W jakim przypadku możliwe jest otrzymanie alimentów nie tylko na dzieci, a też na siebie ? Czy zdrada jednej ze stron jest wystarczającym argumentem ?
- wyłączna wina za rozpad małżeństwa małżonka zobowiązanego do płacenia alimentów (bez względu jakiego rodzaju „wina” to była) jeśli w wyniku rozwodu obniżył się poziom życia strony uznanej za niewinną. I mogą być to alimenty nawet dożywotnio (!)
Jeśli rozwód jest z wyłącznej winy jednego z małżonków to ma on obowiązek przyczyniać się do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego chociażby nie znajdował się on w niedostatku. Proszę zajrzeć do art. 60 KRO.
Odpowiedź:
Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym:
Zdrada jednej ze stron może, ale nie musi, stanowić podstawę orzeczenia o winie w postępowaniu rozwodowym. To, czy zdrada zostanie uznana za wyłączną przyczynę rozpadu małżeństwa zależy od konkretnej sytuacji oraz okoliczności. Art. 60 KRO stanowi, że jeżeli rozwód jest z winy jednego z małżonków, ma on obowiązek przyczyniać się do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, nawet jeżeli ten drugi małżonek nie znajduje się w niedostatku.
Wyłączna wina jednego z małżonków może prowadzić do obowiązku alimentacyjnego, jeśli w wyniku rozwodu obniży się poziom życia małżonka niewinnego. Alimenty mogą być przyznawane nawet dożywotnio. Jednakże warto podkreślić, że decyzja sądu opiera się na całości okoliczności, a nie tylko na jednym zdarzeniu, takim jak zdrada.
Jeśli rozwód jest orzekany bez stwierdzenia winy, ale jeden z małżonków po rozwodzie popada w niedostatek, drugi małżonek może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, jednak nie dłużej niż przez 5 lat.
W sytuacji, gdy obie strony są uznane za winne rozpadu małżeństwa, ale jeden z małżonków dozna niedostatku po rozwodzie, drugi małżonek może zostać zobowiązany do płacenia alimentów przez okres 5 lat.
Jeśli małżonek, który otrzymuje alimenty, zawrze ponowne małżeństwo, obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony.
Podsumowując, w praktyce sądowej wiele zależy od konkretnych okoliczności danego przypadku. Decydujące mogą być takie czynniki, jak charakter i intensywność zdrady, jej wpływ na rozpad małżeństwa, a także inne okoliczności związane z życiem małżeńskim. Warto pamiętać, że zawsze kluczowe jest przedstawienie sądowi jak najbardziej kompletnego obrazu sytuacji.