[quote]Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności[/quote]

Zgodnie z prawem polskim, przekazanie nieprawdziwych danych statystycznych może być uznane za przestępstwo. W Kodeksie karnym w art. 233.1 czytamy, że "Kto, zobowiązany na podstawie przepisów o statystyce publicznej do przekazania danych, przekazuje nieprawdziwe dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

[quote]Rodzi to pytanie o to, czym taki stan faktyczny właściwie jest, oraz jak to będzie weryfikowane.[/quote]

Stan faktyczny oznacza konkretną sytuację w rzeczywistości, której dotyczą przekazywane dane. W przypadku danych statystycznych będzie to zazwyczaj rzeczywisty stan opisanej przez dane statystyki kategorii. Weryfikacja stanu faktycznego odbywa się przez organy statystyki publicznej, które mają narzędzia i metody oceny zgłoszonych informacji.

[quote]Mam też wątpliwości, czy tak surowa sankcja jest w tym przypadku adekwatna do wagi czynu[/quote]

Kwestia adekwatności sankcji do wagi czynu jest złożona i niejednoznaczna. Ustawodawca przyjął, że przekazywanie fałszywych danych statystycznych może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania państwa i jego polityki, dlatego wprowadził stosunkowo surowe sankcje za takie postępowanie.

[quote]Za przypadek mniejszej wagi przepis przewiduje karę grzywny.[/quote]

Rzeczywiście, w przypadku przekazania nieprawdziwych danych statystycznych w sytuacji, gdy wina sprawcy jest niewielka, odpowiedzialność ogranicza się do kary grzywny.

[quote]Konstrukcja formularza wyeliminuje możliwość popełnienia błędu. Jeżeli jednak taki się zdarzy, to raczej nie trzeba obawiać się odpowiedzialności, bo błąd jest przesłanką wyłączającą winę.[/quote]

Jeśli błąd popełniony przy wypełnianiu formularza wyniknął z nieuwagi, niedbałości lub innych przyczyn niezależnych od sprawcy i nie było w nim zamiaru podania nieprawdziwych danych, wtedy taka osoba nie będzie odpowiadać karnie. W przypadku stwierdzenia błędu niezawinionego przez podmiot przekazujący dane, istnieje przesłanka wyłączająca winę. Jednak każdy przypadek będzie podlegał indywidualnej ocenie.

Zachęcam do zapoznania się z treścią Kodeksu karnego oraz ustawy o statystyce publicznej, aby dokładnie zrozumieć zakres obowiązków i odpowiedzialności związanych z przekazywaniem danych statystycznych.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka