Kiedy trzeba zwrócić zasiłek chorobowy?

Cześć, byłem na 3 tygodniowym L4 (od psychiatry), które przedłużam. W trakcie l4 brałem udział w zajeciach sportowych i pracodawca uważa, że nie powinienem i będzie chciał abym oddał wypłacone L4 za ten okres tych 3 tygodni.
Co jeżeli odmówie? Mam od psychiatry papier, że wskazane dla mnie są wszelkiego rodzaju aktywności oraz przebywanie w grupach ludzi.
Czy sprawa trafia od razu do sądu czy będzie to załatwiane przez ZUS? Firma powyżej 20osób, moje pierwsze L4 w tym roku.
anonim cytuj
01-03-2024
Decyzja, co do zwrotu świadczenia należy do ZUS, a nie pracodawcy i oczywiście można się od niej odwołać do sądu. Pracodawca nie ma żadnych podstaw prawnych, aby domagać się zwrotu świadczenia. Proponuję uzyskać od pracodawcy takie wezwanie w formie pisemnej dla ewentualnych celów procesowych.
 
anonim cytuj
01-03-2024
Czyli pracodawca musi złożyć wniosek do ZUS-u, o to aby on rozpatrzył czy pracownik musi zwrócić L4 pracodawcy tak?
 
anonim cytuj
01-03-2024
Pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób jest uprawniony do kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia. Natomiast nie posiada on żadnych kompetencji, to decydowania, czy dana aktywność jest zgodna ze wskazaniami lekarskimi/może prowadzić do wydłużenia niezdolności do pracy. Oczywiście, mógłby zająć stanowisko gdyby przyłapał pracownika na pracy zarobkowej, czy też np. pracownika ze wskazaniami "musi leżeć" wykonującego skoki na bungee. Ale tutaj nie ma takiej sytuacji.
 
anonim cytuj
01-03-2024
Rozumiem, czyli jedynie co może zrobić to zgłosić to do ZUU-a ja będę musiał się do tego ustosunkować.
 
anonim cytuj
01-03-2024
Może zrobić co chce. Natomiast odrębna sprawa, jak zostanie to potraktowane przez sąd. Naturalnie, przez ostrożność proszę poprosić swojego lekarza o zaświadczenie o treści iż aktywność ruchowa poza domem jest wskazana. Może też Pani je przedstawić pracodawcy w taki sposób, aby dysponować potwierdzeniem doręczenia.
 
anonim cytuj
01-03-2024
Takowe zalecenia się znajdują już w zwolnieniu. Niestety problem jest jeszcze bardziej zagmatwany, ponieważ pomogłem w prowadzeniu zajęć za darmo żeby się trochę douczyć (próbuje się przebranżowić i znajomy postanowił mi w tym pomóc), pracodawca chwyta się tego że to była praca. Na L4 jestem z powodu mobbingu i pracodawca zgłosił do ZUS-u mnie na kontrolę która psychiatra ZUS-u przeprowadził i potwierdził to co mówił mój prywatny psychiatra oraz ta nieszczęsna kontrolę przeprowadzona przez niego samego.
 
anonim cytuj
01-03-2024
Lekarz nie może takiego oświadczenia nikomu "dosłać" Może wystawić zaświadczenie o takiej treści pacjentowi, umieścić taką adnotacje w historii choroby, przy okazji następnej wizyty (ale wówczas będzie ona dotyczyła ewentualnego kolejnego zwolnienia), jak również udzielić takiej informacji wezwany przez ZUS do złożenia wyjaśnień.
 
anonim cytuj
01-03-2024

Sugerowane Tematy

Co grozi świadkowi za niestawienie się w sądzie?
Nie mogę się stawić jako świadek w terminie rozprawy. Będę za granicą. Jakie pismo mogę napisać? O zmianę terminu lub wideokonferencje ?...
alimenty i widzenia bez sądu
Witam, mam pytanie, rozstajemy się z partnerka lecz mamy wspólne dziecko, chcemy się dogadać w kwestii alimentów i widzeń ale bez sądu , i moje pytanie brzmi czy jeśli będę jej płacił alimenty do 'ręki' i ona mi napisze potwierdzenie że dostała pieniądze to czy takie coś będzie ważne? Czy lepiej wysyłać przez pocztę? Dodam że wysyłanie pieniądzy z konta nie wchodzi w grę.. Proszę o pomoc.....
Darowizna od brata.
Jakiś czas temu otrzymałem dość sporą darowiznę od brata (zgłoszone do US). On i ja posiadamy rodziny. Niedawno za podarowaną gotówkę kupiłem mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Czy po śmierci brata jego dzieci mogą upomnieć się o zachowek z tytułu tej darowizny? Jeśli tak, czy jest w takim przypadku jakaś droga prawna by tego uniknąć? Dodam, że ja i brat w tej kwestii jesteśmy zgodni, by prawa do tego mieszkania były tylko moje (ewentualnie po...
Odrzucenie spadku po terminie.
Witam mam mały problem od śmierci Taty minęło 6 lat. Teraz zgłosił się do mnie komornik z żądaniem spłaty zadłużenia po Tacie bo nie odrzuciłem spadku. O żadnych długach itd nigdy nie wiedziałem z tego co mi było wiadomo tata też nie miał żadnych kredytów itd. Ale na aktualną chwilę wychodzi że jednak coś było zatajone o czym nie wiedziałem. Spadku nie odrzuciłem bo nie było co odrzucać Tata nic nie posiadał, na chwilę śmierci był bezrobotnym, w...

Wyszukiwarka