Zaciągnięta pożyczka a separacja.

Sytuacja jest taka:
Mąż się zadłużył, chce wziąć pożyczkę żeby mu pomóc (ze względu na dzieci ). I teraz chodzi mi o to czy jest taka możliwość zabezpieczenia się prawie np. przez notariusza, żeby spisać jakieś pismo , że w przypadku gdy zechce separacji bądź rozwodu on będzie spłacał pożyczkę którą wzięłam ja, aby mu pomoc. Czy nie ma na to szans? (rozważam na ten moment separacje, ale chce pomóc spłacić żebyśmy z dziećmi mieli spokój).
anonim cytuj
03-11-2023
Szczerze, to nic z tego nie rozumiem. Mąż jest zadłużony, chce wziąć pożyczkę a ty już wzięłaś pożyczkę i on ma to spłacać? Napiszę jedno, żadne umowy pomiędzy wami nie będą wiązać wierzyciela (pożyczkodawcy, jako strony umowy pożyczki). Nawet jak jeden z małżonków zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego, to i tak za spłatę w niektórych sytuacjach mogą odpowiadać wspólnie.
Pożyczkodawca nie wymagał zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie pożyczki?
Chodzi ze to ja chce wziąć tą pożyczkę, i nie właśnie bank nie chce żadnej zgody, być może przez to, że nie jest to wielka kwota. Ale właśnie chodziło mi o to czy po separacji jakby stwierdził, że on nic nie będzie spłacał mimo, że zadeklarował się że będzie, to ja będę musiała( dlatego chciałam się dowiedzieć czy mogę się jakoś prawnie zabezpieczyć na jakimś piśmie). Więc w sumie dostałam odpowiedź, że za każdą pożyczkę którą wezmę ja ( mimo ze to była na jego dług)tylko i wyłącznie później ja odpowiadam o to mi chodziło. Po prostu nie wiedziałam jak ubrać to w słowa żeby znaleźć o tym informację.

Teraz rozumiem, bierzesz pożyczkę i środki z pożyczki pożyczasz mężowi. Więc spisz z nim umowę pożyczki. W umowie dokładnie określ ile pożyczasz, jaka jest wysokość raty i dzień wymagalności każdej raty. Nie zaszkodzi dodać, ze środki które pożyczasz pochodzą z pożyczki której udzielił ci xxxx w wysokości yyyy.
To nie zabezpiecza Cię przed roszczeniami wierzyciela - pożyczkodawcy ale stwarza warunki iż w przypadku braku spłaty pożyczki przez męża, możesz skutecznie wysuwać roszczenia w stosunku do niego. Podczas separacji (musi orzec sąd, nie ustalona pomiędzy Wami) każdy z małżonków pracuje na własny majątek.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna za życia a zachowek.
Mam pytanie odnośnie zachowku. Sytuacja przedstawia się następująco, pewna osoba dostała darowiznę (dom z działką )od ojca jak jeszcze żył, na mocy aktu notarialnego. Teraz dwa lata po jego śmierci, czy rodzeństwo obdarowanej może się ubiegać o zwrot należności na mocy dochowku za ojca. Ojciec nie zostawił testamentu po sobie ani nic więcej z rzeczy które można dziedziczyć. Dom był ojca rodzinnym domem który był wyłącznym właścicielem z pominięc...
Wymeldowanie się z miejsca zamieszkania.
Czy żyjąc bez meldunku (wymeldowując się wcześniej) skutkuje to jakimiś konsekwencjami?...
Upadłość konsumencka, a rozwiązanie umowy o pracę.
Dzień dobry, Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez Pracownika banku może być powodem do rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony? Dodatkową zmianną jest fakt, że Pracownik posiada w banku swojego Pracodawcy kredyt konsumencki, a więc Pracodawca jest jednym z wierzycieli. Nie jest to natomiast kredyt pracowniczy, Pracownik jest po prostu Klientem banku, w którym pracuje....
Zwrot towaru.
Proszę o informację w sprawie zwrotu towaru. Zakup stacjonarny towar zgodnie z regulaminem można zwrócić do 30 dni z metkami nie używany. Sprzedawca nie chce przyjąć zwrotu, ponieważ zamiast paragonu mam potwierdzenie z konta bankowego. Sklep powołuje się na wewnętrzny regulamin Natomiast z tego co czytam to powinien przyjąć zwrot. Jak to jest?...

Wyszukiwarka