Odroczenie rozprawy.

W sądzie toczy się postepowanie o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej. Złożone zostały wnioski dowodowe potwierdzające brak zainteresowania dzieckiem, dowody że ojciec na stałe przebywa za granicą co według KRIO jest trwałą przeszkodą w wykonywaniu władzy rodzicielskiej oraz została załączona opinia psychologa dziecięcego w której stwierdzono że dziecko nie zna ojca, nie chce się z nim spotykać i nie ma z nim więzi. Ojciec od prawie 11 lat nie utrzymuje kontaktu. W sądzie kłamie że matka utrudnia mu kontakty, jego świadkowie również podtrzymują wersję że ojciec cały czas się stara nawiązywać kontakty ale nie mają na to żadnych dowodów. Sędzia w ogóle nie odniosła się do przedstawionych przez matkę dowodów, nie wzięła pod uwagę opinii psychologa ani tego że ojciec nie mieszka w Polsce. Postanowiła odroczyć rozprawę do 1.10 i wnieść o badania w OZSS. Czy mogę złożyć apelację od tego postanowienia z racji tego że sędzia nie odniósł się do dostarczonych dowodów a na sali ciągle przerywa moje wypowiedzi nie dając mi dojść do głosu?
anonim cytuj
07-11-2023
Apelacja to nic innego jak odwołanie od wyroku sądu I instancji do sądu II instancji. Tu wyrok jeszcze nie zapadł. Więc i apelacja nie przysługuje.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej stanowi podstawę do jej pozbawienia. Pozwany od ponad dwóch lat mieszka i pracuje za granicą (pomijam już fakt braku zainteresowania dzieckiem od prawie 11 lat). W sądzie pokazałam dowody na to że pozwany nie mieszka w Polsce, mimo to sędzia zachowuje się tak jakby w ogóle nie czytała ani nie widziała moich wniosków dowodowych. Co można zrobić w tej sytuacji? Dodam że od 9 lat prawa pozwanego są ograniczone.
Sprawa o odebranie toczy się od zeszłego roku i sędzia za każdym razem odracza rozprawę ani słowem nie odnosząc się do wysłanych wniosków dowodowych.
 
anonim cytuj
07-11-2023
To czy świadkowie kłamią - należy do oceny sądu, również przydatność opinii biegłego, (ten psycholog to z OZSS czy opinia prywatna tj wzięłaś dziecko do psychologa a on wysmarował opinię?).
Jeśli ojciec twierdzi że próbuje a Ty mu to utrudniasz, to to, co realnie możesz, to wnieść o uregulowanie kontaktów, choćby 1 w miesiącu, plus np 2-3 czy 4 tygodnie wakacji ciągiem (sądząc z długości trwania sporu, to dziecko już duże), wtedy, jeśli nie będzie wypełniał tych kontaktów - wniosek o zagrożenie, potem o ukaranie, potem odrębna sprawa o pozbawienie.
Jeśli rodzic wykaże choćby cień cienia chęci, to sąd mu co najwyżej mocno ograniczy władzę, być może zawiesi, ale nie pozbawi całkowicie.
Odnośnie zachowania sędziego tj. sposobu prowadzenia rozprawy, zawsze masz prawo wnosić o uwagę do protokołu, też, wiele to na ten moment nie zmieni.
Sąd zna Twoje stanowisko: dziecku obecnie nie dzieje się krzywda, zajmujesz się nim, prawdopodobnie chcesz się odgryźć na jego ojcu - byłym partnerze mając papier na 'pozbawienie władzy' (być może jest nowy partner i chce dziecko adoptować), ojciec - póki co - nie utrudnia Ci tej władzy (albo o tym nie piszesz) tj. - zabronił Ci dziecku przekłuć uszy? Nie mogło iść do komunii / mieć Bar micwa ? odmówił operacji / transfuzji krwi (świadkowie jehowy) ?
Jeśli nie, to na jakiej podstawie sąd ma go tej władzy pozbawić?
 
anonim cytuj
07-11-2023
W odniesieniu do postu numer 1, dotyczącego postanowienia sędziego o odroczeniu rozprawy: nie jest możliwe złożenie apelacji w sytuacji, gdy wyrok jeszcze nie został wydany. Apelacja zgodnie z art. 368 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego jest środkiem odwoławczym od wyroku sądu pierwszej instancji. Jednakże, w określonych przypadkach dopuszczalne jest złożenie zażalenia na niektóre postanowienia sądu, które nie kończą postępowania w sprawie, na podstawie art. 394 § 1 K.p.c. W tej sytuacji warto rozważyć, czy postanowienie o odroczeniu rozprawy nie narusza prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, co jest zagwarantowane w art. 176 § 1 K.p.c. i art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

W kwestii przedstawionej w poście numer 3, gdzie pojawia się problem braku odniesienia się do wniosków dowodowych przez sędziego: jeżeli strona procesowa uważa, że sąd nie brał pod uwagę zgromadzonego materiału dowodowego, może to podnieść w toku postępowania, a następnie w apelacji, po wydaniu wyroku. Zgodnie z art. 328 § 2 K.p.c., wyrok powinien zawierać m.in. rozstrzygnięcie co do zgromadzonego materiału dowodowego. Jeśli wyrok ten będzie postrzegany jako naruszający przepisy prawa materialnego lub procesowego, wówczas jego zaskarżenie apelacją na podstawie art. 386 § 1 K.p.c. będzie właściwym krokiem.

W przypadku postu numer 4, dotyczącego opinii psychologa oraz zachowania sędziego: ocena dowodów, w tym opinii biegłego, należy do kompetencji sądu i jego suwerennej oceny dowodów (art. 233 § 1 K.p.c.). Jeżeli strona ma zastrzeżenia co do sposobu prowadzenia rozprawy przez sędziego, może złożyć skargę na przewlekłość postępowania lub na naruszenie prawa do sądu, zgodnie z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 191-198 Ustawy o skargach na naruszenie prawa do sądu. Ponadto, każdy ma prawo złożyć skargę do Prezesa sądu na postępowanie sędziego, co jednak nie jest formalnym środkiem odwoławczym i nie wpłynie bezpośrednio na treść i przebieg postępowania sądowego.

Należy pamiętać, że prawo przewiduje również inne środki, takie jak skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jeśli wyczerpane zostały wszystkie krajowe środki ochrony prawnej i można uzasadnić naruszenie konwencji praw człowieka. Jednakże taka skarga może być złożona dopiero po zakończeniu postępowania w kraju i stwierdzeniu, że doszło do naruszenia praw człowieka.

W kontekście możliwości pozbawienia praw rodzicielskich ojca, który stale przebywa za granicą i nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem: art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić, jeżeli rodzic trwale zaniedbuje swoje obowiązki. Fakt zamieszkiwania za granicą może utrudniać wykonywanie władzy rodzicielskiej, ale sam w sobie nie stanowi automatycznej podstawy
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę nie wyrazic zgody na wymianę piecy przez spółdzielnię mieszkaniową?
Spółdzielnia Mieszkaniowa w przyszłym roku będzie likwidować piecyki gazowe, ponieważ ciepła woda będzie z rur. Jak się dowiedziałam wszyscy muszą wyrazić zgodę. Nie chce rezygnować z gazu ponieważ jest dużo tańsze. Mam mieszkanie własnościowe i czy spółdzielnia może decydować w takiej sprawie....
Odmówione dofinansowanie na panele słoneczne.
W ubiegłym roku podpisaliśmy kontrakt z firmą o panele słoneczne. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Gmina odpowiedziała że za mało było wniosków o dotację i dofinansowania nie będzie. Panele zostały założone z naszych pieniędzy. Co można zrobić w takiej sytuacji. ...
rozwiązanie umowy przedstępnej
Witam. Wynajęłam mieszkanie niepełnoletniego syna do dnia 30.09.2021 r. za zgodą Sądu. Syn w mojej obecności ( ja umowę pisałam, jeśli to ważne) podpisał przedwstępną umowę najmu od dnia1.10.2021 r do dnia 31.07.2022r, umowa najmu miała być podpisana 6.10.2021 r. - wtedy syna będzie pełnoletni. Dzisiaj powiedział lokatorom, że mają 3 dni na wyprowadzkę. Jakie konsekwencje mogą go czekać? Co lokatorzy mają/ mogą zrobić z nie dotrzymaniem umowy? ...
Jak rozwiązać umowę o pracę?
Jestem kierowcą, umowa o pracę. Jak zwolnić się z dnia na dzień? Jak rozwiązać to prawnie? Jak odebrać niewykorzystany urlop?...

Wyszukiwarka