Kontrola pracownika na L4.

Przebywam właśnie na chorobowym, jest to mój pierwszy dzień. Wcześniej nigdy nie korzystałem z tego przywileju osoby pracującej. Będąc dociekliwym chciałem zorientować się co mogę będąc na L4. Większość formułek jest dla mnie w zupełności zrozumiała, ale dwie kwestie tworzą wyłącznie niejasności i chciałbym uzyskać od życzliwej osoby wyjaśnienie.
1." Czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem."
No nie jest to dla mnie w pełni wyjaśnione, co może zostać uznane za niezgodne ? Czy jeśli siedzę przy komputerze i gram w grę albo czytam książkę o matematyce to jest to to jest to niezgodne ? Wszystkie fora powołują się na ten sam jeden oklepany argument " przysłowiowy remont mieszkania".
2. Na czym polega kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy?
Nie jest tu wyjaśniony przebieg takiej hipotetycznej kontroli zleconej przez pracodawcę. Czy polega to na tym, że przychodzi pod moje drzwi, puka i sprawdza czy przebywam w mieszkaniu? Czy może wchodzi do mieszkania patrzy sobie jak żyję i czy jestem ubrany w piżamkę i leżę sobie w łóżku ? Przecież pracodawca nie weźmie stetoskopu i nie osłucha czy jestem chory, więc na czym ma dokładnie polegać taka wizyta i jak ma przebiegać?
anonim cytuj
26-10-2023
Wiele zależy od zaleceń, które są dobrane do stanu zdrowia i kodu ICD z rozpoznania.
Zasadniczo, masz pozostać w mieszkaniu i dołożyć wszelkich starań, by wyzdrowieć (są wyjątki, że można lub nawet trzeba wychodzić z domu).
Wolno Ci iść na zabieg, do lekarza i tyle, co w zaleceniach lekarskich.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Generalnie kluczowe znaczenie ma co lekarz zaznaczył na druku zwolnienia czy 1 - chory powinien leżeć w łóżku czy 2- chory może chodzić. W pierwszym przypadku powinieneś siedzieć w domu i możesz wyjść jedynie w celu udania się do lekarza, na zabieg, kupić leki w aptece. Ale chodzi o przebywanie w domu, nikt nie będzie dociekał czy faktycznie leżysz w łóżku, czy na kanapie, czy masz na sobie piżamę czy dres. Oczywiście jedli ktoś otworzy kontrolującym w garniturze, fraku albo w sukni wieczorowej to może wywołać uzasadnione podejrzenie czy aby się gdzieś nie wybiera albo dopiero co nie wrócił do domu. Natomiast jeżeli masz zaznaczone 2- może chodzić to możesz wychodzić z domu, pójść do kina itd. Jedynie nie możesz wykonywać prac szkodzących przy twoim stanie zdrowia. Np. Jeżeli masz problemy z kręgosłupem i możesz chodzić ale masz unikać dźwigania ciężarów i ciężkiej pracy fizycznej a kontrolujący nakryją Cię w trakcie przysłowiowego remontu to lipa. Ale chodzenie z kosiarką nie powinno stanowić problemu. Natomiast jeżeli masz zwolnienie z uwagi na infekcję górnych dróg oddechowych i gorączkę to nakrycie Cię, że lepisz bałwana w ogrodzie będzie problemem. Ogólnie czytanie książek czy granie w gry komputerowe nigdy nie powinno stanowić problemu poza bardzo specyficznymi sytuacjami typu masz zwolnienie z uwagi na nasilenie objawów epilepsji i grasz w grę mogącą potencjalnie wywołać atak epikeptyczny. Inna rzecz, że wpierw kontroler musiałby rozpoznać tytuł w który grasz i zidentyfikować go jako szkodliwy dla epileptyków. W praktyce kontrola sprowadza się do sprawdzenia czy jesteś w domu oraz czy nie wykonujesz w domu jakiś nie wskazanych prac.
 
anonim cytuj
26-10-2023

Sugerowane Tematy

Jak liczyć miesięczny okres wypowiedzenia?
Dzień dobry, Proszę o podpowiedź bo już się pogubiłem. W umowie na czas określony jako najemca mam możliwość wypowiedzenia umowy "Wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiadania umowy najmu , jednak nie później niż na miesiąc naprzód w następujacych przypadkach:..." Mam podstawę by wypowiedzieć umowę i moje pytanie jak liczyć ten termin. Chce wypowiedzieć umowę dnia 1 września czyli najemca musi się wyprowadzić do 30 października? C...
Błąd w wezwaniu do zapłaty.
Witam. W jakiej formie organ powinien sprostować błędną datę wystawienia wezwania do zapłaty?...
Dział spadku.
Odziedziczyłem po zmarłym ojcu mieszkanie razem ze swoją matką (akt poświadczenia dziedziczenia). Obecnie chce zrobić dział spadku i swoją cześć przepisać na mamę (względy osobiste). Obecnie brat mojego zmarłego Ojca zajął się sprawą spadkową po ich zmarłych wcześniej rodzicach. W tym momencie jest orzeczenie sądu że zarówno mi jak i mojej matce przypada jakaś cześć tego spadku (ziemia, grunty, itd.). Brat ojca ma nasze pełnomocnictwo i sprzedaje...
Rozwiązanie umowy o pracę z osobą niepełnosprawną.
Pracowałam na umowie o prace, byłam ściągnięta z urzędu pracy przez pracodawcę. Wykorzystałam 11 dni urlopu. Na koniec października skończyła mi się roczna umowa. Nie przedłużono jej, więc dostałam świadectwo pracy gdzie pisze ze wykorzystałam 25 dni urlopu. (Jestem osobą niepełnosprawna z czego należy mi się 10 dni urlopu więcej po przepracowaniu roku). Pracodawca tłumaczy te 25 dni urlopu tym że miałam miesiące gdzie nie przepracowałam wymiaru ...

Wyszukiwarka