Jak napisać testament?

Zaczynam myśleć o spisaniu testamentu.
Sytuacja jest taka:
1. Żyję w związku nieformalnym;
2. Mam dorosłe dziecko
3. Mam nieletnie dziecko.
Majątek jakiś jest, mieszkanie póki co na hipotekę.
Chciałbym aby żadne z nich nie było pokrzywdzone (zwłaszcza partnerka) a po mojej śmierci wszelkie decyzje na tematy związane z np. pochówkiem czy decyzjami co dalej podejmowała partnerka.
Jak to ogarnąć? Z tego co wiem to tak czy owak dzieciom należy się spadek (zachowek?).
anonim cytuj
15-08-2023
a po mojej śmierci wszelkie decyzje na tematy związane z np. pochówkiem czy decyzjami co dalej podejmowała partnerka.

Takie kwestie jak pochówek mogą być objęte poleceniem testamentowym.
Z tego co wiem to tak czy owak dzieciom należy się spadek (zachowek?).

Spadkobiercy ustawowi, którzy w danej sytuacji dziedziczyliby po spadkodawcy mogą się domagać zachowku od spadkobiercy testamentowego. Gdyby przeniósł Pan na partnerkę własność nieruchomości umową dożywocia a następnie umowa ta była wykonywana to roszczenie dzieci wobec niej o zapłatę zachowku by nie powstało - testament mógłby wtedy zawierać jedynie polecenia np. odnośnie pochówku - umowa dożywocia wiąże się jednak z przekazaniem własności już za życia.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Chcę aby po śmierci partnerka miała prawo do mieszkania a dzieci do spadku bez uszczerbku.

Zatem testament notarialny z zapisem windykacyjnym obejmującym mieszkanie. Jeżeli dzieci miałyby otrzymać pozostałe składniki majątku to dobrze byłoby o tym zamieścić w testamencie wyraźną wzmiankę.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Rozumiejąc Pańskie zmartwienie i chęć ochrony wszystkich bliskich, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z polskim prawem spadkowym:

W związku z faktem, że jest Pan w związku nieformalnym, partnerka nie jest automatycznie uznawana za spadkobiercę ustawowego w Polsce. Oznacza to, że bez spisanego testamentu, w przypadku Pańskiej śmierci, nie dziedziczyłaby ona po Panu.

Zachowek to roszczenie przysługujące spadkobiercom ustawowym (w tym przypadku obu dzieciom), które zostały pominięte w testamencie lub otrzymały mniej niż wynikałoby to z ustawowego dziedziczenia. Dla dorosłego dziecka zachowek wynosi połowę tego, co by otrzymało jako spadkobierca ustawowy, natomiast dla dziecka nieletniego - całą wartość.

Aby osiągnąć swój cel, możesz:

Spisać testament, w którym określi Pan partnerkę jako główną spadkobierczynię. Jednak warto pamiętać, że dzieci będą miały prawo do zachowku.

W testamencie można również określić polecenie testamentowe dotyczące pochówku.

Do posta 3:

Jeśli chce Pan, aby partnerka miała prawo do mieszkania, a dzieci dziedziczyły resztę majątku bez uszczerbku, może Pan postąpić w następujący sposób:

W testamencie dokonać zapisu windykacyjnego, który umożliwi partnerce uzyskanie prawa do mieszkania. Dzięki temu mieszkanie wróci do masy spadku po śmierci partnerki, a następnie przejdzie na dzieci.

Wyraźnie w testamencie zaznaczyć, że pozostała część majątku (bez mieszkania) ma przypaść dzieciom. Dzięki temu uniknie Pan sytuacji, w której mogłyby powstać niejasności co do interpretacji Pańskiej woli.

Zawsze warto skonsultować się z notariuszem przy sporządzaniu testamentu, aby upewnić się, że wszystkie klauzule są sformułowane w sposób jednoznaczny i zgodny z obowiązującym prawem.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Cesja na większe mieszkanie.
Mieszkanie zakupione 01.2023, w międzyczasie pojawiła się możliwość pozyskania większej gotówki. Czy jest możliwość wykonania cesji na inne np. większe mieszkanie jeszcze przed odbiorami i przekazaniem własności? Jak to wygląda od strony prawnej. Dziękuję i pozdrawiam...
Zwolnienie dyscyplinarne.
Witam, mam pytanie odnośnie zwolnienia dyscyplinarnego. A mianowicie, jestem kierownikiem i moi pracownicy umyślnie nie wydawali klientom paragonu gdy oni odchodzili i ich nie chcieli po czym kasowali wszystko razem dla zwiększenia wyników ja tego nie robiłam ale wiedziałam o tej sytuacji. Zostałam ukarana brakiem premii oraz notatka służbową, incydent miał miejsce około 1.5 miesiąca temu, czy pracodawca może mnie w dalszym ciągu zwolnić dyscyp...
ojciec chcę odebrać samochód
Dzień dobry, chciałabym prosić o poradę dla mojej mamy, która znalazła się w trudnej sytuacji. Sytuacja przedstawia się następująco: rodzice są współwłaścicielami 2 samochodów. Jednym z samochodów moja mama dojeżdża do pracy oddalonej o ponad 30 km od domu. Drugi jest do dyspozycji ojca, który to aby uprzykrzyć życie mamie, chce odebrać jej ten samochód, a dokładniej nosi się z zamiarem zrobienia tego dzisiaj, wiedząc, że mama ma nocny dyżur.(z...
Cofnięcie darowizny.
Planowaliśmy wraz z mężem wybudować dom na działce która została przekazana nam w akcie darowizny przez moją Mamę. Jakiś czas później moja mama zmarła. Nie ułożyło się nam i w chwili obecnej będzie toczyła się sprawa o rozwód, na działce zostały postawione fundamenty i nawieziona ziemia. Koszt fundamentów został poniesiony przez mamę Mojego męża Nie mogę dogadać się z mężem w kwestii działki. Chciałabym ją odzyskać gdyż jest to moja Ojcowizn...

Wyszukiwarka