Podział majątku a intercyza.

Proszę o udzielenie pomocy w nurtującym mnie pytaniu. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej z mężem. Nie mam zamiaru przedłużać tego postępowania i chce abyśmy ten etap zakończyli za porozumieniem obu stron. Natomiast problem na pewno pojawi się w przypadku podziału majątku otóż po zawarciu związku małżeńskiego moi rodzice przekazali nam działkę na której rozpoczęliśmy budowę domu. Gdy dom był w stanie surowym otwartym zawarliśmy intercyzę. Dom został wykończony i jest zamieszkany. Pomimo zawarcia intercyzy ja lokowałam pieniądze w ten dom, oczywiście pomagałam przy budowie, podobnie jak moja rodzina. W trakcie trwania intercyzy zakupiliśmy m.in. dwa samochody osobowe z mężem których jestem współwłaścicielem. Z uwagi na wychowanie małoletnich dzieci nie mogłam podjąć pracy zarobkowej, pracował wyłącznie mąż. W chwili obecnej małżonek twierdzi, że w przypadku podziału majątku będzie on dotyczył tylko do momentu zawarcia intercyzy czyli pozostanie mu do spłaty 50% wartości szacunkowej wartości tego domu w stanie surowym otwartym, ponieważ po zawarciu intercyzy wszystkie faktury dot. domu były imienne i on widnieje jako nabywca. Czy faktycznie tak to wygląda ze strony prawnej ze mój udział po zawarciu intercyzy nie będzie wcale wliczany, a fakt wychowywania wspólnych dzieci nie ma najmniejszego znaczenia?
anonim cytuj
07-11-2023
Czyja jest działka w KW?
Działka to współwłasność małżeńska.

Czyli rodzice darowali wam obojgu tak?
Dokładnie. Moi rodzice w darowiźnie przekazali nam działkę na której rozpoczęliśmy budowę.

Intercyzę, to podpisuje się przed małżeństwem. W trakcie małżeństwa można wprowadzić rozdzielność majątkową i dzielić majątek wspólny. Od tego dnia, każdy z małżonków pracuje na własny majątek osobisty. Kto i ile wniósł, powinno wynikać z dokumentu, czyli faktury, rachunki imienne lub umowy cywilne. Czytaj art. 6 kc.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Rozumiem. Czyli pomimo ze nie mogłam podjąć pracy z uwagi na konieczność opieki nad małoletnimi dziećmi nie ma to najmniejszego znaczenia przy podziale majątku ponieważ wszelkie faktury na były wystawiane na małżonka.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kwestii pieniędzy włożonych w "dalszą" budowę możesz mieć jeszcze furtkę ratunkową. Faktury to jedno, ale możesz (mam nadzieję) udowodnić pochodzenie pieniędzy, np. wyciągami bankowymi rodziców itp. W Sądzie zawsze możesz powiedzieć, że mąż cię oszukał w kwestii faktur bo powinny być na ciebie czy twoich rodziców, a on będzie musiał udowodnić skąd brał te pieniądze.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kwestii rozliczeń majątkowych po zawarciu intercyzy istotne są zarówno przepisy dotyczące małżeńskiej wspólności majątkowej, jak i zasady wynikające z umowy intercyzy. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, intercyza wyłącza zasadę wspólności majątkowej w zakresie określonym w tej umowie (art. 47 § 1 KRiO). Wszystko, co zostało nabyte przed zawarciem intercyzy, wchodzi w skład wspólnego majątku małżeńskiego, natomiast po jej zawarciu każdy z małżonków nabywa mienie już jako majątek osobisty, chyba że w intercyzie postanowiono inaczej.

Jeśli chodzi o wkład własny w majątek wspólny po zawarciu intercyzy, warto zwrócić uwagę na art. 45 § 1 KRiO, który mówi, że każde z małżonków przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny według swoich sił, zarobków i majątków. Oznacza to, że nawet jeśli nie byłaś w stanie podjąć pracy zarobkowej z uwagi na opiekę nad dziećmi, Twoja praca w domu i wkład w wychowanie dzieci ma znaczenie. Takie wkłady mogą być uwzględnione przy podziale majątku jako niemajątkowy wkład w majątek wspólny, co może zostać zrównoważone w podziale majątku.

Co do inwestycji w dom po zawarciu intercyzy, jeżeli możesz udowodnić, że pieniądze pochodziły z Twojej strony lub od Twoich rodziców, mogą być one rozpatrzone jako roszczenie zwrotne wobec majątku wspólnego lub osobistego małżonka, zgodnie z art. 46 KRiO.

W przypadku samochodów nabytych po zawarciu intercyzy, jeżeli zostały zakupione za środki nabyte już po tym akcie i są na współwłasność, należy dokładnie przeanalizować umowę intercyzy. Może się okazać, że te środki trzeba będzie podzielić zgodnie z ustaleniami tej umowy.

Warto zaznaczyć, że dokładna analiza intercyzy i okoliczności związanych z nabyciem poszczególnych składników majątku jest kluczowa, aby ustalić sposób podziału. W przypadkach spornych Sąd dokonuje podziału majątku, biorąc pod uwagę nie tylko faktury i umowy cywilne, ale także pochodzenie środków finansowych i wkład niemajątkowy stron, co ma swoje odzwierciedlenie w orzecznictwie.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

czy można przestać płacić alimenty?
Mój partner spłaca zaległości i ponoć olbrzymie odsetki do komornika. Czy może przestać płacić alimenty na 24 i 26 letnie dzieci , tak poprostu czy trzeba jakoś to załatwiać....
Oszacowanie wartości nieruchomości.
Witam wszystkich. Mojemu bratu ponad dwa lata temu komornik zajął nieruchomość, która została wtedy oszacowana. Jednak ze względu na covid nie odbywały się licytacje. Teraz już można to robić i brat dostał powiadomienie o terminie licytacji na wrzesień. Jednak co dziwi to, że w powiadomieniu jest wymieniona kwota oszacowania sprzed dwóch lat właśnie. Wiadomo jak ceny nieruchomości poszły w górę od tamtej pory. Czy jest to zgodne z procedurami? Je...
Rozwód i podział majątku.
Chcę się poradzić jak wygląda rozwód, gdy jestem współwłaścicielka mieszkania, ale jest ono jeszcze nie spłacone. Mąż wziął na nie kredyt gotówkowy i w większości go spłacał. Czy mam do niego jakieś prawa? W dodatku ze wspólnego konta wypłacił większość pieniędzy. Część udało mi się przelać, a on teraz straszy mnie policją. Czy może to robić?...
PIT-2
Który punkt w oświadczeniu PIT-2 należy zaznaczyć jeżeli nie chcę żeby była pobierana zaliczka oraz nie chcę pomniejszać miesięcznej zaliczki na podatek?...

Wyszukiwarka