3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacją że jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna?

Na rozmowie rekrutacyjnej od razu została zaproponowana propozycja pracy. Został ustalony pierwszy dzień pracy, stawka wynagrodzenia również została zatwierdzona przez obie strony. 3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacja ze jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna? Przez okres oczekiwania na "pierwszy dzień pracy" nie była poszukiwana inna praca z racji dogadania warunków z pracodawcą.
anonim cytuj
24-08-2022
Czy umowa została zawarta w formie pisemnej lub czy pracodawca na piśmie przedstawił te ustalenia? Art. 29 par 2 kp.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Nie zostały spisane warunki. Umowa miała zostać przedstawiona pierwszego dnia pracy.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Skoro sam/a piszesz, że umowa dopiero miała zostać podpisana, to nie ma mowy o żadnej formie ustnej, co więcej umowa o pracę zgodnie z art 29 par 2 KP wymaga formy pisemnej. Należy uznać, że nie doszło do zawarcia umowy i nie obowiązuje okres wypowiedzenia.
W teorii jeśli będziesz w stanie wykazać szkodę, to będziesz mógł/mogła domagać się odszkodowania. W praktyce jednak bym na to nie liczył. Skoro umowa nie została zawarta, to nic nie stało na przeszkodzie, żebyś szukał/a pracy nadal.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Na rozmowie rekrutacyjnej od razu została zaproponowana propozycja pracy. Został ustalony pierwszy dzień pracy, stawka wynagrodzenia również została zatwierdzona przez obie strony. 3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacja ze jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna? Przez okres oczekiwania na "pierwszy dzień pracy" nie była poszukiwana inna praca z racji dogadania warunków z pracodawcą.


Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna określać strony, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i wynagrodzenia. Z kolei zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowa o pracę zawierana na czas określony dłuższy niż jeden miesiąc, na czas nieokreślony oraz na czas wykonania określonej pracy powinna być zawarta na piśmie.

Oznacza to, że umowa o pracę zawarta ustnie jest ważna, jeśli została zawarta na czas określony nie dłuższy niż jeden miesiąc. W pozostałych przypadkach konieczne jest jej zawarcie na piśmie.

Jednakże, jeżeli warunki umowy były ustalone ustnie i doszło do porozumienia, a następnie pracodawca odwołał się od niej przed rozpoczęciem pracy, mogą istnieć podstawy do roszczeń odszkodowawczych za naruszenie zasady dobrej wiary. Chociaż umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, doszło do porozumienia ustnego, co można interpretować jako zawarcie umowy.

W związku z tym:

Jeśli umowa została zawarta ustnie na czas nie dłuższy niż jeden miesiąc, istnieją podstawy do twierdzenia, że została ona zawarta i pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Jeżeli doszło do porozumienia ustnego, ale umowa miała obowiązywać dłużej niż jeden miesiąc, konieczne jest jej zawarcie na piśmie. Niemniej jednak, jeśli potwierdzisz, że porozumienie miało miejsce i że w wyniku jego zawarcia poniósłeś szkodę (np. nie szukałeś innej pracy zakładając, że umowa będzie obowiązywać), możesz domagać się odszkodowania od pracodawcy za naruszenie zasady dobrej wiary.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy matka może odrzucic spadek za dziecko?
Witam, czy bez postanowienia zgody na zarządzenie majątkiem dziecka mogę iść na rozprawę na odrzucenie spadku za małoletniego??...
Zwrot za rezerwację anulowaną bez podania przyczyny (bon turystyczny), co powinno zawierać ponaglenie do zwrotu zaliczki?
Dzień dobry, W zeszłym roku zrobiłam rezerwacje w ośrodku wczasowym płacąc bonem turystycznym ( 500zl). Z rezerwacji mogłam zrezygnować do końca lutego i liczyć na 100% zwrot zaliczki. Dzień przed końcem czasu, który regulaminowo kończył się na koniec lutego dostałam maile ze rezerwacja została anulowana bez podania przyczyny przez ośrodek. Mimo tygodniowych prób skontaktowania się z ośrodkiem mailowo i telefonicznie zmuszona byłam zrobić rezer...
Najemca wyprowadził się nie płacąc czynszu.
Witam serdecznie. Czy jeśli była partnerka nie zapłaciła za mieszkanie (poprzednia umowa była na mnie, jednak po jej zakończeniu podpisywaliśmy aneks, na którym widnieje jej nazwisko) to mogę w jakiś sposób od niej te pieniądze wyciągnąć? Przedsądowe wezwanie do zapłaty? Komornik? Nie ukrywam, nie marzy mi się płacić za kogoś ponad 2 tysięcy złotych. Żeby była jasność, koszta dzieliliśmy po połowie, ona się wyprowadziła i swojej połowy nie chce...
ojciec dziecka nie uznał ojcostwa
Witam mam pytanko czy jeżeli ojciec dziecka nie uznał ojcostwa (sprawa w sądzie jest pod koniec listopada) to czy muszę go informować co jest u córki jego słynny tekst to "jak tam xxx" i na tym się kończy nie odwiedza nie loży na dziecko czy muszę mu odpowiadać na takie pytania? Przed chwilą się pytał czy podam mu pilnie datę urodzenia jak wydusilam na co chce to powiedział że tatuaż chce zrobić z datą urodzin po czym mu powiedziałam że...

Wyszukiwarka