Problem ze wspólnotą mieszkaniową.

Jestem w małej wspólnocie mieszkaniowej liczącej 6 mieszkań. Z kratki wentylacyjnej w moim mieszkaniu wydostają się różne zapachy (łazienkowe i kuchenne). Po wymuszonym przeglądzie kominiarskim okazało się ,że mieszkanie poniżej jest wpięte w moją kratkę wentylacyjną kuchenną z łazienką(zrobili przebudowę zamiana kuchni na łazienkę) i mieszkanie powyżej jest również wpięte z łazienką i kuchnią. Kominiarz dał w zaleceniach aby te dwa mieszkania przełączyły się do innych kratek które im wytyczył. Nadmienię ,że ja w tej kratce jestem od początku, a te dwa mieszkania miały swoje szyby wentylacyjne i przy modernizacji mieszkań podpięły się "w mój szyb" bez żadnych zgód i pozwoleń bo tak było najprościej. Teraz odbyło się zebranie wspólnoty, zarządca jest po stronie tych dwóch lokatorów ponieważ są w zarządzie, powiedział że nie muszą nic robić a ja tylko biję pianę i powinienem iść na kompromis i sam się przekuć tylko nie rozumiem dlaczego? skoro to oni zajęli mój szyb. Mam ekspertyzę kominiarską z 2013 r. i 2012 r., że w tej kratce byłem ja (a właściwie moja mama) a oni byli w innych szybach. Proszę o poradę co mam zrobić? aby został przywrócony pierwotny stan budynku.
anonim cytuj
02-03-2024
Wezwać (pisemnie, poleconym) właścieli tych lokali do przywrócenia stanu zgodnego z projektem.
Jeśli wentylacja nie jest wymuszona i nie ma zaworów zwrotnych (w starszych budynkach na ogół tak jest) to każdy lokal miał zaprojektowaną własną wentylację grawitacyjną.
Administracja (bo nie ma Zarządcy skoro jest Zarząd) jest dla Pani i za Pani pieniądze, niech się nie ośmiesza. Wyznaczyć im termin i tyle. Jak nie - informacja do nadzoru budowlanego wraz z ekspertyzą kominiarską.
Jeszcze po przywróceniu stanu, pozwałbym do sądu na zasadach cywilnych - o koszta poniesione w celu uzyskania ekspertyzy.
Administracja powininna co roku zatrudnić kominarza na przegląd - ten kominiarz nie powinien podpisać przeglądu - wskazać dlaczego "NIE". Zarządca powinien udostępnić protokoły rok po roku z przeglądów kominiarskich.
BTW: zmieniłbym zarząd i firmę administrującą, tak dla zasady, a co na to inni współwłaściciele na zebraniu?
 
anonim cytuj
02-03-2024
Samowoli dopuścili się członkowie Zarządu. Zarządca jest, udostępnił przeglądy kominiarskie, tylko przez kilka lat nie wszyscy lokatorzy udostępniali mieszkania do przeglądu i kominiarz przepisywał wersję z poprzedniego roku. Lokatorzy nie zamierzają się przepiąć ,Zarządca nic nie zamierza zrobić ,nie odpisuje na e-maile, więc zostaje mi tylko nadzór budowlany. Ps. inni lokatorzy nawet nie przychodzą na zebrania i nic ich nie interesuje (wszyscy wynajmują i zamieszkują w innym miejscu) ,więc nie mam siły przebicia.
 
anonim cytuj
02-03-2024
Nie może istnieć w ramach jednej Wspólnoty Mieszkaniowej - w tym samym czasie:
Zarząd i Zarządca
Zarząd - jedna lub więcej osób fizycznych
Zarządca - podmiot profesjonalny (np. osoba wykonująca jednoosobową działalność gospodarczą czy spółka prawa handlowego ) sprawujący zarząd nad nieruchomością wspólną.
Zarząd (bądź Zarządcę) nie wykonujący swoich obowiązków (a przegląd kominiarski takim jest - mówi o tym wprost art. 62 ustawy prawo budowlane.) Co ciekawe od września 2023 - weszło w życie rozporządzenie o rozszerzeniu protokołu kominiarskiego o inwentaryzację źródeł ciepła. I te przeglądy znacząco przez to podrożały (bo i ich zakres się zwiększył).
Ważne jest aby wiedzieć czy jest formalnie Zarząd czy Zarządca - gdyż aby zmienić formę - tego drugiego potrzeba notariusza do protokołowania, a ten pierwszy - zwykłe zbieranie głosów - przy 6 mieszkaniach - na ogół wystarczy jedno mieszkanie aby mieć 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej (udziały są nie równe, na ogół proporcjonalnie do metrażu) i rozpocząć zbieranie głosów - zaczynamy od wniosku aby dołączyć do Zarządu (jeśli to faktycznie Zarząd) potem wnioskujemy aby odwołać "zasiedziały" Zarząd.
Tu Administracja i Zarząd albo Zarządca "łaski nie robią" - dokumenty z przeglądów do wglądu, protokół z zebrania WM - również, a dla zasady pozwałbym jeszcze (zwykły pozew o zapłatę) WM - o koszta wykonania własnych opinii kominiarskich (dla zasady, w postępowaniu uproszczonym), już po przywróceniu przez nadzór budowalny do stanu pierwotnego.
BTW: to nie będzie ani szybkie, ani łatwe, i tak - właściciele innych lokali "się obrażą" - cóż.
 
anonim cytuj
02-03-2024

Sugerowane Tematy

Wynajęte mieszkanie a egzekucja komornicza.
Moja dziewczyna, która mieszka w wynajętym ze mną mieszkaniu dostała wezwanie egzekucyjne od komornika. Praktycznie wszystkie urządzenia w mieszkaniu są moje czy komornik może w ogóle wejść do tego mieszkania ?...
Chce podjąć pracę i nie stracić świadczeń.
Hej wszystkim, Dostałam propozycję pracy na minijob w Niemczech. Obecnie nie pracuje ponieważ jestem na świadczeniu na dziecko niepełnosprawne. W Polsce mam zakaz pracy, a wyjazd raz w tygodniu do pracy dużo podniesie mój budżet i mam osobę chętna do pomocy przy dziecku na ten jeden dzień. Ale jak jest prawnie? Nie chcę stracić świadczenia i narobić sobie problemów? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc....
Zaległości alimentacyjne.
Zmarł mój ojciec który żył w konkubinacie z moją mamą, miał zasądzone alimenty nade mną, przez długi czas nie płacił i narosło mu około 20 tysięcy polskich złotych zaległości, część komornik zajął z tej kwoty około 300zł + bieżące alimenty. Wiem że spadkobiercy przejmują długi, lecz zobowiązania alimentacyjne już nie. Spadkobiercami są dwaj bracia którzy mają wysokie emerytury górnicze (5-7tyś zł) + dorabiają, więc żyją dość zamożnie. Dodatkow...
Czy współwłaściciel może wyrobić dowód rejestracyjny?
Zgubiłem dowód rejestracyjny, poszedłem do starostwa i nie chcą mi wydać nowego, ponieważ tłumaczą, że właścicielem jest mój ojciec, a ja tylko współwłaścicielem. Ojciec jest po udarze i leży w szpitalu....

Wyszukiwarka