Dziedziczenie po zmarłej.

Witam, przed zadaniem pytania zapoznałem się z poradnikiem spadkowym oraz FAQ, jednak sprawa dalej nie jest dla mnie jasna, więc proszę o poradę.
Babcia Małgorzata, wraz z mężem Krzysztofem, mieszkała w mieszkaniu (komunalnym lub spółdzielczym). Mieli dwoje synów Piotra i Pawła. Paweł ma żonę Grażynę w wieku 60 lat, córkę Katarzynę w wieku 40 lat, wszyscy mieszkają w Polsce. Piotr mieszka w Hiszpanii. Była możliwość wykupienia mieszkania na własność, Piotr dał na to pieniądze, po czym Małgorzata wykupiła to mieszkanie. Małgorzata podarowała to mieszkanie Piotrowi, ale mieszkała w nim z mężem Krzysztofem aż do śmierci. Krzysztof zmarł w 2006-05-14. Małgorzata zmarła w 2019-04-15. Oboje nie zostawili po sobie testamentu. Ani Krzysztof, ani Małgorzata nie mieli żyjącego rodzeństwa. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Paweł zmarł w 2023-05-10. W księgach wieczystych jako wyłączny właściciel figuruje Piotr.
- Czy po śmierci Małgorzaty, Paweł miał prawo do połowy mieszkania po Małgorzacie? Jeśli tak, czy to roszczenie to zachowek?
- Czy córka Pawła, Katarzyna ma prawo do połowy mieszkania po Małgorzacie?
- Czy żona Pawła, Grażyna ma prawo do połowy mieszkania po Małgorzacie?
- Czy w tym postępowaniu spadkowym można odwołać się do rażącej niewdzięczności Małgorzaty względem Pawła za długotrwałą opiekę nad ciężko chorym, oraz czy potencjalne zadość uczynienie mogą otrzymać w spadku dzieci Pawła (córka Katarzyna)?
- Czy w tym postępowaniu spadkowym można odwołać się do rażącej niewdzięczności Piotra względem Małgorzaty, jej braku zainteresowania i braku opieki nad ciężko chorą matką, oraz czy potencjalne zadość uczynienie mogą otrzymać w spadku dzieci Pawła (córka Katarzyna)?
anonim cytuj
03-11-2023
Babcia Małgorzata, wraz z mężem Krzysztofem, mieszkała w mieszkaniu (komunalnym lub spółdzielczym). Mieli dwoje synów Piotra i Pawła.
[...]
Była możliwość wykupienia mieszkania na własność, Piotr dał na to pieniądze, po czym Małgorzata wykupiła to mieszkanie.

1. Czy Małgorzatę i Krzysztofa było stać na wykupienie mieszkania bez pieniędzy Piotra?
2. Czy Pawła było stać na przekazanie środków na wykupienie mieszkania rodziców, a jeśli tak, to dlaczego ich nie przekazał?
Małgorzata wykupiła to mieszkanie. Małgorzata podarowała to mieszkanie Piotrowi, ale mieszkała w nim z mężem Krzysztofem aż do śmierci.

Rozumiem, że mieszkanie zostało wykupione do majątku wspólnego Małgorzaty i Krzysztofa, i że razem dokonali darowizny na rzecz Piotra, który przekazał im środki na wykupienie mieszkania?
rażącej niewdzięczności Małgorzaty względem Pawła za długotrwałą opiekę nad ciężko chorym

Nie rozumiem o jakim "ciężko chorym" mowa i jakiej niewdzięczności.
 
anonim cytuj
03-11-2023
1. Czy Małgorzatę i Krzysztofa było stać na wykupienie mieszkania bez pieniędzy Piotra?

Nie było ich stać. Piotr sam zasugerował, że jest możliwość wykupienia mieszkania i że wykupi je dla nich. Nikt nie rozmawiał z Pawłem który aż do śmierci rodziców o niczym nie wiedział.
2. Czy Pawła było stać na przekazanie środków na wykupienie mieszkania rodziców, a jeśli tak, to dlaczego ich nie przekazał?

Tak, było go stać, ale z nieznanych powodów rodzice razem z jego bratem nawet z nim o tym nie rozmawiali, wszystko odbyło się za jego plecami i było trzymane w tajemnicy przez długie lata. Najprawdopodobniej za namową Piotra.
Rozumiem, że mieszkanie zostało wykupione do majątku wspólnego Małgorzaty i Krzysztofa, i że razem dokonali darowizny na rzecz Piotra, który przekazał im środki na wykupienie mieszkania?

Tak
Nie rozumiem o jakim "ciężko chorym" mowa i jakiej niewdzięczności.

W międzyczasie Małgorzata ciężko zachorowała, na raka, Alzhaimera, i miała poważne problemy z krążeniem które zaatakowały jej nogi które puchły do tego stopnia że praktycznie nie była w stanie wychodzić z domu. Wymagała codziennej opieki. Przez 7 lat, aż do jej śmierci opiekował się nią tylko Paweł. Niewdzięczność była po Stronie Piotra, który zupełnie nie interesował się i nie chciał zajmować matką kiedy ta zachorowała.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Bardzo proszę o wyjaśnienie - umowa wynajem mieszkania na czas określony
Bardzo proszę o wyjaśnienie - umowa wynajem mieszkania na czas określony . W treści jest że umowa zawarta od ...do ..czyli wszystko jasne . Jednak dalej jest punkt ,że; 1) Najemcy przysługuje prawo wypowiedzenia umowy z zachowaniem .....okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego . 2)Wynajmujący może wypowiedzieć umowę zgodnie z art 11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Moje pytanie - 1) czy mimo ,że zawieramy umowę na np...
Rozbieżność w metrażu nowego domu.
Cześć, w czerwcu 2023 kupiłem dom z działka na kredyt hipoteczny. Dom według informacji ustnych od sprzedającego posiada około 160m użytkowych. Mam na to pisemne potwierdzenie ze źródeł: - świadectwo energetyczne 151 metrów użytkowych - poprzedni akt notarialny sprzedającego z informacją o około 160 metrach użytkowych - zapisane strony z ogłoszeniami z treścią o 160 metrach całkowitej W naszej umowie notarialnej nie ma informacji o metrażu d...
Zapis mieszkania w testamencie.
Cześć, Mieszkanie (poprzez sprawę sądową, testament) zostało podzielone na trzy osoby, tylko jedna z nich jest pełnoletnia i z tego wzgledu mam pytanie- •czy rodzice dwójki małoletnich po sprzedaży dostaną pieniądze normalnie, czy musza być one w jakiś sposób zamrożone do skończenia osiemnastego roku życia przez dzieci? •I czy podatek musi być zapłacony przez wszystkie strony by mieszkanie mogło iść na sprzedaż?...
Spadek poprzez zasiedzenie
Witam Serdeczie pisze z takim pytaniem mianowicie . Rodzice mojej babci mieli dom mieszkała tam ona wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Gdy zmarli brat babci miał podzielić spadek na wszystkich moja babcia miała otrzymać ten dom a reszta pole byli w sądzie za tamtych czasów a było to bardzo dawno dawno temu sad nakazał bratu babci podzial i przepis na ich wszystkich . Brat tego nie zrobił mataczył i kręcił. Koniec końców nikt nic nie otrzym...

Wyszukiwarka