Czy można płacić alimenty do ręki z pokwitowaniami?

Witam. Mam problem i nie wiem co robić. Moja matka miała przeze mnie założoną sprawę w lipcu o niepłacenie alimentów. Wyrok był taki iż jeśli dalej nie będzie płacić to dostanie 8 miesięcy więzienia. Dzisiaj do mnie zadzwoniła z informacją, że chce płacić alimenty do ręki a ja mam jej wydawać pokwitowania i podobno muszę zgłosić to do mopsu. Taki pomysł podobno podrzuciła jej kuratorka. Szczerze mówiąc, nie chce przyjmować tych alimentów do ręki, ponieważ nie mam pewności czy jej intencje są szczere i wiem też jaką jest szują żeby podrabiać mój podpis i sama sobie wypisywać pokwitowania. Moje pytania brzmią
1.Czy ona ma możliwość płacenia mi do ręki z pokwitowaniami?
2. Czy ja to muszę zgłosić ewentualnie do tego mopsu czy ona?
3.Czy jeżeli jest zadłużona przez ten okres niepłacenia alimentów to nie powinna płacić komornikowi? Jak to wygląda?
4.Czy muszę się zgadzać na taką opcję czy mogę odmówić?
5.Co ewentualnie gdy dojdzie do tego, że zacznie płacić alimenty jednak nie będę ich dostawać? Będę musiała znowu wnieść sprawę? I czy zostanę na jakiś czas bez alimentów?
anonim cytuj
14-07-2022
Sprawa jest u komornika?
Czy było pobierane FA?
Czy nadal są alimenty bierzace?
 
anonim cytuj
14-07-2022
Tak sprawę prowadzi komornik
Są pobierane alimenty z funduszu
Alimenty dalej muszą mi płacić
 
anonim cytuj
14-07-2022
Więc matka ma obowiązek wpłacać tylko i wyłącznie pieniądze do komornika. Pobierając FA nie możesz pobierać pieniądze od matki
 
anonim cytuj
14-07-2022
1.Czy ona ma możliwość płacenia mi do ręki z pokwitowaniami?

Tak, zasadniczo strony mogą umówić się co do sposobu płatności alimentów. Jednak jeśli sprawa jest już w toku egzekucyjnym i działania prowadzi komornik, to alimenty powinny być wpłacane do komornika.

2. Czy ja to muszę zgłosić ewentualnie do tego mopsu czy ona?

Jeśli byłyby jakiekolwiek zmiany w sposobie płatności alimentów, powinno to zostać zgłoszone do właściwych organów. W kontekście MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), jeżeli korzystasz z pomocy z Funduszu Alimentacyjnego (FA), to wszelkie zmiany w sposobie realizacji płatności alimentów powinny być zgłaszane przez osobę, która korzysta z tej pomocy.

3.Czy jeżeli jest zadłużona przez ten okres niepłacenia alimentów to nie powinna płacić komornikowi? Jak to wygląda?

Jeśli komornik prowadzi egzekucję alimentów, to wszelkie płatności powinny być dokonywane właśnie przez niego. Jeśli matka ma zaległości w płatnościach alimentów, komornik będzie dążył do ściągnięcia należnych kwot. Jeśli matka dokonuje wpłat bezpośrednio do ciebie, może to utrudnić pracę komornika i prowadzić do nieporozumień.

4.Czy muszę się zgadzać na taką opcję czy mogę odmówić?

Nie musisz się zgadzać na taką opcję. Jeśli masz wątpliwości co do szczerości intencji matki lub obawiasz się o prawidłowość realizacji płatności, możesz odmówić takiej formy płatności. Jeśli sprawa jest już w toku egzekucyjnym, zalecane jest, aby wszystkie płatności były dokonywane przez komornika.

5.Co ewentualnie gdy dojdzie do tego, że zacznie płacić alimenty jednak nie będę ich dostawać? Będę musiała znowu wnieść sprawę? I czy zostanę na jakiś czas bez alimentów?

Jeśli zacznie płacić alimenty, ale ty ich nie otrzymasz, powinnaś zgłosić to do komornika prowadzącego egzekucję. Komornik będzie kontynuował postępowanie egzekucyjne. Jeśli matka nie będzie regulować zobowiązań, możesz ponownie wnieść sprawę do sądu w celu dochodzenia należnych kwot. Jeśli korzystasz z Funduszu Alimentacyjnego, to w przypadku braku płatności przez matkę, nadal będziesz otrzymywać świadczenia z tego funduszu.

Więc matka ma obowiązek wpłacać tylko i wyłącznie pieniądze do komornika. Pobierając FA nie możesz pobierać pieniądze od matki

Dokładnie. Jeśli sprawa jest w toku egzekucyjnym i otrzymujesz świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, wszystkie płatności powinny być dokonywane przez komornika, a nie bezpośrednio od matki.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Służebność i długi.
Witam. Moi rodzice, przepisali na siebie mieszkanie mojego wujka alkoholika. Wujek ma dożywotnią służebność i nie płaci rachunków, moi rodzice mają przez niego 10 000zł długu. Czy jest możliwość zrzeknięcia się takiego mieszkania? Ledwo mamy pieniądze na spłatę własnych długów, a przez długi wujka może wejść na nas komornik. Czy można znieść służebność w inny sposób niż przez śmierć wujka?...
Pomoc w założeniu numeru KW dla mieszkania.
Jestem właścicielem mieszkania, które jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Ostatnio dowiedziałem się, że warto założyć numer KW (księgę wieczystą) dla mojego mieszkania, aby zabezpieczyć swoje prawa własnościowe. Niestety, nie mam wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie, więc chciałbym prosić o pomoc od osób z większym doświadczeniem prawniczym. Mam kilka konkretnych pytań: 1. Jakie są kroki, które muszę podjąć, aby założyć ...
Jak sprawdzić stan konta zmarłego?
Jak mogę sprawdzić stan konta zmarłego gdy nie posiadam postanowienia sądowego o nabyciu spadku ? Nie chcę po prostu brać czegoś w ciemno. Inwentarz spadkowy odpada jest on sporządzany po rozprawie o nadanie spadku a ja nie chcę brać po prostu kota w worku....
Czy o nowe prawo jazdy można się starać po skończeniu wyroku sądu i zabraniu tego "starego" prawa jazdy czy można wcześniej ?
Witam, mam takie pytanie. Osoba została zatrzymana do kontroli policji, okazało się, że prawo jazdy straciło ważność, wiadomo mandat i sprawa do sądu. Pytanie jest czy o nowe prawo jazdy ma się starać po skończeniu wyroku sądu i zabraniu tego "starego" prawa jazdy czy można wcześniej ? ...

Wyszukiwarka