Co z mieszkaniem po rozwodzie ?

Mam pytanie. Jak Mieszkałam w
Polsce z mężem kupiłam mieszkanie. W 2008 roku wzięliśmy rozwód, nie było podziału majątku. Na akcie notarialnym jestem tylko ja. Mieszkam teraz poza Polska. Pytanie czy ja mogę to mieszkanie w Pl sprzedać ? Czy po sprzedaży muszę mu dać pieniądze ? On nigdy nie pracował i od czasu separacji nie dał ani grosza na dzieci. Jak to wygląda w świetle prawa ? Może ktoś może pomóc?
anonim cytuj
08-09-2023
Kto widnieje w księdze wieczystej nieruchomości? W akcie notarialnym zakupu? Czy to jest wyłącznie twoje mieszkanie?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Jak rozumiem mieszkanie kupiła Pani w czasie trwania małżeństwa? Nie było rozdzielności majątkowej?
Z jakiego źródła pochodziły środki na zakup mieszkania?
Tak mieszkanie kupiłam w trakcie trwania małżeństwa. Podziału majątku nie było. Mąż nigdy nie był na sprawie sądowej. Mieszkanie dostałam od jego mamy powiedziała ze mam kupić mieszkanie, które ma być tylko i na mnie bo on to spienięży ….

Dostała Pani pieniądze od mamy męża?
Ta darowizna była gdzieś zgłaszana? Był płacony podatek?
Co do zasady środki z darowizny wchodzą w skład majątku osobistego, chyba że darczyńca wyraźnie wskaze że jego wola jest by rzecz weszła w skład majątku wspólnego małżeńskiego. A rzeczy kupione za środki z majatku osobistego wchodzą w skład majątku osobistego.
Jeżeli to była darowizna na Pani rzecz to mieszkanie jest tylko Pani.
Gdyby sprawa trafiła do sądu należałoby wykazać fakt darowizny i zakupu że środków z darowizny mieszkania.
Ja te pieniądze od niej dostałam w 1995r i nic nie było zapisane na papierze.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Mam pytanie. Jak Mieszkałam w Polsce z mężem kupiłam mieszkanie. W 2008 roku wzięliśmy rozwód, nie było podziału majątku. Na akcie notarialnym jestem tylko ja. Mieszkam teraz poza Polska. Pytanie czy ja mogę to mieszkanie w Pl sprzedać ? Czy po sprzedaży muszę mu dać pieniądze ? On nigdy nie pracował i od czasu separacji nie dał ani grosza na dzieci. Jak to wygląda w świetle prawa ? Może ktoś może pomóc?


Jeśli chodzi o kwestię prawną:

Ważnym jest, kto widnieje w księdze wieczystej nieruchomości, ponieważ to właśnie ten dokument ma kluczowe znaczenie w kwestii prawa własności. Jeżeli w księdze wieczystej jako właścicielka widnieje tylko Pani, to z punktu widzenia prawa jest Pani jedyną właścicielką tej nieruchomości.
Fakt, że mieszkanie zostało zakupione w trakcie małżeństwa, domyślnie czyni je majątkiem wspólnym małżeństwa, chyba że udowodni się inaczej.
Jeżeli, jak Pani pisze, pieniądze na zakup pochodziły z darowizny od mamy męża i były one przeznaczone wyłącznie na Pani rzecz, to mieszkanie mogłoby być traktowane jako majątek osobisty, a nie wspólny.
Kluczowym problemem jest fakt, że darowizna nie została udokumentowana w formie pisemnej. Chociaż darowizna nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, w przypadku ewentualnego sporu sądowego, mogłoby być trudne udowodnienie istnienia takiej darowizny oraz jej warunków.
W świetle powyższych informacji, jeżeli Pani zdecyduje się na sprzedaż mieszkania, to formalnie może to zrobić bez zgody męża. Niemniej jednak, jeśli mąż zakwestionuje podstawę Pani praw do tej nieruchomości, mógłby wnieść sprawę sądową domagając się podziału majątku lub udziału w środkach ze sprzedaży. W takim przypadku konieczne byłoby wykazanie, że mieszkanie było kupione za pieniądze z darowizny przeznaczonej wyłącznie na Pani rzecz.
 
anonim cytuj
09-09-2023
W świetle Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, majątek nabyty przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny małżeństwa. Tym samym, nawet jeśli jedno z małżonków nabyło nieruchomość samodzielnie, drugie z nich może rościć prawa do tej nieruchomości, chyba że mieli ustalone rozdzielność majątkową lub nieruchomość została nabyta wyłącznie za środki jednego z małżonków.

Jeżeli, jak Pani wskazuje, pieniądze na zakup mieszkania pochodziły z darowizny od mamy męża i były one przeznaczone tylko i wyłącznie na Pani rzecz, stanowiłyby one majątek osobisty. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży mieszkania, Pani nie jest zobligowana do dzielenia się z mężem uzyskanymi środkami.

Kwestia braku dokumentacji dotyczącej darowizny komplikuje sytuację. W przypadku ewentualnego sporu sądowego, mogłoby być trudne udowodnienie warunków darowizny oraz jej istnienia. Dlatego kluczowe jest posiadanie wszelkich dowodów, które mogłyby potwierdzić intencje darczyńcy oraz fakt przekazania darowizny.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Odpowiedzialność za długi rodziców.
Jestem zameldowana u rodziców w ich mieszkaniu własnościowym, ale od kilku lat tam nie mieszkam. Ostatnio dowiedziałam się, że rodzice zrobili sobie spory dług nie płacąc czynszu. Wiem, że z czasem z tego powodu może zostać nałożony komornik, aby ściągnąć należność. Pytanie: czy ja również będę pociągnięta do odpowiedzialności za ten dług i będę go musiała spłacić?...
Problem z agencją nieruchomości.
Mam problem z agentem nieruchomości, który zajmował się lub raczej miał zajmować sprzedażą mojej działki. Zrobił zdjęcia z drona ,wstawił ofertę sprzedaży na 2 portalach i w sumie na tym jego praca się skończyła. Nie mam żadnej umowy podpisanej. Pan wstawił ofertę na wyłączność . Chcę zakończyć tą niby współpracę, ponieważ nic się nie dzieje w kwestii sprzedaży, nie podoba mi się jego podejście i ciągły brak czasu na jakiekolwiek rozmowy , nawe...
Windykacja nieuczciwego najemcy.
W listopadzie 2023 wynająłem mieszkanie parze, z tym że umowę najmu okazjonalnego podpisałem tylko w obecności mężczyzny, jego partnerka nie mogła być być obecna. Jak się niedawno okazało po prostu była w ciąży, facet chciał to zataić. Najemca zalega z jednym czynszem (za chwilę prawdopodobnie z dwoma) oraz z opłatami bieżącymi. Dziecko ma kilka miesięcy a ten fakt nie został mi zgłoszony. W ogłoszeniu wyraźnie zaznaczyłem że wynajmę singlowi lub...
Pomyłkowe zablokowanie konta
Witam ile dni teoretycznie trwa odblokowanie konta bankowego przez komornika? Dodam że konto bankowe zostało zablokowane pomyłkowo, już jest wyjaśnione. Pozdrawiam....

Wyszukiwarka