Jak napisać testament?

Zaczynam myśleć o spisaniu testamentu.
Sytuacja jest taka:
1. Żyję w związku nieformalnym;
2. Mam dorosłe dziecko
3. Mam nieletnie dziecko.
Majątek jakiś jest, mieszkanie póki co na hipotekę.
Chciałbym aby żadne z nich nie było pokrzywdzone (zwłaszcza partnerka) a po mojej śmierci wszelkie decyzje na tematy związane z np. pochówkiem czy decyzjami co dalej podejmowała partnerka.
Jak to ogarnąć? Z tego co wiem to tak czy owak dzieciom należy się spadek (zachowek?).
anonim cytuj
15-08-2023
a po mojej śmierci wszelkie decyzje na tematy związane z np. pochówkiem czy decyzjami co dalej podejmowała partnerka.

Takie kwestie jak pochówek mogą być objęte poleceniem testamentowym.
Z tego co wiem to tak czy owak dzieciom należy się spadek (zachowek?).

Spadkobiercy ustawowi, którzy w danej sytuacji dziedziczyliby po spadkodawcy mogą się domagać zachowku od spadkobiercy testamentowego. Gdyby przeniósł Pan na partnerkę własność nieruchomości umową dożywocia a następnie umowa ta była wykonywana to roszczenie dzieci wobec niej o zapłatę zachowku by nie powstało - testament mógłby wtedy zawierać jedynie polecenia np. odnośnie pochówku - umowa dożywocia wiąże się jednak z przekazaniem własności już za życia.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Chcę aby po śmierci partnerka miała prawo do mieszkania a dzieci do spadku bez uszczerbku.

Zatem testament notarialny z zapisem windykacyjnym obejmującym mieszkanie. Jeżeli dzieci miałyby otrzymać pozostałe składniki majątku to dobrze byłoby o tym zamieścić w testamencie wyraźną wzmiankę.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Rozumiejąc Pańskie zmartwienie i chęć ochrony wszystkich bliskich, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z polskim prawem spadkowym:

W związku z faktem, że jest Pan w związku nieformalnym, partnerka nie jest automatycznie uznawana za spadkobiercę ustawowego w Polsce. Oznacza to, że bez spisanego testamentu, w przypadku Pańskiej śmierci, nie dziedziczyłaby ona po Panu.

Zachowek to roszczenie przysługujące spadkobiercom ustawowym (w tym przypadku obu dzieciom), które zostały pominięte w testamencie lub otrzymały mniej niż wynikałoby to z ustawowego dziedziczenia. Dla dorosłego dziecka zachowek wynosi połowę tego, co by otrzymało jako spadkobierca ustawowy, natomiast dla dziecka nieletniego - całą wartość.

Aby osiągnąć swój cel, możesz:

Spisać testament, w którym określi Pan partnerkę jako główną spadkobierczynię. Jednak warto pamiętać, że dzieci będą miały prawo do zachowku.

W testamencie można również określić polecenie testamentowe dotyczące pochówku.

Do posta 3:

Jeśli chce Pan, aby partnerka miała prawo do mieszkania, a dzieci dziedziczyły resztę majątku bez uszczerbku, może Pan postąpić w następujący sposób:

W testamencie dokonać zapisu windykacyjnego, który umożliwi partnerce uzyskanie prawa do mieszkania. Dzięki temu mieszkanie wróci do masy spadku po śmierci partnerki, a następnie przejdzie na dzieci.

Wyraźnie w testamencie zaznaczyć, że pozostała część majątku (bez mieszkania) ma przypaść dzieciom. Dzięki temu uniknie Pan sytuacji, w której mogłyby powstać niejasności co do interpretacji Pańskiej woli.

Zawsze warto skonsultować się z notariuszem przy sporządzaniu testamentu, aby upewnić się, że wszystkie klauzule są sformułowane w sposób jednoznaczny i zgodny z obowiązującym prawem.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Komornik za alimenty
Jestem 7 lat po rozwodzie . Niestety mam teraz komornika za niewyrównane alimenty po dwóch sprawach. Czy jeśli wezmę ślub to komornik może wejść na konto żony jeśli będziemy mieli rozdzielność majątkową?...
Ustanie stosunku pracy.
Czy będąc na L4 od 08.10 i nadal jestem. Z Informacji od Pani z ZUS wiem, że z moim pracodawcą ustał stosunek pracy z dniem 4.11, a ja nadal nie mam świadectwa pracy dodam, że wcześniej sprawa była zgłoszona do PIP z powodu niewypłacenia wynagrodzenia za miesiąc wrzesień i październik oraz nie dostałam ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Moje pytanie brzmi czy pracodawca może wysłać owe świadectwo pracy listownie ?? A jeżeli tak to czy w ogóle ...
Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?
Witam, mam pytanie. Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?...
Rozwód, kontakty z dziećmi.
Teściowa lat 62 ze stopniem niepełnosprawności, pracująca zawodowo, chciałaby zebym po rozwodzie dowoziła do niej dzieci raz w miesiącu(odległość ok 160km w 1 stronę). Dotychczas do dzieci(wiek 1 i 5 lat) przyjeżdżała z mężem(mają 2 auta osobowe, mąż sprawny) raz na 2 mce. Poza tym rości sobie prawa do tego aby dzieci spędzały u niej tydzień wakacji i jakiś dzień w święta. Straszy mnie sądem rodzinnym. Co o tym myślicie? Czy może sąd mnie do taki...

Wyszukiwarka