sprzedaż samochodu - zaliczka

Witam. Może ktoś z państwa mi podpowie jak prawnie to wygląda. Mianowicie: wystawiłam ogłoszenie w celu sprzedaży auta. Znalazł się kupiec który chciał te auto oczywiście zakupić. Niestety facet był zagranicą, więc poprosił mnie o "rezerwacje" samochodu do czasu jego powrotu do Polski. W tym celu wysłał zaliczkę 500zl abym napewno nie podejmowała żadnych czynności ze sprzedażą auta, tym samym miałam pewność, że facet z pewnością je kupi. O stanie samochodu oczywiście był poinformowany. Czekałam 3 jak nie 4 tygodnie. Owy Pan przyjechał i zrezygnował z zakupu. Chce zwrotu pieniędzy które mi wpłacił na poczet kupna i rezerwacji. Byłam przez niego zblokowana cały ten czas, nie podejmowałam żadnych innych czynności aby auto sprzedać. Czy faktycznie muszę oddać mu te pieniądze ?
anonim cytuj
29-09-2020
Przelew byl nazwany jako zaliczka czy zadatek? Jeśli zaliczka, to musisz zwrócić. Jeśli zadatek to nie musisz.
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu
 
anonim cytuj
29-09-2020
to do zwrotu.
 
anonim cytuj
29-09-2020
Zaliczka podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczkę trzeba zwrócić , zadatku się nie zwraca jeżeli dojdzie do takiej sytuacji jak u Ciebie . A ze tytuł to zaliczka to musisz zwrócić pieniądze
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu


Po pierwsze, zaliczka, zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego, podlega zwrotowi, jeżeli umowa nie dojdzie do skutku. To oznacza, że jeśli strony ustalą kwotę jako "zaliczkę" i umowa nie zostanie wykonana z jakiegokolwiek powodu (nawet jeśli jedna ze stron zrezygnuje), strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo do jej zwrotu.

Po drugie, w przypadku zadatku, zgodnie z art. 394 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy jednej ze stron, strona ta traci zadatek, jeżeli był wpłacony przez nią, albo może żądać podwójnej kwoty zadatku, jeżeli zadatek został wpłacony przez drugą stronę. W praktyce oznacza to, że zadatek działa jako forma odszkodowania i zabezpieczenia umowy.

Biorąc pod uwagę przedstawione informacje, skoro w tytule przelewu określono kwotę jako "zaliczka", wówczas należy ją zwrócić, niezależnie od powodów niewykonania umowy.
 
anonim cytuj
20-08-2023
A jeśli byśmy ustalili wcześniej, że nie będę zwracać tej kwoty, jeżeli Pan się wycofa z zakupu? Czy taki ustny układ też by obowiązywał, mimo że w tytule przelewu jest napisane "zaliczka"? W końcu rozmawialiśmy o tym przed jego wpłatą. Czy mogłabym wtedy zatrzymać te pieniądze mimo tego, co jest w tytule przelewu?
 
anonim cytuj
20-08-2023
Ustne porozumienie pomiędzy stronami jest również formą umowy i może być wiążące. Jednak problemem jest udowodnienie, że takie ustne porozumienie rzeczywiście miało miejsce i jakie były jego dokładne warunki.

Odnosząc się do Kodeksu cywilnego:
Art. 60 Kodeksu cywilnego stanowi, że oświadczenie woli może być dokonane w dowolnej formie, chyba że ustawa stanowi inaczej. To oznacza, że umowy ustne są w Polsce ważne i skuteczne, chyba że dla danego rodzaju umowy ustawa wymaga innej formy, na przykład formy pisemnej.

Jeżeli jednak w tytule przelewu napisano "zaliczka", w przypadku sporu sądowego to właśnie ten dokument stanowiłby pisemny dowód w sprawie, co miałoby przewagę nad ustnymi twierdzeniami. Chyba że posiadasz inne dowody potwierdzające ustalenia, takie jak nagranie rozmowy czy świadków.

Zatem, nawet jeżeli doszło do ustnego porozumienia odnośnie niewracania kwoty w przypadku rezygnacji z zakupu, wydaje się, że w świetle prawa, będąc w posiadaniu dowodu w postaci tytułu przelewu z napisem "zaliczka", kupujący miałby mocne podstawy do domagania się zwrotu pieniędzy.
 
anonim cytuj
20-08-2023

Sugerowane Tematy

Brak księgi przychodów.
W ubiegłym roku prowadziłem niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Nie zapisałem dokładnie wszystkich płatności. Teraz muszę odprowadzić podatek i chciałem zapytać, czy brak księgi przychodów jest jakoś karany? I czy jeśli złożona przeze mnie kwota podatku nie będzie dokładna mogę być za to ukarany przy działalności o tak małym zakresie? A jeśli, to jakie jest tego prawdopodobieństwo? Mogę zliczyć wszystkie transakcje, ale było ich bardzo duż...
Ile można pożyczyć od rodziców bez podatku?
Pożyczyłam od taty kilka dni temu kwotę 9 tysięcy złotych (w gotówce), wg. informacji, które uzyskałam poprzez internet wynika, że od najbliższej rodziny pożyczyka w takiej kwocie nie wymaga zgłoszenia do US i opłacenia podatku, jednak wolę upewnić sie, że to prawda. Będę bardzo wdzięczna za potwierdzenie/zaprzeczenie tym informacjom....
Zmiana menu weselnego ze strony zleceniobiorcy.
Witam. Mój problem polega na tym, że 03.01.2023 podpisałam umowę na salę weselną na sierpień 2024. Otrzymałam wtedy menu, które wg zapisu umowy stanowi integralną jej część. W dniu wczorajszym tj. 14.08.2023 byłam u właściciela sali i przedstawił mi menu, które rzekomo obowiązuje od 2023 r. Ale w umowie nie ma zapisu, że on zastrzega sobie prawo do zmiany menu. Czy wobec tego mam pełne prawo do odrzucenia jego propozycji menu i trzymania się t...
Problem z zaginioną rzeczą z paczki.
W czerwcu tego roku zakupiłam kilka par butów w sklepie ccc online. Zgłosiłam zwrot, odesłałam paczkę. Paczka do firmy dotarła, brakuje jednej pary. Po wymianie kilku maili wkońcu postanawiają złożyć reklamację do przewoźnika DPD, która zostaje dwukrotnie odrzucona. Mam teraz wszelkie roszczenia kierować sądownie do przewoźnika. Jakiś czas temu miałam podobną sytuację gdzie odsyłając produkt paczka przyszła wybrakowana, firma oddała pieniądze. ...

Wyszukiwarka