Czy jest możliwość umieszczenia starszej osoby w DPS bez jej zgody?
Czy jest możliwość umieszczenia starszej osoby w DPS bez jej zgody jeżeli ma ona zapisana służebność w miejscu zamieszkania?
Sytuacja wygląda tak że są 2 starsze osoby- jedna całkowicie leżąca,z demencja,wszystkie czynności trzeba przy niej załatwiać
Druga chodząca lecz z 1 stopniem niepełnosprawności,nie wychodzi z domu, jest niestety patologicznym zbieraczem i śmieciarzem, gromadzi śmieci w domu,praktycznie nie da się korzystać z kuchni gdyż jest ona zawalona śmieciami. Przeszkadza w opiece nad drugą leżąca osoba, nie pozwala karmić,jest agresywna
Co w takiej sytuacji można zrobić?
Ale rodzina za to może złożyć wniosek do sądu okręgowego o ubezwłasnowolnienie jeśli istnieją ku temu przesłanki a później do sądu rejonowego o zgodę na umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej.
anonim cytuj
28-11-2022
Jest taka możliwość. Muszą być spełnione przesłanki ustawy o ochronie zdrowia psychicznego czyli musi to być osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego.
Jeżeli taka osoba nie wyraża zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, to osrodek pomocy społecznej (nie rodzina) może wystąpić do sądu o umieszczenie oosby w Dps bez zgody.
Służebność mieszkania nie jest przeszkodą. Również prawo dożywocia, gdzie jest zobowiązany do pomocy i opieki, nie jest przeszkoda - istotne jest czy osoba ma realna pomoc (a nie na papierze).
anonim cytuj
29-11-2022
Nie, sama służebność domu. Umowy dożywocia nie było
anonim cytuj
29-11-2022
Zgodnie z art. 18 prawa o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2019 r., poz. 1323 z póź
n. zm.), istnieje możliwość umieszczenia osoby, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, w domu pomocy społecznej. Przyjęcie do domu pomocy społecznej nie wymaga zgody osoby, jeśli brak opieki zagraża jej życiu
. W przypadku, który opisujecie, istotne jest, czy druga osoba jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę nad pierwszą. Jeśli nie jest w stanie, to osrodek pomocy społecznej może wystąpić do sądu o umieszczenie osoby w dom
u pomocy społecznej bez zgody.
Po drugie, odnośnie sytuacji ze służebnością mieszkania, jest to prawo majątkowe, które nie wpływa na możliwość umieszczenia osoby w domu pomocy społecznej.
anonim cytuj
03-08-2023
Ale jak to jest z tą służebnością mieszkania, jeśli taka osoba zostanie umieszczona w domu pomocy społecznej? Czy służebność zostanie skasowana czy ciągle będzie obowiązywać? Czy to nie będzie problemem dla właściciela nieruchomości? Co z możliwością wynajęcia czy sprzedaży tego mieszkania?
anonim cytuj
03-08-2023
Służebność mieszkania nie przestaje obowiązywać automatycznie, gdy osoba korzystająca z służebności trafi do domu pomocy społecznej. Istotne jest, że służebność mieszkania jest prawem majątkowym, które przysługuje osobie fizycznej i jest niezbywalne oraz niepodzielne, zgodnie z art. 305¹ Kodeksu Cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93).
Po drugie, jeśli chodzi o wynajęcie lub sprzedaż nieruchomości obciążonej służebnością mieszkania, to jest to możliwe, jednak nowy nabywca nieruchomości musi respektować prawa służebności osoby, która z niej korzysta. W przypadku sprzedaży, służebność mieszkania musi być wyraźnie wskazana w umowie sprzedaży i zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości.
Po trzecie, jeżeli osoba korzystająca z służebności mieszkania przez długi czas nie korzysta z tego prawa (np. przebywa na stałe w domu pomocy społecznej), to istnieje możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o wygaśnięcie służebności z mocy prawa zgodnie z art. 305³ § 1 Kodeksu Cywilnego. Warunkiem jest jednak to, że musi minąć okres 10 lat od momentu, kiedy osoba korzystająca z służebności przestała korzystać z nieruchomości. Ten okres jest liczony od końca roku kalendarzowego, w którym osoba korzystająca z służebności przestała korzystać z nieruchomości.
Witam, można prosić o wsparcie w tej kwestii?
Żona (razem z dzieckiem) mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu (mamy rozdzielność majątkową).
Ja się na jej prośbę wyprowadziłem, ona opłaca kredyt, do którego byłem dopisany.
Aktualnie ja nie korzystam z mieszkania.
Jak z punktu widzenia prawa wygląda kwestia korzystania z mieszkania opłacania rat kredytu przy podziale majątku? Jak to może być rozliczone przy podziale majątku?...
Syn pobił się w szkole z innym uczniem. Nie będę opisywać całości sprawy, przyznał się do winy i sprawa poszła do sądu. Zawnioskował o warunkowe umorzenie.
Najpierw dostał obrońcę z urzędu, po czym cofnięto mu go, bo 24 stycznia skończył 18 lat.
Wyznaczono termin sprawy i przesłano wniosek prokuratora, obecność syna jest nieobowiązkowa.
Prokurator również zawnioskował o warunkowe umorzenie sprawy, ale wnioskuje również o to, żeby syn poniósł k...
Mój mąż ma dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa, jego żona zmarła.
Po żonie odziedziczył mieszkanie, w którym mieszkamy. Nie mamy wspólnych dzieci. Czy w przypadku jego śmierci będę dziedziczyła to mieszkanie czy tylko jego dzieci?...
Dzień dobry, złożyłem zawiadomienie o przestępstwie z art. 161 2kk, prokurator wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia, napisałem zażalenie do prokuratury i sąd na posiedzeniu podtrzymuje decyzję prokuratora, a ja jestem pewien że osoba wiedziała o tym że jest na coś chora ale mi o tym nie powiedziała, co w tej sytuacji powinienem zrobić?
pozdrawiam...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: