Problemy z tzw. pożyczką domową. Proszę o rade

Witam. Koleżanka wzięła jakiś czas temu pożyczkę domową. Pracownik przychodzi po ratę do domu, co tydzień..
Koleżanka wzięła pożyczkę na 500plus.
Jej sytuacja się zmieniła, chodzi o finanse.
2 razy nie zapłaciła raty, kilka razy dała mniej. Ale od dłuższego czasu płaci co tydzień, jednak nie zawsze pełną ratę.
"Do akcji" wkroczyła Pani kierownik rejonu. Zaczęły się groźby, krzyki, obrażanie.
Kierownik stoi pod blokiem..
Jeśli nie odbierze telefonu, wypisuje, że zaraz zjawia się pod adresem.
Jeśli mówi, że nie ma tyle pieniędzy, ile Ona wymaga, obraża Ją i wyzywa od "rozkapryszonych dzieci" "że ma iść się leczyć"
Mało z tego, zostawia kartkę w drzwiach, z napisem "zadłużenie"
To kilka takich akcji. Jest tego o wiele, wiele więcej.
Proszę o radę. Chce jakoś pomóc koleżance, jest Ona kłębkiem nerwów.
anonim cytuj
30-11-2022
Co to za „domowa pożyczka”?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Typu Bocian, Kaseo, Provident.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Powinna pójść na policję. Po prostu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie bać się wzywać policję, takie pseudopożyczki obwarowane są klauzulami abuzywnymi, których co do zasady nie ma obowiązku spłacania. Należy spłacić to co się wzięło do ręki plus odsetki ustalone w umowie na jakieś 10 15 % ( nie patrzeć na rrsoo itd) i zaprzestać spłacania i czekać na wezwanie z sądu. Dzisiaj jednemu panu wygrałam kolejną chwilówkę. Można też nagrywać i złożyć zawiadomienie do prokuratury- nękanie, albo na komisariacie. Gonić ich i pod żadnym pozorem nie wpuszczać do domu, zażądać przedstawienia rachunku bankowego na który to owa pożyczka ma być wpłacana. Pilnować potwierdzeń wpłat.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czy nagrywanie tylko głosu jest "legalne"?
 
anonim cytuj
30-11-2022
A czy zostawianie karteczek w drzwiach nie podlega pod kodeks karny? Chodzi mi o to, że jest to widoczne dla rodziny, sąsiadów itd.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dokumentować wszystko i iść na policję.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Najlepsze jest to, że Owa Pani twierdzi, że ma same znajomości w policji. Bo koleżanka mówiła, że to co robi podlega pod nękanie. A Kierownik stwierdziła, że Ona próbowała wyłudzić pieniądze, bo nie spłaca całości rat.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Skoro wyłudziła to niech idzie do sądu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Wyłudzanie jest chyba jak się nie zapłaci ani jednej raty a jak tu pani płaci nawet mniejsze kwoty to nie jest to wyłudzanie
 
anonim cytuj
30-11-2022
Iść jak najszybciej na policję, takie działania są nielegalne
 
anonim cytuj
30-11-2022
Według Pani kierownik, skoro jest kierownikiem, wszystko może.
 
anonim cytuj
30-11-2022
No nie nie może wszystkiego a tym bardziej zastraszać klientów i grozić
 
anonim cytuj
30-11-2022
Witam. Koleżanka wzięła jakiś czas temu pożyczkę domową. [...] Proszę o radę. Chce jakoś pomóc koleżance, jest Ona kłębkiem nerwów.


Odpowiedź:
Na początek, należy podkreślić, że w Polsce każdy ma prawo do godności i szacunku oraz ochrony przed nękaniem. W opisanym przypadku mamy do czynienia z kilkoma kwestiami:

Nękanie i naruszanie dóbr osobistych: Groźby, obrażanie oraz inne formy zastraszania to działania, które mogą naruszać dobra osobiste osoby zadłużonej. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego, do dóbr osobistych każdego człowieka należy w szczególności jego zdrowie, wolność, cześć, swoboda i tajemnica komunikowania się oraz prawo do wizerunku.

Nielegalne działania windykacyjne: Zostawianie kartek w drzwiach z napisem "zadłużenie" czy inne działania windykacyjne, które mogą naruszać prywatność dłużnika lub narazić go na utratę dobrego imienia, są nielegalne. W przypadku takich działań warto zwrócić uwagę na art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że osoba, której dobro osobiste zostało naruszone przez inną osobę, może żądać, aby to naruszenie zaprzestano.

Nagrywanie rozmów: Zgodnie z prawem polskim, nagrywanie rozmów jest dozwolone, jeśli przynajmniej jedna ze stron jest świadoma faktu nagrywania. W takim przypadku nie jest konieczna zgoda drugiej strony.

Zawyżone odsetki: Jeśli chodzi o pożyczki, warto zwrócić uwagę na obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące tzw. lichwy. Jeśli odsetki przekraczają maksymalną wysokość określoną w przepisach, są nieważne.

Osoba pełniąca funkcję kierownika: Fakt bycia kierownikiem nie daje praw do naruszania przepisów prawa ani nadużywania swojej pozycji.

Dlatego warto zgromadzić wszystkie dowody (np. nagrania, zdjęcia kartek zostawianych w drzwiach, wiadomości tekstowe) i zgłosić sprawę na policję. Jeśli działania windykatora nadal będą się nasilać, możliwe jest także złożenie pozwu cywilnego w celu zabezpieczenia roszczeń oraz ochrony dóbr osobistych dłużnika.

Skoro wyłudziła to niech idzie do sądu

Dokładnie, wyłudzenie polega na oszustwie i uzyskaniu korzyści majątkowej w sposób nieuczciwy. W opisanym przypadku, jeśli pożyczka została udzielona, a dłużnik dokonuje spłat (nawet jeśli nie są to pełne kwoty), nie można mówić o wyłudzeniu. Jeśli firma pożyczkowa ma zastrzeżenia co do sposobu spłaty pożyczki, powinna dochodzić swoich roszczeń w sposób legalny, a nie przez zastraszanie i nękanie.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zostałem obrażony przez wpisy na Facebooku. Nie zostało podane moje imię i nazwisko, czy w tej sytuacji kwalifikuje się to aby zgłosić to zdarzenie na policję?
Zostałem obrażony przez wpisy na Facebooku, z kontekstu postów i komentarzy widać że mowa o mnie. Nie zostało podane moje imię i nazwisko ale inicjały. Czy w tej sytuacji kwalifikuje się to aby zgłosić to zdarzenie na policję?...
Współwłasność nieruchomości z mamą.
Dzień dobry. Szukam porady co zrobić w takiej sytuacji. Moja mama bierze ślub z partnerem, który ma już pełnoletnią córkę. Mieszkanie, w którym mieszka moja mama z partnerem jest zapisane na mnie i mamę. Jak się zabezpieczyć przed przypadkiem, kiedy za jakiś czas jego córka będzie domagała się (po śmierci ojca) jakieś spłaty lub części mieszkania z racji, że jej ojciec tam mieszkał i miał jakiś wkład w to mieszkanie po ślubie. Jakaś intercyza c...
Pytanie odnośnie wypracowanych godzin.
Witam, pracuje w pewnej firmie na pół etatu. W umowie mam napisane praca od pon-pt. Godziny mam wypracowane, jak i nadliczbowe. Teraz moje pytanie jest następujące. Czy mogę zrobić sobie nieodpłatne wolne, jeśli mam godziny wyrobione ? Niby według k.p pracownik powinien wyrobić 20 godzin w tygodniu. Natomiast zastanawia mnie zapis w umowie, odnośnie pracy pon-pt. Proszę o szybką odpowiedź, najlepiej też z podanym artykułem....
Dyscyplinowanie pracownika.
Mam problem z pracownicą. Ma więcej zwolnień lekarskich niż dni w pracy. Nie informuje mnie, kiedy wraca ze zwolnienia. Spóźnia się. Nie przypominam sobie nawet dnia, kiedy przyszła o czasie. Zamiast wykonywać obowiązki ogląda telewizor. Zwracam uwagę, że ma nieuprzątnięte stanowisko pracy, odpowiada, że ma czysto. Aneksowałam umowę, zmniejszając etat- poszła na zwolnienie. Nie jest medykiem, udziela porad medycznych. Regularnie ją dyscyplinuję,...

Wyszukiwarka