Teoretycznie nadawałoby się do prokuratury, bo gdyby przyjąć, że to wszystko prawda obaj panowie - ojciec biologiczny oraz przebieraniec - mogliby ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwo wyłudzenia poświadczenia nieprawdy z art. 272 kk.
Natomiast mam obawy, czy nasz ojciec biologiczny nie wykręci się łatwo mówiąc, że tylko się przechwalał, popił i było zabawnie. Wypadałoby dysponować jeszcze czymś namacalnym - np. prywatną opinią z badań DNA.
Po prawomocnym skazaniu za przestępstwo można by wnieść skargę o wznowienie postępowania o ustalenie ojcostwa.
W opisanym przypadku matka dziecka ma podstawy do podjęcia działań prawnych. Przyznanie się rzekomego ojca do oszustwa w procesie ustalenia ojcostwa może stanowić podstawę do wniesienia sprawy cywilnej o wznowienie postępowania z powodu nowo odkrytych okoliczności, zgodnie z art. 401[1] Kodeksu postępowania cywilnego. Co więcej, osoba, która świadomie dopuściła się oszustwa, podając inną osobę do badania DNA, może ponieść odpowiedzialność karną za poświadczenie nieprawdy, co jest przestępstwem określonym w art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Nagranie, na którym przyznaje się do tego czynu, może być dowodem w postępowaniu karnym. Złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jest możliwe w każdym komisariacie Policji lub prokuraturze.
Odpowiedź do Post 2: W świetle nagrania, na którym rzekomy ojciec przyznaje się do oszustwa, istotne jest, aby zgłosić sprawę do organów ścigania. Wskazuje na to art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, który mówi, że każdy ma prawo zawiadomić organy ścigania o popełnionym przestępstwie. Niezbędne może okazać się także uzyskanie prywatnej ekspertyzy genetycznej, która wzmocniłaby pozycję matki w ewentualnym wznowionym postępowaniu cywilnym o ustalenie ojcostwa. Podstawą do wznowienia postępowania może być również skazanie rzekomego ojca za przestępstwo związane z procesem ustalenia ojcostwa (art. 401[4] K.p.c.).
Odpowiedź do Post 3: Złożenie apelacji w procesie o ustalenie ojcostwa jest możliwe tylko w określonym terminie po wydaniu wyroku. Biorąc pod uwagę, że wyrok w sprawie jest już prawomocny, nie ma już miejsca na apelację. Jednakże, jeżeli są nowe dowody takie jak nagranie, mogą one stanowić podstawę do wznowienia postępowania zgodnie z wcześniej wymienionym art. 401 K.p.c.