Jak napisać testament?

Zaczynam myśleć o spisaniu testamentu.
Sytuacja jest taka:
1. Żyję w związku nieformalnym;
2. Mam dorosłe dziecko
3. Mam nieletnie dziecko.
Majątek jakiś jest, mieszkanie póki co na hipotekę.
Chciałbym aby żadne z nich nie było pokrzywdzone (zwłaszcza partnerka) a po mojej śmierci wszelkie decyzje na tematy związane z np. pochówkiem czy decyzjami co dalej podejmowała partnerka.
Jak to ogarnąć? Z tego co wiem to tak czy owak dzieciom należy się spadek (zachowek?).
anonim cytuj
15-08-2023
a po mojej śmierci wszelkie decyzje na tematy związane z np. pochówkiem czy decyzjami co dalej podejmowała partnerka.

Takie kwestie jak pochówek mogą być objęte poleceniem testamentowym.
Z tego co wiem to tak czy owak dzieciom należy się spadek (zachowek?).

Spadkobiercy ustawowi, którzy w danej sytuacji dziedziczyliby po spadkodawcy mogą się domagać zachowku od spadkobiercy testamentowego. Gdyby przeniósł Pan na partnerkę własność nieruchomości umową dożywocia a następnie umowa ta była wykonywana to roszczenie dzieci wobec niej o zapłatę zachowku by nie powstało - testament mógłby wtedy zawierać jedynie polecenia np. odnośnie pochówku - umowa dożywocia wiąże się jednak z przekazaniem własności już za życia.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Chcę aby po śmierci partnerka miała prawo do mieszkania a dzieci do spadku bez uszczerbku.

Zatem testament notarialny z zapisem windykacyjnym obejmującym mieszkanie. Jeżeli dzieci miałyby otrzymać pozostałe składniki majątku to dobrze byłoby o tym zamieścić w testamencie wyraźną wzmiankę.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Rozumiejąc Pańskie zmartwienie i chęć ochrony wszystkich bliskich, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z polskim prawem spadkowym:

W związku z faktem, że jest Pan w związku nieformalnym, partnerka nie jest automatycznie uznawana za spadkobiercę ustawowego w Polsce. Oznacza to, że bez spisanego testamentu, w przypadku Pańskiej śmierci, nie dziedziczyłaby ona po Panu.

Zachowek to roszczenie przysługujące spadkobiercom ustawowym (w tym przypadku obu dzieciom), które zostały pominięte w testamencie lub otrzymały mniej niż wynikałoby to z ustawowego dziedziczenia. Dla dorosłego dziecka zachowek wynosi połowę tego, co by otrzymało jako spadkobierca ustawowy, natomiast dla dziecka nieletniego - całą wartość.

Aby osiągnąć swój cel, możesz:

Spisać testament, w którym określi Pan partnerkę jako główną spadkobierczynię. Jednak warto pamiętać, że dzieci będą miały prawo do zachowku.

W testamencie można również określić polecenie testamentowe dotyczące pochówku.

Do posta 3:

Jeśli chce Pan, aby partnerka miała prawo do mieszkania, a dzieci dziedziczyły resztę majątku bez uszczerbku, może Pan postąpić w następujący sposób:

W testamencie dokonać zapisu windykacyjnego, który umożliwi partnerce uzyskanie prawa do mieszkania. Dzięki temu mieszkanie wróci do masy spadku po śmierci partnerki, a następnie przejdzie na dzieci.

Wyraźnie w testamencie zaznaczyć, że pozostała część majątku (bez mieszkania) ma przypaść dzieciom. Dzięki temu uniknie Pan sytuacji, w której mogłyby powstać niejasności co do interpretacji Pańskiej woli.

Zawsze warto skonsultować się z notariuszem przy sporządzaniu testamentu, aby upewnić się, że wszystkie klauzule są sformułowane w sposób jednoznaczny i zgodny z obowiązującym prawem.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy na umowie na okres próbny (3 miesiące) przysługuje urlop chociażby na jeden dzien?
Czy na umowie na okres próbny (3 miesiące) przysługuje urlop chociażby na jeden dzien? od początku zawarcia umowy przepracowałam okolo 445,5h. najblizsza zmiane mam w konkretny dzien, czy moge na ten dzien wziac urlop czy to pracodawca decyduje? ...
Podział majątku po rozwodzie, a kredyt hipoteczny.
Mam wspólny kredyt na mieszkanie z byłym partnerem. Mieszkanie jest dwupokojowe. Mieszkanie kupiliśmy biorąc kredyt w banku za 165 tysięcy. Mam jeszcze do spłaty w banku około 63 tysiące. Jego mama na początku wpłaciła 79 tysięcy w formie darowizny na kredyt. Rata się nam zmniejszyła. Rozstaliśmy się z byłym partnerem. On twierdzi, że mi się należy 30 tysięcy. A ja jakbym go miała spłacić to on chce 150 tysięcy. Jak miałabym go s...
Przyjęcie spadku, a konto bankowe.
Witam. Przejęłam spadek po ojcu ma on konto w banku, na którym jest dwóch właścicieli. Jak mam odzyskać pieniądze z konta....
Sprzęty w wynajmowanym mieszkaniu uległy zniszczeniu. Wyrzuciłam je nie informując właściciela. Sprawa trafiła do Sądu, jak to się może skończyć?
Witam serdecznie Dostałam dzisiaj pismo z Prokuratury rejonowej o przesłaniu aktu oskarżenia do sądu z artykułu 248 par 1 kk. Sprawa wygląda tak że wyprowadziłam się z wynajmowanego mieszkania Właściciel zgłosił kradzież na policji żelazka i mikrofalówki Niestety te sprzęty uległy zniszczeniu wiec je wyrzuciłam nie informując o tym właściciela Żelazko zostawiłam zastępcze Na policji zeznałam zgodnie z prawdą że sprzęty uległy zniszczeniu i je w...

Wyszukiwarka