[quote]zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał[/quote]
Zgodnie z art. 430 Kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. 2021.1805) małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.
[quote]Rozumiem. Ale to chyba nie dotyczy badania biegłego. Czy jego mama musiałaby wyrazić na to zgodę? Czy to by coś wniosło do sprawy związanej z naszymi wspólnymi dziećmi?[/quote]
Dzieci (wspólne lub tylko jednego z małżonków), które nie ukończyły trzynastego roku życia mogą być wysłuchane w związku ze sprawą o rozwód tylko jeżeli sprawy z nimi związane będą rozstrzygane w tym rozwodowym postępowaniu a ich wiek i rozwój umożliwiają wyrażenie zdania co do tych spraw (np. miejsca zamieszkania). Ponieważ syn pani męża z poprzedniego związku nie ukończył trzynastego roku życia oraz sprawa rozwodowa jego praw nie dotyczy toteż i wniosek dowodowy powinien zostać oddalony przez sąd.
[quote]Dziękuję za odpowiedź. Mieszanie dziecka w sprawy dorosłych wydawało mi się od początku złe dla niego[/quote]
W wyroku rozwodowym sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej jednego z byłych małżonków. Muszą wtedy zaistnieć przyczyny wskazane w art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego : " Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców".

W sytuacji podanej w pytaniu taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca. Sąd bada bowiem dowody na okoliczności podane w pozwie i wnoszonych pismach dodatkowych.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka