Rzeczywiście kurator może w sytuacji zagrożenia zdrowia zarządzić usunięcie/odinstalowanie nadajnika. Po ustaniu przyczyny usunięcia sędzia penitencjarny zarządza jego ponownie zainstalowanie. Wszystko masz w art. 43r kodeksu karnego wykonawczego.
Można wywnioskować, że:
Jeśli kurator, który nadzoruje wykonanie kary poza zakładem karnym, wydał zgodę na przecięcie bransoletki z powodu badania medycznego, to nie powinno to prowadzić do konsekwencji prawnych. Jest to uregulowane w przepisach, które pozwalają na tymczasowe usunięcie nadajnika w sytuacjach, kiedy może to zagrozić zdrowiu lub życiu osoby skazanej.
Jeśli chodzi o kwestię ponownego założenia bransoletki po przecięciu, kurator będzie musiał zgłosić ten fakt i w odpowiednim czasie (po zakończeniu badań) zorganizować ponowne założenie bransoletki. Czas, który będzie to trwać, zależy od procedur w danym rejonie oraz dostępności służb odpowiedzialnych za monitorowanie.
Jeśli chodzi o potencjalne wezwanie radiowozu czy innych służb, jeśli kurator prawidłowo zgłosił powód przecięcia bransoletki, powinno to zostać uwzględnione w systemie monitorowania i nie powinno prowadzić do nieporozumień.
W przypadku wątpliwości związanych z przecięciem bransoletki warto, dla własnego spokoju, skontaktować się z Centralą Monitorowania i upewnić się, że sytuacja została prawidłowo odnotowana. Jednak skoro kurator dał taką zgodę, można zakładać, że zostały podjęte odpowiednie kroki w celu uniknięcia nieporozumień.