Jak uchylić sądowy zakaz zbliżania? A najlepiej jak go uniknąć?

Szanowni Państwo,
jestem osobą pokrzywdzoną przestępstwem stalkingu zagrożonym obecnie karą pozbawienia wolności do lat ośmiu.
W trakcie postępowania bliska mi osoba przyznała się do winy. Byłem wściekły więc nie cofnąłem wniosku o ściganie i ukaranie sprawcy.
Minęło jednak trochę czasu, szczerze porozmawialiśmy, wyjaśniliśmy sobie wszystko, ta osoba wyraziła skruchę, więc jej wybaczyłem i staramy się odbudować nasze relacje.
Z racji iż nękanie opierało się tylko na kilku anonimowych listach Prokurator zaproponował oskarżonemu dobrowolne poddanie się karze i orzeczenie grzywny i środka karnego zamiast kary pozbawienia wolności (Art. 37a kk).
Oskarżony złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze do Sądu i zaproponował kilka tysięcy grzywny oraz w ramach środka karnego orzeczenie świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.
Na pierwszej krótkiej rozprawie Prokurator zaproponował jednak jako środek karny zakaz kontaktowania się. Powiedziałem wtedy że nie czuję takiej potrzeby, jednak prokurator stwierdził że świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym nie może być środkiem karnym w tej sprawie.
Na drugiej (dłuższej już) rozprawie Prokurator znów zaproponował zakaz zbliżania i kontaktowania się w ramach środka karnego. Pod wpływem emocji i presji Prokuratora zgodziłem się na taką propozycję.
Za kilka dni ma odbyć się ostatnia rozprawa na której ogłoszony zostanie wyrok. Nie chcę aby bliska mi osoba otrzymała zakaz zbliżania się czy kontaktowania ponieważ jej wybaczyłem i chcę mieć z nią znów dobre relacje.
Co mogę zrobić żeby Sąd nie orzekł tego zakazu? Czy wystarczy gdy przed samym ogłoszeniem wyroku powiem przed Sądem jako pokrzywdzony że pogodziłem się z oskarżonym i nie chcę takiego zakazu? Jak to zrobić żeby było to skuteczne? Czy Sąd weźmie pod uwagę moje zdanie skoro to ja jestem pokrzywdzonym i mnie to dotyczy?
Lub ewentualnie jeżeli Sąd mimo to orzeknie taki zakaz to jak mogę go później uchylić?
anonim cytuj
22-10-2023
Co mogę zrobić żeby Sąd nie orzekł tego zakazu? Czy wystarczy gdy przed samym ogłoszeniem wyroku powiem przed Sądem jako pokrzywdzony że pogodziłem się z oskarżonym i nie chcę takiego zakazu? Jak to zrobić żeby było to skuteczne? Czy Sąd weźmie pod uwagę moje zdanie skoro to ja jestem pokrzywdzonym i mnie to dotyczy?

Zrobić możesz na tym etapie tyle, ile powiedziałeś, czyli wypowiedzieć się na rozprawie.
Nie chcę aby bliska mi osoba otrzymała zakaz zbliżania się czy kontaktowania ponieważ jej wybaczyłem i chcę mieć z nią znów dobre relacje.

Czy Sąd weźmie to pod uwagę - tego nie powie Ci tu nikt.
Sąd nie jest związany stanowiskiem osoby pokrzywdzonej, wyrok powinien zminimalizować ryzyko ponownego naruszenia porządku prawnego przez sprawcę.
Lub ewentualnie jeżeli Sąd mimo to orzeknie taki zakaz to jak mogę go później uchylić?

Ty nie możesz go uchylić. To może jedynie Sąd - po połowie okresu obowiązywania środka karnego można zwrócić się o skrócenie okresu jego obowiązywania.
 
anonim cytuj
22-10-2023
Tak wiem o tym, zakaz został zaproponowany na 2 lata więc po roku można uznać go za wykonany.
Natomiast ja nie chcę stracić kontaktu z tą osobą bo mimo wszystko jest dla mnie bliska, a powiedziała że jeśli taki zakaz będzie to ona będzie go przestrzegać bo nie chce ryzykować większych problemów.
Więc rozumiem że jeżeli Sąd nie weźmie pod uwagę mojego sprzeciwu i orzeknie zakaz to zostaje wyłącznie apelacja moja jako oskarżyciela posiłkowego albo oskarżonego?
Zakaz to zakaz - skazany musi go przestrzegać, nawet jeśli pokrzywdzony zmienił zdanie co do kontaktu ze sprawcą.

Ale rozumiem że chociaż jest szansa na zmianę środka karnego w Sądzie II instancji.
 
anonim cytuj
22-10-2023

Sugerowane Tematy

Stałe świadczenie pieniężne od męża.
Pragnę zapytać czy będzie miała ważność umowa zawarta pomiędzy mną, a moim mężem - dotycząca przekazywania przez mojego męża co miesiąc określonej kwoty na moje konto? Ma to stanowić dla mnie gwarancję otrzymywania tych środków (nie mamy rozwodu). Czy potrzebujemy notariusza? Czy powstanie obowiązek zapłacenia podatku?...
Wezwanie do zapłaty.
Dziś dostałem sądowe wezwanie do zapłaty od windykacji. Co mam robić proszę o pomoc....
Udostępniłam auto koledze i on dostał mandat
Proszę o poradę! Mojemu sąsiadowi udostępniłam auto, niestety stanął na zakazie zatrzymania i ja dostałam mandat, przesłałam straży miejskiej jego dane żeby go zapłacił ale jak się okazało on przebywa teraz za granicą nie wiadomo na jak długo i nie może odebrać tego mandatu. Chciałabym zapłacić ten mandat tylko nie wiem jak to teraz odwrócić. Z góry dziękuję za pomoc...
Pożyczka bez umowy dla znajomego.
Hej, na wstępie chciałem się przywitać. Mam pewien problem, pożyczyłem pieniądze osobie bez umowy (400 zł). Z tego co czytałem pożyczki do 500 zł umowy nie potrzebują. Dowód na pożyczkę mam w postaci korespondencji elektronicznej oraz przelewu. Niestety od pół roku nie mogę doprosić się o zwrot pożyczonych pieniędzy, co chwilę jestem zbywany. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Próbowałem polubownie załatwić sprawę, niestety osoba, która pożyczyła ...

Wyszukiwarka