Komornik a wypłata.

Czy jeśli jestem na L4 bo jestem w ciąży a moje brutto wynosi powiedzmy 3700, to ile może zabrać mi komornik? A ile powinien zostawić wypłaty? L4 w ciąży jest sto procent płatne więc, czy nie powinno mi zostać najniższą krajowa ???
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z polskim prawem, zasiłek chorobowy, czyli L4 może zostać zajęty przez komornika w przypadku postępowania niealimentacyjnego (25% świadczenia) oraz egzekucji alimentów (60%). Dosadnie regulują go zasady Ustawy o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 17.12.1998 r.
Oznacza to tyle, że podczas egzekucji komorniczej, L4 nie jest traktowane jako wynagrodzenie za pracę – a więc nie wypłaca go pracodawca, a ZUS! Dlatego też nie obejmuje swoim zasięgiem przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
 
anonim cytuj
03-10-2023
W kontekście komorniczego zajęcia świadczeń z tytułu zasiłku chorobowego, należy uwzględnić kilka istotnych regulacji prawnych. Zgodnie z art. 83 §1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy, o którym mowa, jest wyłączony spod egzekucji. To oznacza, że komornik nie ma prawa egzekwować świadczenia z zasiłku chorobowego. Taka sytuacja dotyczy jednak standardowego zasiłku chorobowego, a niuans prawny może dotyczyć zasiłku macierzyńskiego, który może być obiektem zajęcia komorniczego. Niemniej jednak, Twoja sytuacja dotyczy zasiłku chorobowego w ciąży, który pozostaje wyłączony spod egzekucji.

Odpowiedź do Post 2:
Dane, które przytoczyłeś/aś, są prawidłowe w kontekście pewnych typów egzekucji i pewnych rodzajów świadczeń, jednak istotne jest uwzględnienie, że zasiłek chorobowy jest z założenia chroniony przed egzekucją. Co więcej, nawet gdyby dochodziło do zajęcia innego rodzaju świadczenia, zawsze musi zostać określona kwota wolna od egzekucji. Dla egzekucji niealimentacyjnej wynosi ona obecnie kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, które wynosi 2800 zł brutto (2023 r.), zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Oczywiście, warto pamiętać, że mogą wystąpić wyjątki, np. w przypadku alimentów, gdzie kwoty wolne od zajęcia są niższe.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

zamknięcie firmy - czy należy się odprawa?
Witam. Pracujemy z koleżankami na cały etat . Na umowie na czas nie określony. Firma się zamyka z powodu likwidacji sklepu. Czy nalezy nam się odprawa ? Pracowałam tam 6 lat....
Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Nie mogę znaleźć nigdzie danych właściciela. Czy można tak funkcjonować?
Cześć. Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Chcąc sprawdzić ich wiarygodność szukałam ich w KRS oraz CEIDG ale nic nie znalazłam. Dopiero po REGON znalazłam ich w wyszukiwarce regon jako JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA NIEMAJĄCA OSOBOWOŚCI PRAWNEJ. Ta firma prowadzi sklep internetowy i stacjonarny. 019 - SPÓŁKI CYWILNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ NA PODSTAWIE UMOWY ZAWARTEJ ZGODNIE Z KODEKSEM CYWILNYM rodzaj rejestru lub ewidencji PODMIOTY NIE POD...
Rozwód a alimenty na dzieci.
Otóż byłam do ubiegłej soboty w szczęśliwym 13 letnim małżeństwie z którego mamy 2 dzieci (4 i 10 lat). Mąż pod koniec sierpnia poszedł na szkolenie miesięczne do wojska . Po powrocie widziałam że coś jest nie tak i zgadzało się. Stwierdził że poznał tam kobietę w której się zakochał. W ciągu tygodnia kazałam mu się wyprowadzić z domu a on nagle stwierdził że przestał mnie kochać. Chciałam dogadać się z nim w kwestiach finansowych , do 10 oboj...
Czy mam obowiązek odpowiedzieć na pismo wysłane przez adwokata na mojego e-maila ?
Czy mam obowiązek odpowiedzieć na pismo wysłane przez adwokata na mojego e-maila ? Listu za potwierdzeniem odbioru nie było. Wyznaczył mi termin 7 dni co mnie śmieszy, bo nie ma żadnego przepisu na odpowiedź na jego zadania, w dodatku to ja jestem osoba poszkodowana w tej sprawie....

Wyszukiwarka