Wypowiedzenie najmu mieszkania komunalnego.

Żona wyprowadza się do kochanka i zrywa umowę najmu mieszkania komunalnego. Głównym najemca mieszkania z którego zrezygnowała zostaje jej mąż.
W owym mieszkaniu zostały meble i sprzęty łazienkowe i kuchenne których nie zabrała przez wypowiedzeniem umowy.
Przedmioty te były kupione z pieniędzy które żona miała po sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku.
Teraz po wypowiedzeniu umowy żona oskarża męża o kradzież i żąda zwrotu owych rzeczy oraz spłaty kosztu remontu tych dwóch pomieszczeń.
Czy to nie jest tak , ze jeśli żona wypowiedziała umowę mieszkania a nie zabrała przed wypowiedzeniem rzeczy mimo tego że miała na to kilka miesięcy to mąż może odmówić wydania rzeczy które zostały przez nią porzucone? Mieszkanie męża to nie darmowa przechowywalnia.
Czy faktycznie po wypowiedzeniu mąż musi wydać jej wszystkie rzeczy i spłacić ja z kosztów remontu?
Przedmioty są stare i zniszczone a po remoncie niema śladu. Zarówno remont jak i zakup sprzętów był około 5 lat temu a kwota którą żona chce odzyskać to równowartość tego co jest na fakturach.
anonim cytuj
26-10-2023
Czy już był rozwód? Mieli wspólnotę małżeńska?

Rozwodu jeszcze nie było. Papiery są w sądzie ale jeszcze niema terminu. Intercyza nie była spisana.
Dodam, że mąż wolałby nie wydawać owych mebli ponieważ żona właściwie już zmieniła zdanie i chce zabrać dosłownie wszystko łącznie z kwiatkami.
Mimo ponad 20 lat małżeństwa mąż zostanie z gołymi ścianami w mieszkaniu, pomimo że również pracował i łożył na dom , wyposażenie i remonty.
 
anonim cytuj
26-10-2023
W owym mieszkaniu zostały meble i sprzęty łazienkowe i kuchenne których nie zabrała przez wypowiedzeniem umowy.

Skoro to przedmioty zwykłego urządzenia domowego które służyły zaspokajaniu trzeb obojga małżonków to z mocy art. 34 kro są objęte wspólnością ustawową, pomimo że zostały nabyte z majątku osobistego jednego z nich. Mogą znajdować się w miejscu w którym do tej pory były, przynajmniej do czasu ustania wspólności. To żona dobrowolnie opuściła mieszkanie i nikt jej do tego nie zmuszał.
Spłaty kosztu remontu tych dwóch pomieszczeń.

To nakład z jej majątku osobistego na majątek właściciela mieszkania. Właścicielem nie jest mąż, tylko gmina. Z tego co piszesz wnioskuję, że to lokal komunalny. Należy ją więc skierować w tym celu do gminy. Może dochodzić zwrotu nakładu na podstawie art. 408 kc. Przy czym nakłady o których mowa w art. 681 kc obciążają i tak najemcę.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Żona wyprowadza się do kochanka i zrywa umowę najmu mieszkania komunalnego. Głównym najemca mieszkania z którego zrezygnowała zostaje jej mąż.


Jeżeli żona zrezygnowała z umowy najmu i mieszkanie jest teraz wynajmowane na męża, to on ma pełne prawo korzystania z tego mieszkania, w tym z przedmiotów znajdujących się w nim.

Przedmioty te były kupione z pieniędzy które żona miała po sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku.


Mimo iż przedmioty zostały zakupione za pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania otrzymanego przez żonę w spadku, to zgodnie z art. 34 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro) są one objęte wspólnością ustawową, jeżeli zostały wykorzystywane do zaspokajania potrzeb obu małżonków.

Czy to nie jest tak , ze jeśli żona wypowiedziała umowę mieszkania a nie zabrała przed wypowiedzeniem rzeczy mimo tego że miała na to kilka miesięcy to mąż może odmówić wydania rzeczy które zostały przez nią porzucone? Mieszkanie męża to nie darmowa przechowywalnia.


Skoro żona dobrowolnie opuściła mieszkanie i zostawiła w nim przedmioty, które wcześniej były używane przez obu małżonków, mąż może się opierać na art. 34 kro, który mówi o wspólności majątkowej małżonków.

Czy faktycznie po wypowiedzeniu mąż musi wydać jej wszystkie rzeczy i spłacić ja z kosztów remontu?


Jeśli chodzi o nakłady żony na mieszkanie, które zostało wynajęte od gminy, mogą one być rozpatrywane w kontekście art. 408 Kodeksu cywilnego (kc), który dotyczy zwrotu nakładów poczynionych na cudzy majątek. Jeśli żona dokonała nakładów na lokal komunalny, właścicielem mieszkania jest gmina, a nie mąż. Zatem ewentualne roszczenia z tytułu nakładów powinny być kierowane w stronę gminy.

Podsumowując:

Mąż, jako główny najemca, ma pełne prawo korzystania z mieszkania, w tym z przedmiotów znajdujących się w nim.
W świetle art. 34 kro, przedmioty zakupione przez żonę, ale służące potrzebom obu małżonków, są objęte wspólnością ustawową.
Roszczenia żony dotyczące nakładów na mieszkanie komunalne powinny być kierowane do gminy, z uwzględnieniem art. 408 kc.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Odebrane prawa rodzicielskie
Mam odebrane prawa rodzicielskie na syna z poprzedniego związku ( 20.11.2020 sąd odrzucił moją apelacje, kasacja już odpada) kiedy mogę złożyć wniosek o przywrócenie władzy? Jakie są terminy?...
Wypowiedzenie z pracy, a zwolnienie od psychiatry.
Otrzymałam wypowiedzenie w pracy, okres wypowiedzenia trwa 30 dni. Kilka dni później dostałam zwolnienie od psychiatry na 3 miesiące- co w tej sytuacji? Czy przysługuje mi jakaś pensja w wysokości 80% już po ustaniu zatrudnienia?...
Darowizna samochodu.
Kilka dni temu kupiliśmy samochód. Umowa została spisana tylko na moją mamę. Chcemy abym ja była współwłaścicielem czy możemy spisać taką umowę między sobą, na wzór tych co są w Internecie bez spisywania aktu notarialnego ? Jakie koszty wiążą się z zawarciem umowy darowizny spisanej przez nas ? Chciałybyśmy ją zawrzeć pomiędzy sobą czyli matką a córką....
Alimenty z funduszu na dorosłe dziecko.
Moja córka w grudniu kończy 18 lat i nadal się uczy dostaję na nią alimenty z funduszu alimentacyjnego, gdzie składam wniosek o przedłużenie alimentów czy robi to córka jak skończy 18 lat....

Wyszukiwarka