Jak uchylić sądowy zakaz zbliżania? A najlepiej jak go uniknąć?

Szanowni Państwo,
jestem osobą pokrzywdzoną przestępstwem stalkingu zagrożonym obecnie karą pozbawienia wolności do lat ośmiu.
W trakcie postępowania bliska mi osoba przyznała się do winy. Byłem wściekły więc nie cofnąłem wniosku o ściganie i ukaranie sprawcy.
Minęło jednak trochę czasu, szczerze porozmawialiśmy, wyjaśniliśmy sobie wszystko, ta osoba wyraziła skruchę, więc jej wybaczyłem i staramy się odbudować nasze relacje.
Z racji iż nękanie opierało się tylko na kilku anonimowych listach Prokurator zaproponował oskarżonemu dobrowolne poddanie się karze i orzeczenie grzywny i środka karnego zamiast kary pozbawienia wolności (Art. 37a kk).
Oskarżony złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze do Sądu i zaproponował kilka tysięcy grzywny oraz w ramach środka karnego orzeczenie świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.
Na pierwszej krótkiej rozprawie Prokurator zaproponował jednak jako środek karny zakaz kontaktowania się. Powiedziałem wtedy że nie czuję takiej potrzeby, jednak prokurator stwierdził że świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym nie może być środkiem karnym w tej sprawie.
Na drugiej (dłuższej już) rozprawie Prokurator znów zaproponował zakaz zbliżania i kontaktowania się w ramach środka karnego. Pod wpływem emocji i presji Prokuratora zgodziłem się na taką propozycję.
Za kilka dni ma odbyć się ostatnia rozprawa na której ogłoszony zostanie wyrok. Nie chcę aby bliska mi osoba otrzymała zakaz zbliżania się czy kontaktowania ponieważ jej wybaczyłem i chcę mieć z nią znów dobre relacje.
Co mogę zrobić żeby Sąd nie orzekł tego zakazu? Czy wystarczy gdy przed samym ogłoszeniem wyroku powiem przed Sądem jako pokrzywdzony że pogodziłem się z oskarżonym i nie chcę takiego zakazu? Jak to zrobić żeby było to skuteczne? Czy Sąd weźmie pod uwagę moje zdanie skoro to ja jestem pokrzywdzonym i mnie to dotyczy?
Lub ewentualnie jeżeli Sąd mimo to orzeknie taki zakaz to jak mogę go później uchylić?
anonim cytuj
22-10-2023
Co mogę zrobić żeby Sąd nie orzekł tego zakazu? Czy wystarczy gdy przed samym ogłoszeniem wyroku powiem przed Sądem jako pokrzywdzony że pogodziłem się z oskarżonym i nie chcę takiego zakazu? Jak to zrobić żeby było to skuteczne? Czy Sąd weźmie pod uwagę moje zdanie skoro to ja jestem pokrzywdzonym i mnie to dotyczy?

Zrobić możesz na tym etapie tyle, ile powiedziałeś, czyli wypowiedzieć się na rozprawie.
Nie chcę aby bliska mi osoba otrzymała zakaz zbliżania się czy kontaktowania ponieważ jej wybaczyłem i chcę mieć z nią znów dobre relacje.

Czy Sąd weźmie to pod uwagę - tego nie powie Ci tu nikt.
Sąd nie jest związany stanowiskiem osoby pokrzywdzonej, wyrok powinien zminimalizować ryzyko ponownego naruszenia porządku prawnego przez sprawcę.
Lub ewentualnie jeżeli Sąd mimo to orzeknie taki zakaz to jak mogę go później uchylić?

Ty nie możesz go uchylić. To może jedynie Sąd - po połowie okresu obowiązywania środka karnego można zwrócić się o skrócenie okresu jego obowiązywania.
 
anonim cytuj
22-10-2023
Tak wiem o tym, zakaz został zaproponowany na 2 lata więc po roku można uznać go za wykonany.
Natomiast ja nie chcę stracić kontaktu z tą osobą bo mimo wszystko jest dla mnie bliska, a powiedziała że jeśli taki zakaz będzie to ona będzie go przestrzegać bo nie chce ryzykować większych problemów.
Więc rozumiem że jeżeli Sąd nie weźmie pod uwagę mojego sprzeciwu i orzeknie zakaz to zostaje wyłącznie apelacja moja jako oskarżyciela posiłkowego albo oskarżonego?
Zakaz to zakaz - skazany musi go przestrzegać, nawet jeśli pokrzywdzony zmienił zdanie co do kontaktu ze sprawcą.

Ale rozumiem że chociaż jest szansa na zmianę środka karnego w Sądzie II instancji.
 
anonim cytuj
22-10-2023

Sugerowane Tematy

Zasiedzenie.
Prawo mówi, że § Zasiedzenie jest wyjątkowym sposobem nabycia prawa własności nieruchomości lub rzeczy ruchomej przez osobę, która nimi faktycznie władała przez określony prawem czas, jednocześnie nie będąc ich właścicielem. Do tego: § Wniosek w sprawie zasiedzenia nieruchomości może złożyć każdy zainteresowany, czyli osoba posiadająca interes prawny w nabyciu własności przez zasiedzenie. W postępowaniu może wziąć udział każda osoba, której pr...
Wierzycielka nie chce zdjąć ze mnie komornika.
Witam mam taki problem. Płacę alimenty na swoich dość wysokie ale ich matka pobiera je przez komornika. Nigdy nie spóźniłem się z wpłata. Komornik wiadomo zabiera sobie jeszcze 15% od kwoty alimentów. Czy jest możliwość żeby zdjęcie komornika odbyło się jakoś bez zgody wierzycielki? Z wiadomych powodów on tego nie zrobi. Dodam że nie mam żadnych zaległości względem komornika ani jej. Czy tylko ona może zdjąć tego komornika czy jest jakaś inna dro...
Wypadek przy pracy.
Witam 3 dni temu miałem wypadek w pracy, co powinienem zrobić, mam złamany mały palec, poszedłem do chirurga który wystawił mi zwolnienie lekarskie, jakie kolejne kroki powinienem podjąć, ponieważ wiem, że zakład pracy ma 14 dni na sporządzenie protokołu wypadkowego, ale oni chyba za bardzo się tą sprawą nie chcą zajmować, czy zwolnienie lekarskie będzie płatne, nawet bez tego protokołu?, ogólnie co powinienem zrobić bo ja pierwszy raz miałem wyp...
Kto dziedziczy po zmarłej żonie?
Witam moje pytanie brzmi tak, Narzeczona ma syna z poprzedniego związku, który mieszka z ojcem, my mamy dziecko razem i planujemy ślub i kredyt - zakup domu, moje pytanie brzmi, gdy ja wraz z moją partnerką potem już żoną weźmiemy kredyt i kupimy dom dla siebie, to co w przypadku gdy ona np. umrze? Będę miał z własnym dzieckiem na głowie jej byłego męża i syna, bo mu się pół domu po matce należy? Jak rozwiązać tą sytuację? W tym momencie każdy ...

Wyszukiwarka