Problemy z tzw. pożyczką domową. Proszę o rade

Witam. Koleżanka wzięła jakiś czas temu pożyczkę domową. Pracownik przychodzi po ratę do domu, co tydzień..
Koleżanka wzięła pożyczkę na 500plus.
Jej sytuacja się zmieniła, chodzi o finanse.
2 razy nie zapłaciła raty, kilka razy dała mniej. Ale od dłuższego czasu płaci co tydzień, jednak nie zawsze pełną ratę.
"Do akcji" wkroczyła Pani kierownik rejonu. Zaczęły się groźby, krzyki, obrażanie.
Kierownik stoi pod blokiem..
Jeśli nie odbierze telefonu, wypisuje, że zaraz zjawia się pod adresem.
Jeśli mówi, że nie ma tyle pieniędzy, ile Ona wymaga, obraża Ją i wyzywa od "rozkapryszonych dzieci" "że ma iść się leczyć"
Mało z tego, zostawia kartkę w drzwiach, z napisem "zadłużenie"
To kilka takich akcji. Jest tego o wiele, wiele więcej.
Proszę o radę. Chce jakoś pomóc koleżance, jest Ona kłębkiem nerwów.
anonim cytuj
30-11-2022
Co to za „domowa pożyczka”?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Typu Bocian, Kaseo, Provident.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Powinna pójść na policję. Po prostu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie bać się wzywać policję, takie pseudopożyczki obwarowane są klauzulami abuzywnymi, których co do zasady nie ma obowiązku spłacania. Należy spłacić to co się wzięło do ręki plus odsetki ustalone w umowie na jakieś 10 15 % ( nie patrzeć na rrsoo itd) i zaprzestać spłacania i czekać na wezwanie z sądu. Dzisiaj jednemu panu wygrałam kolejną chwilówkę. Można też nagrywać i złożyć zawiadomienie do prokuratury- nękanie, albo na komisariacie. Gonić ich i pod żadnym pozorem nie wpuszczać do domu, zażądać przedstawienia rachunku bankowego na który to owa pożyczka ma być wpłacana. Pilnować potwierdzeń wpłat.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czy nagrywanie tylko głosu jest "legalne"?
 
anonim cytuj
30-11-2022
A czy zostawianie karteczek w drzwiach nie podlega pod kodeks karny? Chodzi mi o to, że jest to widoczne dla rodziny, sąsiadów itd.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dokumentować wszystko i iść na policję.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Najlepsze jest to, że Owa Pani twierdzi, że ma same znajomości w policji. Bo koleżanka mówiła, że to co robi podlega pod nękanie. A Kierownik stwierdziła, że Ona próbowała wyłudzić pieniądze, bo nie spłaca całości rat.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Skoro wyłudziła to niech idzie do sądu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Wyłudzanie jest chyba jak się nie zapłaci ani jednej raty a jak tu pani płaci nawet mniejsze kwoty to nie jest to wyłudzanie
 
anonim cytuj
30-11-2022
Iść jak najszybciej na policję, takie działania są nielegalne
 
anonim cytuj
30-11-2022
Według Pani kierownik, skoro jest kierownikiem, wszystko może.
 
anonim cytuj
30-11-2022
No nie nie może wszystkiego a tym bardziej zastraszać klientów i grozić
 
anonim cytuj
30-11-2022
Witam. Koleżanka wzięła jakiś czas temu pożyczkę domową. [...] Proszę o radę. Chce jakoś pomóc koleżance, jest Ona kłębkiem nerwów.


Odpowiedź:
Na początek, należy podkreślić, że w Polsce każdy ma prawo do godności i szacunku oraz ochrony przed nękaniem. W opisanym przypadku mamy do czynienia z kilkoma kwestiami:

Nękanie i naruszanie dóbr osobistych: Groźby, obrażanie oraz inne formy zastraszania to działania, które mogą naruszać dobra osobiste osoby zadłużonej. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego, do dóbr osobistych każdego człowieka należy w szczególności jego zdrowie, wolność, cześć, swoboda i tajemnica komunikowania się oraz prawo do wizerunku.

Nielegalne działania windykacyjne: Zostawianie kartek w drzwiach z napisem "zadłużenie" czy inne działania windykacyjne, które mogą naruszać prywatność dłużnika lub narazić go na utratę dobrego imienia, są nielegalne. W przypadku takich działań warto zwrócić uwagę na art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że osoba, której dobro osobiste zostało naruszone przez inną osobę, może żądać, aby to naruszenie zaprzestano.

Nagrywanie rozmów: Zgodnie z prawem polskim, nagrywanie rozmów jest dozwolone, jeśli przynajmniej jedna ze stron jest świadoma faktu nagrywania. W takim przypadku nie jest konieczna zgoda drugiej strony.

Zawyżone odsetki: Jeśli chodzi o pożyczki, warto zwrócić uwagę na obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące tzw. lichwy. Jeśli odsetki przekraczają maksymalną wysokość określoną w przepisach, są nieważne.

Osoba pełniąca funkcję kierownika: Fakt bycia kierownikiem nie daje praw do naruszania przepisów prawa ani nadużywania swojej pozycji.

Dlatego warto zgromadzić wszystkie dowody (np. nagrania, zdjęcia kartek zostawianych w drzwiach, wiadomości tekstowe) i zgłosić sprawę na policję. Jeśli działania windykatora nadal będą się nasilać, możliwe jest także złożenie pozwu cywilnego w celu zabezpieczenia roszczeń oraz ochrony dóbr osobistych dłużnika.

Skoro wyłudziła to niech idzie do sądu

Dokładnie, wyłudzenie polega na oszustwie i uzyskaniu korzyści majątkowej w sposób nieuczciwy. W opisanym przypadku, jeśli pożyczka została udzielona, a dłużnik dokonuje spłat (nawet jeśli nie są to pełne kwoty), nie można mówić o wyłudzeniu. Jeśli firma pożyczkowa ma zastrzeżenia co do sposobu spłaty pożyczki, powinna dochodzić swoich roszczeń w sposób legalny, a nie przez zastraszanie i nękanie.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Postępowanie spadkowe.
Mam kilka pytań na temat spadku w postaci mieszkania. Jest czwórka rodzeństwa( wszyscy pełnoletni)i w końcu zdecydowaliśmy się wszyscy wspólnie ze chcemy sprzedać to mieszkanie. Wiem że musimy się udać do notariusza, ale ze względu na to, że ja przebywam w UK i jestem ograniczona czasowo chciałabym przygotować się na to spotkanie. Jakich dokumentów potrzebujemy? Od czego zacząć? Kto zajmuje się sprzedażą (my osobiście czy jakieś firmy-ewentual...
Lekarz źle wystawił zwolnienie, jak to naprawić?
Kobieta w 8 miesiącu ciąży, lekarz wystawił zwolnienie od 13 stycznia do 13 stycznia, zamiast do 13 lutego, pracodawca grozi że nie wypłaci wynagrodzenia. Teraz pytanie, jak można to naprawić, dodam że lekarz wystawiający zwolnienie jest na L4....
Wynajem mieszkania.
Mam pewien kłopot z umową, której chyba nie potrafię zakwalifikować, czy to zlecenie, czy inne. Otóż jestem właścicielem mieszkania nie wchodzącego w skład majątku wspólnego małżeńskiego, w którym zamieszkiwali moi teście. W związku z rozwodem chciałem je odzyskać. Wyprowadzili się do wynajętego mieszkania ale warunkiem było, że będę dokładał się do czynszu za mieszkanie, które oni wynajmują. Żeby było mało to stwierdzili, że wyprowadzą się tylko...
Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy?
Witam serdecznie. Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy. Wniosek składała babcia. Ja obecnie przebywam za granicą. Dodam, że babci nie chcą wydać mimo że ma na to notarialne przyzwolenie które razem podpisałyśmy. Twierdzą, że musi odebrać rodzic. Gdzieś wyczytałam.ze syn jednak może,ale potrzebuję potwierdzenia. Może ktoś miał podobna sytuację. ...

Wyszukiwarka