Czy można mieszkać na działce ROD?

Witajcie, mam pytanie,
3 lata temu partner wziął kredyt na kupno działki ROD. Mamy wspólne pieniądze więc jakby nie patrząc oboje wspólnie ją spłacamy. Ja nie jestem na umowie kupna, wszystko jest na niego. Dziś rozmawiałam z zarządem ROD i spytałam się czy partner może mnie dopisać do działki, dowiedziałam się, że nie może, ponieważ przepisy się zmieniły w 2013 roku. Czy na zwykłej kartce mogę z nim podpisać umowę, w której on dopisuje mnie bądź napisać ja tak że nie będzie mógł mnie z niej wyrzucić z córką? (Jego córka) i jak to prawnie wygląda . Pozdrawiam wszystkich.
anonim cytuj
10-08-2023
Jeśli chodzi o działkę ROD to jej się nie da kupić. To jest dzierżawa terenu lub prawo do użytkowania, a kupuje się jedynie budynek i nasadzenia. Co Pani rozumie przez wyrzucić? Mieszkacie tam? Nie wolno mieszkać na działkach ROD.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Jeśli chodzi o działkę ROD to jej się nie da kupić. To jest dzierżawa terenu lub prawo do użytkowania, a kupuje się jedynie budynek i nasadzenia. Co Pani rozumie przez wyrzucić? Mieszkacie tam? Nie wolno mieszkać na działkach ROD.

Tak mieszkamy od roku w sumie. Jest tu dużo rodzin zamieszkujących całorocznie od wielu lat. Chodzi mi o to czy nie daj Bóg byśmy się rozeszli to ma prawo nas stąd wyrzucić?
 
anonim cytuj
10-08-2023
Każdy ma prawo Panią wyrzucić, bo na działkach ROD nie wolno mieszkać.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Każdy ma prawo Panią wyrzucić, bo na działkach ROD nie wolno mieszkać.

Czyli prawnie nie mogę się w żaden sposób zabezpieczyć tak?
 
anonim cytuj
10-08-2023
Partner może Pani podarować udziały, ale to nie da prawa do mieszkania.
 
anonim cytuj
10-08-2023
W świetle prawa, ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe) służą wyłącznie celom rekreacyjno-ogrodniczym. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2013 poz. 1677) stanowi, że na działkach ROD nie można prowadzić stałego zamieszkiwania. Jeżeli chodzi o dodanie osoby do działki, jest to niemożliwe w oparciu o wspomnianą ustawę. Jeśli chodzi o zabezpieczenie się w formie pisemnej umowy na zwykłej kartce, może to mieć pewne znaczenie w aspekcie stosunków między Panią a partnerem, ale nie będzie miało wpływu na prawa wynikające z przepisów o ROD.

Odpowiedź do postu 3:
Mimo że wiele osób nieprzestrzega przepisów i mieszka na działkach ROD, jest to niezgodne z obowiązującą ustawą. Jeśli doszłoby do rozejścia się z partnerem, Pani prawa do pozostania na działce byłyby ograniczone, biorąc pod uwagę zakaz stałego zamieszkiwania oraz fakt, że Pani nie jest wpisana do księgi ROD.

Odpowiedź do postu 5:
Nie ma prawnego mechanizmu, który pozwoliłby Pani zabezpieczyć się w kontekście stałego zamieszkiwania na działce ROD, ponieważ jest to niezgodne z obowiązującym prawem. Nawet jeśli Pani partner podarowałby Pani udziały w działce, nie zmieniłoby to sytuacji w kwestii zamieszkiwania.

Odpowiedź do postu 6:
Podarowanie udziałów w działce może dać Pani pewne prawa własnościowe w odniesieniu do działki, ale nie zmienia to faktu, że stałe zamieszkiwanie na działce ROD jest niezgodne z prawem. Ustawa jasno definiuje cele, dla których mogą być wykorzystywane działki ROD, a stałe zamieszkiwanie nie jest jednym z nich.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy można zmienić zamki w wynajmowanym mieszkaniu?
Wynajmuję domek jednorodzinny. Mieszkam sama z dziećmi. Czy mogę zmienić zamek z racji, że właściciel podczas mojej nieobecności wchodzi do domu? Mam nagranie na kamerze, że wchodzi gdy mnie nie ma. I czy na posesję podwórka może wejść podczas mojej nieobecności?...
Testament po śmierci.
Dzień dobry, mój Tata po ciężkiej chorobie raka trzustki umiera. Niestety nie zdążyliśmy zrobić przepisu majątku jak i zobowiązań Taty na mnie w formie aktu notarialnego. Jak możemy to teraz zrobić?? Tata oczywiście żyje ale jest bardzo słaby nie chcemy go ciągać po notariuszach. W grę wchodzi tylko złożony podpis Taty więcej myślę, że będzie zbyt dużym wysiłkiem. Czy mogę napisać jakieś oświadczenie w formie testamentu gdzie Tata się podpisze i ...
Przymusowe leczenie.
Cześć! Mam w domu alkoholika - ojca. Przez alkohol już stracił prawo jazdy oraz pracę (aktualnie znalazł nową). Pije od zawsze odkąd pamiętam, raz mniej raz więcej. Był na odwyku dwa miesiące ale nic to nie dało. Większość majątku jest zdobyta przez mamę i ona nie chce mu oddać połowy bo mu się nie należy więc męczy się z tym człowiekiem pod jednym dachem. Jednak psychicznie się to bardzo odbija na rodzinie. Czy można go gdzieś zgłosić? Jakie...
Podpisanie umowy z obywatelem Ukrainy.
Jeśli chce wynająć Ukraińcom mieszkanie, umowa spisana notarialnie to czy musi być w języku ukraińskim? Będzie ich przyjaciel jako tłumacz (ale nie jest zawodowym tłumaczem). Jednak czy umowa podpisana w języku polskim będzie ważna? Bardzo dziękuje za odpowiedzi....

Wyszukiwarka