Ślub a próg podatkowy

Moja narzeczona nie pracuje więc nie ma dochodu. Mój dochód roczny przekracza 120 tys. Znajomy doradził mi że jeśli wezmę ślub cywilny w styczniu 2023 to od stycznia 2024 będziemy mieli większy próg podatkowy. Mam pytanie czy jeśli wezmę ślub cywilny w grudniu 2022 to w styczniu 2023 będę miał już większy próg?
anonim cytuj
11-12-2022
Jeśli weźmiecie ślub do końca roku to korzystniej rozliczycie się w przyszłym. Czyli już za 2022. Wchodzą nowe przepisy podatkowe i wystarczy być małżeństwem 1 dzień. Czyli np od 31 grudnia. Wtedy najbardziej skorzystają takie osoby jak Państwo gdzie jedno osiąga dochód powyżej 120 tys a drugie wcale nie pracuje.
 
anonim cytuj
11-12-2022
Mało tego, zmiana przepisów dotyczy dochodów uzyskanych od 01.01.2021 więc można biorąc ślub w 2022 rozliczyć rok i 2022 i zrobić korektę za 2021 i rozliczyć się wspólnie.
 
anonim cytuj
11-12-2022
Tak tylko minimalny okres oczekiwania na date ślubu to 30 dni. Można pisać wniosek o przyspieszenie tego terminu, jednak musicie mieć dobre powody
 
anonim cytuj
11-12-2022
Moja narzeczona nie pracuje więc nie ma dochodu. Mój dochód roczny przekracza 120 tys. Znajomy doradził mi że jeśli wezmę ślub cywilny w styczniu 2023 to od stycznia 2024 będziemy mieli większy próg podatkowy. Mam pytanie czy jeśli wezmę ślub cywilny w grudniu 2022 to w styczniu 2023 będę miał już większy próg?


Odpowiedź jest twierdząca. Osoby, które zawierają związek małżeński, mają prawo do rozliczenia się wspólnie za cały rok podatkowy, niezależnie od dnia zawarcia ślubu. Zgodnie z Art. 27 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie, którzy przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim, mogą zastosować podwójny próg podatkowy, jeśli wybiorą rozliczenie wspólne.

Mało tego, zmiana przepisów dotyczy dochodów uzyskanych od 01.01.2021 więc można biorąc ślub w 2022 rozliczyć rok i 2022 i zrobić korektę za 2021 i rozliczyć się wspólnie.


Owszem, jeżeli przepisy pozwalałyby na korzystniejsze rozliczenie się małżonków wspólnie za rok 2021, mają Państwo możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego za ten rok w oparciu o Art. 45 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak tylko minimalny okres oczekiwania na date ślubu to 30 dni. Można pisać wniosek o przyspieszenie tego terminu, jednak musicie mieć dobre powody


Tak, zgodnie z Art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przed zawarciem związku małżeńskiego wymagany jest miesięczny okres oczekiwania od dnia zgłoszenia się do urzędu stanu cywilnego z chęcią zawarcia małżeństwa. Jednakże istnieje możliwość skrócenia tego okresu, jeżeli zachodzą ważne powody. Decyzja w tej sprawie leży w gestii kierownika urzędu stanu cywilnego.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Potrącenia z kaucji a zużycie lokalu
Dnia 17 września opuściłam wynajmowany pokój. Napisałam do pani reprezentującej, że się wyprowadzam i że klucze zostawiam u współlokatorki gdyby chciała odebrać je wcześniej niż w kolejnym tygodniu, kiedy dopiero byłabym w mieście. Nie dostałam żadnej informacji. Dopiero od koleżanki dowiedziałam się, że klucze zostały odebrane. Napisałam więc SMS czy wszystko w porządku i czy je wzięła, lecz dalej żadnej informacji. W końcu wczoraj zadzwoniłam d...
Czas pracy osoby niepełnosprawnej.
Dzień dobry, legitymuję się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Lekarz medycyny pracy nie wyraził zgody na pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Z ustawy jasno wynika, że czas pracy w moim przypadku wynosi 8h na dobę, 40h tygodniowo. Natomiast nie wiem jak liczyć ten tygodniowy czas pracy - od poniedziałku do niedzieli? Po raz kolejny mam zaplanowane 6dni pracy pod rząd - od poniedziałku do soboty. Pracodawca może w ten...
Rozwiązanie umowy na urlopie wychowawczym.
Jestem na urlopie wychowawczym dostałam od pracodawcy wypowiedzenie z rozwiązaniem umowy o pracę. Okres wypowiedzenia 3 miesiące. Przyczyna: likwidacja stanowiska pracy(zamknięcie jednego z punktów handlowych). Proszę mi powiedzieć czy nie powinni poczekac do mojego powrotu z wypowiedzeniem? Jak to prawnie teraz wygląda? I czy nie powinnam w takim razie dostać odprawy? Pracodawca zatrudnia ok 100 osób. Druga sprawa to wypowiedzenie / rozwiąz...
Zwolnienie chorobowe.
Jeśli uzyskałam zwolnienie chorobowe w trakcie zatrudnienia, ale podczas zwolnienia nastąpił koniec zatrudnienia to czy zwolnienie chorobowe może być przedłużone pod koniec trwania obecnego?...

Wyszukiwarka