57statystyka-publiczna

Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności – mówił prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal. – Rodzi to pytanie o to, czym taki stan faktyczny właściwie jest, oraz jak to będzie weryfikowane. Mam też wątpliwości, czy tak surowa sankcja jest w tym przypadku adekwatna do wagi czynu – podkreślał. Za przypadek mniejszej wagi przepis przewiduje karę grzywny. Konstrukcja formularza wyeliminuje możliwość popełnienia błędu. Jeżeli jednak taki się zdarzy, to raczej nie trzeba obawiać się odpowiedzialności, bo błąd jest przesłanką wyłączającą winę.
anonim cytuj
05-10-2021
Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności


Zgodnie z prawem polskim, przekazanie nieprawdziwych danych statystycznych może być uznane za przestępstwo. W Kodeksie karnym w art. 233.1 czytamy, że "Kto, zobowiązany na podstawie przepisów o statystyce publicznej do przekazania danych, przekazuje nieprawdziwe dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Rodzi to pytanie o to, czym taki stan faktyczny właściwie jest, oraz jak to będzie weryfikowane.


Stan faktyczny oznacza konkretną sytuację w rzeczywistości, której dotyczą przekazywane dane. W przypadku danych statystycznych będzie to zazwyczaj rzeczywisty stan opisanej przez dane statystyki kategorii. Weryfikacja stanu faktycznego odbywa się przez organy statystyki publicznej, które mają narzędzia i metody oceny zgłoszonych informacji.

Mam też wątpliwości, czy tak surowa sankcja jest w tym przypadku adekwatna do wagi czynu


Kwestia adekwatności sankcji do wagi czynu jest złożona i niejednoznaczna. Ustawodawca przyjął, że przekazywanie fałszywych danych statystycznych może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania państwa i jego polityki, dlatego wprowadził stosunkowo surowe sankcje za takie postępowanie.

Za przypadek mniejszej wagi przepis przewiduje karę grzywny.


Rzeczywiście, w przypadku przekazania nieprawdziwych danych statystycznych w sytuacji, gdy wina sprawcy jest niewielka, odpowiedzialność ogranicza się do kary grzywny.

Konstrukcja formularza wyeliminuje możliwość popełnienia błędu. Jeżeli jednak taki się zdarzy, to raczej nie trzeba obawiać się odpowiedzialności, bo błąd jest przesłanką wyłączającą winę.


Jeśli błąd popełniony przy wypełnianiu formularza wyniknął z nieuwagi, niedbałości lub innych przyczyn niezależnych od sprawcy i nie było w nim zamiaru podania nieprawdziwych danych, wtedy taka osoba nie będzie odpowiadać karnie. W przypadku stwierdzenia błędu niezawinionego przez podmiot przekazujący dane, istnieje przesłanka wyłączająca winę. Jednak każdy przypadek będzie podlegał indywidualnej ocenie.

Zachęcam do zapoznania się z treścią Kodeksu karnego oraz ustawy o statystyce publicznej, aby dokładnie zrozumieć zakres obowiązków i odpowiedzialności związanych z przekazywaniem danych statystycznych.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Prawo jazdy.
Robiłam kurs na prawo jazdy w 2011 roku. Zdawałam w OSK egzamin praktyczny, do teorii nie przystąpiłam wtedy, dopiero w tym roku. Teraz chciałabym sprawę dokończyć. Od OSK nie otrzymałam kart jazd, tylko umowę i rachunek. Oni karty jazdy zniszczyli. Nie chcą wystawić żadnego zaświadczenia o ukończeniu kursu, namawiają do ponownego wykupienia kursu. Teoretycznie kurs jest dożywotni, no ale bez ukończonych obydwu egzaminów wtedy nie uznają go jako ...
Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną.
Sytuacja jest następująca. Rodzice mają wspólność majątkową. Są właścicielami gospodarstwa, domu oraz ziemi. Zostały im to przepisane w zamian przez dziadków ze strony. Jednak niestety okazuje się, że moja matka ma spore długi komornicze. Ojciec nic o tym nie wiedział i nie wyrażał zgody na żadne branie kredytów czy pożyczek, nie był informowany o tym przez matkę. Czy majątek rodziców jest zagrożony zajęciem, jeśli nie wiedział o żadnego tego typ...
Koniec umowy a zaległy urlop.
Witam mam takie pytanie kończy mi się umowa pod koniec listopada nie mam zamiaru jej przedłużać i mam ok 20 dni urlopu , czy na koniec umowy dostać ekwiwalent za 20 dni pracy czy po prostu na ostatnie 20 dni będę miał urlop od pracodawcy , bo on sam mnie już grafik wypisał do końca umowy , więc raczej on sam nie chce zwalniać Ogólnie czy jeśli pracodawca nie chce przedłużać komuś umowy , musi dać przed jego końcem zaległy urlop czy moze a nie mu...
Co z podatkami po śmierci podatnika?
Dzień dobry. Moja mama miała małe gospodarstwo rolne (pasieka) z wujkiem na mocy umowy cywilnej. Po śmierci mamy mam postanowienie sądowe, że nabywam w całości inwentarz po zmarłej. Przyszedł czas wpisania mnie do księgi wieczystej. Przy postanowieniu nie było podane, że mama ma ziemię. Rozliczenie podatku od spadku już złożyłem. Mam papiery rolnicze, ale nie chcę prowadzić tam żadnej działalności rolniczej. Czy przy wpisaniu mnie do księgi w...

Wyszukiwarka