Dziedziczenie po zmarłej.

Witam, przed zadaniem pytania zapoznałem się z poradnikiem spadkowym oraz FAQ, jednak sprawa dalej nie jest dla mnie jasna, więc proszę o poradę.
Babcia Małgorzata, wraz z mężem Krzysztofem, mieszkała w mieszkaniu (komunalnym lub spółdzielczym). Mieli dwoje synów Piotra i Pawła. Paweł ma żonę Grażynę w wieku 60 lat, córkę Katarzynę w wieku 40 lat, wszyscy mieszkają w Polsce. Piotr mieszka w Hiszpanii. Była możliwość wykupienia mieszkania na własność, Piotr dał na to pieniądze, po czym Małgorzata wykupiła to mieszkanie. Małgorzata podarowała to mieszkanie Piotrowi, ale mieszkała w nim z mężem Krzysztofem aż do śmierci. Krzysztof zmarł w 2006-05-14. Małgorzata zmarła w 2019-04-15. Oboje nie zostawili po sobie testamentu. Ani Krzysztof, ani Małgorzata nie mieli żyjącego rodzeństwa. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Paweł zmarł w 2023-05-10. W księgach wieczystych jako wyłączny właściciel figuruje Piotr.
- Czy po śmierci Małgorzaty, Paweł miał prawo do połowy mieszkania po Małgorzacie? Jeśli tak, czy to roszczenie to zachowek?
- Czy córka Pawła, Katarzyna ma prawo do połowy mieszkania po Małgorzacie?
- Czy żona Pawła, Grażyna ma prawo do połowy mieszkania po Małgorzacie?
- Czy w tym postępowaniu spadkowym można odwołać się do rażącej niewdzięczności Małgorzaty względem Pawła za długotrwałą opiekę nad ciężko chorym, oraz czy potencjalne zadość uczynienie mogą otrzymać w spadku dzieci Pawła (córka Katarzyna)?
- Czy w tym postępowaniu spadkowym można odwołać się do rażącej niewdzięczności Piotra względem Małgorzaty, jej braku zainteresowania i braku opieki nad ciężko chorą matką, oraz czy potencjalne zadość uczynienie mogą otrzymać w spadku dzieci Pawła (córka Katarzyna)?
anonim cytuj
03-11-2023
Babcia Małgorzata, wraz z mężem Krzysztofem, mieszkała w mieszkaniu (komunalnym lub spółdzielczym). Mieli dwoje synów Piotra i Pawła.
[...]
Była możliwość wykupienia mieszkania na własność, Piotr dał na to pieniądze, po czym Małgorzata wykupiła to mieszkanie.

1. Czy Małgorzatę i Krzysztofa było stać na wykupienie mieszkania bez pieniędzy Piotra?
2. Czy Pawła było stać na przekazanie środków na wykupienie mieszkania rodziców, a jeśli tak, to dlaczego ich nie przekazał?
Małgorzata wykupiła to mieszkanie. Małgorzata podarowała to mieszkanie Piotrowi, ale mieszkała w nim z mężem Krzysztofem aż do śmierci.

Rozumiem, że mieszkanie zostało wykupione do majątku wspólnego Małgorzaty i Krzysztofa, i że razem dokonali darowizny na rzecz Piotra, który przekazał im środki na wykupienie mieszkania?
rażącej niewdzięczności Małgorzaty względem Pawła za długotrwałą opiekę nad ciężko chorym

Nie rozumiem o jakim "ciężko chorym" mowa i jakiej niewdzięczności.
 
anonim cytuj
03-11-2023
1. Czy Małgorzatę i Krzysztofa było stać na wykupienie mieszkania bez pieniędzy Piotra?

Nie było ich stać. Piotr sam zasugerował, że jest możliwość wykupienia mieszkania i że wykupi je dla nich. Nikt nie rozmawiał z Pawłem który aż do śmierci rodziców o niczym nie wiedział.
2. Czy Pawła było stać na przekazanie środków na wykupienie mieszkania rodziców, a jeśli tak, to dlaczego ich nie przekazał?

Tak, było go stać, ale z nieznanych powodów rodzice razem z jego bratem nawet z nim o tym nie rozmawiali, wszystko odbyło się za jego plecami i było trzymane w tajemnicy przez długie lata. Najprawdopodobniej za namową Piotra.
Rozumiem, że mieszkanie zostało wykupione do majątku wspólnego Małgorzaty i Krzysztofa, i że razem dokonali darowizny na rzecz Piotra, który przekazał im środki na wykupienie mieszkania?

Tak
Nie rozumiem o jakim "ciężko chorym" mowa i jakiej niewdzięczności.

W międzyczasie Małgorzata ciężko zachorowała, na raka, Alzhaimera, i miała poważne problemy z krążeniem które zaatakowały jej nogi które puchły do tego stopnia że praktycznie nie była w stanie wychodzić z domu. Wymagała codziennej opieki. Przez 7 lat, aż do jej śmierci opiekował się nią tylko Paweł. Niewdzięczność była po Stronie Piotra, który zupełnie nie interesował się i nie chciał zajmować matką kiedy ta zachorowała.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Jak dodać współwłaściciela samochodu?
Witam, jak to jest z tym dodawaniem współwłaściciela samochodu. Przeczytałem, że trzeba w tym celu wypełnić umowę darowizny i niby artykuły w internecie dość szczegółowo opisują temat, ale jednak pojawia się kilka niedopowiedzeń. Najważniejsze pytania jakie mi się nasuwają to: 1) Jak z tym podatkiem od darowizny? Osoba, którą chciałbym prosić o bycie współwłaścicielem jest w drugiej grupie podatkowej (jest to wujek), a wartość samochodu określił...
Rejestracja auta - brak podpisu współwłaściciela.
Dzień dobry, próbowałem dzisiaj zarejestrować kupiony samochód, w umowie kupna sprzedaży mam podpis tylko właściciela. W dowodzie jako współwłaściciel wpisany jest także współmałżonek tego właściciela, który oczywiście wyraża zgodę na sprzedaż, ale który nie podpisał się pod umową. Byłem przekonany, że to wystarczy, ale urząd odmówił rejestracji auta. Doczytałem i uważam, że mam rację - zgodnie z artykułem 36 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jed...
Dziedziczenie długów.
Jak wygląda sprawa dziedziczenia długów? Mama ma długi, które ciągle rosną, czy jestem zagrożona, że coś przejdzie na mnie? zabiorą mi jakąś moją własność? Czy zameldowanie w mieszkaniu, którego właścicielem jest mama, ma jakiś wpływ? ...
Wada ukryta auta.
Witam, mam pytanie odnośnie zakupu auta. Wczoraj kupiłem używany samochód z instalacją LPG od osoby prywatnej. Już w trasie powrotnej (150km) zauważyłem, że samochód zaczął spalać również spore ilości benzyny. Dzisiaj po kolejnej trasie do i z pracy (200km) moje obawy się potwierdziły, bo z połowy baku została prawie rezerwa. Nie wnikając w szczegóły, jest to wada instalacji LPG, gdyż samochód na gazie nie powinien przepalać również jednocześni...

Wyszukiwarka