pieniądze na życie

Szukam ratunku. Od 9lat po ślubie dziecko mamy 1 w wieku 4lat leczone onkologicznie. Maz pijący alkoholik z orzeczeniem na piśmie od biegłego psychiatry i psychologa. Pracuje na tzw. "czarno" zarabia, ale nie daje nam na życie, nie płacić na dziekco nie dokłada się do rachunków do raty kredytu za dom,samej na prawdę jest mi ciężko utrzymac dom rachunki i leczenie dziecka. Jak mogę zmusić męża do dokladania się do budżetu i płacenia na dziecko? Obecnie u nas czerwona strefa sądy pozamykane na 4 spusty, próbowałam. Umowy alimentacyjnej ale nie jestem w stanie zmusić go do podpisania jej.
anonim cytuj
05-10-2020
Podac meza o alimenty.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Sądy funkcjonują tyle że w obostrzonyn reżimie. Generalnie trzeba złożyć pozew o alimenty z wnioskiem o zabezpieczenie poprzez obowiązek zapłaty przez męża określonej kwoty miesięcznie do czasu zakończenia postępowania. Wówczas po uzyskaniu zabezpieczenia komornik będzie mógł podjąć czynności.
Zabezpieczenie w pierwszej kolejności będzie rozpoznawane i postanowienie w tym przedmiocie co do zasady ważne jest do czasu zakończenia postępowania
 
anonim cytuj
05-10-2020
a czy pójście da sądu to jedyna możliwa opcja? Nie można go jakoś inaczej zmusić?
 
anonim cytuj
05-10-2020
zmusić nie można. Tylko Sąd pozostaje.
 
anonim cytuj
05-10-2020
dziękuję. Pytam bo u nas sądy pozostają zamknięte dla "nie pilnych" spraw, więc odmówiono mi przyjęcia wniosku i wlansie stąd moje pytanie
 
anonim cytuj
05-10-2020
proszę wysłać na poczcie przesyłką poleconą na adres sądu.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Dzień dobry,

Po pierwsze, odnosząc się do sprawy, zdecydowanie podkreślam, że postępowanie sądowe wydaje się być tutaj nieuniknione. Sąd ma kompetencje do wydania decyzji w sprawie obowiązku alimentacyjnego. Wskazałbym na Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, a konkretnie na art. 133, który mówi: "Jeżeli rodzic nie wykonuje w całości lub w części obowiązku utrzymania i wychowania, sąd może na wniosek drugiego rodzica lub organu opiekuńczego nałożyć na niego obowiązek dostarczenia środków na utrzymanie i wychowanie dziecka".

Po drugie, jak sugerował poprzedni użytkownik, możesz również złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu. Taka możliwość wynika z art. 598 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że "sąd może na wniosek powoda, jeszcze przed wytoczeniem powództwa albo w toku postępowania, zarządzić zabezpieczenie, jeżeli bez zabezpieczenia osiągnięcie zaspokojenia z wyroku byłoby utrudnione albo niemożliwe".

Co do sposobu składania wniosków, jest możliwość złożenia wniosku do sądu drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta (eBOI) lub przesyłką pocztową. Art. 130 §1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że pisma procesowe składa się do sądu w postaci elektronicznej, chyba że przepisy stanowią inaczej. W razie problemów z dostępem do sądu osobiście, te metody mogą być bardziej dogodne.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dziękuję za odpowiedź, bardzo mi pomogła. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego co mi napisałeś. Jeżeli zdecyduję się na złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów, czy będę musiała dostarczyć jakieś dodatkowe dowody na to, że bez zabezpieczenia osiągnięcie zaspokojenia z wyroku byłoby utrudnione albo niemożliwe? Czy samo leczenie onkologiczne mojego dziecka wystarczy jako dowód?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, wniosek o zabezpieczenie roszczenia to bardzo ważny element procesu prawnego. Jak prawo stanowi, zabezpieczenie roszczenia ma na celu zapobieżenie sytuacji, w której osiągnięcie zaspokojenia z wyroku byłoby utrudnione albo niemożliwe.

Po drugie, w kontekście Twojego pytania, muszę podkreślić, że sąd oceniając wniosek o zabezpieczenie roszczenia zazwyczaj bierze pod uwagę całość okoliczności sprawy. Dlatego niezbędne jest dostarczenie dowodów, które potwierdzą Twój stan finansowy oraz konieczność zabezpieczenia roszczenia. Zwracam uwagę na Art. 730 §1 kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że sąd zabezpieczy roszczenie na wniosek strony, która uczyni prawdopodobnym istnienie roszczenia oraz interes prawny w zabezpieczeniu.

Po trzecie, co do Twojego pytania dotyczącego leczenia onkologicznego Twojego dziecka jako dowodu - tak, taki dowód z pewnością będzie ważny. Koszty leczenia, dokumenty z szpitala potwierdzające stan zdrowia dziecka, a także wszelkie dokumenty finansowe mogą być pomocne w uzasadnieniu wniosku.

Podsumowując, należy dostarczyć jak najwięcej informacji i dowodów mogących potwierdzić konieczność zabezpieczenia roszczenia. To pozwoli sądowi na rzetelne rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji w Twojej sprawie.
 
anonim cytuj
02-08-2023
chciałabym dowiedzieć się, jak powinnam zorganizować dowody, które mam zamiar dostarczyć sądowi.

Czy są jakieś konkretne dokumenty, które są bardziej przekonujące dla sądu? I na koniec, czy istnieje jakiś termin, w którym powinnam złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, aby nie stracić swoich praw?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dowody, które przedstawisz sądowi, powinny być zorganizowane w sposób chronologiczny, a każdy dokument powinien być odpowiednio opisany, tak aby sąd mógł łatwo zrozumieć, do czego każdy z nich się odnosi.

Nie ma konkretnych dokumentów, które są bardziej przekonujące dla sądu, ponieważ każda sprawa jest inna i zależy od specyficznych okoliczności. Jednakże, dokumenty takie jak orzeczenia lekarskie, zeznania świadków, dokumenty finansowe, takie jak wyciągi bankowe mogą być pomocne w udowodnieniu, że twój mąż nie przyczynia się do utrzymania domu.

Co do terminu na złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczenia, nie ma konkretnej daty, która kończy ten proces. Jednak, im wcześniej złożysz wniosek, tym wcześniej możesz otrzymać decyzję sądu. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja sytuacja finansowa jest pilna.

W przypadku każdego wniosku o zabezpieczenie roszczenia, kluczowe jest przedstawienie sądowi dowodów na to, że Twoje roszczenie jest zasadne i że bez zabezpieczenia mogłabyś ponieść znaczną szkodę. To obejmuje dowody na to, że Twój mąż zarabia pieniądze, ale nie przyczynia się do utrzymania domu i opieki nad Waszym dzieckiem.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Skoro nie ma konkretnych dowodów, które są bardziej przekonujące dla sądu, to chciałabym zapytać, czy mogę zastosować dowody niewyraźne, na przykład wiadomości tekstowe, które pokazują, że mąż odmówił płacenia na dom i dziecko? Czy sąd uznaje takie dowody? Czy potrzebuję więcej formalnych dowodów finansowych? A co z dowodami zeznań od innych osób, które są świadkami sytuacji?
 
anonim cytuj
02-08-2023
W przypadku dowodów, warto podkreślić, że dowód w postaci wiadomości tekstowych może być przyjęty przez sąd, jednak jego siła dowodowa może być różna w zależności od konkretnej sytuacji. Kodeks postępowania cywilnego w Polsce nie zawiera wykluczającej listy dowodów, co oznacza, że teoretycznie każdy materiał może służyć jako dowód, jeżeli jest w stanie przekonać sąd o prawdziwości twierdzenia. Wiadomości tekstowe, e-maile, nagrania itp., jeżeli są istotne dla sprawy, mogą być zgłoszone jako dowody.

Jeśli chodzi o zeznania świadków, są one jednym z podstawowych środków dowodowych i mogą mieć istotne znaczenie dla sprawy, szczególnie jeśli chodzi o potwierdzenie okoliczności, które nie mogą być potwierdzone na inny sposób.

Co do formalnych dowodów finansowych, jak dokumenty bankowe czy listy płac, mogą one stanowić silny dowód w sprawach alimentacyjnych, ponieważ pozwalają one na ocenę rzeczywistej sytuacji finansowej dłużnika. Jeżeli są dostępne, warto je przedstawić sądowi.

Ważne jest jednak, aby każda sytuacja była oceniana indywidualnie. W związku z tym, proszę traktować powyższe informacje jako ogólne wytyczne, które mogą niekoniecznie odzwierciedlać wszystkie szczegóły Pani konkretnej sytuacji.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Pozew o rozwód z alimentami.
Złożyłam pozew o rozwód razem z alimentami i ograniczeniem praw ojcu.(napisany przez radcę prawnego, powiedziała żeby wszystko, za jednym razem złożyć). Mąż nie odebrał pozwu, wynajęłam komornika, który nie dostarczył również pisma, pod wskazany adres, ponieważ teściowa ukrywa mojego męża, twierdzi że tam nie mieszka, a mieszka i to cały czas, ponieważ nie pracuje.... mam dowody, że tam przebywa oraz inna korespondencja polecona do niego zostaje...
Urlop wypoczynkowy.
Mam troszkę zagmatwaną sprawę z urlopem. Zakończyłem pracę w firmie A listopada tego roku. Urlop wykorzystałem na koniec umowy 9 dni i tak mam na świadectwie pracy. Pracę w firmie B (na ich prośbę) rozpocząłem będąc formalnie na urlopie w firmie A czyli 19 listopada. Teraz wg. świadectwa pracy mam jeszcze 17 dni urlopu. Jednak w firmie B pracuję od kwietnia czyli powinienem mieć 20 dni urlopu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. To ile mam...
Spadek dla dzieci.
Witam, czy jest sposób by uczynić nasze dzieci wyłącznymi spadkobiercami po naszej śmierci, tak by nikomu z naszego rodzeństwa i rodziców nic się nie należało....
Do sklepu przychodzi zapowiedziana wcześniej inspekcja. W razie mandatu płaci sklep, czy taki mandat też płacą pracownicy?
Witam. Mam pytanie. Czy jeżeli przychodzi inspekcja handlowa do sklepu, wcześniej zapowiedzenia i przyszedł mail do kierowników, że w razie mandatu płaci sklep, to czy taki mandat tez muszą płacić pracownicy?...

Wyszukiwarka