Różnica między pozwem , a zawiadomieniem możliwości popełnienia przestępstwa

witam
Czym różni się pozew , a zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ? A mianowicie czy za pozew muszę zapłacić koszty sądowe , a za zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nie? Czy dobrze rozumiem czy jestem w błędzie ? Moje kolejne pytanie jest następujące :
Czy prokuratura po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa ma obowiązek rozpatrzeć czy zawiadomienie jest zasadne czy nie, a jeśli uzna za zasadne kieruje sprawę do sądu? Ostatnie pytanie tyczy czy prokuratura bada zasadność zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa w wypadku kiedy do naruszenia prawa mogło dojść wobec postanowień konstytucyjnych?
anonim cytuj
25-09-2020

Witam,

Twoje zrozumienie różnic między pozwem a zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa jest poprawne. Pozew to dokument składany do sądu, zwykle w sprawach cywilnych, które wymagają zapłaty kosztów sądowych. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa jest składane do prokuratury i nie wiąże się z opłatami.

Odwołując się do Kodeksu postępowania karnego, prokuratura ma obowiązek zbadania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Zgodnie z art. 303 § 1 K.p.k., prokuratura jest obowiązana wszcząć śledztwo, jeżeli zawiadomienie zawiera wystarczająco dużo informacji wskazujących na możliwość popełnienia przestępstwa. Jeśli po przeprowadzeniu śledztwa prokuratura uzna, że są podstawy do postawienia zarzutów, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Co do ostatniego pytania, prokuratura ma obowiązek badać zasadność zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, niezależnie od tego, czy potencjalne naruszenie prawa dotyczy postanowień konstytucyjnych. Oczywiście, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, a ostateczna decyzja prokuratury będzie zależała od konkretnych faktów i okoliczności.


Warto podkreślić kilka dodatkowych punktów:

Przysługuje Ci prawo do bycia poinformowanym o postępowaniu po złożeniu zawiadomienia. Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego, organ prowadzący postępowanie powinien poinformować osobę, która zawiadomiła o przestępstwie, o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Po złożeniu zawiadomienia, masz również prawo do skargi na bezczynność lub przewlekłość postępowania. Zgodnie z art. 37 Kodeksu postępowania karnego, skargę można złożyć, jeżeli prokuratura nie podjęła odpowiednich działań w odpowiednim czasie.

W przypadku spraw konstytucyjnych, jeżeli sprawa dotyczy ochrony Twoich konstytucyjnych praw i wolności, może istnieć możliwość skierowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Warto jednak pamiętać, że skarga konstytucyjna jest procedurą skomplikowaną i specyficzną, wymagającą spełnienia szeregu warunków.

Mam nadzieję, że te informacje są dla Ciebie pomocne. Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek pytania, proszę o kontakt.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

sprzedaż samochodu wprowadzonego do firmy
Witam, 19.11.2015 wprowadziłam pół samochodu do firmy, odprowadziłam pół podatku. W marcu br. samochód został rozbity. Chciałabym go sprzedać. Po jakim czasie od wprowadzenia samochodu do firmy moge go sprzedać bez odprowadzenia kolejnego podatku? Słyszałam, że po dwóch latach, księgowa wspominała coś o pięciu latach. Jak to z tym jest ?...
Alimenty na rodzica.
Witam, czy pozbawiona praw matka, która nie interesowała się dzieckiem przez ponad 10 lat oraz nie płaciła zasądzonych alimentów, może nagle ubiegać się o alimenty od pełnoletniego dziecka, które dopiero co ukończyło szkołę zawodową ale nadal się uczy ? Ubiega się ze względu na długi oraz sytuację materialną, brak pracy i to, że ma na utrzymaniu dwójkę dzieci. Dziecko zarabia około 2500 zł na rękę uczy się prywatnie, wynajmuje mieszkanie. Jakie s...
Urząd pracy.
Witam na ile miesięcy wyrzucają z urzędu pracy jak się nie stawi w terminie?...
Małżeńskie umowy majątkowe.
Moja córka ma męża, który wziął kredyt hipoteczny przed ślubem. Teraz spłacają kredyt wspólnie, nie mają rozdzielności majątkowej. Czy córka może w jakiś sposób stać się współwłaścicielką domu i działki? Czy to coś kosztuje?...

Wyszukiwarka