Bardzo mi przykro, że znalazłaś się w takiej sytuacji. Oto kilka istotnych aspektów do rozważenia:

Ubezpieczenie zdrowotne: Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym z 13 października 1998 r. (art. 7, ust. 1, pkt. 2, lit. b), jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia zarabia mniej niż minimalne wynagrodzenie, nie jest automatycznie ubezpieczona w ZUS, chyba że złożyła oświadczenie, iż chce być ubezpieczona. W takim przypadku osoba taka odprowadza składki zdrowotne oraz emerytalno-rentowe. Jeśli nie byłaś ubezpieczona, nie będziesz miała praw do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i macierzyńskiego.

Ubezpieczenie macierzyńskie: W przypadku ciąży, aby skorzystać z ubezpieczenia macierzyńskiego (tj. zasiłku macierzyńskiego), musisz spełnić określone warunki, zgodnie z art. 180 i nast. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. z 2018 r., poz. 2391 z późn. zm.). Warunki te obejmują okres ubezpieczenia, który wynosi co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich dwóch lat przed porodem.

Zasiłek dla bezrobotnych: Jeżeli nie będziesz mogła dalej pracować i zostaniesz zwolniona, prawo do zasiłku dla bezrobotnych wynika z art. 69 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zasiłek ten przysługuje osobom, które zgłoszą się do urzędu pracy jako osoby bezrobotne i spełnią określone warunki.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka