Ubezwłasnowolnienie a długi.

Brat mojej znajomej jest alkoholikiem z długami. jego długi sięgają ponad 200 tysięcy złotych przez pożyczki, a banki nadal mu ich udzielają. znajoma była w urzędzie, by spytać co może zrobić, by mu pomóc. poradzili, żeby go ubezwłasnowolniła. zaczęła kompletować papiery, by do tego doprowadzić, ale wtedy zaczęły być silniejsze przymrozki i zaczęło być jej po prostu szkoda, że on śpi na ławce. poszła na policję, żeby dopytać się, czy na pewno nie może jakoś pomóc. policjant powiedział jej, że gdy spróbuje go ubezwłasnowolnić, ona przejmie jego długi. jaka jest prawda? czy rzeczywiście tak jest?
szukałam tego w internecie, ale piszą bardzo różnie.
I czy gdyby go przyjęła pod swój dach, to gdyby komornik przyszedł, mógłby zająć jej rzeczy?
anonim cytuj
19-10-2023
Nie, opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, czy kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo nie przejmuje jej długów. Jedynie co to zajmuje się sprawami podopiecznego, w tym jego finansami i jeśli jest taka konieczność spłaca jego zadłużenie, ale ze środków/majątku ubezwłasnowolnionego nie swoich.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Brat mojej znajomej jest alkoholikiem z długami. [...] policjant powiedział jej, że gdy spróbuje go ubezwłasnowolnić, ona przejmie jego długi. jaka jest prawda? czy rzeczywiście tak jest?


Nieprawdą jest, że ubezwłasnowolnienie osoby skutkuje przejęciem przez opiekuna jej długów. Proces ubezwłasnowolnienia ma na celu ochronę interesów osoby, która nie jest w stanie sama za siebie decydować w ważnych sprawach życiowych z powodu choroby, uzależnienia czy innych przyczyn.

Zgodnie z art. 164 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, opiekun reprezentuje osobę ubezwłasnowolnioną w czynnościach prawnych i zarządza jej majątkiem. Opiekun jest jednak odpowiedzialny za szkody wyrządzone w zarządzie majątkiem podopiecznego, jeżeli szkoda wynikła z jego winy. Ale to nie oznacza, że opiekun przejmuje osobiste długi podopiecznego.

Co do komornika i zajęcia mienia:

I czy gdyby go przyjęła pod swój dach, to gdyby komornik przyszedł, mógłby zająć jej rzeczy?


Nie, komornik może zająć jedynie majątek dłużnika, czyli w tym przypadku brata znajomej. Aby komornik mógł zająć jakieś rzeczy, muszą one należeć do dłużnika. Jeżeli znajoma przyjęłaby brata pod swój dach, jej osobiste rzeczy nie podlegałyby egzekucji, chyba że nie byłoby możliwe odróżnienie, które przedmioty należą do niej, a które do brata. W takim przypadku zalecam dokładne udokumentowanie swojego majątku, aby w razie potrzeby móc udowodnić, które rzeczy są jej własnością.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę.
Mam problem z pracownikiem, który ma ochronę przedemerytalna. Chciałbym zakończyć z nim współpracę ale nie wiem czy jest na to jakiś sposób. Owy pracownik przez swoje kłamstwa i wymysły powoduje koszmarna atmosferę w zespole. Proszę o jakąś pomoc, co mogę w tej sytuacji zrobić bo inni pracownicy chcą odejść....
Czas wypowiedzenia w umowie B2B
Umowa B2B jako programista. W umowie napisane jest tylko, że czas wypowiedzenia wynosi 2 miesiące. Czy jes coś co reguluje od kiedy czas wypowiedzenia będzie się liczył ? Od dnia zgłoszenia, czy od końca miesiaca lub początku następnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia ?...
Rozwiązanie umowy o prace.
Czy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o prace z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia i kazać nie przychodzić do pracy i poinformować, że daje na miesiąc urlop bezpłany bez zgody pracownika, i bez wniosku? ...
Komornik zajął moje wynagrodzenie za długi mojego męża.
Będę wdzięczna za pomoc w mojej sprawie. Były mąż nie zapłacił podatku od nieruchomości i komornik zdjął tą kwotę z mojego wynagrodzenia. Nie byliśmy małżeństwem od kilku lat i nieruchomość była własnością byłego męża. Niestety nie pomyślałam o tym, że powinnam ten fakt zgłosić w urzędzie miasta. Widnieliśmy jako współwłaściciele. Na chwilę obecną wszystkie dokumenty są w urzędzie zatem wg prawa dług był byłego męża a nie mój. Czy jest szansa ...

Wyszukiwarka