ile czasu sąd ma na wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie karnej?

Czy ktoś z Was ma wiedzę na temat tego, czy jest jakis przepis prawny, który mówi ile czasu sąd ma na wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie karnej? Sprawa z art. 286 kk. Odbyła się jedna rozprawa w trybie zaocznym około rok temu i od tamtej pory czekamy na drugą rozprawę
anonim cytuj
28-10-2021
nie ma takiego przepisu. W jednym sądzie jest to miesiac, w innym rok albo dłuzej. Wszystko zalezy od "obłozenia" danego sędziego.
 
anonim cytuj
28-10-2021
w tym roku to juz w ogole wyjatkowo dlugo czeka sie za wyznaczaniem terminow w sądach
 
anonim cytuj
29-10-2021
to prawda, na sprawę o rozwód czeka się 2 lata, człowiek by zdarzył drugi raz kogoś poznać i się z nim zostać
 
anonim cytuj
29-10-2021
Czy ktoś z Was ma wiedzę na temat tego, czy jest jakis przepis prawny, który mówi ile czasu sąd ma na wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie karnej? Sprawa z art. 286 kk. Odbyła się jedna rozprawa w trybie zaocznym około rok temu i od tamtej pory czekamy na drugą rozprawę


Polskie prawo nie określa ściśle konkretnego terminu, w którym sąd musi wyznaczyć datę kolejnej rozprawy w sprawie karnej. Niemniej jednak istnieją pewne ogólne zasady, które można tu przytoczyć:

Zasada szybkości postępowania: Zgodnie z art. 2a § 1 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.), postępowanie kryminalne powinno być prowadzone bez zbędnej zwłoki. Sąd jest zobowiązany do aktywnego kierowania postępowaniem, tak aby zostało ono zakończone w możliwie najkrótszym czasie.

Przebieg postępowania: Znaczna część terminów w postępowaniu karnym jest ustawowo uregulowana. Jednak w przypadku wyznaczania konkretnych dat rozpraw, decydujące mogą być okoliczności faktyczne, takie jak obciążenie danego sędziego, ilość świadków do przesłuchania czy złożoność samej sprawy.

Art. 286 kk dotyczy oszustwa i jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. W związku z tym postępowanie powinno być prowadzone z odpowiednią starannością, aby chronić interesy pokrzywdzonego.

nie ma takiego przepisu. W jednym sądzie jest to miesiac, w innym rok albo dłuzej. Wszystko zalezy od "obłozenia" danego sędziego.

To prawda. Obciążenie sędziego oraz ilość spraw, które musi on rozpoznać, ma duży wpływ na terminowość wyznaczania dat kolejnych rozpraw.

w tym roku to juz w ogole wyjatkowo dlugo czeka sie za wyznaczaniem terminow w sądach

To obserwacja jest zgodna z doniesieniami medialnymi oraz informacjami płynącymi z różnych sądów. Może to wynikać z różnych czynników, takich jak reformy w wymiarze sprawiedliwości, zmiany kadrowe czy też obciążenie sądów w związku z pandemią COVID-19.

to prawda, na sprawę o rozwód czeka się 2 lata, człowiek by zdarzył drugi raz kogoś poznać i się z nim zostać

Oczekiwanie na rozprawę rozwodową jest faktycznie jednym z dłużej trwających postępowań w polskim systemie prawnym. Wynika to m.in. z konieczności przeprowadzenia analizy majątkowej, ustalenia opieki nad dziećmi oraz innych skomplikowanych kwestii związanych z rozwiązaniem związku małżeńskiego.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy korzystniej jest odrzucić spadek?
Witam. Otóż mamy problem z mężem w takiej kwestii. Rodzice męża po rozwodzie, każde z nową rodziną, dziećmi. Umiera ojciec męża (2tyg temu). Brak testamentu, śmierć nagła, niespodziewana i zdecydowanie przedwcześnie (50lat). Spadek przypada drugiej żonie, prawdopodobnie 2 synom macochy* (14 i 2 lata), mojemu mężowi oraz jego biologicznej siostrze. *(młodszy syn na pewno jest synem teścia, starszy nosi jego nazwisko, ale nie wiemy czy jest syn...
Podział majątku bez ślubu.
Mam następujący problem. Kupiłem z partnerką mieszkanie na wspólny kredyt. Wyremontowałem to mieszkanie ze swoich oszczędności i po 2 latach się rozstaliśmy. Oboje jesteśmy zgodni że mieszkanie chcemy przepisać na nią, a ona zwróci mi pieniądze które włożyłem w to mieszkanie. Z przepisaniem mieszkania na nią raczej nie będzie problemu. W jaki jednak sposób mogę uzyskać od niej na papierze potwierdzenie że jest mi winna pieniądze? Chciałbym aby m...
Łączenie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego
Dzień dobry, czy jest możliwe łączenie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego? Przebywam obecnie na urlopie rodzicielskim (1/2 etatu), który łączę z wykonywaniem pracy (1/2 etatu), ale na tę drugą połowę wzięłam urlop wypoczynkowy (zaległy). Czy jest możliwe po wykorzystaniu całego zaległego urlopu i części bieżącego urlopu z tego roku, zawnioskowanie o urlop wychowawczy do końca okresu urlopu rodzicielskiego w wymiarze 1/2 etatu? A następnie po ...
Czas pracy osoby niepełnosprawnej.
Dzień dobry, legitymuję się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Lekarz medycyny pracy nie wyraził zgody na pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Z ustawy jasno wynika, że czas pracy w moim przypadku wynosi 8h na dobę, 40h tygodniowo. Natomiast nie wiem jak liczyć ten tygodniowy czas pracy - od poniedziałku do niedzieli? Po raz kolejny mam zaplanowane 6dni pracy pod rząd - od poniedziałku do soboty. Pracodawca może w ten...

Wyszukiwarka