Moja narzeczona nie pracuje więc nie ma dochodu. Mój dochód roczny przekracza 120 tys. Znajomy doradził mi że jeśli wezmę ślub cywilny w styczniu 2023 to od stycznia 2024 będziemy mieli większy próg podatkowy. Mam pytanie czy jeśli wezmę ślub cywilny w grudniu 2022 to w styczniu 2023 będę miał już większy próg?
Odpowiedź jest twierdząca. Osoby, które zawierają związek małżeński, mają prawo do rozliczenia się wspólnie za cały rok podatkowy, niezależnie od dnia zawarcia ślubu. Zgodnie z Art. 27 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie, którzy przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim, mogą zastosować podwójny próg podatkowy, jeśli wybiorą rozliczenie wspólne.
Mało tego, zmiana przepisów dotyczy dochodów uzyskanych od 01.01.2021 więc można biorąc ślub w 2022 rozliczyć rok i 2022 i zrobić korektę za 2021 i rozliczyć się wspólnie.
Owszem, jeżeli przepisy pozwalałyby na korzystniejsze rozliczenie się małżonków wspólnie za rok 2021, mają Państwo możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego za ten rok w oparciu o Art. 45 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tak tylko minimalny okres oczekiwania na date ślubu to 30 dni. Można pisać wniosek o przyspieszenie tego terminu, jednak musicie mieć dobre powody
Tak, zgodnie z Art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przed zawarciem związku małżeńskiego wymagany jest miesięczny okres oczekiwania od dnia zgłoszenia się do urzędu stanu cywilnego z chęcią zawarcia małżeństwa. Jednakże istnieje możliwość skrócenia tego okresu, jeżeli zachodzą ważne powody. Decyzja w tej sprawie leży w gestii kierownika urzędu stanu cywilnego.