sprzedaż samochodu - zaliczka

Witam. Może ktoś z państwa mi podpowie jak prawnie to wygląda. Mianowicie: wystawiłam ogłoszenie w celu sprzedaży auta. Znalazł się kupiec który chciał te auto oczywiście zakupić. Niestety facet był zagranicą, więc poprosił mnie o "rezerwacje" samochodu do czasu jego powrotu do Polski. W tym celu wysłał zaliczkę 500zl abym napewno nie podejmowała żadnych czynności ze sprzedażą auta, tym samym miałam pewność, że facet z pewnością je kupi. O stanie samochodu oczywiście był poinformowany. Czekałam 3 jak nie 4 tygodnie. Owy Pan przyjechał i zrezygnował z zakupu. Chce zwrotu pieniędzy które mi wpłacił na poczet kupna i rezerwacji. Byłam przez niego zblokowana cały ten czas, nie podejmowałam żadnych innych czynności aby auto sprzedać. Czy faktycznie muszę oddać mu te pieniądze ?
anonim cytuj
29-09-2020
Przelew byl nazwany jako zaliczka czy zadatek? Jeśli zaliczka, to musisz zwrócić. Jeśli zadatek to nie musisz.
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu
 
anonim cytuj
29-09-2020
to do zwrotu.
 
anonim cytuj
29-09-2020
Zaliczka podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczkę trzeba zwrócić , zadatku się nie zwraca jeżeli dojdzie do takiej sytuacji jak u Ciebie . A ze tytuł to zaliczka to musisz zwrócić pieniądze
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu


Po pierwsze, zaliczka, zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego, podlega zwrotowi, jeżeli umowa nie dojdzie do skutku. To oznacza, że jeśli strony ustalą kwotę jako "zaliczkę" i umowa nie zostanie wykonana z jakiegokolwiek powodu (nawet jeśli jedna ze stron zrezygnuje), strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo do jej zwrotu.

Po drugie, w przypadku zadatku, zgodnie z art. 394 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy jednej ze stron, strona ta traci zadatek, jeżeli był wpłacony przez nią, albo może żądać podwójnej kwoty zadatku, jeżeli zadatek został wpłacony przez drugą stronę. W praktyce oznacza to, że zadatek działa jako forma odszkodowania i zabezpieczenia umowy.

Biorąc pod uwagę przedstawione informacje, skoro w tytule przelewu określono kwotę jako "zaliczka", wówczas należy ją zwrócić, niezależnie od powodów niewykonania umowy.
 
anonim cytuj
20-08-2023
A jeśli byśmy ustalili wcześniej, że nie będę zwracać tej kwoty, jeżeli Pan się wycofa z zakupu? Czy taki ustny układ też by obowiązywał, mimo że w tytule przelewu jest napisane "zaliczka"? W końcu rozmawialiśmy o tym przed jego wpłatą. Czy mogłabym wtedy zatrzymać te pieniądze mimo tego, co jest w tytule przelewu?
 
anonim cytuj
20-08-2023
Ustne porozumienie pomiędzy stronami jest również formą umowy i może być wiążące. Jednak problemem jest udowodnienie, że takie ustne porozumienie rzeczywiście miało miejsce i jakie były jego dokładne warunki.

Odnosząc się do Kodeksu cywilnego:
Art. 60 Kodeksu cywilnego stanowi, że oświadczenie woli może być dokonane w dowolnej formie, chyba że ustawa stanowi inaczej. To oznacza, że umowy ustne są w Polsce ważne i skuteczne, chyba że dla danego rodzaju umowy ustawa wymaga innej formy, na przykład formy pisemnej.

Jeżeli jednak w tytule przelewu napisano "zaliczka", w przypadku sporu sądowego to właśnie ten dokument stanowiłby pisemny dowód w sprawie, co miałoby przewagę nad ustnymi twierdzeniami. Chyba że posiadasz inne dowody potwierdzające ustalenia, takie jak nagranie rozmowy czy świadków.

Zatem, nawet jeżeli doszło do ustnego porozumienia odnośnie niewracania kwoty w przypadku rezygnacji z zakupu, wydaje się, że w świetle prawa, będąc w posiadaniu dowodu w postaci tytułu przelewu z napisem "zaliczka", kupujący miałby mocne podstawy do domagania się zwrotu pieniędzy.
 
anonim cytuj
20-08-2023

Sugerowane Tematy

Ciąża na urlopie wychowawczym.
Przebywam na urlopie wychowawczym. Zaszłam w drugą ciąże. Jak należy postąpić dalej ? Przerwać wychowawczy? Jak to działa ? Dzwoniłam do ZUS ale średnio co mi Pani wytłumaczyła i kazała dzwonić w Powiatowej Inspekcji pracy. Ale tam nikt nie odbiera....
Czy mogę nie wyrazić zgody na pobyt w szpitalu z dzieckiem?
Witam . Potrzebuję porady . Jestem z dzieckiem z noworodkiem w szpitalu u którego 14 dni temu stwierdzono że może ma zapalenie płuc zrobili 2 prześwietlenia itp zmienili leczenie . Czy na kolejne zdjęcia mam prawo się nie zgodzić , ponieważ nie chce kolejnego promieniowania z RTG dla tak małego dziecka . I czy mogę się z dzieckiem wypisać na żądanie po ostatniej dawce antybiotyku ?...
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia jest możliwe?
Umowę mam do końca kwietnia, jeżeli pójdę na zwolnienie lekarskie od 1 marca to umowa wygasa ? Będąc dalej na zwolnieniu ? Czy mogę chorować 6 miesięcy mimo umowy do końca kwietnia?...
Dzieci w szkole prześladują innych uczniów, co z tym można zrobić? Jakie kroki prawne mogę podjąć ?
Witam syn chodzi do szkoły podstawowej do klasy 7 . W jego klasie jest kilkoro dzieci ( chłopcy i dziewczęta) , którzy sprawiają problemy w szkole . Prześladują innych uczniów, upokarzają innych , pyskują itp. Są to dzieci z tzw. Dobrych domów, rodzice na wysokich stanowiskach . Przez te dzieci 3 innych uczniów przeniosło się do innych szkół ponieważ nie dawały sobie rady psychicznie . Dwóch chłopaków z tej ,, bandy ,, zaczęły znęcać się nad mo...

Wyszukiwarka