3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacją że jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna?

Na rozmowie rekrutacyjnej od razu została zaproponowana propozycja pracy. Został ustalony pierwszy dzień pracy, stawka wynagrodzenia również została zatwierdzona przez obie strony. 3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacja ze jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna? Przez okres oczekiwania na "pierwszy dzień pracy" nie była poszukiwana inna praca z racji dogadania warunków z pracodawcą.
anonim cytuj
24-08-2022
Czy umowa została zawarta w formie pisemnej lub czy pracodawca na piśmie przedstawił te ustalenia? Art. 29 par 2 kp.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Nie zostały spisane warunki. Umowa miała zostać przedstawiona pierwszego dnia pracy.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Skoro sam/a piszesz, że umowa dopiero miała zostać podpisana, to nie ma mowy o żadnej formie ustnej, co więcej umowa o pracę zgodnie z art 29 par 2 KP wymaga formy pisemnej. Należy uznać, że nie doszło do zawarcia umowy i nie obowiązuje okres wypowiedzenia.
W teorii jeśli będziesz w stanie wykazać szkodę, to będziesz mógł/mogła domagać się odszkodowania. W praktyce jednak bym na to nie liczył. Skoro umowa nie została zawarta, to nic nie stało na przeszkodzie, żebyś szukał/a pracy nadal.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Na rozmowie rekrutacyjnej od razu została zaproponowana propozycja pracy. Został ustalony pierwszy dzień pracy, stawka wynagrodzenia również została zatwierdzona przez obie strony. 3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacja ze jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna? Przez okres oczekiwania na "pierwszy dzień pracy" nie była poszukiwana inna praca z racji dogadania warunków z pracodawcą.


Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna określać strony, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i wynagrodzenia. Z kolei zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowa o pracę zawierana na czas określony dłuższy niż jeden miesiąc, na czas nieokreślony oraz na czas wykonania określonej pracy powinna być zawarta na piśmie.

Oznacza to, że umowa o pracę zawarta ustnie jest ważna, jeśli została zawarta na czas określony nie dłuższy niż jeden miesiąc. W pozostałych przypadkach konieczne jest jej zawarcie na piśmie.

Jednakże, jeżeli warunki umowy były ustalone ustnie i doszło do porozumienia, a następnie pracodawca odwołał się od niej przed rozpoczęciem pracy, mogą istnieć podstawy do roszczeń odszkodowawczych za naruszenie zasady dobrej wiary. Chociaż umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, doszło do porozumienia ustnego, co można interpretować jako zawarcie umowy.

W związku z tym:

Jeśli umowa została zawarta ustnie na czas nie dłuższy niż jeden miesiąc, istnieją podstawy do twierdzenia, że została ona zawarta i pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Jeżeli doszło do porozumienia ustnego, ale umowa miała obowiązywać dłużej niż jeden miesiąc, konieczne jest jej zawarcie na piśmie. Niemniej jednak, jeśli potwierdzisz, że porozumienie miało miejsce i że w wyniku jego zawarcia poniósłeś szkodę (np. nie szukałeś innej pracy zakładając, że umowa będzie obowiązywać), możesz domagać się odszkodowania od pracodawcy za naruszenie zasady dobrej wiary.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy nauczyciel może dziecku zabrać telefon w depozyt?
Czy nauczyciel może dziecku zabrać telefon w depozyt? Na jakiej zasadzie to może się odbyć? W jaki sposób powinien być przechowywany?...
Zwrot darowizny.
Opisze sprawę w kilku słowach. Na początku roku była już partnerka mojego taty kupiła samochód używany bezpośrednio na niego i dała mu go jako prezent. Umowa kupna sprzedaży była więc podpisana przez mojego ojca bezpośrednio z byłym właścicielem więc jakby bez udziału tej kobiety ale tato nie mógł z innych przyczyn mieć tego auta na siebie wiec przepisał je na swojego ojca (sporządził z nim umowę kupna sprzedaży). Dziś ona chce by on ten samochód...
Licytacja mieszkania przez komornika.
Komornik zlicytował mieszkanie ,sąd wysłał do komornika zarządzenie o podział pieniędzy dwa miesiące temu. Pieniędzy jeszcze nie otrzymałam. Czy komornik ma jakiś termin podziału pieniędzy....
Złamanie zakazu kontaktowania.
W 2021 roku otrzymałam zakaz kontaktu z pewną osobą na okres dwóch lat. Dotychczas nie było żadnych problemów. Na początku sierpnia wykonałam do pewnej instytucji telefon, gdzie uzyskałam informacje na temat, który sprawiał mi bolączkę. Dopiero po tym telefonie sobie uświadomiłam, że ta osoba mogła odebrać telefon. Nie ukrywam, że obawiam się, że ten zakaz naruszyłam i obawiam się konsekwencji. Nie znam się na tym kompletnie, mam spore obawy i ni...

Wyszukiwarka