Wezwanie na Komendę Policji w charakterze świadka.

Witam,
Dostałam dzisiaj pocztą wezwanie na Komendę Policji wezwanie w charakterze świadka w sprawie z art.286 kk. Nic więc nie jest napisane. Czy przed stawieniem się na komendzie mogę się dowiedzieć jakoś więcej szczegółów? Czy mogę poprosić o "przesłuchanie" przez telefon (mam małe dziecko)?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
18-08-2023
Na wezwaniu masz zapewne podany numer do osoby prowadzącej sprawę. Możesz spróbować się dowiedzieć telefonicznie o co chodzi ale raczej żadnych szczegółów Ci nie podadzą. Sprawa wg artykułu dotyczy oszustwa. Niestety ale raczej trzeba będzie się stawić osobiście.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Czy mogę poprosić o "przesłuchanie" przez telefon (mam małe dziecko)?
Z góry dziękuję za pomoc.

Przesłuchanie może odbyć się wyłącznie osobiście, jest protokołowane, a Ty musisz się zapoznać z protokołem i go podpisać (lub nie). Albo na komendzie, albo u Ciebie – natomiast nie ma żadnej przesłanki do tego, aby miało się to odbyć u Ciebie (posiadanie dziecka taką nie jest, mogłaby to być np. choroba uniemożliwiająca chodzenie, wiek itp.)
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zgodnie z polskim prawem karnym procedura przesłuchiwania świadka jest dokładnie określona. Oto kilka wskazówek i informacji w odpowiedzi na Pani pytania:

Przesłuchanie świadka w sprawach karnych jest zawsze protokołowane, a protokół musi być czytany, a następnie podpisywany przez świadka. To oznacza, że przesłuchanie telefoniczne jest niemożliwe ze względu na konieczność zapewnienia autentyczności zeznań oraz możliwości ich weryfikacji.

Warto skontaktować się z osoba prowadzącą sprawę, którego numer jest podany na wezwaniu, aby dowiedzieć się więcej o charakterze sprawy oraz o tym, dlaczego Pani została wezwana jako świadek. Chociaż szczegółów dotyczących samej sprawy mogą nie podać, to mogą Państwu udzielić pewnych ogólnych informacji oraz omówić ewentualne przesunięcie terminu przesłuchania, jeśli istnieją ku temu ważne powody.

Co do możliwości przesłuchania u Pani w domu – taka procedura jest możliwa, ale jak już zauważono, muszą być ku temu istotne powody. W praktyce rzadko kiedy stosuje się przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania, chyba że chodzi o osoby starsze, niepełnosprawne lub w inny sposób niezdolne do stawienia się w jednostce policji.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie Państwo stawić się w wyznaczonym terminie, warto wcześniej poinformować o tym prowadzącego postępowanie i przedyskutować możliwość ustalenia nowego terminu przesłuchania.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W odpowiedzi na pytania dotyczące wezwania na komendę policji w charakterze świadka, ważne jest zrozumienie procedur i praw dotyczących przesłuchiwania świadków w postępowaniu karnym.

Możliwość uzyskania informacji przed stawieniem się na komendzie:

Chociaż można próbować skontaktować się telefonicznie z osobą prowadzącą sprawę, aby uzyskać ogólne informacje, zazwyczaj nie podaje się szczegółów sprawy przed przesłuchaniem. Jest to związane z zachowaniem poufności postępowania.
Przesłuchanie przez telefon:

Przesłuchanie świadka w sprawie karnej musi odbyć się osobiście i jest protokołowane. Ze względu na konieczność zapewnienia autentyczności zeznań i możliwości ich weryfikacji, przesłuchanie telefoniczne nie jest możliwe.
Protokół przesłuchania musi być czytany i podpisywany przez świadka, co wymaga jego fizycznej obecności.
Przesłuchanie w domu świadka:

Przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania jest możliwe, ale stosuje się je głównie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych lub z innych poważnych przyczyn uniemożliwiających stawienie się w jednostce policji. Posiadanie małego dziecka zazwyczaj nie jest uznawane za wystarczającą przesłankę.
Zgłaszanie niemożności stawienia się na przesłuchanie:

W przypadku niemożności stawienia się na przesłuchanie w wyznaczonym terminie z poważnych powodów (np. stanu zdrowia), należy wcześniej poinformować o tym fakcie organ prowadzący postępowanie. W takiej sytuacji możliwe jest omówienie przesunięcia terminu przesłuchania.
Podsumowując, jako świadek wezwany przez policję, należy stawić się na przesłuchanie osobiście. Możliwość przesunięcia terminu lub przesłuchania w domu zależy od indywidualnych okoliczności i oceny organu prowadzącego postępowanie. Zachęcam do kontaktu z odpowiednią jednostką policji w celu omówienia Państwa sytuacji i ewentualnych alternatyw.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody drugiego rodzica.
Mam pytanie, czy jeśli ojciec dziecka ma ograniczone prawa do dzieci i ma zakaz zbliżania i kontaktowania się z nami czy na podstawie tego wyroku mogę zmienić nazwisko dzieci na moje....
Wypłata art 18?
Dzień dobry razem z 4ma kolegami z pracy zaczęliśmy prace u tego samego pracodawcy jestesmy zatrudnieni na stanowisku młodszy specjalista od dwóch lat na umowę na czas nieokreślony, razem z kolegami zarabiamy równo lecz mniej niż starsi specjaliści którzy wykonują tą same prace te same obowiązki lub mniej oraz maja mniejsze często uprawnienia ale pracują we firmie dłużej, a dostają wieksza wypłatę czy to nie podchodzi pod art 18 kodeksu pracy? Do...
Umowa o dożywocie.
Sytuacja dotyczy aktu notarialnego "umowa o dożywocie". Zgodnie z art 908 kc" nabywca" nieruchomości jest zobowiązany do wytrzymania "zbywcy", aż do śmierci. Sprawa jasna. Jak wygląda sytuacja w przypadku gdy "zbywca" osoba w bardzo podeszłym wieku wyraża chęć umieszczenia w DPS z uwagi na stan zdrowia, czy jest taka możliwość, czy musi do końca mieszkać w swojej nieruchomości? Drugie pytanie: czy "na...
Czy właściciel kamienicy może umieścić zapis mówiący o natychmiastowym rozwiązaniu umowy?
Dzień dobry i proszę o poradę czy właściciel kamienicy w którym wynajmuje mieszkanie może umieścić zapis w umowie że każdy wynajmujący jest zobowiązany do ogrzewania mieszkania że względu pobrania dodatku węglowego bo jeżeli nie będzie należycie ogrzewane zostanie rozwiązana umowa w trybie natychmiastowym, czy to jest zgodne z prawem ?...

Wyszukiwarka