Czy można płacić alimenty do ręki z pokwitowaniami?

Witam. Mam problem i nie wiem co robić. Moja matka miała przeze mnie założoną sprawę w lipcu o niepłacenie alimentów. Wyrok był taki iż jeśli dalej nie będzie płacić to dostanie 8 miesięcy więzienia. Dzisiaj do mnie zadzwoniła z informacją, że chce płacić alimenty do ręki a ja mam jej wydawać pokwitowania i podobno muszę zgłosić to do mopsu. Taki pomysł podobno podrzuciła jej kuratorka. Szczerze mówiąc, nie chce przyjmować tych alimentów do ręki, ponieważ nie mam pewności czy jej intencje są szczere i wiem też jaką jest szują żeby podrabiać mój podpis i sama sobie wypisywać pokwitowania. Moje pytania brzmią
1.Czy ona ma możliwość płacenia mi do ręki z pokwitowaniami?
2. Czy ja to muszę zgłosić ewentualnie do tego mopsu czy ona?
3.Czy jeżeli jest zadłużona przez ten okres niepłacenia alimentów to nie powinna płacić komornikowi? Jak to wygląda?
4.Czy muszę się zgadzać na taką opcję czy mogę odmówić?
5.Co ewentualnie gdy dojdzie do tego, że zacznie płacić alimenty jednak nie będę ich dostawać? Będę musiała znowu wnieść sprawę? I czy zostanę na jakiś czas bez alimentów?
anonim cytuj
14-07-2022
Sprawa jest u komornika?
Czy było pobierane FA?
Czy nadal są alimenty bierzace?
 
anonim cytuj
14-07-2022
Tak sprawę prowadzi komornik
Są pobierane alimenty z funduszu
Alimenty dalej muszą mi płacić
 
anonim cytuj
14-07-2022
Więc matka ma obowiązek wpłacać tylko i wyłącznie pieniądze do komornika. Pobierając FA nie możesz pobierać pieniądze od matki
 
anonim cytuj
14-07-2022
1.Czy ona ma możliwość płacenia mi do ręki z pokwitowaniami?

Tak, zasadniczo strony mogą umówić się co do sposobu płatności alimentów. Jednak jeśli sprawa jest już w toku egzekucyjnym i działania prowadzi komornik, to alimenty powinny być wpłacane do komornika.

2. Czy ja to muszę zgłosić ewentualnie do tego mopsu czy ona?

Jeśli byłyby jakiekolwiek zmiany w sposobie płatności alimentów, powinno to zostać zgłoszone do właściwych organów. W kontekście MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), jeżeli korzystasz z pomocy z Funduszu Alimentacyjnego (FA), to wszelkie zmiany w sposobie realizacji płatności alimentów powinny być zgłaszane przez osobę, która korzysta z tej pomocy.

3.Czy jeżeli jest zadłużona przez ten okres niepłacenia alimentów to nie powinna płacić komornikowi? Jak to wygląda?

Jeśli komornik prowadzi egzekucję alimentów, to wszelkie płatności powinny być dokonywane właśnie przez niego. Jeśli matka ma zaległości w płatnościach alimentów, komornik będzie dążył do ściągnięcia należnych kwot. Jeśli matka dokonuje wpłat bezpośrednio do ciebie, może to utrudnić pracę komornika i prowadzić do nieporozumień.

4.Czy muszę się zgadzać na taką opcję czy mogę odmówić?

Nie musisz się zgadzać na taką opcję. Jeśli masz wątpliwości co do szczerości intencji matki lub obawiasz się o prawidłowość realizacji płatności, możesz odmówić takiej formy płatności. Jeśli sprawa jest już w toku egzekucyjnym, zalecane jest, aby wszystkie płatności były dokonywane przez komornika.

5.Co ewentualnie gdy dojdzie do tego, że zacznie płacić alimenty jednak nie będę ich dostawać? Będę musiała znowu wnieść sprawę? I czy zostanę na jakiś czas bez alimentów?

Jeśli zacznie płacić alimenty, ale ty ich nie otrzymasz, powinnaś zgłosić to do komornika prowadzącego egzekucję. Komornik będzie kontynuował postępowanie egzekucyjne. Jeśli matka nie będzie regulować zobowiązań, możesz ponownie wnieść sprawę do sądu w celu dochodzenia należnych kwot. Jeśli korzystasz z Funduszu Alimentacyjnego, to w przypadku braku płatności przez matkę, nadal będziesz otrzymywać świadczenia z tego funduszu.

Więc matka ma obowiązek wpłacać tylko i wyłącznie pieniądze do komornika. Pobierając FA nie możesz pobierać pieniądze od matki

Dokładnie. Jeśli sprawa jest w toku egzekucyjnym i otrzymujesz świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, wszystkie płatności powinny być dokonywane przez komornika, a nie bezpośrednio od matki.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

ucieczka po "ustawce"
Młody człowiek lat 19 został złapany przez policję z kijem bejsbolowym (uciekał po "ustawce"). Osadzono go na dołku. Wcześniej karany. Jakie może mieć zarzuty?...
L4
Dzień dobry Przebywam na l4 od 28.08 do 12.09 . Dnia 9.09 ustal stosunek pracy . Od 13.09 będę kontynuować l4 u innego lekarza i tym razem miesięczne . Czy nalezy mi sie zasilek z zusu ? Pozdrawiam ...
Czy mogę zerwać umowę najmu?
Czy mogę zerwać umowę najmu jeśli właściciel mieszkania bez mojej wiedzy zamontował kamery przed drzwiami mieszkania? Przy podpisywaniu umowy nie było mowy o takich praktykach oraz o tym, ze kamery maja zostać zamontowane. Są one przed drzwiami mieszkania (3 piętro) i przy drzwiach wejściowych do klatki (parter). Właściciel argumentuje decyzje kłopotliwym sąsiadem który często robił imprezy i dewastował klatkę ale mieszka on na 1 piętrze gdzie ka...
dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe
witam, dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe (posiadajaca dzieci), ale jest on splacany przez 2 osoby nie zwiazane ze soba w sposob prawny, obie mieszkaja w tym domu. w momencie kiedy wlasciciel kredytu umiera lub zwiazek sie rozpada, caly dom zostaje przepisany dzieciom? czy ta druga osoba moze sie jakos zabezpieczyc? czy pozostaje tylko testament lub malzenstwo?...

Wyszukiwarka