L4 na wypowiedzeniu umowy o prace.

Jestem na L4 od psychiatry.
30 kwietnia kończ mi się okres wypowiedzenia. Jednak ze względu na stan zdrowia L4 będzie trwać. Czy mam sam złożyć wniosek do ZUS-u o zasiłek, czy pójdzie to automatycznie? Co konkretnie mam zrobić.
Bardzo proszę o pomoc.
anonim cytuj
05-04-2023
Złożyć do ZUS wniosek.
 
anonim cytuj
05-04-2023
A wiesz może, gdzie znajdę wzór wniosku? Muszę zanieść osobiście czy mogę internetowo? Po ustaniu umowy o prace czy w trakcie wypowiedzenia?
 
anonim cytuj
05-04-2023
https://www.zus.pl/wzory.../zasilki/zasilek-chorobowy
 
anonim cytuj
05-04-2023
Po ustaniu zatrudnienia Ty do ZUS składasz druk:
- oświadczenie Z-10
- Wniosek ZAS-53
Twój pracodawca będzie musiał złożyć Z-3
 
anonim cytuj
05-04-2023
Dziękuje, nie jestem w dobrych stosunkach z pracodawcą, czy on musi złożyć go „odgórnie”? Raczej mi w niczym nie pomoże.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Jeśli nie złoży sam zaraz po ustaniu zatrudnienia, to ZUS wyślą mu pismo, że ma złożyć.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Czyli de facto nie muszę się martwić i mam złożyć dwa dokumenty, które mnie obowiązują, zgadza się?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Tak
 
anonim cytuj
05-04-2023
Dziękuje i obiecuje już ostatnie pytanie — firma, w której pracuje, podzielona jest na dwie części — w jeden działalności mam 1/4 etatu a w drugiej 3/4 etatu i czy w takim razie mam wysłać dokumenty podwójnie odwołując się do obu „NIP-ów”?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Tak
 
anonim cytuj
05-04-2023
O jeszcze widzę, że na obu dokumentach trzeba wpisywać daty za okres, jeśli kończy mi się stosunek pracy 30-04 i zwolnienie przedłużam co dwa tygodnie (przy kontrolach) to jakie daty trzeba wpisać.
Kolejne zwolnienie otrzymuje 26 kwietnia, stosunek pracy kończę cztery dni później. Zatem okres zwolnienia to 26.04 - 10.05 i teraz co mam w takim oświadczeniu do ZUS-u wpisać?
Zasiłek za okres
26-10 i za każdym razem kiedy dostaje nowe zwolnienie wysyłać wniosek?
 
anonim cytuj
05-04-2023
ZAS 53 każdorazowo przy zwolnieniu, można wysyłać przez PUE, ale dopiero jak będzie widoczne zwolnienie.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim w momencie zakończenia stosunku pracy, prawo do zasiłku chorobowego od ZUS-u przysługuje Ci również po zakończeniu tego stosunku. W przypadku zakończenia stosunku pracy pracodawca powinien przekazać ZUS-owi formularz Z-3a (potwierdzenie danych niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego).

Ty natomiast musisz złożyć wniosek o zasiłek chorobowy (ZAS-53) oraz oświadczenie (Z-10). Wniosek i oświadczenie można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać pocztą lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jeśli pracodawca nie złoży formularza Z-3a, ZUS wyśle do niego pismo z wezwaniem do złożenia tego dokumentu, więc nie musisz się tym martwić.

Jeśli pracujesz w dwóch oddzielnych jednostkach tej samej firmy, z różnymi NIP-ami, powinnaś złożyć wnioski osobno dla każdej z jednostek.

Co do dat, powinnaś wpisać daty związane z okresem twojego zwolnienia. Zasiłek jest przyznawany za okres zwolnienia lekarskiego, więc daty na wnioskach powinny odpowiadać temu okresowi. Jeśli przedłużasz zwolnienie, powinnaś złożyć kolejny wniosek za każdym razem, gdy otrzymasz nowe zwolnienie lekarskie.
 
anonim cytuj
24-07-2023
Czy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia należy się jeżeli mamy prawo starać się o zasiłek dla bezrobotnych?
 
anonim cytuj
25-10-2023
zasiłek chorobowy oraz zasiłek dla bezrobotnych to dwie odrębne świadczenia, które są przysługują na innych zasadach. Możliwość skorzystania z jednego świadczenia nie wyklucza wprost możliwości korzystania z drugiego, jednak nie można otrzymywać obu zasiłków jednocześnie.

Po pierwsze, jeżeli spełniasz warunki do otrzymania zasiłku chorobowego (np. posiadasz wymagany staż ubezpieczenia), możesz go otrzymać nawet po zakończeniu stosunku pracy, jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim.

Po drugie, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które zarejestrują się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i spełnią inne warunki do jego uzyskania. Jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim, w praktyce nie możesz być jednocześnie uznany za osobę gotową do podjęcia pracy, co jest jednym z warunków do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

W sytuacji, gdy twoje zwolnienie lekarskie dobiegnie końca, a nadal nie będziesz pracować, możesz zarejestrować się w urzędzie pracy i starać się o zasiłek dla bezrobotnych.
 
anonim cytuj
25-10-2023
Witam, czy zwolnienie w okresie wypowiedzenia i trwające po rozwiązaniu stosunku pracy to łącznie 91 dni ? Zwolnienie otrzymałam w ostatnich 3 dniach pracy, czy przysuguje mi prawo do zasiłku przez 91 czy 180 dni ?
 
anonim cytuj
08-12-2023
Witam, czy zwolnienie w okresie wypowiedzenia i trwające po rozwiązaniu stosunku pracy to łącznie 91 dni ? Zwolnienie otrzymałam w ostatnich 3 dniach pracy, czy przysuguje mi prawo do zasiłku przez 91 czy 180 dni ?

Czy udało się Tobie uzyskać informację na ten temat?
 
anonim cytuj
26-02-2024

Sugerowane Tematy

Rozliczanie mediów w wynajmowanym mieszkaniu
Mam problem z właścicielem mieszkania, które wynajmuje. Dostaje tylko kwotę do zapłaty za cały miesiąc-ciąg cyfr, dopiero jeśli się upomnę to dostaję te jego rozliczenia z zeszytu, na których w zasadzie może pisać co chce. Czuję że jestem oszukiwana, moje rachunki są naprawdę spore. Na prośbę pokazania Faktur zasłania się tym, że tam są jego dane itp., nie może mi tego pokazać. Jest to najem zwykły, umowa nie została przedłużona automatycznie ...
Zwrot kaucji.
31 października wygasła nam umowa najmu. Wpłacone było 3000 zł kaucji. Zapis w umowie mówi, ze wynajmujący ma 31 dni na oddanie kaucji. Został spisany protokół w mieszkaniu było wszystko w porządku kaucja miała być zwrócona w całości. Pojawił się jednak problem z rozliczeniem czynszu. Spisane zostały liczniki, ale spółdzielnia nie zrobi teraz rozliczenia, dopiero w kwietniu 2024 roku. Właściciel stwierdził, ze może oddać nam teraz 2000 kaucji, a ...
Spisany testament notarialnie z mężem że dziedziczy po mnie 100% i na odwrót. Czy te testamenty wystarczą żebyśmy dziedziczyli tylko względem siebie?
Dzień dobry, rodzice nie żyją, jest brat z którym nie utrzymuje kontaktów i dwie przyrodnie siostry. Mam męża, dzieci brak. Spisany testament notarialnie jeszcze przed ślubem gdzie wskazuje męża( wtedy jeszcze partnera) że dziedziczy po mnie 100 %. I na odwrót mąż wskazuje mnie w 100 % Wszystko co mam kupione jeszcze przed ślubem( mieszkanie) po ślubie samochód też na mnie. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Mąż ma dzieci z poprzedniego małżeńst...
Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć? Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej. Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć. Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator...

Wyszukiwarka