57statystyka-publiczna

Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności – mówił prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal. – Rodzi to pytanie o to, czym taki stan faktyczny właściwie jest, oraz jak to będzie weryfikowane. Mam też wątpliwości, czy tak surowa sankcja jest w tym przypadku adekwatna do wagi czynu – podkreślał. Za przypadek mniejszej wagi przepis przewiduje karę grzywny. Konstrukcja formularza wyeliminuje możliwość popełnienia błędu. Jeżeli jednak taki się zdarzy, to raczej nie trzeba obawiać się odpowiedzialności, bo błąd jest przesłanką wyłączającą winę.
anonim cytuj
05-10-2021
Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności


Zgodnie z prawem polskim, przekazanie nieprawdziwych danych statystycznych może być uznane za przestępstwo. W Kodeksie karnym w art. 233.1 czytamy, że "Kto, zobowiązany na podstawie przepisów o statystyce publicznej do przekazania danych, przekazuje nieprawdziwe dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Rodzi to pytanie o to, czym taki stan faktyczny właściwie jest, oraz jak to będzie weryfikowane.


Stan faktyczny oznacza konkretną sytuację w rzeczywistości, której dotyczą przekazywane dane. W przypadku danych statystycznych będzie to zazwyczaj rzeczywisty stan opisanej przez dane statystyki kategorii. Weryfikacja stanu faktycznego odbywa się przez organy statystyki publicznej, które mają narzędzia i metody oceny zgłoszonych informacji.

Mam też wątpliwości, czy tak surowa sankcja jest w tym przypadku adekwatna do wagi czynu


Kwestia adekwatności sankcji do wagi czynu jest złożona i niejednoznaczna. Ustawodawca przyjął, że przekazywanie fałszywych danych statystycznych może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania państwa i jego polityki, dlatego wprowadził stosunkowo surowe sankcje za takie postępowanie.

Za przypadek mniejszej wagi przepis przewiduje karę grzywny.


Rzeczywiście, w przypadku przekazania nieprawdziwych danych statystycznych w sytuacji, gdy wina sprawcy jest niewielka, odpowiedzialność ogranicza się do kary grzywny.

Konstrukcja formularza wyeliminuje możliwość popełnienia błędu. Jeżeli jednak taki się zdarzy, to raczej nie trzeba obawiać się odpowiedzialności, bo błąd jest przesłanką wyłączającą winę.


Jeśli błąd popełniony przy wypełnianiu formularza wyniknął z nieuwagi, niedbałości lub innych przyczyn niezależnych od sprawcy i nie było w nim zamiaru podania nieprawdziwych danych, wtedy taka osoba nie będzie odpowiadać karnie. W przypadku stwierdzenia błędu niezawinionego przez podmiot przekazujący dane, istnieje przesłanka wyłączająca winę. Jednak każdy przypadek będzie podlegał indywidualnej ocenie.

Zachęcam do zapoznania się z treścią Kodeksu karnego oraz ustawy o statystyce publicznej, aby dokładnie zrozumieć zakres obowiązków i odpowiedzialności związanych z przekazywaniem danych statystycznych.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja słuchawek, a zwrot pieniędzy.
Kupiłam słuchawki bezprzewodowe w rtv za 1000 zł. Po około roku przestały działać. Zgłosiłam reklamacje, która przyjęli. Okazało się, ze słuchawek nie da się naprawić i nie mają już tego modelu żeby wymienić na nowe wiec zaproponowali mi, abym cokolwiek kupiła u nich za minimum 500zl , wtedy resztę oddadzą mi w gotowce. Słuchawki były kupione na Spółkę z o.o. Czy faktycznie mogą tak zrobić ?...
Spłata małżonka po rozwodzie.
Witam czy 4 lata po rozwodzie można żądać od byłego męża spłaty. Zaznaczam nie było intercyzy, mąż miał pełno długów sprzedał dom ja nie byłam dopisana do aktu notarialnego z powodu tych zadłużeń. Mnie po rozwodzie nie spłacił bo twierdził ze mi się nic nie należy. Mamy dorosłą córkę....
Spadek a zachowek.
Sprawa jest następująca. Babcia umarła w styczniu zostawiając testament. Miała 4 dzieci(3synow, gdzie dwóch nie żyje i 1 córkę, całość przepisała na córkę). Wiadomo o zachowek w tym przypadku należy się synom pominiętym w testamencie. I tu pojawia się pytanie. Jeden z nieżyjących synów miał długu. Jego dzieci notarialnie zrzekły się spadku po nim. Czy w tym przypadku należy im się zachowek po zmarłej babci?...
Czy można zrezygnować z funduszu remontowego?
Posiadam mieszkanie własnościowe (spółdzielnia mieszkaniowa)i płace za czynsz wraz z wodą i centralnym 650zl plus do tego fundusz remontowy i eksploatacji 570zl co daje na miesiąc prawie 1200zl. Czy ten fundusz nie jest za wysoki? Co roku sobie podwyższają o 80zl jak tylko jest jakaś podwyżka. Moim zdaniem fundusz jest za wysoki. Co mogę w takim wypadku zrobić? Można jakoś zrezygnować z tego funduszu?...

Wyszukiwarka