Potrącenie psa.

Witam. Potrzebuje porady. Wczoraj podczas mojej nieobecności w domu, prawdopodobnie ktoś nieumyślnie wypuścił mojego psa z posesji. Gdy byłam w pracy, sąsiadka zadzwoniła że pies został potrącony przez samochód i leżał na środku drogi. Kierowca uciekł i nie udzielił mu żadnej pomocy, inny kierowca po sprawdzeniu co z psem, ocenił że niestety już nic nie można zrobić, przełożył go na bok żeby nie utrudniać ruchu, później ja go zabrałam. Zdarzenie to miało miejsce przy monitoringu z Urzędu Gminy. Czy powinnam gdzieś to zgłosić? Nie chodzi mi o żadne odszkodowanie, najbardziej boli mnie sprawca mu nie pomógł. Dodam że działo się to w miejscu ograniczenia prędkości - 40km/h.
anonim cytuj
27-10-2023
Jak najbardziej można sytuacje zgłosić na policje, jednakże trzeba się liczyć z tym, ze może pani również być pociągnięta do odpowiedzialności jeśli chodzi o art. 77kw. Ponadto jak zostanie z monitoringu ustalony kierujący pojazdem, to oprócz jego odpowiedzialności może w odwecie żądać zwrotu kosztów naprawy pojazdu. Pisze o tym, by miała Pani pełen obraz sytuacji. Zwierzęcia szkoda, sama mam dwa psy.
 
anonim cytuj
27-10-2023
Zgłosiła pani ten fakt na policję? Potrącenie i nie udzielenie pomocy jest karalne i nie ma tu znaczenia, że był to pies, a nie człowiek.
 
anonim cytuj
27-10-2023
A z drugiej strony kto odpowiada za szkody wywołane przez psa w tej sytuacji. Właściciel czy ten kto wypuścił?
 
anonim cytuj
27-10-2023
Wczoraj podczas mojej nieobecności w domu, prawdopodobnie ktoś nieumyślnie wypuścił mojego psa z posesji. Gdy byłam w pracy, sąsiadka zadzwoniła że pies został potrącony przez samochód i leżał na środku drogi. Kierowca uciekł i nie udzielił mu żadnej pomocy.


Jeżeli chodzi o Twoją sytuację:

Kierowca, który potrącił psa i nie udzielił mu pomocy, może być pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie art. 97 § 1 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że „Kto raniąc zwierzę lub pozbawiając je życia, nie udzieli mu pomocy albo nie zawiadomi odpowiedniego podmiotu leczniczego weterynarii, podlega karze grzywny lub karze nagany”. Zatem zgłoszenie tego na policję jest zasadne, aby odpowiednie służby mogły podjąć działania w celu ustalenia kierowcy.
Jak najbardziej można sytuacje zgłosić na policje, jednakże trzeba się liczyć z tym, ze może pani również być pociągnięta do odpowiedzialności jeśli chodzi o art. 77kw.


Rzeczywiście, art. 77 Kodeksu wykroczeń mówi o odpowiedzialności osoby, która pozwala na swobodne poruszanie się zwierzęcia w miejscu dostępnym dla ludzi, jeżeli może to stwarzać niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia. W praktyce jednak, o ile można udowodnić, że pies został nieumyślnie wypuszczony z posesji przez kogoś innego, odpowiedzialność może być rozłożona inaczej.

A z drugiej strony kto odpowiada za szkody wywołane przez psa w tej sytuacji. Właściciel czy ten kto wypuścił?


Zgodnie z art. 436 § 1 Kodeksu cywilnego, właściciel zwierzęcia odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzę, chyba że wyrządzenie szkody było wynikiem działania siły wyższej lub działania wyłącznie po stronie poszkodowanego. Jednakże, jeżeli możesz udowodnić, że to nie Ty wypuściłaś psa, a ktoś inny, możesz próbować odciążyć się od odpowiedzialności i przenieść ją na osobę, która nieumyślnie wypuściła psa z posesji.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy?
Witam serdecznie. Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy. Wniosek składała babcia. Ja obecnie przebywam za granicą. Dodam, że babci nie chcą wydać mimo że ma na to notarialne przyzwolenie które razem podpisałyśmy. Twierdzą, że musi odebrać rodzic. Gdzieś wyczytałam.ze syn jednak może,ale potrzebuję potwierdzenia. Może ktoś miał podobna sytuację. ...
Opłaty komornicze
Proste pytanie, kto ponosi opłaty komornicze, wierzyciel czy dłużnik. I czy komornik ma prawo przetrzymywać pieniądze wierzyciela czy przekazać je od razu po pobraniu od dłużnika?...
Czy można sprzedać nieruchomość bez podziału majątku?
Dzień dobry. Jestem w trakcie rozwodu, mój adwokat mówi, że potrwa to jeszcze ok dwóch lat. Jestem właścicielem domu, który chcę sprzedać. W domu są rzeczy osobiste żony, a także rzeczy wspólne. Żona powiedziała, że podział majątku dopiero po rozwodzie. Co zrobić ?...
zakup laptopa z 2 ręki
Witam! Chcę zakupić laptopa z 2 ręki jednak osoba która go sprzedaje nie może znaleźć dokumentów. Nie sądzę, żeby sprzęt był kradziony czy coś w tym stylu ale przezrony zawsze ubezpieczony. Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?...

Wyszukiwarka