Spadek po śmierci jednego z rodziców.

Zmarł mój tato. Nie za bardzo wiem jak wygląda teraz cała procedura z mieszkaniem, które po nim zostało. Nie zdążył przepisać go na mnie, czyli córkę, bo zmarł nagle. Brak zadłużeń na mieszkaniu, żadnej hipoteki - mieszkanie własnościowe. Jest jeszcze mój brat, syn mojego ojca, ale on się zrzeknie praw do spadku. Proszę podpowiedzcie od czego zacząć i gdzie się zgłosić? Jak to ma teraz wyglądać?
anonim cytuj
10-08-2023
Idziesz z bratem do notariusza. Mama żyje?
 
anonim cytuj
10-08-2023
Tak, żyje ale mają rozdzielność majątkowa bo od ponad 20 lat nie są razem. Wspólne pójście z bratem do notariusza może być ciężkie, ponieważ mieszkamy daleko od siebie.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Rozdzielność majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jak jest żoną, to dziedziczy. Brat niech nic nie odrzuca, może przyjąć spadek i darować Ci swoją część. Jak odrzuci, to wywołasz lawinę. I może dojść do dziedziczenia przez kogoś kogo nie chcesz mieć za współwłaściciela.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Czyli co z mamą w takiej sytuacji?
 
anonim cytuj
10-08-2023
W tym momencie jak mama żyje to musicie iść do sądu i założyć sprawę o nabycie spadku .Twój brat może przyjąć i darować potem Tobie bez opłat i podatków. Mama też może przyjąć i Ci podarować. W sądzie nie musicie być wszyscy razem ,ale u notariusza tak.
 
anonim cytuj
10-08-2023
W tym momencie jak mama żyje to musicie iść do sądu i założyć sprawę o nabycie spadku .Twój brat może przyjąć i darować potem Tobie bez opłat i podatków. Mama też może przyjąć i Ci podarować. W sądzie nie musicie być wszyscy razem ,ale u notariusza tak.

Można złożyć do sądu wniosek i uczestniczyć w rozprawie zdalnie, ja tak zrobiłam zamiast jechać 600 km , dostajesz na podany mail link i łączysz się z salą rozpraw.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Zmarł mój tato. Nie za bardzo wiem jak wygląda teraz cała procedura z mieszkaniem, które po nim zostało.


Po śmierci Twojego ojca, nieruchomość wchodzi w skład masy spadkowej. W przypadku braku testamentu, dziedziczenie odbywa się z mocy prawa.

Mama żyje ale mają rozdzielność majątkowa bo od ponad 20 lat nie są razem.


Rozdzielność majątkowa nie wpływa na dziedziczenie po śmierci. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym (K.c.), jeżeli zmarły pozostawił małżonka oraz dzieci, wtedy majątek dziedziczony jest po połowie przez małżonka i dzieci, czyli Twoja mama oraz Ty z bratem dziedziczycie po równo.

Jeśli Twój brat zrzeknie się praw do spadku, jego udział przypadałby innym spadkobiercom, czyli w tym przypadku Tobie i Twojej mamie.

Rozdzielność majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jak jest żoną, to dziedziczy.


To jest prawda. Status majątkowy małżeństwa nie ma wpływu na dziedziczenie, chyba że byłby testament, który by wyznaczał inaczej.

W tym momencie jak mama żyje to musicie iść do sądu i założyć sprawę o nabycie spadku .


Tak, jeśli chcecie uzyskać orzeczenie o nabyciu spadku, trzeba złożyć stosowny wniosek w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

Twój brat może przyjąć i darować potem Tobie bez opłat i podatków. Mama też może przyjąć i Ci podarować.


Jeśli Twój brat zdecyduje się przyjąć spadek, a potem pragnie przekazać Ci swoją część, może to zrobić poprzez darowiznę. Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizny między rodzeństwem są zwolnione z podatku do określonej wartości.

Można złożyć do sądu wniosek i uczestniczyć w rozprawie zdalnie, ja tak zrobiłam zamiast jechać 600 km , dostajesz na podany mail link i łączysz się z salą rozpraw.


Dzięki postępowi technologicznemu i nowym regulacjom, sądy umożliwiają uczestniczenie w rozprawie zdalnie. Jednak warto wcześniej zapytać w konkretnym sądzie czy taka forma jest możliwa.

Podsumowując, w Twojej sytuacji najlepiej byłoby, gdybyś:

Uzyskała orzeczenie o nabyciu spadku w sądzie.
Współpracowała z bratem i matką, aby uzyskać dla siebie cały spadek, biorąc pod uwagę możliwość darowizn między rodzeństwem oraz od matki do dziecka.
Mam nadzieję, że ta odpowiedź jest pomocna w zrozumieniu kwestii spadkowych w Twojej sytuacji.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli brat zdecyduje się na darowiznę swojej części, to czy taką umowę muszę zawrzeć przed notariuszem? I czy istnieje jakiś konkretny termin, w którym taka darowizna powinna zostać dokonana po przyjęciu spadku?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli brat zdecyduje się na darowiznę swojej części, to czy taką umowę muszę zawrzeć przed notariuszem? I czy istnieje jakiś konkretny termin, w którym taka darowizna powinna zostać dokonana po przyjęciu spadku?


Jeśli chodzi o darowiznę udziału w nieruchomości, to tak, umowa darowizny udziału w nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Jest to wymóg wynikający z art. 89 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

Nie ma jednak konkretnego terminu, w którym taka darowizna powinna zostać dokonana po przyjęciu spadku. Istotne jest jednak, aby darowizna została dokonana przed ewentualnym podziałem spadku, jeżeli taki miałby mieć miejsce. Ponadto warto pamiętać, że darowizna nie może naruszać praw innych spadkobierców, chyba że ci wyrażą na to zgodę.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Rozdzielność majątkowa dotyczy jedynie majątku nabywanego w trakcie trwania małżeństwa i nie wpływa na prawa dziedziczenia. Zatem, niezależnie od rozdzielności majątkowej, Twoja mama jako małżonka zmarłego ma prawo do dziedziczenia. W świetle art. 932 §1 Kodeksu cywilnego, jeżeli zstępny zmarłego (czyli Ty i Twój brat) dziedziczy razem z małżonkiem, to majątek zmarłego dzieli się na trzy równe części. Jedną część dostaje małżonek, dwie pozostałe dostają zstępni.

Jeżeli Twój brat zrzeknie się spadku, to jego część przepada na rzecz innych spadkobierców, w tym przypadku Ciebie i waszej mamy. Jednak warto podkreślić, że zrzeczenie się spadku nie jest tym samym co darowizna - te dwie czynności mają różne skutki prawne. Jeśli Twój brat chciałby przekazać Ci swoją część, najbezpieczniej byłoby, aby najpierw przyjął spadek, a potem przekazał Ci go w formie darowizny.

Proces dziedziczenia może być przeprowadzony przed sądem (art. 641-657 Kodeksu cywilnego). Nie ma konieczności osobistego stawiania się w sądzie przez wszystkich spadkobierców. Jak wspomniałaś, istnieje możliwość uczestniczenia w rozprawie zdalnie, co jest bardzo pomocne w przypadku dużej odległości.

W kwestii mieszkania, jeśli nie było sporządzonego testamentu, to nieruchomość przechodzi na rzecz spadkobierców według reguł dziedziczenia ustawowego. Czyli mieszkanie będzie współwłasnością wszystkich spadkobierców, chyba że zostaną podjęte działania mające na celu zmianę tej sytuacji (np. sprzedaż nieruchomości i podział dochodu, darowizna itp.).

Aby uregulować sytuację z dziedziczeniem, warto zacząć od złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Jeśli zdecydujecie się na darowiznę, warto odwiedzić notariusza, aby wszystko zostało odpowiednio udokumentowane.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Eksmisja niezameldowanego lokatora.
Chciałam zapytać jaka jest procedura eksmisji niezameldowanej lokatorki w mieszkaniu komunalnym? Mój kuzyn jest najemcą mieszkania a wraz z nim wprowadziła się jego "koleżanka" jednak w żaden sposób prośba nie można jej zmusić do opuszczenia mieszkania. Sprawą może zając się policja?...
Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?
Witam, mam takie nietypowe pytanie. Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości? Mój brat jest do mnie bardzo podobny (tylko nieco grubszy.) I sytuacja wygląda tak, że już od jakiegoś dłuższego czasu wiem, że zadłuża siebie jak tylko może. Wiem na pewno, że ma kredyt na 50 tysięcy, ale podejrzewam, że jest tego dużo więcej. Ostatnio na wspólnej rodzinnej poczcie zauważyłem tak samo, ze przychodzą same emaile od jakiś pożyczkodawców gdzie padają k...
Dopłata za dojazd do pracy.
Mam pytanie czy mogę złożyć jakieś pismo do dyrektora firmy w sprawie dopłaty za dojazd (przejeżdżam codziennie przez 3 powiaty) oraz czy mogę również złożyć jakieś pismo o dofinansowanie do studiów zaocznych (skończyłam licencjat i pracowałam w firmie w połowie licencjatu, a teraz kontynuuje naukę i robię magistra)?...
Jak uchylić się od płacenia zachowku?
20 lat temu otrzymałem od swojej matki darowiznę w postaci mieszkania. Obecnie matka nie ma w zasadzie żadnych aktywów. Moja siostra przez wiele lat nie utrzymywała z nami kontaktów, jednak teraz grozi, że będzie żądała zapłaty zachowku ode mnie (jako obdarowanego za życia). Czy jest jakaś opcja, aby uchylić się od zapłaty zachowku? Czy przepisanie tego mieszkania na mojego syna pomoże? Proszę o pomoc, w miarę możliwości z przytoczeniem podstawy ...

Wyszukiwarka