sprzedaż samochodu - zaliczka

Witam. Może ktoś z państwa mi podpowie jak prawnie to wygląda. Mianowicie: wystawiłam ogłoszenie w celu sprzedaży auta. Znalazł się kupiec który chciał te auto oczywiście zakupić. Niestety facet był zagranicą, więc poprosił mnie o "rezerwacje" samochodu do czasu jego powrotu do Polski. W tym celu wysłał zaliczkę 500zl abym napewno nie podejmowała żadnych czynności ze sprzedażą auta, tym samym miałam pewność, że facet z pewnością je kupi. O stanie samochodu oczywiście był poinformowany. Czekałam 3 jak nie 4 tygodnie. Owy Pan przyjechał i zrezygnował z zakupu. Chce zwrotu pieniędzy które mi wpłacił na poczet kupna i rezerwacji. Byłam przez niego zblokowana cały ten czas, nie podejmowałam żadnych innych czynności aby auto sprzedać. Czy faktycznie muszę oddać mu te pieniądze ?
anonim cytuj
29-09-2020
Przelew byl nazwany jako zaliczka czy zadatek? Jeśli zaliczka, to musisz zwrócić. Jeśli zadatek to nie musisz.
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu
 
anonim cytuj
29-09-2020
to do zwrotu.
 
anonim cytuj
29-09-2020
Zaliczka podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczkę trzeba zwrócić , zadatku się nie zwraca jeżeli dojdzie do takiej sytuacji jak u Ciebie . A ze tytuł to zaliczka to musisz zwrócić pieniądze
 
anonim cytuj
29-09-2020
zaliczka, tylko to było w tytule przelewu


Po pierwsze, zaliczka, zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego, podlega zwrotowi, jeżeli umowa nie dojdzie do skutku. To oznacza, że jeśli strony ustalą kwotę jako "zaliczkę" i umowa nie zostanie wykonana z jakiegokolwiek powodu (nawet jeśli jedna ze stron zrezygnuje), strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo do jej zwrotu.

Po drugie, w przypadku zadatku, zgodnie z art. 394 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy jednej ze stron, strona ta traci zadatek, jeżeli był wpłacony przez nią, albo może żądać podwójnej kwoty zadatku, jeżeli zadatek został wpłacony przez drugą stronę. W praktyce oznacza to, że zadatek działa jako forma odszkodowania i zabezpieczenia umowy.

Biorąc pod uwagę przedstawione informacje, skoro w tytule przelewu określono kwotę jako "zaliczka", wówczas należy ją zwrócić, niezależnie od powodów niewykonania umowy.
 
anonim cytuj
20-08-2023
A jeśli byśmy ustalili wcześniej, że nie będę zwracać tej kwoty, jeżeli Pan się wycofa z zakupu? Czy taki ustny układ też by obowiązywał, mimo że w tytule przelewu jest napisane "zaliczka"? W końcu rozmawialiśmy o tym przed jego wpłatą. Czy mogłabym wtedy zatrzymać te pieniądze mimo tego, co jest w tytule przelewu?
 
anonim cytuj
20-08-2023
Ustne porozumienie pomiędzy stronami jest również formą umowy i może być wiążące. Jednak problemem jest udowodnienie, że takie ustne porozumienie rzeczywiście miało miejsce i jakie były jego dokładne warunki.

Odnosząc się do Kodeksu cywilnego:
Art. 60 Kodeksu cywilnego stanowi, że oświadczenie woli może być dokonane w dowolnej formie, chyba że ustawa stanowi inaczej. To oznacza, że umowy ustne są w Polsce ważne i skuteczne, chyba że dla danego rodzaju umowy ustawa wymaga innej formy, na przykład formy pisemnej.

Jeżeli jednak w tytule przelewu napisano "zaliczka", w przypadku sporu sądowego to właśnie ten dokument stanowiłby pisemny dowód w sprawie, co miałoby przewagę nad ustnymi twierdzeniami. Chyba że posiadasz inne dowody potwierdzające ustalenia, takie jak nagranie rozmowy czy świadków.

Zatem, nawet jeżeli doszło do ustnego porozumienia odnośnie niewracania kwoty w przypadku rezygnacji z zakupu, wydaje się, że w świetle prawa, będąc w posiadaniu dowodu w postaci tytułu przelewu z napisem "zaliczka", kupujący miałby mocne podstawy do domagania się zwrotu pieniędzy.
 
anonim cytuj
20-08-2023

Sugerowane Tematy

Wychowawczyni domaga się ode mnie zaświadczenia od lekarza o chorobie.
Proszę o poradę, bo już mi ręce opadają. Córka chodzi do 2 klasy SP. Często choruje co wiąże się z częstymi nieobecnościami w szkole. Wychowawczyni domaga się ode mnie zaświadczenia od lekarza o chorobie. Lekarz zaświadczenia nie chce wypisać, bo jak twierdzi nie ma takiego obowiązku. Proszę mi powiedzieć jak to jest w świetle prawa? Czy moje usprawiedliwienie pisemne i poświadczenie że córka była chora liczy się mniej od zaświadczenia leka...
Wcześniejsza zapłata za fakturę.
Jeśli mógłbym prosić o informacje na temat płatności za faktury tzn. została mi wystawiona faktura z data płatności np. na 20 ale wierzyciel chce zapłaty 15, pięć dni wcześniej , jak to wygląda w świetle prawa, czy jestem zobligowany do wcześniejszej zapłaty ?...
Były mąż nie płaci za prąd i wodę. Umowy prądu i wodociągów są na mnie. Co zrobić w takiej sytuacji?
W kwietniu wyprowadziłam się od męża z domu jego matki. W październiku dostaliśmy rozwód. Od kwietnia były już mąż nie płaci za prąd i wodę. Umowy prądu i wodociągów są na mnie. Długi urosły do 2 tys. Co mam zrobić ? Nie mogę się z nim dogadać w celu przepisania umowy i spłaty...... Da się coś zrobić ?????...
Ustawa o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Znajomy pomagał sąsiadowi w ogródku, kosił trawę, przycinał drzewka, rąbał drewno do kominka, grabił. Sąsiad wg wypracowanych godzin przelewał mu na konto raz w miesiącu kasę. Trwało to kilka miesięcy. Były to małe kwoty między 200, a 600 zł. W tytule wypłaty było tylko "wpłata". Teraz bank wzywa znajomego do osobistego wstawienia się w banku w celu wytłumaczeniu z jakiego źródła ma te wpłaty. Napisali coś o ustawie prania brudnych pien...

Wyszukiwarka