Otrzymałem uszkodzony towar.

Zamówiłem w sklepie procesor z outletu (ktoś kupuje i zwraca do sklepu w terminie 14 dni, po czym sklep wystawia ten odesłany towar trochę taniej).
wczoraj odebrałem paczkę, przyszedłem do domu i pierwsze co zobaczyłem po otwarciu to wygięte 2 piny(gołym okiem ledwo zauważalne. trzeba dokładnie naświetlić i sprawdzać pod kątem żeby to zauważyć). Oczywiście procesor nie działa. od razu napisałem do sklepu z zapytaniem, czy ich towar z outletu jest w ogóle sprawdzany czy po prostu na ślepo go odsyłają. Złożyłem reklamację jakąś godzinę po tym jak odebrałem paczkę na poczcie.
i sprawa się komplikuje - gwarancja procesora od producenta jest unieważniona, jeżeli piny są w jakikolwiek sposób uszkodzone. to samo jest w regulaminie sklepu. także reklamacja nie zostanie pewnie uznana. jak ja mam udowodnić, że procesor został już w takim stanie wysłany? przewoźnik na 100% nie odpowiada za uszkodzenie, bo paczka była bardzo dobrze zapakowana. czy ja tu zostałem po prostu zrobiony jak klaun i straciłem 1000zł?
Mam jakiekolwiek szanse na zwrot pieniędzy/wymianę towaru?
anonim cytuj
07-11-2023
jak ja mam udowodnić, że procesor został już w takim stanie wysłany?

To już Ty powinieneś wiedzieć.
czy ja tu zostałem po prostu zrobiony jak klaun i straciłem 1000zł?

Jest taka możliwość.
mam jakiekolwiek szanse na zwrot pieniędzy/wymianę towaru?

Znikome, bardziej możesz liczyć na dobrą wolę sprzedawcy.
 
anonim cytuj
07-11-2023
A więc co, ja mogę teraz odsprzedać ten towar na Allegro w tym samym stanie i jeżeli kupujący od razu nie zauważy wady przy kurierze - on będzie miał ten sam problem co ja? przecież to patologia.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Wyciągnij nauczkę na przyszłość, takie przedmioty zakupuj stacjonarnie, bądź sprawdzaj przy kurierze.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Zgodnie z art. 556[1] Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny wobec kupującego, jeżeli sprzedany towar ma wadę fizyczną, która polega na niezgodności towaru z umową. W przypadku zakupu towaru z outletu, który jest uszkodzony, również przysługują Ci prawa konsumenckie, chyba że byłeś poinformowany o konkretnej wadzie przed zakupem. Jeśli nie byłeś o tym poinformowany, to zgodnie z art. 561[1] Kodeksu cywilnego, możesz domagać się albo wymiany towaru na wolny od wad, albo odstąpić od umowy, co równa się zwrotowi pieniędzy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla ciebie wymieni wadliwy towar na wolny od wad albo wadę usunie. To, że gwarancja producenta jest unieważniona z powodu uszkodzenia pinów, nie pozbawia Cię prawa do złożenia reklamacji.

Odnosząc się do Post 2, ciężar dowodu, że towar został wysłany w stanie uszkodzonym, generalnie spoczywa na sprzedającym w okresie pierwszych 6 miesięcy od dostawy towaru (art. 556[3] Kodeksu cywilnego). W praktyce oznacza to, że to sprzedawca musi udowodnić, iż towar był bez wad w momencie przekazania go kupującemu.

W odpowiedzi na Post 3, odsprzedaż towaru z wadą, bez informowania o tym kupującego, jest niezgodna z prawem. Osoba, która nabywa wadliwy produkt i nie zostanie poinformowana o wadzie, może skutecznie dochodzić swoich praw na podstawie przepisów dotyczących rękojmi zawartych w Kodeksie cywilnym.

W odniesieniu do Post 4, chociaż jest to dobra rada praktyczna, przepisy prawa nie wymagają od konsumenta sprawdzania towaru w momencie dostawy przez kuriera, aby móc skutecznie dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi. Możliwość dochodzenia swoich praw w przypadku otrzymania wadliwego towaru wynika wprost z ustawy o prawach konsumenta oraz Kodeksu cywilnego, bez względu na okoliczności odbioru towaru.
 
anonim cytuj
08-11-2023

Sugerowane Tematy

Ustawa o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Znajomy pomagał sąsiadowi w ogródku, kosił trawę, przycinał drzewka, rąbał drewno do kominka, grabił. Sąsiad wg wypracowanych godzin przelewał mu na konto raz w miesiącu kasę. Trwało to kilka miesięcy. Były to małe kwoty między 200, a 600 zł. W tytule wypłaty było tylko "wpłata". Teraz bank wzywa znajomego do osobistego wstawienia się w banku w celu wytłumaczeniu z jakiego źródła ma te wpłaty. Napisali coś o ustawie prania brudnych pien...
Komornicy zajęli pensję
Witam. Mój znajomy ma ponoć trzech komorników, którzy mu weszli na pensje. Czy jest możliwe, by w dzień jego wypłaty konto wynosiło "0zł"?...
Zapomniana działka.
Witam. Tata z Mama kupili kiedyś działkę własnościowa , mała działeczka około 2000m, działka została zapomniana i nie jest opłacana od wielu lat( nie płacony ten roczny podatek od działki, tak zwana danina roczna ). Pytanie czy mogę ja wystawić na sprzedaż w takiej postaci ? Ewentualny kupiec odliczy sobie to od kwoty która będzie chciał dać za nieruchomość i opłaty zostaną uregulowane przez niego po zakupie?...
Zwrot towaru.
Proszę o informację w sprawie zwrotu towaru. Zakup stacjonarny towar zgodnie z regulaminem można zwrócić do 30 dni z metkami nie używany. Sprzedawca nie chce przyjąć zwrotu, ponieważ zamiast paragonu mam potwierdzenie z konta bankowego. Sklep powołuje się na wewnętrzny regulamin Natomiast z tego co czytam to powinien przyjąć zwrot. Jak to jest?...

Wyszukiwarka