Najniższa krajowa.

Czy jest komuś znany jakiś przypadek, kiedy to osoba będąca na samozatrudnieniu JDG /to jest tylko forma zatrudnienia, nic więcej/, oraz na etacie, u pracodawcy, na najniższej krajowej dla którego równocześnie świadczy usługi jako JDG, nie zarabia z tytułu etatu najniższej krajowej?
anonim cytuj
07-11-2023
Na JDG możesz zarabiać przysłowiową złotówkę - kwestia umowy
Na umowie o prace nie może być mniej jak wynagrodzenie minimalne
 
anonim cytuj
07-11-2023
Przy pełnym etacie musi być co najmniej minimalne wynagrodzenie.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Gdzie można takie naruszenie płacy zgłosić? czy to może być zgłoszenie anonimowe?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Ile masz brutto? Jaki wymiar etatu? Na podstawie czego twierdzisz, że nie ma płacy minimalnej?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, które jest określone w przepisach – na rok 2023 minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto. Obowiązek ten wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W przypadku zatrudnienia na część etatu, wynagrodzenie minimalne jest proporcjonalnie niższe i również nie może być niższe niż proporcjonalna część wynagrodzenia minimalnego przewidziana dla pełnego etatu.

Jeśli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), tutaj nie ma minimalnej kwoty wynagrodzenia – osoba samozatrudniona sama ustala wynagrodzenie za swoje usługi.

W przypadku podejrzenia, że pracodawca narusza przepisy dotyczące wynagrodzenia minimalnego, pracownik może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Zgłoszenie może być anonimowe, choć warto pamiętać, że dokładniejsze dane mogą ułatwić prowadzenie kontroli. PIP ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych zgłaszającego, jeśli ten wyrazi taką wolę. Poza zgłoszeniem do PIP, pracownik ma prawo dochodzić swoich praw na drodze sądowej, domagając się wynagrodzenia zgodnego z przepisami.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Ważność podpisu na testamencie.
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...
Czy mogę zmienić nazwisko na nazwisko partnera nie biorąc ślubu
Dzień dobry, niedługo urodzę dziecko mojego partnera. Z różnych przyczyn nie mamy ślubu, ale jesteśmy razem i mieszkamy. Dziecko zostanie uznane przed narodzinami, więc będzie miało nazwisko po tacie. Nie chcę nazywać się inaczej niż moja córka, czy mogę zmienić nazwisko na jej i partnera w urzędzie, nie biorąc z nim ślubu? Dwuczłonowe nazwisko nie wchodzi w grę, bo moje mi się nie podoba. Proszę o nieocenianie, tylko o porady prawne....
Zakończenie umowy najmu mieszkania.
Skończyła mi się umowa o wynajem mieszkania i właściciel dal mi 2 tygodnie na opuszczanie lokalu bez możliwość podpisania dalszej umowy. Mam 2 małych dzieci. Czy może mnie wyrzucić prawnie z mieszkania jeśli opłacam na bieżąco wszystkie opłaty. Mimo tego że obowiązuje okres ochronny do marca??...
Wynajem mieszkania, a odwiedziny.
Syn wynajmuje mieszkanie, okres wypowiedzenia umowy 3 miesiące. Czy jeżeli właściciel ma problem z tym że syn bierze swojego syna 1.5 rocznego do siebie co drugi tydzień twierdzi że tak nie może być bo jest głośno czy syn ma prawo wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym? W umowie nie ma zapisku że w mieszkaniu nie może przebywać dziecko....

Wyszukiwarka