sprzedaż samochodu - zaliczka

Witam. Może ktoś z państwa mi podpowie jak prawnie to wygląda. Mianowicie: wystawiłam ogłoszenie w celu sprzedaży auta. Znalazł się kupiec który chciał te auto oczywiście zakupić. Niestety facet był zagranicą, więc poprosił mnie o "rezerwacje" samochodu do czasu jego powrotu do Polski. W tym celu wysłał zaliczkę 500zl abym napewno nie podejmowała żadnych czynności ze sprzedażą auta, tym samym miałam pewność, że facet z pewnością je kupi. O stanie samochodu oczywiście był poinformowany. Czekałam 3 jak nie 4 tygodnie. Owy Pan przyjechał i zrezygnował z zakupu. Chce zwrotu pieniędzy które mi wpłacił na poczet kupna i rezerwacji. Byłam przez niego zblokowana cały ten czas, nie podejmowałam żadnych innych czynności aby auto sprzedać. Czy faktycznie muszę oddać mu te pieniądze ?
anonim cytuj
29-09-2020
Przelew byl nazwany jako zaliczka czy zadatek? Jeśli zaliczka, to musisz zwrócić. Jeśli zadatek to nie musisz.
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu
 
anonim cytuj
29-09-2020
to do zwrotu.
 
anonim cytuj
29-09-2020
Zaliczka podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczkę trzeba zwrócić , zadatku się nie zwraca jeżeli dojdzie do takiej sytuacji jak u Ciebie . A ze tytuł to zaliczka to musisz zwrócić pieniądze
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu


Po pierwsze, zaliczka, zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego, podlega zwrotowi, jeżeli umowa nie dojdzie do skutku. To oznacza, że jeśli strony ustalą kwotę jako "zaliczkę" i umowa nie zostanie wykonana z jakiegokolwiek powodu (nawet jeśli jedna ze stron zrezygnuje), strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo do jej zwrotu.

Po drugie, w przypadku zadatku, zgodnie z art. 394 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy jednej ze stron, strona ta traci zadatek, jeżeli był wpłacony przez nią, albo może żądać podwójnej kwoty zadatku, jeżeli zadatek został wpłacony przez drugą stronę. W praktyce oznacza to, że zadatek działa jako forma odszkodowania i zabezpieczenia umowy.

Biorąc pod uwagę przedstawione informacje, skoro w tytule przelewu określono kwotę jako "zaliczka", wówczas należy ją zwrócić, niezależnie od powodów niewykonania umowy.
 
anonim cytuj
20-08-2023
A jeśli byśmy ustalili wcześniej, że nie będę zwracać tej kwoty, jeżeli Pan się wycofa z zakupu? Czy taki ustny układ też by obowiązywał, mimo że w tytule przelewu jest napisane "zaliczka"? W końcu rozmawialiśmy o tym przed jego wpłatą. Czy mogłabym wtedy zatrzymać te pieniądze mimo tego, co jest w tytule przelewu?
 
anonim cytuj
20-08-2023
Ustne porozumienie pomiędzy stronami jest również formą umowy i może być wiążące. Jednak problemem jest udowodnienie, że takie ustne porozumienie rzeczywiście miało miejsce i jakie były jego dokładne warunki.

Odnosząc się do Kodeksu cywilnego:
Art. 60 Kodeksu cywilnego stanowi, że oświadczenie woli może być dokonane w dowolnej formie, chyba że ustawa stanowi inaczej. To oznacza, że umowy ustne są w Polsce ważne i skuteczne, chyba że dla danego rodzaju umowy ustawa wymaga innej formy, na przykład formy pisemnej.

Jeżeli jednak w tytule przelewu napisano "zaliczka", w przypadku sporu sądowego to właśnie ten dokument stanowiłby pisemny dowód w sprawie, co miałoby przewagę nad ustnymi twierdzeniami. Chyba że posiadasz inne dowody potwierdzające ustalenia, takie jak nagranie rozmowy czy świadków.

Zatem, nawet jeżeli doszło do ustnego porozumienia odnośnie niewracania kwoty w przypadku rezygnacji z zakupu, wydaje się, że w świetle prawa, będąc w posiadaniu dowodu w postaci tytułu przelewu z napisem "zaliczka", kupujący miałby mocne podstawy do domagania się zwrotu pieniędzy.
 
anonim cytuj
20-08-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja obuwia.
Zakupiłam pod koniec styczni 2023 roku obuwie - kozaki skórzane. Chodziłam w nich do końca sezonu, czyli mniej więcej 1,5 miesiąca. Po sezonie, zabezpieczone obuwie trafiło w pudełku na przechowanie. W połowie grudnia 2023, buty wróciły do użytku, ale po pierwszej „chlapie” okazało się, że przecieka lewy but. Złożyłam w sklepie reklamację, buty trafiły do producenta, który uznał reklamację i zadeklarował naprawę. Buty wróciły, zaczęłam ich ponown...
Jak ograniczyć niepotrzebne wydatki starszej osobie?
Witajcie, sytuacja trochę żenująca, trochę śmieszna,chociaż rodzinie do śmiechu nie jest. W skrócie wygląda to tak, jest dziadek,wdowiec,80l. Dziadek mieszka sam i całkiem nieźle sobie radzi,gdyby nie to, że całą emeryturę wydaje na oglądanie filmów dla dorosłych w internecie. Potem chodzi i mówi, że nie ma co jeść,więc rodzina kupuje mu leki,jedzenie i generalnie zabezpiecza jego podstawowe potrzeby życiowe. Zabrali mu kartę, to ją zablo...
Brak potwierdzenia rozliczenia za media.
Pan, od którego je wynajmuję nie wysyła mi rozliczenia, pomimo umowy ustnej że będzie po 20 dniu każdego miesiąca (w umowie mamy 10 dzień miesiąca). Mimo upominania się twierdził że wciąż nie dostał rachunku i nie może podsumować kosztów najmu. Czy coś mi grozi skoro nie z mojej winy zwlekam z zapłatą czynszu i rachunków za media? Na wszystko mam potwierdzenia w postaci SMS....
Wezwanie na Komendę Policji w charakterze świadka.
Witam, Dostałam dzisiaj pocztą wezwanie na Komendę Policji wezwanie w charakterze świadka w sprawie z art.286 kk. Nic więc nie jest napisane. Czy przed stawieniem się na komendzie mogę się dowiedzieć jakoś więcej szczegółów? Czy mogę poprosić o "przesłuchanie" przez telefon (mam małe dziecko)? Z góry dziękuję za pomoc....

Wyszukiwarka