Czy jest możliwość umieszczenia starszej osoby w DPS bez jej zgody?

Czy jest możliwość umieszczenia starszej osoby w DPS bez jej zgody jeżeli ma ona zapisana służebność w miejscu zamieszkania?
Sytuacja wygląda tak że są 2 starsze osoby- jedna całkowicie leżąca,z demencja,wszystkie czynności trzeba przy niej załatwiać
Druga chodząca lecz z 1 stopniem niepełnosprawności,nie wychodzi z domu, jest niestety patologicznym zbieraczem i śmieciarzem, gromadzi śmieci w domu,praktycznie nie da się korzystać z kuchni gdyż jest ona zawalona śmieciami. Przeszkadza w opiece nad drugą leżąca osoba, nie pozwala karmić,jest agresywna
Co w takiej sytuacji można zrobić?
anonim cytuj
28-11-2022
Ale rodzina za to może złożyć wniosek do sądu okręgowego o ubezwłasnowolnienie jeśli istnieją ku temu przesłanki a później do sądu rejonowego o zgodę na umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej.
 
anonim cytuj
28-11-2022
Jest taka możliwość. Muszą być spełnione przesłanki ustawy o ochronie zdrowia psychicznego czyli musi to być osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego.
Jeżeli taka osoba nie wyraża zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, to osrodek pomocy społecznej (nie rodzina) może wystąpić do sądu o umieszczenie oosby w Dps bez zgody.
Służebność mieszkania nie jest przeszkodą. Również prawo dożywocia, gdzie jest zobowiązany do pomocy i opieki, nie jest przeszkoda - istotne jest czy osoba ma realna pomoc (a nie na papierze).
 
anonim cytuj
29-11-2022
Nie, sama służebność domu. Umowy dożywocia nie było
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zgodnie z art. 18 prawa o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2019 r., poz. 1323 z póź

n. zm.), istnieje możliwość umieszczenia osoby, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, w domu pomocy społecznej. Przyjęcie do domu pomocy społecznej nie wymaga zgody osoby, jeśli brak opieki zagraża jej życiu

. W przypadku, który opisujecie, istotne jest, czy druga osoba jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę nad pierwszą. Jeśli nie jest w stanie, to osrodek pomocy społecznej może wystąpić do sądu o umieszczenie osoby w dom

u pomocy społecznej bez zgody.

Po drugie, odnośnie sytuacji ze służebnością mieszkania, jest to prawo majątkowe, które nie wpływa na możliwość umieszczenia osoby w domu pomocy społecznej.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Ale jak to jest z tą służebnością mieszkania, jeśli taka osoba zostanie umieszczona w domu pomocy społecznej? Czy służebność zostanie skasowana czy ciągle będzie obowiązywać? Czy to nie będzie problemem dla właściciela nieruchomości? Co z możliwością wynajęcia czy sprzedaży tego mieszkania?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Służebność mieszkania nie przestaje obowiązywać automatycznie, gdy osoba korzystająca z służebności trafi do domu pomocy społecznej. Istotne jest, że służebność mieszkania jest prawem majątkowym, które przysługuje osobie fizycznej i jest niezbywalne oraz niepodzielne, zgodnie z art. 305¹ Kodeksu Cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93).

Po drugie, jeśli chodzi o wynajęcie lub sprzedaż nieruchomości obciążonej służebnością mieszkania, to jest to możliwe, jednak nowy nabywca nieruchomości musi respektować prawa służebności osoby, która z niej korzysta. W przypadku sprzedaży, służebność mieszkania musi być wyraźnie wskazana w umowie sprzedaży i zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości.

Po trzecie, jeżeli osoba korzystająca z służebności mieszkania przez długi czas nie korzysta z tego prawa (np. przebywa na stałe w domu pomocy społecznej), to istnieje możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o wygaśnięcie służebności z mocy prawa zgodnie z art. 305³ § 1 Kodeksu Cywilnego. Warunkiem jest jednak to, że musi minąć okres 10 lat od momentu, kiedy osoba korzystająca z służebności przestała korzystać z nieruchomości. Ten okres jest liczony od końca roku kalendarzowego, w którym osoba korzystająca z służebności przestała korzystać z nieruchomości.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Odebrane prawa rodzicielskie
Mam odebrane prawa rodzicielskie na syna z poprzedniego związku ( 20.11.2020 sąd odrzucił moją apelacje, kasacja już odpada) kiedy mogę złożyć wniosek o przywrócenie władzy? Jakie są terminy?...
Kto może odmówic składania zeznań?
Pan X ma sprawę w sądzie przeciwko Panu Y. Pan X wezwał na świadka swojego brata i jego żonę. Brat pana X nie chce zaznawać i ma prawo odmówić składania zeznań, bo jest to stopień pokrewieństwa. Pytanie czy żona brata, (bratowa pana X) może odmówić składania zeznań? Czy według prawa to jest rodzina dla Pana X i również ma prawo odmówić zeznań? Sytuacja jest dosyć dziwna, bo brat z żoną Pana X niezbyt mają ze sobą kontakt, nie znają sytuacji i...
Jakie są moje prawa, gdy jestem zwalniany z pracy?
no więc tak... jestem w mega dołku, bo szefostwo postanowiło się mnie pozbyć. Robiłem w tej firmie od 6 lat, i tak nagle, z dnia na dzień... zwolnienie. Przygotowali mi jakieś papiery, mówią, że z winy pracownika i coś tam jeszcze. Niby niby ale ja tam się nie znam, prawo to dla mnie czarna magia, więc stwierdziłem, że zapytam się was, bo na dlajurysty.pl zawsze ktoś pomoże, co nie? Po pierwsze, to czy mogą mnie tak po prostu zwolnić? Czy nie ...
czy mogę złożyć wypowiedzenie bez okresu dwutygodniowego?
Witam mam pytanie czy jeśli mam umowę do końca października na 3/4 etatu i mam dwu tygodniowe wypowiedzenie czy mogę złożyć wypowiedzenie bez okresu dwutygodniowego tylko zakonczyc pracę z w dniu gdy składam wypowiedzenie. ...

Wyszukiwarka