Wezwanie na Komendę Policji w charakterze świadka.

Witam,
Dostałam dzisiaj pocztą wezwanie na Komendę Policji wezwanie w charakterze świadka w sprawie z art.286 kk. Nic więc nie jest napisane. Czy przed stawieniem się na komendzie mogę się dowiedzieć jakoś więcej szczegółów? Czy mogę poprosić o "przesłuchanie" przez telefon (mam małe dziecko)?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
18-08-2023
Na wezwaniu masz zapewne podany numer do osoby prowadzącej sprawę. Możesz spróbować się dowiedzieć telefonicznie o co chodzi ale raczej żadnych szczegółów Ci nie podadzą. Sprawa wg artykułu dotyczy oszustwa. Niestety ale raczej trzeba będzie się stawić osobiście.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Czy mogę poprosić o "przesłuchanie" przez telefon (mam małe dziecko)?
Z góry dziękuję za pomoc.

Przesłuchanie może odbyć się wyłącznie osobiście, jest protokołowane, a Ty musisz się zapoznać z protokołem i go podpisać (lub nie). Albo na komendzie, albo u Ciebie – natomiast nie ma żadnej przesłanki do tego, aby miało się to odbyć u Ciebie (posiadanie dziecka taką nie jest, mogłaby to być np. choroba uniemożliwiająca chodzenie, wiek itp.)
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zgodnie z polskim prawem karnym procedura przesłuchiwania świadka jest dokładnie określona. Oto kilka wskazówek i informacji w odpowiedzi na Pani pytania:

Przesłuchanie świadka w sprawach karnych jest zawsze protokołowane, a protokół musi być czytany, a następnie podpisywany przez świadka. To oznacza, że przesłuchanie telefoniczne jest niemożliwe ze względu na konieczność zapewnienia autentyczności zeznań oraz możliwości ich weryfikacji.

Warto skontaktować się z osoba prowadzącą sprawę, którego numer jest podany na wezwaniu, aby dowiedzieć się więcej o charakterze sprawy oraz o tym, dlaczego Pani została wezwana jako świadek. Chociaż szczegółów dotyczących samej sprawy mogą nie podać, to mogą Państwu udzielić pewnych ogólnych informacji oraz omówić ewentualne przesunięcie terminu przesłuchania, jeśli istnieją ku temu ważne powody.

Co do możliwości przesłuchania u Pani w domu – taka procedura jest możliwa, ale jak już zauważono, muszą być ku temu istotne powody. W praktyce rzadko kiedy stosuje się przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania, chyba że chodzi o osoby starsze, niepełnosprawne lub w inny sposób niezdolne do stawienia się w jednostce policji.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie Państwo stawić się w wyznaczonym terminie, warto wcześniej poinformować o tym prowadzącego postępowanie i przedyskutować możliwość ustalenia nowego terminu przesłuchania.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W odpowiedzi na pytania dotyczące wezwania na komendę policji w charakterze świadka, ważne jest zrozumienie procedur i praw dotyczących przesłuchiwania świadków w postępowaniu karnym.

Możliwość uzyskania informacji przed stawieniem się na komendzie:

Chociaż można próbować skontaktować się telefonicznie z osobą prowadzącą sprawę, aby uzyskać ogólne informacje, zazwyczaj nie podaje się szczegółów sprawy przed przesłuchaniem. Jest to związane z zachowaniem poufności postępowania.
Przesłuchanie przez telefon:

Przesłuchanie świadka w sprawie karnej musi odbyć się osobiście i jest protokołowane. Ze względu na konieczność zapewnienia autentyczności zeznań i możliwości ich weryfikacji, przesłuchanie telefoniczne nie jest możliwe.
Protokół przesłuchania musi być czytany i podpisywany przez świadka, co wymaga jego fizycznej obecności.
Przesłuchanie w domu świadka:

Przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania jest możliwe, ale stosuje się je głównie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych lub z innych poważnych przyczyn uniemożliwiających stawienie się w jednostce policji. Posiadanie małego dziecka zazwyczaj nie jest uznawane za wystarczającą przesłankę.
Zgłaszanie niemożności stawienia się na przesłuchanie:

W przypadku niemożności stawienia się na przesłuchanie w wyznaczonym terminie z poważnych powodów (np. stanu zdrowia), należy wcześniej poinformować o tym fakcie organ prowadzący postępowanie. W takiej sytuacji możliwe jest omówienie przesunięcia terminu przesłuchania.
Podsumowując, jako świadek wezwany przez policję, należy stawić się na przesłuchanie osobiście. Możliwość przesunięcia terminu lub przesłuchania w domu zależy od indywidualnych okoliczności i oceny organu prowadzącego postępowanie. Zachęcam do kontaktu z odpowiednią jednostką policji w celu omówienia Państwa sytuacji i ewentualnych alternatyw.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

RODO
Kilka dni temu zostałam skarbnikiem w Radzie Rodziców w szkole moich dzieci i w związku z tym zwróciłam się do dyrektora szkoły z prośbą o udostępnienie danych osobowych (imienia i nazwiska) uczniów z poszczególnych klas w celu realizacji zadań RR, takich jak np. zbieranie wpłat rodziców na fundusz RR. Dyrektor odmówił i uzasadnił swoją decyzję przepisami RODO. Zostałam poinformowana, że w tej sprawie powinnam zwrócić się do rodziców, którzy peł...
Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą?
Witam. Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą tłumacząc że muszę podać swoją sytuację finansową wszystkich domowników? Jest jakaś podstawa prawna mimo że 500+ nie jest opodatkowane?...
Wypłata pieniędzy po zmarłym ojcu z bankomatu za pomocą karty. Co grozi?
Wypłata pieniędzy po zmarłym ojcu z bankomatu za pomocą karty. Co grozi? W sensie jaka kara? Karta przekazana za życia dobrowolnie. Dopiero dowiedziałem się , że to jest przestępstwo. Dodam że mam dwójkę starszych braci. Całą kwotę mam w domu....
Partycypowanie w kosztach za remont mieszkania.
Rozstałam się z mężem (separacja). Mieszkaliśmy przez 5 lat w mieszkaniu mojej mamy bez żadnej umowy. Płaciliśmy tylko czynsz i media. Mieszkanie i wszystkie urządzenia były przez nas używane. Mama twierdzi, że powinniśmy zrobić remont mieszkania. Czy powinnam zwrócić się do męża, aby partycypował w kosztach?...

Wyszukiwarka