Sprawa o uznanie ojcostwa-oszustwo.

W roku 2021 odbyła się sprawa o uznanie ojcostwa. Odbyły się badania dna. Przyszedł wynik wykluczający ojca. Wyrok prawomocny. Matka do dziś jest pewna, że wskazany facet jest ojcem, współżyła tylko z nim w trakcie 3 letniego związku. Tydzień temu ten wskazany ojciec na imprezie u znajomych przyznał się, że na badanie poszedł jego kolega z kolekcjonerskim dowodem osobistym na jego dane. Dodatkowo to co on mówi zostało nagrane telefonem. Czy matka dziecka może coś w tej sprawie zrobić żeby ten facet został uznany za ojca i łożył na swoje dziecko? Czy to się w ogóle nadaje do prokuratury?
anonim cytuj
07-11-2023
Teoretycznie nadawałoby się do prokuratury, bo gdyby przyjąć, że to wszystko prawda obaj panowie - ojciec biologiczny oraz przebieraniec - mogliby ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwo wyłudzenia poświadczenia nieprawdy z art. 272 kk.
Natomiast mam obawy, czy nasz ojciec biologiczny nie wykręci się łatwo mówiąc, że tylko się przechwalał, popił i było zabawnie. Wypadałoby dysponować jeszcze czymś namacalnym - np. prywatną opinią z badań DNA.
Po prawomocnym skazaniu za przestępstwo można by wnieść skargę o wznowienie postępowania o ustalenie ojcostwa.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czy matka złożyła apelację?
 
anonim cytuj
07-11-2023
W opisanym przypadku matka dziecka ma podstawy do podjęcia działań prawnych. Przyznanie się rzekomego ojca do oszustwa w procesie ustalenia ojcostwa może stanowić podstawę do wniesienia sprawy cywilnej o wznowienie postępowania z powodu nowo odkrytych okoliczności, zgodnie z art. 401[1] Kodeksu postępowania cywilnego. Co więcej, osoba, która świadomie dopuściła się oszustwa, podając inną osobę do badania DNA, może ponieść odpowiedzialność karną za poświadczenie nieprawdy, co jest przestępstwem określonym w art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Nagranie, na którym przyznaje się do tego czynu, może być dowodem w postępowaniu karnym. Złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jest możliwe w każdym komisariacie Policji lub prokuraturze.

Odpowiedź do Post 2: W świetle nagrania, na którym rzekomy ojciec przyznaje się do oszustwa, istotne jest, aby zgłosić sprawę do organów ścigania. Wskazuje na to art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, który mówi, że każdy ma prawo zawiadomić organy ścigania o popełnionym przestępstwie. Niezbędne może okazać się także uzyskanie prywatnej ekspertyzy genetycznej, która wzmocniłaby pozycję matki w ewentualnym wznowionym postępowaniu cywilnym o ustalenie ojcostwa. Podstawą do wznowienia postępowania może być również skazanie rzekomego ojca za przestępstwo związane z procesem ustalenia ojcostwa (art. 401[4] K.p.c.).

Odpowiedź do Post 3: Złożenie apelacji w procesie o ustalenie ojcostwa jest możliwe tylko w określonym terminie po wydaniu wyroku. Biorąc pod uwagę, że wyrok w sprawie jest już prawomocny, nie ma już miejsca na apelację. Jednakże, jeżeli są nowe dowody takie jak nagranie, mogą one stanowić podstawę do wznowienia postępowania zgodnie z wcześniej wymienionym art. 401 K.p.c.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Rejestracja samochodu.
Czy jest obowiązek przerejestrowania samochodu na siebie?...
Dni wolne na opiękę na dzieckiem
Witam ,w poniedziałek idę do szpitala na planowane cc ,prawdopodobnie bede tam do piątku,rzecz polega na tym ze mąż musi zostać w domu z dziećmi, czy może wziąć opiekę na zdrowe dziecko w takiej sytuacji ,ile jest takich dni i czy na każde dziecko?(mamy dwójkę) i jakie jeszcze moze wziąć dni wolnego oprócz urlopu,wiem ze jest jeszcze coś takiego jak dzień wolny z okazji narodzin dziecka lub coś podobnego,żeby nazbierać 5dni,bo później wezmie ojco...
darowizna
Dzień dobry wszystkim, Teściowie po naszym ślubie przepisali dom mojemu mężowi notarialnie, ja nie zostałam uwzględniona (Oby nigdy nic, ale różnie w życiu bywa) Jeżeli ( nie daj Boże ) coś by się stało mojemu mężowi to czy ja mam jakieś prawa do tego domu ?...
Spadek.
Zmarła ciotka. Miała męża, bezdzietni. Czy ja (siostrzeniec) coś dziedziczę po niej? Czy w tym przypadku 50% jest dla męża, pozostałe 50% do podziału na dzieci nieżyjącej siostry?...

Wyszukiwarka