muszę zgłosić się na policje w celu ustalenia danych osobowych osoby pozywanej.

Czy na tym etapie musze przedstawić policji coś więcej niż wolę rozpoczęcia postępowania z art. 24. KC i art. 216 kk ?

Jakie moje dane osobowe zostaną przedstawione osobie które chce pozwać , podczas czynności wykonywanych przez policje ?


Odpowiadam:

Jeśli chodzi o dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych zgodnie z art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego (KC), musisz rzeczywiście znać dane pozwanej osoby, aby skierować do niej pozew. Jednakże:

W pierwszej kolejności nie musisz zgłaszać się na policję w celu ustalenia danych pozywanej osoby. Policja nie jest uprawniona do udostępniania takich danych dla celów cywilnoprawnych. Jeśli nie znasz danych osoby, którą chcesz pozwać, musisz je ustalić samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnika.

W przypadku zgłaszania sprawy na policję z art. 216 kk (zniesławienie), to przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Musisz wtedy przedstawić okoliczności naruszenia twojego dobra osobistego oraz wskazać osobę, która w twojej ocenie jest sprawcą. Twój wniosek musi zawierać konkretne zarzuty oraz ewentualne dowody.

Jeśli postępowanie karnoprawne zostanie wszczęte, Twoje dane osobowe jako pokrzywdzonego będą znane stronie przeciwnej (oskarżonemu), ponieważ ma on prawo do obrony i musi wiedzieć, kto występuje przeciwko niemu.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci zrozumieć procedurę i określić dalsze kroki. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące aspektów prawnych, chętnie na nie odpowiem.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Został złożony wniosek do sądu o zniesienie alimentów, czy trzeba jeszcze zapłacić te alimenty do czasu wyznaczenia rozprawy?
Jeżeli w tym miesiącu został złożony wniosek do sądu o zniesienie alimentów to czy musi dana osoba jeszcze zapłacić te alimenty do czasu wyznaczenia rozprawy sądowej. Moim zdaniem chyba jeszcze ma obowiązek płacenia ale nie wiem czy dobrze myślę?...
Upadłość konsumencka, a kredyt hipoteczny.
Jestem w dość trudnej sytuacji i zastanawiam się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej w Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie jestem zainteresowany turystyką upadłościową gdyż mieszkam tu dłuższy czas... Otóż w Polsce figuruje jako jeden z kredytobiorców na umowie kredytu hipotecznego. Zakładając, że sąd brytyjski orzeknie o upadłości konsumenckiej, to czy wyżej wspomniany kredyt stanie się wtedy z automatu wymagalny?...
Wypadek w drodze do pracy.
Witam mój syn miał wypadek jak szedł do pracy, potrącił go samochód na pasach. Wina kierowcy, co mam dalej robić?...
Odrzucenie wniosku o urlop.
Dzień dobry pracodawca odrzucił mój wniosek o 9 tygodni urlopu. Ja jestem zatrudniony na umowę o pracę w Polsce natomiast matka dziecka pracuje w Niemczech. Dziecko urodziło się 26.07.2022r. Od narodzin dziecka matka przebywała na Niemieckim urlopie rodzicielskim. Pracodawca napisał że według państwowej Inspekcji pracy urlop mi nie przysługuje bo w dniu wejścia nowych przepisów matka dziecka nie korzystała/nie miała prawa do urlopu rodzicielskieg...

Wyszukiwarka