Sprawa o uznanie ojcostwa-oszustwo.

W roku 2021 odbyła się sprawa o uznanie ojcostwa. Odbyły się badania dna. Przyszedł wynik wykluczający ojca. Wyrok prawomocny. Matka do dziś jest pewna, że wskazany facet jest ojcem, współżyła tylko z nim w trakcie 3 letniego związku. Tydzień temu ten wskazany ojciec na imprezie u znajomych przyznał się, że na badanie poszedł jego kolega z kolekcjonerskim dowodem osobistym na jego dane. Dodatkowo to co on mówi zostało nagrane telefonem. Czy matka dziecka może coś w tej sprawie zrobić żeby ten facet został uznany za ojca i łożył na swoje dziecko? Czy to się w ogóle nadaje do prokuratury?
anonim cytuj
07-11-2023
Teoretycznie nadawałoby się do prokuratury, bo gdyby przyjąć, że to wszystko prawda obaj panowie - ojciec biologiczny oraz przebieraniec - mogliby ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwo wyłudzenia poświadczenia nieprawdy z art. 272 kk.
Natomiast mam obawy, czy nasz ojciec biologiczny nie wykręci się łatwo mówiąc, że tylko się przechwalał, popił i było zabawnie. Wypadałoby dysponować jeszcze czymś namacalnym - np. prywatną opinią z badań DNA.
Po prawomocnym skazaniu za przestępstwo można by wnieść skargę o wznowienie postępowania o ustalenie ojcostwa.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czy matka złożyła apelację?
 
anonim cytuj
07-11-2023
W opisanym przypadku matka dziecka ma podstawy do podjęcia działań prawnych. Przyznanie się rzekomego ojca do oszustwa w procesie ustalenia ojcostwa może stanowić podstawę do wniesienia sprawy cywilnej o wznowienie postępowania z powodu nowo odkrytych okoliczności, zgodnie z art. 401[1] Kodeksu postępowania cywilnego. Co więcej, osoba, która świadomie dopuściła się oszustwa, podając inną osobę do badania DNA, może ponieść odpowiedzialność karną za poświadczenie nieprawdy, co jest przestępstwem określonym w art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Nagranie, na którym przyznaje się do tego czynu, może być dowodem w postępowaniu karnym. Złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jest możliwe w każdym komisariacie Policji lub prokuraturze.

Odpowiedź do Post 2: W świetle nagrania, na którym rzekomy ojciec przyznaje się do oszustwa, istotne jest, aby zgłosić sprawę do organów ścigania. Wskazuje na to art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, który mówi, że każdy ma prawo zawiadomić organy ścigania o popełnionym przestępstwie. Niezbędne może okazać się także uzyskanie prywatnej ekspertyzy genetycznej, która wzmocniłaby pozycję matki w ewentualnym wznowionym postępowaniu cywilnym o ustalenie ojcostwa. Podstawą do wznowienia postępowania może być również skazanie rzekomego ojca za przestępstwo związane z procesem ustalenia ojcostwa (art. 401[4] K.p.c.).

Odpowiedź do Post 3: Złożenie apelacji w procesie o ustalenie ojcostwa jest możliwe tylko w określonym terminie po wydaniu wyroku. Biorąc pod uwagę, że wyrok w sprawie jest już prawomocny, nie ma już miejsca na apelację. Jednakże, jeżeli są nowe dowody takie jak nagranie, mogą one stanowić podstawę do wznowienia postępowania zgodnie z wcześniej wymienionym art. 401 K.p.c.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Dom za opiekę nad bliską osobą.
Witam wszystkich którzy czytają ten post. Mianowicie sytuacja wygląda następująco. Mamy z żoną przepisany dom od jej Mamy. Warunkiem przepisania była dożywotnia opieka nad nią i miejsce w domu dla jej syna (40l).I to on jest całym problemem gdyż przy domu absolutnie nie pomaga nic, ma wiecznie pretensje, obmawia nas do wszystkich ludzi z którymi trzyma kontakt powodując zniesławienie. Oczywiście lubi alkohol i używki pod wpływem których jest na...
zakupy na zeszyt
Witam, Jeśli klient wziął towar na „zeszyt” i długi czas już tego nie opłaca to jest jakaś szansa odzyskania pieniędzy? Imię nazwisko są, ewentualnie nr tel i adres tego klienta. Z gory dziekuje za pomoc...
Służebność
Dzień dobry, kilka lat temu otrzymałem dom z zapisem: " [moje dane] na życzenie babci [dane] i brata ojca [dane] nieodpłatnie na ich rzecz dożywotnią służebność polegająco na prawie korzystania z parteru domu mieszkalnego z prawem wejścia, prawie korzystania z budynków gospodarczych z prawem swobodnego poruszania się po działce". Czy ten zapis oznacza że wszelkie opłaty za media, utrzymanie nieruchomości czy żywność lub ubiór ponoszę ja...
Problem dot. aktu notarialnego.
Dzień dobry, Jakiś czas temu został zawarty akt notarialny o pożyczkę od osoby prywatnej. Teraz pożyczkodawca twierdzi, że akt ten jest unieważniony, sam pojechał do notariusza bez udziału pożyczkobiorcy i unieważnił akt. Problem w tym, że nie ukazał żadnego dowodu unieważnienia aktu, żadnego dokumentu. Moje pytanie brzmi, czy można w jakiś sposób, u prawnika lub notariusza, dowiedzieć się jaki jest aktualny stan tego aktu, czy jest on unieważni...

Wyszukiwarka