Co jeśli coś by się stało z panią, którą się opiekuję przed podpisaniem umowy? Czy jest jakiś inny sposób, żeby zapewnić sobie prawa do tego domu?
Jeśli coś by się stało z osobą, z którą planowaliście zawrzeć umowę dożywocia przed jej podpisaniem, umowa nie będzie miała mocy prawnej, ponieważ nie została zawarta. Aby zapewnić sobie prawa do domu przed podpisaniem umowy dożywocia, można rozważyć sporządzenie darowizny z zastrzeżeniem prawa do dożywotniego korzystania z nieruchomości (art. 894 Kodeksu cywilnego) lub innych form przekazania nieruchomości.
co jeśli po podpisaniu umowy osoba ta zmieni swoje zdanie? Czy jest możliwość rozwiązania tej umowy?
Umowa dożywocia, tak jak każda inna umowa, może być rozwiązana za porozumieniem stron. W przypadku, gdy jedna ze stron chce jednostronnie wycofać się z umowy, istnieją przesłanki do wypowiedzenia umowy dożywocia zawarte w art. 1014 i nast. Kodeksu cywilnego. Na przykład, gdy dożywotnik nie wywiązuje się z obowiązków, takich jak zapewnienie opieki, mieszkania, leczenia itp., osoba, która przekazała nieruchomość, może wypowiedzieć umowę. Jednakże decyzja o wypowiedzeniu umowy powinna być poprzedzona analizą konkretnej sytuacji i oceną czy spełnione są przesłanki wypowiedzenia określone w kodeksie cywilnym.