Podział majątku a intercyza.

Proszę o udzielenie pomocy w nurtującym mnie pytaniu. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej z mężem. Nie mam zamiaru przedłużać tego postępowania i chce abyśmy ten etap zakończyli za porozumieniem obu stron. Natomiast problem na pewno pojawi się w przypadku podziału majątku otóż po zawarciu związku małżeńskiego moi rodzice przekazali nam działkę na której rozpoczęliśmy budowę domu. Gdy dom był w stanie surowym otwartym zawarliśmy intercyzę. Dom został wykończony i jest zamieszkany. Pomimo zawarcia intercyzy ja lokowałam pieniądze w ten dom, oczywiście pomagałam przy budowie, podobnie jak moja rodzina. W trakcie trwania intercyzy zakupiliśmy m.in. dwa samochody osobowe z mężem których jestem współwłaścicielem. Z uwagi na wychowanie małoletnich dzieci nie mogłam podjąć pracy zarobkowej, pracował wyłącznie mąż. W chwili obecnej małżonek twierdzi, że w przypadku podziału majątku będzie on dotyczył tylko do momentu zawarcia intercyzy czyli pozostanie mu do spłaty 50% wartości szacunkowej wartości tego domu w stanie surowym otwartym, ponieważ po zawarciu intercyzy wszystkie faktury dot. domu były imienne i on widnieje jako nabywca. Czy faktycznie tak to wygląda ze strony prawnej ze mój udział po zawarciu intercyzy nie będzie wcale wliczany, a fakt wychowywania wspólnych dzieci nie ma najmniejszego znaczenia?
anonim cytuj
07-11-2023
Czyja jest działka w KW?
Działka to współwłasność małżeńska.

Czyli rodzice darowali wam obojgu tak?
Dokładnie. Moi rodzice w darowiźnie przekazali nam działkę na której rozpoczęliśmy budowę.

Intercyzę, to podpisuje się przed małżeństwem. W trakcie małżeństwa można wprowadzić rozdzielność majątkową i dzielić majątek wspólny. Od tego dnia, każdy z małżonków pracuje na własny majątek osobisty. Kto i ile wniósł, powinno wynikać z dokumentu, czyli faktury, rachunki imienne lub umowy cywilne. Czytaj art. 6 kc.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Rozumiem. Czyli pomimo ze nie mogłam podjąć pracy z uwagi na konieczność opieki nad małoletnimi dziećmi nie ma to najmniejszego znaczenia przy podziale majątku ponieważ wszelkie faktury na były wystawiane na małżonka.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kwestii pieniędzy włożonych w "dalszą" budowę możesz mieć jeszcze furtkę ratunkową. Faktury to jedno, ale możesz (mam nadzieję) udowodnić pochodzenie pieniędzy, np. wyciągami bankowymi rodziców itp. W Sądzie zawsze możesz powiedzieć, że mąż cię oszukał w kwestii faktur bo powinny być na ciebie czy twoich rodziców, a on będzie musiał udowodnić skąd brał te pieniądze.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kwestii rozliczeń majątkowych po zawarciu intercyzy istotne są zarówno przepisy dotyczące małżeńskiej wspólności majątkowej, jak i zasady wynikające z umowy intercyzy. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, intercyza wyłącza zasadę wspólności majątkowej w zakresie określonym w tej umowie (art. 47 § 1 KRiO). Wszystko, co zostało nabyte przed zawarciem intercyzy, wchodzi w skład wspólnego majątku małżeńskiego, natomiast po jej zawarciu każdy z małżonków nabywa mienie już jako majątek osobisty, chyba że w intercyzie postanowiono inaczej.

Jeśli chodzi o wkład własny w majątek wspólny po zawarciu intercyzy, warto zwrócić uwagę na art. 45 § 1 KRiO, który mówi, że każde z małżonków przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny według swoich sił, zarobków i majątków. Oznacza to, że nawet jeśli nie byłaś w stanie podjąć pracy zarobkowej z uwagi na opiekę nad dziećmi, Twoja praca w domu i wkład w wychowanie dzieci ma znaczenie. Takie wkłady mogą być uwzględnione przy podziale majątku jako niemajątkowy wkład w majątek wspólny, co może zostać zrównoważone w podziale majątku.

Co do inwestycji w dom po zawarciu intercyzy, jeżeli możesz udowodnić, że pieniądze pochodziły z Twojej strony lub od Twoich rodziców, mogą być one rozpatrzone jako roszczenie zwrotne wobec majątku wspólnego lub osobistego małżonka, zgodnie z art. 46 KRiO.

W przypadku samochodów nabytych po zawarciu intercyzy, jeżeli zostały zakupione za środki nabyte już po tym akcie i są na współwłasność, należy dokładnie przeanalizować umowę intercyzy. Może się okazać, że te środki trzeba będzie podzielić zgodnie z ustaleniami tej umowy.

Warto zaznaczyć, że dokładna analiza intercyzy i okoliczności związanych z nabyciem poszczególnych składników majątku jest kluczowa, aby ustalić sposób podziału. W przypadkach spornych Sąd dokonuje podziału majątku, biorąc pod uwagę nie tylko faktury i umowy cywilne, ale także pochodzenie środków finansowych i wkład niemajątkowy stron, co ma swoje odzwierciedlenie w orzecznictwie.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Wykup mieszkania komunalnego.
Moi rodzice ze względu na długi okres wynajmu mają prawo wykupu mieszkania komunalnego(tzw. zasiedlenie). Miasto daje jednak warunek. Miasto ponosi koszty ekspertyzy tylko w przypadku jeżeli zainteresowany wykupi mieszkanie. W przeciwnym wypadku koszt ekspertyzy w tym przypadku poniosą rodzice. I tutaj moje pytanie. Czy miasto może wymagać od zainteresowanych poniesienia kosztów ekspertyzy w przypadku, gdy nie zdecydują się na wykup? W końcu nie ...
Dzisiaj kierownik powiedział że mam opróżnić szafkę i iść do domu. Nie dostałam żadnego wypowiedzenia
Mam pytanie pracuje przez agencje pracy xyz w firmie xxx umowa do 16.12.2022 dzisiaj kierownik powiedział że mam opróżnić szafkę i iść do domu. Nie dostałam żadnego wypowiedzenia do podpisu ani z pracy ani z agencji . Moje pytanie brzmi czy mogę iść na l4 problemy z kręgosłupem do końca trwania umowy i czy mi zapłacą za te 16 dni jakbym chorowała...
Czy mam prawo wypowiadać się w kwestiach dotyczących wspólnoty.
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące osoby zamieszkującej w lokalu wspólnoty mieszkaniowej. Czy jako taki mam prawo wypowiadać się w kwestiach dotyczących wspólnoty. Proszę nie mylić kwestii decydowania lokatora z kwestią wypowiadania się lokatora-partnera życiowego właścicielki stale zamieszkującego lokalu własnościowym wchodzącym w skład wspólnoty mieszkaniowej. Moje pytanie wynika z faktu że wpólnota mieszkaniowa odmawia mi prawa wypowiada...
Jak przebiega otwarcie testamentu u notariusza?
Witam. Mój ojciec zmarł 7 lat temu, mama zmarła teraz zostawiając testament w którym obdarowuje mnie i moją bratanicę, brat pominięty w testamencie. Czy testament powinnam złożyć w sądzie?...

Wyszukiwarka