Czy na umowe zlecenie mozna sie ubezpieczyc skladka chorobowa jesli nie ukonczyłam 26 lat

Witam prracuje od 8 mc na umowe zlecenie ,nie mam ukonczone 26 lat złozyłam taka deklaracjie pracodawcy przy zatrudnieniu .Teraz okazuje sie ze zycie mnie zakoczyło i jestem w ciazy ,w ZUS powiedziano mi ze nie mam takowych sładek odprowadzanych prosze o rade co moge w tej sytuacji zrobic ,bo przaktycznie zostaje bez srodkow do zycia bez pracy bo pracodawca nie chce kobiety w ciazy zasilek dla bezrobotnych tez nie przysłiuguje nie wiem co robic ,Prosze o rade
anonim cytuj
04-06-2023
Bardzo mi przykro, że znalazłaś się w takiej sytuacji. Oto kilka istotnych aspektów do rozważenia:

Ubezpieczenie zdrowotne: Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym z 13 października 1998 r. (art. 7, ust. 1, pkt. 2, lit. b), jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia zarabia mniej niż minimalne wynagrodzenie, nie jest automatycznie ubezpieczona w ZUS, chyba że złożyła oświadczenie, iż chce być ubezpieczona. W takim przypadku osoba taka odprowadza składki zdrowotne oraz emerytalno-rentowe. Jeśli nie byłaś ubezpieczona, nie będziesz miała praw do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i macierzyńskiego.

Ubezpieczenie macierzyńskie: W przypadku ciąży, aby skorzystać z ubezpieczenia macierzyńskiego (tj. zasiłku macierzyńskiego), musisz spełnić określone warunki, zgodnie z art. 180 i nast. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. z 2018 r., poz. 2391 z późn. zm.). Warunki te obejmują okres ubezpieczenia, który wynosi co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich dwóch lat przed porodem.

Zasiłek dla bezrobotnych: Jeżeli nie będziesz mogła dalej pracować i zostaniesz zwolniona, prawo do zasiłku dla bezrobotnych wynika z art. 69 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zasiłek ten przysługuje osobom, które zgłoszą się do urzędu pracy jako osoby bezrobotne i spełnią określone warunki.
 
anonim cytuj
22-07-2023
Możesz również zwrócić się do lokalnego Centrum Pomocy Społecznej (CPS). W zależności od Twojej sytuacji, mogą Ci przysługiwać różnego rodzaju świadczenia. Przykładowo, na podstawie art. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych, możesz ubiegać się o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

Innym możliwym świadczeniem jest zasiłek z funduszu alimentacyjnego. Zgodnie z art. 10 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, jeżeli ojciec dziecka nie płaci alimentów, możesz mieć prawo do świadczeń z tego funduszu.

Istotne jest również, żeby pamiętać o ochronie prawnej w miejscu pracy. Jeśli jesteś w ciąży, zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 177 § 1), pracodawca nie może Cię zwolnić w czasie ciąży, chyba że istnieją powody uzasadniające natychmiastowe zwolnienie dyscyplinarne. Jeśli uważasz, że Twoje prawa jako pracownicy są naruszane, możesz zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy.

Ponadto, zgodnie z art. 71 ustawy o ubezpieczeniu społecznym, jeżeli jesteś ubezpieczona, przysługuje Ci prawo do zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy spowodowanej ciążą.
 
anonim cytuj
22-07-2023

Sugerowane Tematy

Dyscyplinowanie pracownika.
Mam problem z pracownicą. Ma więcej zwolnień lekarskich niż dni w pracy. Nie informuje mnie, kiedy wraca ze zwolnienia. Spóźnia się. Nie przypominam sobie nawet dnia, kiedy przyszła o czasie. Zamiast wykonywać obowiązki ogląda telewizor. Zwracam uwagę, że ma nieuprzątnięte stanowisko pracy, odpowiada, że ma czysto. Aneksowałam umowę, zmniejszając etat- poszła na zwolnienie. Nie jest medykiem, udziela porad medycznych. Regularnie ją dyscyplinuję,...
Prawa autorskie.
Chciałbym opublikować wiersz/piosenkę na spotter fb publicznie, skierowana do bliskiej osoby ze względu na miłe dla niej zaskoczenie. Piosenko/wiersz jest na tyle genialna i ładnie ułożona, że boję się, że może zostać skradzione i wykorzystane przez jakiś zespół lub osobę. W jaki sposób mogę to zabezpieczyć i udowodnić, że należy do mnie w razie gdybym gdzieś ja usłyszał? Jaka adnotację napisać pod publikowana piosenka?. Proszę o wskazówki jak si...
Czy mogę odzyskac niespłacone opłaty za wynajem mieszkania?
Proszę o pomoc. Kilka lat temu wynajmowałam mieszkanie, a najemca nie zapłacił mi na koniec opłat związanych z ywynajmem. Oddałam sprawę do sądu i mam prawomocny wyrok. Kilka razy komornikowi udało się uzyskać pewne kwoty. Jednakże ostatnio nie otrzymałam nic ponieważ dłużnik podobno ma umowa o pracę, gdzie widnieje najniższa krajowa i podobno nie otrzymuje żadnych dodatków ani premii. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc....
Czy korzystniej jest odrzucić spadek?
Witam. Otóż mamy problem z mężem w takiej kwestii. Rodzice męża po rozwodzie, każde z nową rodziną, dziećmi. Umiera ojciec męża (2tyg temu). Brak testamentu, śmierć nagła, niespodziewana i zdecydowanie przedwcześnie (50lat). Spadek przypada drugiej żonie, prawdopodobnie 2 synom macochy* (14 i 2 lata), mojemu mężowi oraz jego biologicznej siostrze. *(młodszy syn na pewno jest synem teścia, starszy nosi jego nazwisko, ale nie wiemy czy jest syn...

Wyszukiwarka