Zniesienie współwłasności nieruchomości

Dzień dobry.
Chciałam dopytać o pewne informacje związane ze zniesieniem współwłasności nieruchomości.
Współwłasność zostanie zniesiona u notariusza, nie w sądzie. Notariusz wyliczył całościowe koszty, wliczając w to podatek od 1/2 wartości nieruchomości, który musi zapłacić strona przejmująca nieruchomość.
Może to głupie pytanie, ale chciałabym się upewnić- pozostałe koszty ponoszą obie strony solidarnie, po połowie? Czy całość kosztów powinna ponieść strona przejmująca nieruchomość?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
anonim cytuj
19-07-2022
Obowiązek podatkowy w PCC ciąży na nabywającym. Koszty aktu ponoszą wedle ustawy stawiający ale zwyczajowo płaci nabywca. Opłaty sądowe ponosi nabywca bo to on składa wnioski wieczystoksięgowe. Tak samo usługa notariusza dotycząca złożenia tych wniosków.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Chciałam dopytać o pewne informacje związane ze zniesieniem współwłasności nieruchomości.


Zniesienie współwłasności nieruchomości może nastąpić w drodze umowy przed notariuszem lub w postępowaniu sądowym. Wybór formy zależy od porozumienia współwłaścicieli.

Notariusz wyliczył całościowe koszty, wliczając w to podatek od 1/2 wartości nieruchomości, który musi zapłacić strona przejmująca nieruchomość.


Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku umów przenoszących własność nieruchomości wynosi 2% jej wartości i zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obciąża nabywcę (w tym przypadku stronę przejmującą nieruchomość).

Może to głupie pytanie, ale chciałabym się upewnić- pozostałe koszty ponoszą obie strony solidarnie, po połowie? Czy całość kosztów powinna ponieść strona przejmująca nieruchomość?


Jeśli chodzi o pozostałe koszty związane z umową notarialną (takie jak opłaty notarialne), zasadniczo zgodnie z Kodeksem cywilnym koszty umowy przed notariuszem obciążają strony umowy wspólnie, chyba że strony postanowią inaczej. Dlatego, jeżeli w treści umowy nie zostanie to inaczej uregulowane, koszty te dzieli się pomiędzy stronami.

Obowiązek podatkowy w PCC ciąży na nabywającym. Koszty aktu ponoszą wedle ustawy stawiający ale zwyczajowo płaci nabywca. Opłaty sądowe ponosi nabywca bo to on składa wnioski wieczystoksięgowe. Tak samo usługa notariusza dotycząca złożenia tych wniosków.


Masz rację. Jeśli chodzi o opłaty sądowe związane z wnioskami do ksiąg wieczystych oraz koszty notarialne dotyczące tych wniosków, zwykle pokrywa je strona nabywająca nieruchomość. Jednakże, warto pamiętać, że strony mogą dowolnie określić w umowie, jak podzielą się kosztami, jeśli chcą odstąpić od zwyczajowych praktyk czy uregulowań ustawowych.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Bezterminowe prawo jazdy.
Witam wymieniłem prawo jazdy bo zgubiłem. Z bezterminowego zrobiło się terminowe. Czy mogę złożyć sprawę do sądu? Gdyż prawo chyba nie działa wstecz i nie można zabrać bezterminowego....
Pożyczam znajomemu pieniądzę i chciałbym z nim spisać jakąś umowę
Hej... Będę pożyczał kumplowi nie małe pieniądze i chce z nim spisać jakąś umowę oraz deklaracje że w razie jak jemu coś się stanie (śmierć, wypadek, cokolwiek) to spłacą to jego rodzice. Tylko czy bez ich zgody to zadziała? Bo oni o tym nic nie będą wiedzieć (on nie chce żeby wiedzieli)...
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ?
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ? Przypadek jest taki: Właściciel mieszkania mieszka na wsi w swoim domu i tam też jest zameldowany, ale ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod adresem mieszkania, które znajduje się w mieście. Jest przedstawicielem handlowym - mieszkanie nie jest wykorzystywane do fizycznej działalności tzn. nie ma tam sklepu, magazynu czy biura obsługi itd....
błędnie obliczany ZUS
Mój znajomy ma firmę i księgowa. Księgowa co miesiąc obliczała ZUS i to, ile ma zapłacić. W pewnym momencie przez kilka miesięcy robiła błędy i źle obliczala kwotę, przez co narobiła koledze ogromny ‚dług' w zusie. Zmienił już księgowa. W jaki sposób pociągnąć była księgowa do odpowiedzialności i zapłaty?...

Wyszukiwarka