Umowa dożywocia, czyli mieszkanie w zamian za opiekę.

Witam mam takie pytanie opiekuję się osobą, która nie ma rodziny osoba ta chce mi przepisać swój dom w zamian za tą opiekę.
Jak to najlepiej załatwić?
anonim cytuj
11-08-2023
Notarialnie. Inna forma nie wchodzi w grę.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Witam mam takie pytanie opiekuję się osobą, która nie ma rodziny osoba ta chce mi przepisać swój dom w zamian za tą opiekę.
Jak to najlepiej załatwić?

Proponuję sporządzić u notariusza umowę dożywocia, jest to samoistna umowa wzajemna, gdzie jedna ze stron (dożywotnik) zobowiązuje się przekazać nieodpłatnie nieruchomość, a druga obowiązuje się zapewnić w skrócie 'wikt i opierunek' dożywotnikowi.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Proponuję sporządzić u notariusza umowę dożywocia, jest to samoistna umowa wzajemna, gdzie jedna ze stron (dożywotnik) zobowiązuje się przekazać nieodpłatnie nieruchomość, a druga obowiązuje się zapewnić w skrócie 'wikt i opierunek' dożywotnikowi.

A czy taką umowę mogę zawrzeć z obcą osobą? Pani, którą się opiekuje nie należy do mojej rodziny.
 
anonim cytuj
11-08-2023
A czy taką umowę mogę zawrzeć z obcą osobą? Pani, którą się opiekuje nie należy do mojej rodziny.

Oczywiście, ustawa nie wymaga podpisywania umowy dożywocia tylko z bliskimi.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dziękuję za wyjaśnienia.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Umowę, która zakłada przekazanie nieruchomości w zamian za opiekę, najlepiej jest zawrzeć w formie aktu notarialnego. W polskim prawie taka umowa nazywa się umową dożywocia. Jest to umowa wzajemna, w której jedna strona (dożywotnik) zobowiązuje się przekazać swoją nieruchomość drugiej stronie (dożywocie) nieodpłatnie, natomiast druga strona zobowiązuje się do zapewnienia dożywotnikowi opieki, czyli tzw. 'wiktu i opierunku'. Taka umowa powinna być dokładnie spisana, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.

Do Postu 2:
Dokładnie, każda umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, aby była ważna.

U dożywocia można zawrzeć z każdą osobą, niezależnie od stopnia pokrewieństwa czy znajomości. Istotne jest jednak, aby obie strony były świadome obowiązków i praw wynikających z takiej umowy, dlatego warto dokładnie przemyśleć jej treść oraz skonsultować z notariuszem.

Kodeks cywilny nie nakłada ograniczeń co do osób, które mogą zawrzeć umowę dożywocia. Ważne jest, aby umowa spełniała wymogi formalne oraz aby obie strony były świadome swoich praw i obowiązków.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Rozumiem, że umowa dożywocia musi być sporządzona notarialnie i może być zawarta z każdą osobą. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Co jeśli coś by się stało z panią, którą się opiekuję przed podpisaniem umowy? Czy jest jakiś inny sposób, żeby zapewnić sobie prawa do tego domu? I co jeśli po podpisaniu umowy osoba ta zmieni swoje zdanie? Czy jest możliwość rozwiązania tej umowy?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Co jeśli coś by się stało z panią, którą się opiekuję przed podpisaniem umowy? Czy jest jakiś inny sposób, żeby zapewnić sobie prawa do tego domu?


Jeśli coś by się stało z osobą, z którą planowaliście zawrzeć umowę dożywocia przed jej podpisaniem, umowa nie będzie miała mocy prawnej, ponieważ nie została zawarta. Aby zapewnić sobie prawa do domu przed podpisaniem umowy dożywocia, można rozważyć sporządzenie darowizny z zastrzeżeniem prawa do dożywotniego korzystania z nieruchomości (art. 894 Kodeksu cywilnego) lub innych form przekazania nieruchomości.

co jeśli po podpisaniu umowy osoba ta zmieni swoje zdanie? Czy jest możliwość rozwiązania tej umowy?


Umowa dożywocia, tak jak każda inna umowa, może być rozwiązana za porozumieniem stron. W przypadku, gdy jedna ze stron chce jednostronnie wycofać się z umowy, istnieją przesłanki do wypowiedzenia umowy dożywocia zawarte w art. 1014 i nast. Kodeksu cywilnego. Na przykład, gdy dożywotnik nie wywiązuje się z obowiązków, takich jak zapewnienie opieki, mieszkania, leczenia itp., osoba, która przekazała nieruchomość, może wypowiedzieć umowę. Jednakże decyzja o wypowiedzeniu umowy powinna być poprzedzona analizą konkretnej sytuacji i oceną czy spełnione są przesłanki wypowiedzenia określone w kodeksie cywilnym.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprawa spadkowa
Witam Sprawa spadkowa. Moja babcia zostawiła testament notarialny w którym wszystko zapisuje mi . Ustawowymi spadkobiercami są córki czyli moja mama i ciotka . Założyłam sprawę w sądzie o nabycie spadku gdzie podałam adres zameldowania ciotki w Polsce pod którym nie przebywa na stale bo pracuje w Anglii ,przyjeżdża na urlopy . Pod tym adresem mieszka jej córka . Dziś na sprawie dowiedziałam się od Sędziny że żaden papier z sądu nie został o...
Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?
Dnia 2 września skończyła mi się umowa,dzisiaj jest 14 wrzesień,a świadectwa pracy nadal nie otrzymałam,były pracodawca nie odbiera telefonów. Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?...
Współwłaśność samochodu po 50%. Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?
Współwłaśność samochodu po 50% z partnerem. Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?...
Wypowiedzenie umowy najmu w zimę.
Mam mieszkanie które wynajmuję rodzinie z dzieckiem. Czy jest możliwe ze jeśli wypowiem umowę najmu to zimą oni mogą odmówić wyprowadzki? Teściowa idzie na operacje i chcemy ją sprowadzić blisko nas - mąż jest jedynakiem, teściowa wdowa w zaawansowanym wieku i po operacji będzie potrzebować naszej pomocy a obecnie mieszka dość daleko. Słyszałam ze ponoć zimą mogą odmówić a ja nic nie będę mogła zrobić. Zwykła umowa najmu bez notariusza, podatek ...

Wyszukiwarka