Testament, Darowizn,Zachowek

Dzień dobry
Rodzice 18 lat temu przekazali koleżance mieszkanie w formie aktu notarialnego testament...po 2 latach przekazali to samo mieszkanie darowizna. Ojciec nie żyje 15 lat mama pół roku temu zmarła. Czy siostrze ónależy się zachowek...
anonim cytuj
10-11-2023
ważne jest zrozumienie, jak prawo polskie reguluje kwestie testamentów, darowizn oraz praw do zachowku.

Testament a Darowizna: Kluczowe jest ustalenie, jakie dokładnie czynności prawne zostały dokonane przez rodziców. Testament jest oświadczeniem woli dotyczącym rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci, natomiast darowizna jest umową przekazania majątku za życia. Jeśli rodzice najpierw sporządzili testament, a następnie dokonali darowizny tego samego mieszkania, to darowizna ta mogła unieważnić postanowienia testamentu w zakresie tego mieszkania.

Prawo do Zachowku: Zachowek przysługuje osobom najbliższym zmarłego, które zostały pominięte w testamencie lub których udział spadkowy został ograniczony. Do osób uprawnionych do zachowku należą zwykle dzieci, małżonek oraz, w niektórych przypadkach, rodzice zmarłego. Prawo do zachowku wynika z Kodeksu cywilnego, art. 991 i następne.

Darowizny a Zachowek: Darowizny dokonane za życia przez spadkodawcę mogą być wliczane do masy spadkowej przy obliczaniu zachowku, zwłaszcza jeśli miały na celu obejście praw do zachowku. W przypadku, gdy darowizna miała miejsce, może ona być uwzględniona przy obliczaniu wartości zachowku.

Weryfikacja Dokumentów: W celu ustalenia, czy siostrze przysługuje zachowek, niezbędne będzie przeanalizowanie dokumentów – aktu notarialnego testamentu oraz umowy darowizny. Należy zweryfikować, czy darowizna nie została dokonana w celu pozbawienia siostry prawa do zachowku.

Podsumowując, aby ustalić, czy siostrze przysługuje prawo do zachowku, konieczne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich dokumentów oraz ustalenie, czy darowizna miała na celu obejście praw do zachowku. Warto skonsultować się z adwokatem specjalizującym się w prawie spadkowym, który pomoże w interpretacji dokumentów i ocenie sytuacji prawnej.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Ulga na dzieci.
Pomóżcie, bo nigdzie nie mogę znaleźć żadnego wzoru. Z mężem rozliczamy się osobno i chcemy podzielić po równo ulgę na dzieci. Mamy ich dwoje. Czy zaznaczamy "cały rok" i przy każdym dziecku wpisujemy po 556,02,tak, żeby u mnie i u męża w sumie wyszło te 1112,04 przy jednym dziecku? Czy jakoś inaczej? Rozliczać się wspólnie nie możemy....
Umowa przedwstępna na zakup domu
Umowa przedwstępna na zakup domu w formie umowy cywilnoprawnej. Jak dochodzić swoich praw (przed kim?) gdyby sprzedawca nie wywiązał się z niej (zwrot dwukrotności zadatku)? Jakieś inne ryzyka?...
Jak sporządzić testament?
Witam wszystkich, Mam pytanie dotyczące sporządzania testamentu. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z taką sytuacją, więc jestem całkowicie zielony w tym temacie. Zaczynam myśleć o przyszłości i chciałbym upewnić się, że moja rodzina będzie zabezpieczona po moim odejściu. Rozumiem, że istnieją pewne formalności, które muszę spełnić, aby testament był ważny, ale nie jestem pewien co do szczegółów. Na przykład: Czy muszę zatrudnić pra...
Podział majątku po rozwodzie, a darowizna.
Witam mam pytanie, czy do podziału majątku wspólnego małżonków liczy się mieszkanie, które otrzymałem od rodziców notarialnym aktem darowizny?...

Wyszukiwarka