Chciałam dopytać o pewne informacje związane ze zniesieniem współwłasności nieruchomości.
Zniesienie współwłasności nieruchomości może nastąpić w drodze umowy przed notariuszem lub w postępowaniu sądowym. Wybór formy zależy od porozumienia współwłaścicieli.
Notariusz wyliczył całościowe koszty, wliczając w to podatek od 1/2 wartości nieruchomości, który musi zapłacić strona przejmująca nieruchomość.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku umów przenoszących własność nieruchomości wynosi 2% jej wartości i zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obciąża nabywcę (w tym przypadku stronę przejmującą nieruchomość).
Może to głupie pytanie, ale chciałabym się upewnić- pozostałe koszty ponoszą obie strony solidarnie, po połowie? Czy całość kosztów powinna ponieść strona przejmująca nieruchomość?
Jeśli chodzi o pozostałe koszty związane z umową notarialną (takie jak opłaty notarialne), zasadniczo zgodnie z Kodeksem cywilnym koszty umowy przed notariuszem obciążają strony umowy wspólnie, chyba że strony postanowią inaczej. Dlatego, jeżeli w treści umowy nie zostanie to inaczej uregulowane, koszty te dzieli się pomiędzy stronami.
Obowiązek podatkowy w PCC ciąży na nabywającym. Koszty aktu ponoszą wedle ustawy stawiający ale zwyczajowo płaci nabywca. Opłaty sądowe ponosi nabywca bo to on składa wnioski wieczystoksięgowe. Tak samo usługa notariusza dotycząca złożenia tych wniosków.
Masz rację. Jeśli chodzi o opłaty sądowe związane z wnioskami do ksiąg wieczystych oraz koszty notarialne dotyczące tych wniosków, zwykle pokrywa je strona nabywająca nieruchomość. Jednakże, warto pamiętać, że strony mogą dowolnie określić w umowie, jak podzielą się kosztami, jeśli chcą odstąpić od zwyczajowych praktyk czy uregulowań ustawowych.