Zaciągnięta pożyczka a separacja.

Sytuacja jest taka:
Mąż się zadłużył, chce wziąć pożyczkę żeby mu pomóc (ze względu na dzieci ). I teraz chodzi mi o to czy jest taka możliwość zabezpieczenia się prawie np. przez notariusza, żeby spisać jakieś pismo , że w przypadku gdy zechce separacji bądź rozwodu on będzie spłacał pożyczkę którą wzięłam ja, aby mu pomoc. Czy nie ma na to szans? (rozważam na ten moment separacje, ale chce pomóc spłacić żebyśmy z dziećmi mieli spokój).
anonim cytuj
03-11-2023
Szczerze, to nic z tego nie rozumiem. Mąż jest zadłużony, chce wziąć pożyczkę a ty już wzięłaś pożyczkę i on ma to spłacać? Napiszę jedno, żadne umowy pomiędzy wami nie będą wiązać wierzyciela (pożyczkodawcy, jako strony umowy pożyczki). Nawet jak jeden z małżonków zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego, to i tak za spłatę w niektórych sytuacjach mogą odpowiadać wspólnie.
Pożyczkodawca nie wymagał zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie pożyczki?
Chodzi ze to ja chce wziąć tą pożyczkę, i nie właśnie bank nie chce żadnej zgody, być może przez to, że nie jest to wielka kwota. Ale właśnie chodziło mi o to czy po separacji jakby stwierdził, że on nic nie będzie spłacał mimo, że zadeklarował się że będzie, to ja będę musiała( dlatego chciałam się dowiedzieć czy mogę się jakoś prawnie zabezpieczyć na jakimś piśmie). Więc w sumie dostałam odpowiedź, że za każdą pożyczkę którą wezmę ja ( mimo ze to była na jego dług)tylko i wyłącznie później ja odpowiadam o to mi chodziło. Po prostu nie wiedziałam jak ubrać to w słowa żeby znaleźć o tym informację.

Teraz rozumiem, bierzesz pożyczkę i środki z pożyczki pożyczasz mężowi. Więc spisz z nim umowę pożyczki. W umowie dokładnie określ ile pożyczasz, jaka jest wysokość raty i dzień wymagalności każdej raty. Nie zaszkodzi dodać, ze środki które pożyczasz pochodzą z pożyczki której udzielił ci xxxx w wysokości yyyy.
To nie zabezpiecza Cię przed roszczeniami wierzyciela - pożyczkodawcy ale stwarza warunki iż w przypadku braku spłaty pożyczki przez męża, możesz skutecznie wysuwać roszczenia w stosunku do niego. Podczas separacji (musi orzec sąd, nie ustalona pomiędzy Wami) każdy z małżonków pracuje na własny majątek.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Po jakim czasie traci się prawo do zachowku?
Mam pytanie, ile jest czasu żeby złożyć wniosek o zachowek?...
Spadek
Moja babcia z dziadkiem w 87 roku cały spadek przepisali na mamę. Moja mama dwa lata temu nagle zmarla i zostawiła testament napisany odręcznie. Wszystko załatwiliśmy przez sąd i spisaliśmy się wszystkiego na brata. Moja babcia czyli mama mojej mamy zmarla pare miesięcy temu ( ojciec mamy tez już nie żyje) nagle dostaliśmy pismo z sądu ze syn mojej babci domaga się 1/2 spadku. Moje pytanie, jakie szanse ma ze dostanie to czego chce?...
Pełnomocnictwo pocztowe.
Przebywam za granicą do końca marca, a na moje nazwisko nieoczekiwanie przyszło awizo z sądu. Sprawa dotyczy zapewne zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Mam ustanowionego pełnomocnika do załatwiania formalności związanych z tą nieruchomością. Na kopercie jest tylko sygnatura sprawy, która jest mi nieznana. Pełnomocnik nie ma pełnomocnictwa pocztowego. Co zrobić w tej sytuacji, jak odebrać polecony z sądu?...
Czas wypowiedzenia w umowie B2B
Umowa B2B jako programista. W umowie napisane jest tylko, że czas wypowiedzenia wynosi 2 miesiące. Czy jes coś co reguluje od kiedy czas wypowiedzenia będzie się liczył ? Od dnia zgłoszenia, czy od końca miesiaca lub początku następnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia ?...

Wyszukiwarka