Komornik a wypłata.

Czy jeśli jestem na L4 bo jestem w ciąży a moje brutto wynosi powiedzmy 3700, to ile może zabrać mi komornik? A ile powinien zostawić wypłaty? L4 w ciąży jest sto procent płatne więc, czy nie powinno mi zostać najniższą krajowa ???
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z polskim prawem, zasiłek chorobowy, czyli L4 może zostać zajęty przez komornika w przypadku postępowania niealimentacyjnego (25% świadczenia) oraz egzekucji alimentów (60%). Dosadnie regulują go zasady Ustawy o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 17.12.1998 r.
Oznacza to tyle, że podczas egzekucji komorniczej, L4 nie jest traktowane jako wynagrodzenie za pracę – a więc nie wypłaca go pracodawca, a ZUS! Dlatego też nie obejmuje swoim zasięgiem przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
 
anonim cytuj
03-10-2023
W kontekście komorniczego zajęcia świadczeń z tytułu zasiłku chorobowego, należy uwzględnić kilka istotnych regulacji prawnych. Zgodnie z art. 83 §1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy, o którym mowa, jest wyłączony spod egzekucji. To oznacza, że komornik nie ma prawa egzekwować świadczenia z zasiłku chorobowego. Taka sytuacja dotyczy jednak standardowego zasiłku chorobowego, a niuans prawny może dotyczyć zasiłku macierzyńskiego, który może być obiektem zajęcia komorniczego. Niemniej jednak, Twoja sytuacja dotyczy zasiłku chorobowego w ciąży, który pozostaje wyłączony spod egzekucji.

Odpowiedź do Post 2:
Dane, które przytoczyłeś/aś, są prawidłowe w kontekście pewnych typów egzekucji i pewnych rodzajów świadczeń, jednak istotne jest uwzględnienie, że zasiłek chorobowy jest z założenia chroniony przed egzekucją. Co więcej, nawet gdyby dochodziło do zajęcia innego rodzaju świadczenia, zawsze musi zostać określona kwota wolna od egzekucji. Dla egzekucji niealimentacyjnej wynosi ona obecnie kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, które wynosi 2800 zł brutto (2023 r.), zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Oczywiście, warto pamiętać, że mogą wystąpić wyjątki, np. w przypadku alimentów, gdzie kwoty wolne od zajęcia są niższe.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

dług syna
Co trzeba zrobić żeby nie odpowiadać za długi syna Spisaliśmy testament Wykluczający go czy coś to daje...
Kiedy powiadomić pracodawcę o ciąży?
Witam, Jestem zatrudniona w oparciu o umowę zastępstwo. Jestem w ciąży, nie zgłosiłam tego jeszcze pracodawcy, a w międzyczasie pracodawca zaproponował podpisanie umowy na czas nieokreślony od stycznia. Czy mogę podpisać umowę będąc w ciąży, nie informując pracodawcy? Czy muszę go powiadomić? Po jakim czasie od podpisania umowy mogę pójść na zwolnienie ?...
nękanie
Witam wszystkich, chciałbym zasięgnąć porady prawnej w temacie nękania przez firmę Kaczmarski Inkasso. Od ponad 2 mc otrzymuje od nich mnóstwo maili oraz liczne telefony i SMS na 3 moje firmowe numery. Prowadzę działalność jednoosobową, i mam dwie spółki. Od czasu ich kontaktu, ani ja ani moi pracownicy nie mogą się skupić na pracy. Mam zawaloną skrzynkę mailową, i zawieszone przez nich telefony. Wielu klientów ma problem, aby się do nas dodzwoni...
Wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu maloletniego
Dzień dobry, Mam problem . Dowiedziałam się , że jestem spadkobiercą po bratanku dziadka. Człowieka na oczy nie widzialam, nie wiedziałam o istnieniu do momentu otrzymania pisma z sądu. W sądzie toczy się rozprawa o nabycie spadku przez gminę , na której zmarły zostawił stary domek i działeczkę. Od momentu jego śmierci rosną zaleglosci podatkowe.Rodzina mieszkająca tam odrzuciła spadek, to mnie zaniepokoiło i też odrzuciłam. Teraz mam problem ...

Wyszukiwarka